Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xx1100 είπε

Στα παραπάνω - με τα οποία συμφωνώ κατά βάση - να προσθέσω πως η κατάργηση του φιλμ έχει πολλά θετικά.

Διαφορετικά, είναι σαν να νοσταλγουμε τις αμαξες και τα κάρα έναντι των αυτοκινήτων. 

Το φιλμ μοιάζει με την άμαξα που μπορεί να νοικιάσουμε για μια ρομαντική βόλτα ενα βράδυ του Αυγούστου. 

=====

 Ένα διαφωτιστικό - για μένα - βίντεο παρουσίασης & σύγκρισης για το One Plus 8 pro. Μετά από 3 λεπτά, συνειδητοποίησα ότι το Mate 20pro καλά κρατεί, και ας είναι... παλιό (🤔... 18 μηνών). 

Προσωπικα δεν θα ελεγα οτι νοσταλγω το φιλμ. Λατρευω το action οπως και τα φυσικά πορτρετα και με βολευει να μπορω να τραβηξω σε burst, ή και γενικα να μην σκεφτομαι τις στασεις που μου εμειναν. Ειναι μερος του παιχνιδιου και με το digital λυνονται τα χερια. Η ολη συζητηση ειναι για την διαδικασια πριν καποιος να πατησει το κλικ. Βαρας ριπες και δεν μπορει καποια καλή θα κάτσει ή ξερεις τι θελεις πριν να τραβηξεις την σταση και απλα προσπαθεις να βρεις την στιγμη? Ας ξέρει καποιος τι θελει να βγαλει και ας μην γνωριζει το πως. Θα το βρει με την εξασκηση.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Προσωπικα δεν θα ελεγα οτι νοσταλγω το φιλμ. Λατρευω το action οπως και τα φυσικά πορτρετα και με βολευει να μπορω να τραβηξω σε burst, ή και γενικα να μην σκεφτομαι τις στασεις που μου εμειναν. Ειναι μερος του παιχνιδιου και με το digital λυνονται τα χερια. Η ολη συζητηση ειναι για την διαδικασια πριν καποιος να πατησει το κλικ. Βαρας ριπες και δεν μπορει καποια καλή θα κάτσει ή ξερεις τι θελεις πριν να τραβηξεις την σταση και απλα προσπαθεις να βρεις την στιγμη? Ας ξέρει καποιος τι θελει να βγαλει και ας μην γνωριζει το πως. Θα το βρει με την εξασκηση.

Ο γλάρος και οι σκηνές από το κολυμβητήριο με τι τραβήχτηκαν;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Ο γλάρος και οι σκηνές από το κολυμβητήριο με τι τραβήχτηκαν;

Lumix FZ200.

Στα action ειναι το εργαλειο μου λογω του μεγαλου zoom και του f/2.8. Σε διακοπες επισης γιατι ειναι all around travel (αν και συνηθως εκει παιζει να εχω την Nikon J1 με τους 10-30 & 30-110). Η D7000 τραβαει λιγες μονο μιας και τα τελευταια χρονια δεν εχω χρονο για dedicated βολτες φωτογραφισης. Εκτος κι αν καταφερω επιτελους να παρω εναν 70-200/80-200 f/2.8 που θελω... Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ανεβασει πουθενα φωτο απο την D7000 μιας και παλιοτερα δεν ειχα cloud λογαριασμους.

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Σωστο κι αυτο! Αλλα τοτε ουτως ή αλλως η διαφορες αναμεσα στα μοντελα δεν ηταν μεγαλες.

Από μια καταναλωτική όλα σε ένα μέχρι μια ... F3, υπήρχαν τεράστιος διαφορές.

Και μεταξύ SLR υπήρχαν τεράστιες διαφορές.

Μεταξύ Canon AE-1 και ... F3 πάλι οι διαφορές ήταν τεράστιες.

Η μεγάλη διαφορά ήταν τότε, ότι και σε φτηνή και σε ακριβή το φως κατέληγε στο ίδιο φίλμ πιθανόν . 

Αν και στα φίλμ ... άλλο ήταν το αρνητικό kodak και άλλο το θετικό  kodachrome . 

Το οποίο το 1939 ... έβγαζε αρκετά καλή εικόνα τολμώ να πω

London_,_Kodachrome_by_Chalmers_Butterfi

 

Στην ελλάδα όλα ήταν ακριβά τότε, γιατί είχαμε κάτι δασμούς εισαγωγής άστα να πάνε , από τους οποίους γλυτώσαμε το 1992, λόγω Ε.Ε. 

Αυτό είναι τελείως άλλο θέμα όμως.

 

Με δεδομένο ότι τότε κράταγε κάποιος ένα σώμα 30 χρόνια και τους φακούς το ίδιο , ενώ τώρα σε 30 χρόνια θα έχει αλλάξει 6 σώματα ή 60 κινητά ,

αν τότε δεν έβγαζε 10 φίλμ τη βδομάδα μάλλον φθηνότερα του ερχόταν . 

 

Καλά τα κινητά, συγκρίνονται μόνο με ακριβή ερωμένη ή σκάφος, αλλά , ευτυχώς , όπως με τα ναρκωτικά, δεν τα παίρνουμε όλοι !

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 9:37 ΜΜ, Dr_73 είπε

Εγώ θα έλεγα να κλείσει και τούτο . 

🤣

Διαβάζω αυτό το debate από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε.

Παραθέτω κάποιες προσωπικές απόψεις και είμαι κάτοχος iphone 11 pro, canon 6d Μκ ΙΙ με φακούς sigma 18-35 f1.8, 50mm 1.4 και 70-200 και αρκετή ενασχόληση με την φωτογραφία.

Δεν θεωρώ ότι τίθεται καν αυτό το debate. Τα smartphone είναι ο εχθρός της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής, τουλάχιστον σε entry level επίπεδο.

Το θέμα ειναι στον καταναλωτή, στο πως βλέπει την φωτογραφία, στο αν την επεξεργάζεται μετά, αν είναι καλλιτέχνης ή απλα τραβάει μια σέλφι και ένα τοπία κλπ.

Εγώ θέλω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, θέλω bokeh του super takumar που είναι φακός του 1950, θέλω παραμόρφωση που θα την δω στα 20 mm ενός φακού, θέλω catchlights στο μάτι στα πορτραίτα μου. Αυτά τα πράγματα δεν θα μου τα δώσει το smartphone. Θα μου δώσει όμως την αμεσότητα να βγάλω μια στιγμή άμεσα τραβώντας το από την τσέπη μου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Υπάρχουν τα σκουπάκια που θα σου μαζέψουν τον λίγο καπνό ή μπισκότο που σου έπεσε, αλλά στο συμμάζεμα την ηλεκτρική σκούπα θα βάλουμε στην πρίζα.

Θα μου πεις μπορείς να επεξεργαστείς μέχρι ενα σημείο ένα καλό jpg αρχείο χωρίς να το καταστρέψεις. Ναι, αλλά όλη η ομορφιά είναι να δεις την οξύτητα μιας φωτογραφίας, τις σκιές και το φώς σε ένα μεγάλο print που δημιούργησες μετά από αρκετές ώρες επεξεργασίας του raw.
 
Όσο για το φιλμ, ακόμα και σήμερα υπάρχει μεγάλη κοινότητα και το dynamic range του φιλμ, συγκρίνεται face to face με τις συμμερινές full frame.

Αυτά από μένα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, wicked_d είπε

🤣

Διαβάζω αυτό το debate από την αρχή μέχρι το τέλος και δεν καταλαβαίνω γιατί ανοίχτηκε.

Παραθέτω κάποιες προσωπικές απόψεις και είμαι κάτοχος iphone 11 pro, canon 6d Μκ ΙΙ με φακούς sigma 18-35 f1.8, 50mm 1.4 και 70-200 και αρκετή ενασχόληση με την φωτογραφία.

Δεν θεωρώ ότι τίθεται καν αυτό το debate. Τα smartphone είναι ο εχθρός της ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής, τουλάχιστον σε entry level επίπεδο.

Το θέμα ειναι στον καταναλωτή, στο πως βλέπει την φωτογραφία, στο αν την επεξεργάζεται μετά, αν είναι καλλιτέχνης ή απλα τραβάει μια σέλφι και ένα τοπία κλπ.

Εγώ θέλω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, θέλω bokeh του super takumar που είναι φακός του 1950, θέλω παραμόρφωση που θα την δω στα 20 mm ενός φακού, θέλω catchlights στο μάτι στα πορτραίτα μου. Αυτά τα πράγματα δεν θα μου τα δώσει το smartphone. Θα μου δώσει όμως την αμεσότητα να βγάλω μια στιγμή άμεσα τραβώντας το από την τσέπη μου. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Υπάρχουν τα σκουπάκια που θα σου μαζέψουν τον λίγο καπνό ή μπισκότο που σου έπεσε, αλλά στο συμμάζεμα την ηλεκτρική σκούπα θα βάλουμε στην πρίζα.

Θα μου πεις μπορείς να επεξεργαστείς μέχρι ενα σημείο ένα καλό jpg αρχείο χωρίς να το καταστρέψεις. Ναι, αλλά όλη η ομορφιά είναι να δεις την οξύτητα μιας φωτογραφίας, τις σκιές και το φώς σε ένα μεγάλο print που δημιούργησες μετά από αρκετές ώρες επεξεργασίας του raw.
 
Όσο για το φιλμ, ακόμα και σήμερα υπάρχει μεγάλη κοινότητα και το dynamic range του φιλμ, συγκρίνεται face to face με τις συμμερινές full frame.

Αυτά από μένα!

      Και ποιος σου είπε ότι αυτός που το ξεκίνησε κατάλαβε γιατί το ξεκίνησε ? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, wicked_d είπε

πικές απόψεις και είμαι κάτοχος iphone 11 pro, canon 6d Μκ ΙΙ με φακούς sigma 18-35 f1.8, 50mm 1.4 και 70-200 και αρκετή ενασχόληση με την φωτογρ

 

1 ώρα πριν, babisskg είπε

      Και ποιος σου είπε ότι αυτός που το ξεκίνησε κατάλαβε γιατί το ξεκίνησε ? 

Αυτος που το ξεκινησε εχει ανοιξει 5-6 τετοια θεματα μεχρι στιγμης προσπαθωντας να μας κανει να επιβεβαιώσουμε και να δικαιολογήσουμε την απολυτη αγαπη του για την πληρως αυτοματοποιημένη διαδικασία της φωτογράφησης χωρις να υπαρξει αναγκη να γνωρισεις τιποτε ή να σκεφτεις για τιποτε. Αυτο το αποκαλεί φωτογραφία (ισως και τον εαυτο του φωτογραφο) και αγαπαει τα κινητα που του προσφερουν ποιοτητα χωρις κοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Αυτος που το ξεκινησε εχει ανοιξει 5-6 τετοια θεματα μεχρι στιγμης προσπαθωντας να μας κανει να επιβεβαιώσουμε και να δικαιολογήσουμε την απολυτη αγαπη του για την πληρως αυτοματοποιημένη διαδικασία της φωτογράφησης χωρις να υπαρξει αναγκη να γνωρισεις τιποτε ή να σκεφτεις για τιποτε. Αυτο το αποκαλεί φωτογραφία (ισως και τον εαυτο του φωτογραφο) και αγαπαει τα κινητα που του προσφερουν ποιοτητα χωρις κοπο.

Όπως το βλέπει ο καθένας...!

23 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Οχι ακριβως. Βγαινει η χοντρη μετα απο auto in-camera Photoshop ψηλη, αδυνατη και κουκλα!

Υπάρχει και τέτοια αυτοματοποίηση πανάθεμα τους? 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2020 στις 5:06 ΜΜ, SeNNinhA είπε

Αυτος που το ξεκινησε εχει ανοιξει 5-6 τετοια θεματα μεχρι στιγμης προσπαθωντας να μας κανει να επιβεβαιώσουμε και να δικαιολογήσουμε την απολυτη αγαπη του για την πληρως αυτοματοποιημένη διαδικασία της φωτογράφησης χωρις να υπαρξει αναγκη να γνωρισεις τιποτε ή να σκεφτεις για τιποτε. Αυτο το αποκαλεί φωτογραφία (ισως και τον εαυτο του φωτογραφο) και αγαπαει τα κινητα που του προσφερουν ποιοτητα χωρις κοπο.

     Νικόλα γυρνά πίσω ........ μείναμε από θεματολογία ......... 😂😂😂 ........ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Νικόλα γυρνά πίσω ........ μείναμε από θεματολογία ......... 😂😂😂 ........ 

Μάλλον φταίει πως οι βαθμολογίες στο dxo δεν ανεβαίνουν με το ρυθμό που θα ηθελε... Εδω και 2 χρόνια, η βελτίωση δεν ξεπερνάει το 10-15%... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xx1100 είπε

Μάλλον φταίει πως οι βαθμολογίες στο dxo δεν ανεβαίνουν με το ρυθμό που θα ηθελε... Εδω και 2 χρόνια, η βελτίωση δεν ξεπερνάει το 10-15%... 

      Να έρθει ο Νικόλας πίσω ......... άμεσα ....... 😂😂😂 ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως αναμένει το iPhone XX-2200 με dxo score 400,... που θα σβήσει... επιτέλους τις dslr (το οποίο θα είναι ενσωματωμένο σε microchip - κατά προτίμηση της Apple - και θα μας το εμφυτεύουν στον αμφιβληστροειδή κατά την είσοδό μας στο Δημοτικό.... ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...