Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Τι μηχανούλα;

Το ανέφερα σε προηγούμενο post μου, μια eos m100 στα 229 από την προσφορά του Κώτσου για την μικρή μου που της αρέσει η φωτογραφία. Πρώτες εντυπώσεις θετικότατες παρότι μου ξυνίζει το ότι δεν έχει πολλά dials(μαθημένος από την fuji x-e2 μου)... Λίγες έχω προλάβει να τραβήξω ως τώρα και μου φαίνονται πολύ εντάξει με τον κιτ φακό. Αν λάβουμε υπόψη τα χρήματα που έδωσα είναι νομίζω σούπερ, hell μια μέτρια-προς αξιολόγη σχετικά point and shoot sony wx500 έχει παραπάνω χρήματα. Προς τα Χριστούγεννα καλά να είμαστε ελπίζω να μας κάνει παρέα και ένας pancake 22mm f2.0 για τον οποίο ακούω καλά λόγια.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Εσύ τι smartphone και τι μηχανή έχεις αν επιτρέπεται; Εγώ παρότι σήμερα μου ήρθε η δεύτερη apsc μηχανούλα, δυστυχώς έχω κινητό ένα xiaomi note 4x οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω σε ότι ζητάς.

Εγώ έχω αυτά που λέει, xiaomi redmi note 7 και Canon 80D και 500D με κιτ και έξτρα φακούς, αλλά σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με τις ανοησίες που λέει. 

Τα αυτονόητα δεν χρειάζονται καμία απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Εγώ έχω αυτά που λέει, xiaomi redmi note 7 και Canon 80D και 500D με κιτ και έξτρα φακούς, αλλά σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με τις ανοησίες που λέει. 

Τα αυτονόητα δεν χρειάζονται καμία απόδειξη.

Είσαι πλεμπα με redmi note 7, πρέπει να πάρεις pixel 4. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Με το καλό! Αλλά... 229; Μάλλον 299 θες να πεις.

229 θέλω να πω. Τετάρτη την είχε τόσο για 2-3 ώρες μέχρι εξαντλήσεως αποθεμάτων.

https://www.lagonika.gr/φωτογραφική-canon-eos-m100-15-45-grey-mirrorless-229e-κωτσόβολος/

Στο μεταξύ μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω σε σχέση με την σταθεροποίηση ακόμη και των κιτ φακών μάλλον. Οκ ο 18-55 μου της fuji είναι εξαιρετικός και σε οξύτητα και τα χρώματα του γίνονται render πολύ όμορφα και έχει σταθεροποίηση, αλλά σαν τον ταπεινό κιτ της eos m100 δεν έχει τέτοια σταθεροποίηση. Δοκιμάζοντας έφτασα μέχρι 1/10 - 1/8 στα 24mm του κιτ της eos και η εικόνα (πίνακας στον τοίχο) ήταν κανονικά καθαρότατη μάλιστα σε περιβάλλον με χαμηλό φωτισμό. Με την fuji μου δεν θυμάμαι να έχω φτάσει με τον κιτ της κάτω από 1/15, εκτός και αν κάνω τόσο λάθος... Σαφώς καλύτερος ο fuji από τον canon συνολικά σαν φακός, αλλά φίλε μπράβο is ο canon!!!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έχουμε πήξει στις φωτογραφίες πλέον, ένας απίστευτος κορεσμός εικόνας. Έχει πανσέληνο και βαριέσαι να σκρολάρεις φωτογραφίες φεγγαριών. Πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να δει ηλιοβασίλεμα στο Facebook κτλ παρά να κάτσει να το δει live. Θάλασσες και ακρογιαλιές με το κιλό. Κανένας δε προσέχει πλέον μια φωτογραφία γιατί αυτές είναι με το τσουβάλι. Μόνο αυτές με τα μαγιό θα μας τραβήξουν την προσοχή πάνω απο 3 δευτερόλεπτα πλέον.

 Οπότε, είτε με κινητό, είτε με full frame το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άχρηστα Gigabytes σε ένα σκληρό δίσκο, που ποτέ δε βλέπουμε ούτε εμείς και απλά πιάνουν χώρο. Είτε 3 δευτερόλεπτα κατανάλωσης σε ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα σου κάνει like κάποιος ή κάποια που ούτε καν θα δώσει σημασία, αν δεν φοράς μαγιό.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Έχουμε πήξει στις φωτογραφίες πλέον, ένας απίστευτος κορεσμός εικόνας. Έχει πανσέληνο και βαριέσαι να σκρολάρεις φωτογραφίες φεγγαριών. Πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να δει ηλιοβασίλεμα στο Facebook κτλ παρά να κάτσει να το δει live. Θάλασσες και ακρογιαλιές με το κιλό. Κανένας δε προσέχει πλέον μια φωτογραφία γιατί αυτές είναι με το τσουβάλι. Μόνο αυτές με τα μαγιό θα μας τραβήξουν την προσοχή πάνω απο 3 δευτερόλεπτα πλέον.

 Οπότε, είτε με κινητό, είτε με full frame το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άχρηστα Gigabytes σε ένα σκληρό δίσκο, που ποτέ δε βλέπουμε ούτε εμείς και απλά πιάνουν χώρο. Είτε 3 δευτερόλεπτα κατανάλωσης σε ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα σου κάνει like κάποιος ή κάποια που ούτε καν θα δώσει σημασία, αν δεν φοράς μαγιό.

Δεν ισχύει για όλους ότι δεν θα καθήσουν να δουν αξιόλογες φωτογραφίες. Εγώ πάντως βλέπω συνεχώς, υπάρχουν και βιβλία μεγάλων φωτογράφων που μπορεί να αγοράσει κάποιος για να δει φωτογραφίες τους, ντοκυμαντέρ στο YouTube κλπ κλπ. Όποιος έχει μεράκι με την φωτογραφία ασχολείται και με το να παρατηρήσει φωτογραφίες άλλων που του έκαναν εντύπωση. Πάντως μια πανσέληνος ή μια παραλία απλά με ηλιοβασίλεμα δεν σημαίνει απαραίτητα αξιόλογη φωτογραφία.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimoskoutr είπε

Δεν ισχύει για όλους ότι δεν θα καθήσουν να δουν αξιόλογες φωτογραφίες. Εγώ πάντως βλέπω συνεχώς, υπάρχουν και βιβλία μεγάλων φωτογράφων που μπορεί να αγοράσει κάποιος για να δει φωτογραφίες τους, ντοκυμαντέρ στο YouTube κλπ κλπ. Όποιος έχει μεράκι με την φωτογραφία ασχολείται και με το να παρατηρήσει φωτογραφίες άλλων που του έκαναν εντύπωση.

 Μα εκεί θέλω να καταλήξω. Η φωτογραφία πρέπει να έχει μια ιστορία και κάτι να πει. Είναι τέχνη. Και αν είναι καλός ο αφηγητής, θα δώσει αποτέλεσμα ακόμη και με ένα κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Μα εκεί θέλω να καταλήξω. Η φωτογραφία πρέπει να έχει μια ιστορία και κάτι να πει. Είναι τέχνη. Και αν είναι καλός ο αφηγητής, θα δώσει αποτέλεσμα ακόμη και με ένα κινητό.

Συμφωνώ απόλυτα, όμως εδώ μέσα η συζήτηση γίνεται για το αν τα mid-high end κινητά φτάσαν πια τις φωτογραφικές. Κάποιος ισχυρίζεται ότι σε κάποιες περιπτώσεις τις ξεπέρασαν κιόλας και μάλιστα σε low light με ακίνητο θέμα χωρίς τρίποδο. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω προσωπικά.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

 Έχουμε πήξει στις φωτογραφίες πλέον, ένας απίστευτος κορεσμός εικόνας. Έχει πανσέληνο και βαριέσαι να σκρολάρεις φωτογραφίες φεγγαριών. Πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να δει ηλιοβασίλεμα στο Facebook κτλ παρά να κάτσει να το δει live. Θάλασσες και ακρογιαλιές με το κιλό. Κανένας δε προσέχει πλέον μια φωτογραφία γιατί αυτές είναι με το τσουβάλι. Μόνο αυτές με τα μαγιό θα μας τραβήξουν την προσοχή πάνω απο 3 δευτερόλεπτα πλέον.

 Οπότε, είτε με κινητό, είτε με full frame το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άχρηστα Gigabytes σε ένα σκληρό δίσκο, που ποτέ δε βλέπουμε ούτε εμείς και απλά πιάνουν χώρο. Είτε 3 δευτερόλεπτα κατανάλωσης σε ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα σου κάνει like κάποιος ή κάποια που ούτε καν θα δώσει σημασία, αν δεν φοράς μαγιό.

Έχεις εν μέρει δίκιο, γι' αυτό κι εγώ σπανιότατα ανεβάζω φωτογραφίες στα κοινωνικά δίκτυα, διότι θα χαθούν στον ορυμαγδό άθλιων φωτογραφιών από άσχετους με την φωτογραφία ανθρώπους, στους οποίους μάλιστα αρέσουν αυτές οι τραγικές φωτογραφίες!

Οπότε προτιμώ να τις βλέπω μόνος μου στο pc μου...

2 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Συμφωνώ απόλυτα, όμως εδώ μέσα η συζήτηση γίνεται για το αν τα mid-high end κινητά φτάσαν πια τις φωτογραφικές. Κάποιος ισχυρίζεται ότι σε κάποιες περιπτώσεις τις ξεπέρασαν κιόλας. Δυσκολεύομαι να το πιστέψω προσωπικά.

Αυτό το τελευταίο το εννοείς; Αλήθεια τώρα; Ότι σου περνάει σαν σκέψη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Εγώ έχω αυτά που λέει, xiaomi redmi note 7 και Canon 80D και 500D με κιτ και έξτρα φακούς, αλλά σιγά μην κάτσω να ασχοληθώ με τις ανοησίες που λέει. 

Τα αυτονόητα δεν χρειάζονται καμία απόδειξη.

Και για μένα αυτονόητα είναι αλλά ενδιαφέρον θα είχε για εμάς τους υπόλοιπους να δούμε πόσο υστερεί ένα κινητό. Αν θα μπορούσες να δώσεις έστω μια φωτογραφία από την μηχανή και την ίδια από το κινητό θα σταματούσε και το παραλήρημα κάποιων.

4 λεπτά πριν, RTW4ever είπε

Έχεις εν μέρει δίκιο, γι' αυτό κι εγώ σπανιότατα ανεβάζω φωτογραφίες στα κοινωνικά δίκτυα, διότι θα χαθούν στον ορυμαγδό άθλιων φωτογραφιών από άσχετους με την φωτογραφία ανθρώπους, στους οποίους μάλιστα αρέσουν αυτές οι τραγικές φωτογραφίες!

Οπότε προτιμώ να τις βλέπω μόνος μου στο pc μου...

Αυτό το τελευταίο το εννοείς; Αλήθεια τώρα; Ότι σου περνάει σαν σκέψη;

Σκέφτηκα να το πω ευγενικά απλά. Ούτε σαν σκέψη δεν μου περνάει ούτε τίποτα. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Και για μένα αυτονόητα είναι αλλά ενδιαφέρον θα είχε για εμάς τους υπόλοιπους να δούμε πόσο υστερεί ένα κινητό. Αν θα μπορούσες να δώσεις έστω μια φωτογραφία από την μηχανή και την ίδια από το κινητό θα σταματούσε και το παραλήρημα κάποιων.

Μα είπα πριν, σιγά μην χάσω τόσο χρόνο. Και έχω ξαναγράψει εδώ, εξαρτάται που βλέπεις τις φωτογραφίες. Εγώ έχω 30άρα Dell wide gamut calibrated με το Xrite i1 Dispaly Pro, ο άλλος τις βλέπει στο κινητό των 5-6-7 ιντσών ή σε ΤΝ οθόνη με ότι να 'ναι χρώματα, τι να συγκρίνουμε και τι άποψη να έχει ο άλλος όταν δεν μπορεί καν να δει τα σωστά χρώματα που έχει το αρχείο. 

Και μόνο που βλέπω τους βαθύ μπλε ουρανούς στις "υπολογιστικές" φωτό των κινητών, μου 'ρχεται να ξεράσω που λέει ο λόγος, αυτές δεν είναι φωτογραφίες, είναι διαστρέβλωση για να αρέσουν στον πολύ - άσχετο - κόσμο. 

Γενικά οι φωτό των κινητών είναι παστέλ ζωγραφιές από υπολογιστή, όχι φωτογραφίες, συμπεριλαμβανομένων των πιο ακριβών iphones.

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickolas είπε

Παίδες πολλοί έχουν smartphone καλό και κροπ σώμα με κιτ φακό. 
...ας κάνουν τον κόπο για απευθείας σύγκριση και ας ποστάρουν εδώ. 
 

Εννοω το ίδιο θέμα στο χέρι από την ίδια θέση/απόσταση με τον κιτ φακό στα ίδια mm με το κινητό (δηλαδή το κάδρο να είναι το ίδιο). 
 

Μια σε χαμηλό φως και μια σε καλό φως να δούμε οξύτητα φακών. 

αυριο θα σου ποσταρω 3 φωτο μια απο iphone 11 pro max μια απο note 10 plus και μια από canon t7 την ίδια ώρα και το ίδιο αντικείμενο , απο τώρα στο λεω οτι δεν έχουν καμία σχέση οι φωτο !!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gorilas13 είπε

 Έχουμε πήξει στις φωτογραφίες πλέον, ένας απίστευτος κορεσμός εικόνας. Έχει πανσέληνο και βαριέσαι να σκρολάρεις φωτογραφίες φεγγαριών. Πιο πολλές πιθανότητες έχει κάποιος να δει ηλιοβασίλεμα στο Facebook κτλ παρά να κάτσει να το δει live. Θάλασσες και ακρογιαλιές με το κιλό. Κανένας δε προσέχει πλέον μια φωτογραφία γιατί αυτές είναι με το τσουβάλι. Μόνο αυτές με τα μαγιό θα μας τραβήξουν την προσοχή πάνω απο 3 δευτερόλεπτα πλέον.

 Οπότε, είτε με κινητό, είτε με full frame το ίδιο αποτέλεσμα έχει. Άχρηστα Gigabytes σε ένα σκληρό δίσκο, που ποτέ δε βλέπουμε ούτε εμείς και απλά πιάνουν χώρο. Είτε 3 δευτερόλεπτα κατανάλωσης σε ένα κοινωνικό δίκτυο, που θα σου κάνει like κάποιος ή κάποια που ούτε καν θα δώσει σημασία, αν δεν φοράς μαγιό.

      Έτσι , πολύ σωστά . Το θέμα ξεκίνησε από κάποιον ο οποίος ήθελε να μας δώσει πληροφορίες , γύρω από το τι πρέπει να περιμένουμε ως αποτέλεσμα ??? καλλιτεχνικό ? ποιοτικό ? τεχνικό ? αν χρησιμοποιήσουμε μια entry level DSLR η μιρορλες και ποιες θα μπορούσαν να είναι αυτές ποτέ δεν μας εξήγησε και σε ένα καλό κατά δήλωση του σμαρτφοουν , όπου κι' εκεί δεν μας έδωσε ποτέ αντίστοιχες εξηγήσεις , σε απλά Ελληνικά " Γαία , πυρί μιχθητω " η αν προτιμάτε η διύλιση του κωνωπα και η καταποσις της καμηλου με συνοπτικές διαδικασίες . 

   Πολύ σωστά αναφέρθηκε κάποιος σε " Trol " αφού εκεί καταλήγει η δουλειά , κάτι που διαπίστωσα κι' εγώ , όταν σε πολλές επισημάνσεις που του έκανα , έβαζε emoji χαμογελαστό από κάτω κλπ κλπ κλπ .

   Και κάπως έτσι κατέληξα να μείνω , για την παρέα βέβαια , να πω δύο λόγια με κάποιους γνωστούς , να πιούμε κανένα ουζακι με μεζέ , ένεκα θέρος .......... ψυχή βαθιά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια απο τις πρωτες μου προσπαθειες το 2015 για πορτραιτο, αν και εμφανες λαθος καδρο συνεχιζει να μου αρεσει.
Τα παιδια ηταν ακριβως μπροστα απο κουρτινα (ακουμπουσαν σχεδον επανω της) σε γωνιακη τζαμαρια (το Γ σχηματιζοταν πισω τους και δεξια τους οπως κοιταμε τη φωτοηγραφια) ενω ο ηλιος βαραγε επανω στη κουρτινα. Αυτο που με εντυπωσιασε περισσοτερο οταν την ειδα τη φωτο ηταν το πως το background-κουρτινα εξαφανιστηκε και φαινεται σαν να εχει τραβηχθει μπροστα απο λευκο πανι στουντιο.
Χρησιμοποιηθηκε φλας το οποιο στοχευε πισω, στρεμενο 45 μοιρες πανω και με το ενα χερι κρατουσα ενα κομματι Α4 για να πετυχω κατι σαν ομπρελα 😛
NX300-45mm-F1.8

Μεχρι στιγμης δεν εχω πετυχει δυστυχως ουτε ενα κινητο που να μπορει να βγαλει αντιστοιχη φωτογραφια με σωστη εκθεση.

aaaaa.jpg.0ee02e28d89030ec1843e4531579355e.jpg

 

το background ειναι αυτο που φαινεται εδω (κινητο νομιζω galaxy S5)

Untitled1.jpg.94b02ec8543704cdc956a75184826096.jpg

Και οι 2 εγιναν resize με paint.net

 

Επεξ/σία από panoc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...