Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickolas είπε

Πάμε να δούμε τη σύγκριση ενός ταπεινού Iphone 7+ απέναντι σε μια Μ100 που κάνει σχεδόν πλήρη χρήση του κιτ φακού της.

Στο 1ο σετ τράβηξα ταυτόχρονα και με τις 2 συσκευές. Το Iphone έριξε την έκθεση στο 1/33s και το ISO στο 32. Η Canon αποφάσισε να τραβήξει με 1/250s έκθεση και να ανεβάσει το ISO στο 1000 θυσιάζοντας πρακτικά το πλεονέκτημα του μεγάλου αισθητήρα της.. Ο φακός ήταν τέρμα ανοικτός στα 17mm που μου έδινε παρόμοιο πεδίο με τον κύριο φακό του Iphone (17/3.5).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5nhQSTiQHiI

To 2o σετ είναι με τον 2o φακό του Iphone σε τετραγωνισμένο καρέ vs τον κιτ φακό σχεδόν στο τέρμα του και τέρμα ανοικτό (@42/6,3 - φτάνει μέχρι 45/6,3). Πάλι αν θυμάμαι καλά κρατούσα και τις δύο μηχανές μαζί. Εδώ η μηχανή έριξε την ταχύτητα στο 1/160s όμως η φώτο είναι κουνημένη. Το κινητό αντίθετα τράβηξε στο 1/50s χωρίς πρόβλημα. Το κινητό ανέβασε το ISO στο 125 που στον μικρό 2ο αισθητήρα και σε οθόνη λαπτοπ φαίνεται πως είναι "φώτο κινητού" σε σχέση με την κουνημένη αλλά σαφώς πιο "φυσική" φώτο της μηχανής (ISO 1600).

 https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0j5Uzl7VCryqQ

Στο 3ο σετ έπιασα την κάθε συσκευή ξεχωριστά και προσπάθησα να βγάλω "καλή φώτο". Βρίσκω την οπτική των 56mm του 2ου φακού στο Iphone πιο φυσική και σε πορτρέτα την προτιμώ παρά το ότι ο αισθητήρας είναι μόλις 1/3.6 ίντσες και ο φακός f/2.8 δηλαδή σχετικά σκοτεινός για κινητό. Την μηχανή την έβαλα πάλι στο 42/6,3 (δηλαδή τέρμα ανοικτός κοντά στο τέρμα άκρο που μου έδινε παρόμοιο καρέ με το τετραγωνισμένο του κινητού). Έριξα το κλείστρο στο 1/40s και επειδή δεν υπήρχε πολύ φως στη σκηνή το ISO ήταν 2500 με καλό αποτέλεσμα. Το κινητό εδώ διάλεξε πάλι 1/50s έκθεση και αναγκάστηκε να ανεβάσει το ISO στο 320. Εδώ η διαφορά είναι οφθαλμοφανής στο λαπτοπ μου και θα έλεγα ορατή και στην οθόνη του κινητού μου. https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0jGrq0zwGNaNrr

Για εμένα το συμπέρασμα είναι πως αν απλώς κάποιος θέλει να τραβάει "καλύτερες φώτο", ακόμα και ένα ταπεινό Iphone 7+ στέκεται αξιοπρεπώς απέναντι σε μια κιτ Μ100 στο auto.

Θα πρέπει να ασχοληθεί λίγο με τις ρυθμίσεις για να βγάλει καλύτερη φώτο όπως δείχνει το  3ο σετ.

Αργότερα θα καθίσω να μελετήσω τις φωτογραφίες και όλο το post σου φιλτατε. Έχοντας όμως 20 μέρες την ίδια μηχανή, θα σου πω ότι στο 1/160 ακόμη και στα 45mm δεν γίνεται να βγάλεις κουνημένη φωτογραφία αν δεν έχει πρόβλημα η μηχανή, η λαβή σου ή αν δεν την κουνήσεις ηθελημένα. Ο κιτ φακός έχει is και μάλιστα παρά πολύ αξιοπρεπές. Αργότερα θα δοκιμάσω να σου πω στα 45mm μέχρι που μπορώ να βγάλω καθαρή φωτογραφία.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αργότερα θα καθίσω να μελετήσω τις φωτογραφίες και όλο το post σου φιλτατε. Έχοντας όμως 20 μέρες την ίδια μηχανή, θα σου πω ότι στο 1/160 ακόμη και στα 45mm δεν γίνεται να βγάλεις κουνημένη φωτογραφία αν δεν έχει πρόβλημα η μηχανή, η λαβή σου ή αν δεν την κουνήσεις ηθελημένα. Ο κιτ φακός έχει is και μάλιστα παρά πολύ αξιοπρεπές. Αργότερα θα δοκιμάσω να σου πω στα 45mm μέχρι που μπορώ να βγάλω καθαρή φωτογραφία.

Κρατούσα τις μηχανές ταυτόχρονα. Στο 3ο σετ θα βρεις φωτο στο 1/40s κοντά στο από άκρο όπου κρατούσα τη μηχανή κανονικά. 
Οι φωτο εδώ έχουν νόημα σαν σύγκριση και στα πρώτα 2 σετ σαφώς είχα κακή λαβή και μηδέν σταθερότητα, αλλά το ίδιο ισχύει και για το κινητό (που σημειωτέον δεν έβγαλε κουνημένη ακόμη και όταν είχε μεγαλύτερη διάρκεια έκθεσης)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nickolas είπε

Κρατούσα τις μηχανές ταυτόχρονα. Στο 3ο σετ θα βρεις φωτο στο 1/40s κοντά στο από άκρο όπου κρατούσα τη μηχανή κανονικά. 
Οι φωτο εδώ έχουν νόημα σαν σύγκριση και στα πρώτα 2 σετ σαφώς είχα κακή λαβή και μηδέν σταθερότητα, αλλά το ίδιο ισχύει και για το κινητό (που σημειωτέον δεν έβγαλε κουνημένη ακόμη και όταν είχε μεγαλύτερη διάρκεια έκθεσης)

Το ότι το κινητό το κρατάς στο ένα χέρι οκ αλλά πρέπει να λάβεις υπόψη σου και το βάρος. Άλλο να κρατάς μισό κιλό σχεδόν στο ένα χέρι και άλλο 120γρ... Δεν είναι το ίδιο. Επίσης αν το κινητό έχει optical image stabilization δεν είναι απίθανο να αποδίδει καλύτερα η σταθεροποίηση από τον κιτ φακό μιας μηχανής, πάντα μιλάω μόνο για την σταθεροποίηση. Το κάθε εργαλείο που χρησιμοποιείς αν δεν το χρησιμοποιείς με τον σωστό τρόπο δεν έχει νόημα να τα συγκρίνεις. Τέλος μια βασική ερώτηση είναι εσένα ποιο από τα δύο σου θα σου άρεσε να έχεις για να φωτογραφίζεις;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο το βάρος αλλά και κατανομή του. Ο φακός δυσκολεύει το να κρατήσεις τη μηχανή σταθερά στο ένα χέρι. 
Στο κινητό με το ένα χέρι μπορεί να βγάλεις αρκετά σταθερές φωτο και τελικά είναι πλεονέκτημα του αυτό. 
Ο 2ος φακός στο 7 plus δεν πρέπει να έχει οπτική σταθεροποίηση, θεωρώ βέβαιο όμως ότι το IPhone βάζει κάποια ηλεκτρονική σταθεροποίηση. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H παρακατω φωτογραφια βγηκε με dslr και φακο συνολο βαρους 1.5kg και σε ταχυτητα 1/125. Ο φακος ειναι 105mm και ειναι MANUAL FOCUS. Μια χαρα βολευει η dslr και ο ογκος της εαν ξερεις τι κανεις και δεν βαριεσαι, προτιμωντας να πατησεις ενα κουμπι κ οτι βγει μωρε. Σε 1/160 μονο επιτηδες βγαζεις κατι ακινητο out of focus.

 

 

_DSC3139.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Δεν είναι μόνο το βάρος αλλά και κατανομή του. Ο φακός δυσκολεύει το να κρατήσεις τη μηχανή σταθερά στο ένα χέρι. 
Στο κινητό με το ένα χέρι μπορεί να βγάλεις αρκετά σταθερές φωτο και τελικά είναι πλεονέκτημα του αυτό. 
Ο 2ος φακός στο 7 plus δεν πρέπει να έχει οπτική σταθεροποίηση, θεωρώ βέβαιο όμως ότι το IPhone βάζει κάποια ηλεκτρονική σταθεροποίηση. 

Φιλτατε τώρα δεν μιλάς λογικά. Η μηχανή ΔΕΝ φτιάχτηκε για να χρησιμοποιείται με το ένα χέρι. Τι θα πει πλεονέκτημα του κινητού λοιπόν; Όταν ένα μηχάνημα έχει φτιαχτεί για να χρησιμοποιείται με συγκεκριμένο τρόπο, τότε ένα άλλο μηχάνημα που χρησιμοποιείται αλλιώς τι πλεονέκτημα έχει;;; Εγώ ας πούμε θεωρώ πλεονέκτημα ότι την μηχανή την πιάνει κάποιος με τα δύο χέρια. Την κάνει πολύ πιο σταθερή από ένα κινητό που λόγω σχήματος όπως και να το πιάσεις δεν σταθεροποιείται σαν μια μηχανή!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.3eb1e4057b59954918f877d7aabc458e.jpeg

Ελάτε παιδιά, iPhone 7 με το ένα χέρι, Live Photo επιλεγμένο (στην ουσία τραβάει ένα μικρό βιντεακι ενός δευτερολέπτου) και μετά τη λήψη σέρνεις την φωτο προς τα πάνω με το δάχτυλο, σου βγάζει κάτι έτοιμες επιλογές για αναπήδηση, επανάληψη, μακρά έκθεση κλπ. Επέλεξα μακρά έκθεση και έτοιμο το long exposure. 
 

....καθήστε εσείς με τις μηχανές και με τα 2 χέρια... εγώ στο ένα χέρι κινητό, στο άλλο χέρι το μπεγλέρι... ή τον καφέ μου, το τσιγάρο, ένα σάντουιτς κλπ κλπ... Κύριος!

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stratigos24 είπε

image.jpeg.3eb1e4057b59954918f877d7aabc458e.jpeg

Ελάτε παιδιά, iPhone 7 με το ένα χέρι, Live Photo επιλεγμένο (στην ουσία τραβάει ένα μικρό βιντεακι ενός δευτερολέπτου) και μετά τη λήψη σέρνεις την φωτο προς τα πάνω με το δάχτυλο, σου βγάζει κάτι έτοιμες επιλογές για αναπήδηση, επανάληψη, μακρά έκθεση κλπ. Επέλεξα μακρά έκθεση και έτοιμο το long exposure. 
 

....καθήστε εσείς με τις μηχανές και με τα 2 χέρια... εγώ στο ένα χέρι κινητό, στο άλλο χέρι το μπεγλέρι... ή τον καφέ μου, το τσιγάρο, ένα σάντουιτς κλπ κλπ... Κύριος!

    Και μπεγλέρι ......... και καφές και σάντουιτς !!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

image.jpeg.3eb1e4057b59954918f877d7aabc458e.jpeg

Ελάτε παιδιά, iPhone 7 με το ένα χέρι, Live Photo επιλεγμένο (στην ουσία τραβάει ένα μικρό βιντεακι ενός δευτερολέπτου) και μετά τη λήψη σέρνεις την φωτο προς τα πάνω με το δάχτυλο, σου βγάζει κάτι έτοιμες επιλογές για αναπήδηση, επανάληψη, μακρά έκθεση κλπ. Επέλεξα μακρά έκθεση και έτοιμο το long exposure. 
 

....καθήστε εσείς με τις μηχανές και με τα 2 χέρια... εγώ στο ένα χέρι κινητό, στο άλλο χέρι το μπεγλέρι... ή τον καφέ μου, το τσιγάρο, ένα σάντουιτς κλπ κλπ... Κύριος!

Αν η φωτογραφία είναι αυτή, δεν είναι άσχημη πάντως. Επίσης αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για μικρό long exposure, ούτε αυτό είναι κακό. Είναι μια αξιοπρεπής λύση για αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με φωτογραφική μηχανή ή που δεν την έχουν μαζί τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Αν η φωτογραφία είναι αυτή, δεν είναι άσχημη πάντως. Επίσης αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για μικρό long exposure, ούτε αυτό είναι κακό. Είναι μια αξιοπρεπής λύση για αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με φωτογραφική μηχανή ή που δεν την έχουν μαζί τους.

    Κανένα πρόβλημα απολύτως , εφόσον αντιλαμβάνονται τους περιορισμούς !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Αν η φωτογραφία είναι αυτή, δεν είναι άσχημη πάντως. Επίσης αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για μικρό long exposure, ούτε αυτό είναι κακό. Είναι μια αξιοπρεπής λύση για αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με φωτογραφική μηχανή ή που δεν την έχουν μαζί τους.

Ναι, αυτή είναι η φωτο, με ελάχιστα τσιμπήματα στο μαμά προγραμμα επεξεργασίας του κινητού, ίσα ίσα σε μαύρα/φωτεινά, οξύτητα κλπ, καμία υπερβολική αλλαγή. 
 

Απο εκεί και πέρα, ναι για τους λόγους που είπες, ναι όλα μια χαρά. Σε σχέση με τη μηχανή πάντως καμία σχέση η ποιότητα-οξύτητα-χρώματα, βάθος πεδίου κλπ κλπ. 
 

Και εγώ, δεν είχα τη μηχανή μαζί και έτσι έπαιξα να περάσει η ώρα... μετά πηγα και πήρα τη μηχανή ... χαχ

d7500, 18-55, ίδιο μέρος (δεν την ανεβάζω ως καλή ή θεματικά καλή, δε μου έλεγε τίποτ η φωτογραφία, την βάζω μόνο για σύγκριση...ανοιγμένη στο paint για σμίκρυνση 50% επι της αρχικής, ώστε το μέγεθος από 7mb να γίνει 1mb και να την ανεβάσω εδώ)

12112.jpg.e3959045dc1285b1fc07def63c49c5ed.jpg


 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimoskoutr είπε

Αν η φωτογραφία είναι αυτή, δεν είναι άσχημη πάντως. Επίσης αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για μικρό long exposure, ούτε αυτό είναι κακό. Είναι μια αξιοπρεπής λύση για αυτούς που δεν θα ασχοληθούν με φωτογραφική μηχανή ή που δεν την έχουν μαζί τους.

Οπωσδήποτε είναι ένας τρόπος να δίνει την εντύπωση μιας long exposure photo αλλά είναι προφανώς εντελώς διαφορετικό αποτέλεσμα όταν γίνεται συρραφή ψηφιακών micro-videos + την όποια σκηνική επεξεργασία προσθέτει ο προσεσσορας από εκεινο που θεωρεί πως κοιτάζει ο φακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ναι, αυτή είναι η φωτο, με ελάχιστα τσιμπήματα στο μαμά προγραμμα επεξεργασίας του κινητού, ίσα ίσα σε μαύρα/φωτεινά, οξύτητα κλπ, καμία υπερβολική αλλαγή. 
 

Απο εκεί και πέρα, ναι για τους λόγους που είπες, ναι όλα μια χαρά. Σε σχέση με τη μηχανή πάντως καμία σχέση η ποιότητα-οξύτητα-χρώματα, βάθος πεδίου κλπ κλπ. 
 

Και εγώ, δεν είχα τη μηχανή μαζί και έτσι έπαιξα να περάσει η ώρα... μετά πηγα και πήρα τη μηχανή ... χαχ

d7500, 18-55, ίδιο μέρος (δεν την ανεβάζω ως καλή ή θεματικά καλή, δε μου έλεγε τίποτ η φωτογραφία, την βάζω μόνο για σύγκριση...ανοιγμένη στο paint για σμίκρυνση 50% επι της αρχικής, ώστε το μέγεθος από 7mb να γίνει 1mb και να την ανεβάσω εδώ)

12112.jpg.e3959045dc1285b1fc07def63c49c5ed.jpg


 

   Nothing needs to be repeated , no one ever said NO to smartphone as a photographic tool . Still there are some technical limitations well known .

  The NO's are for the fools , trying to present this tool equally to a dedicated photographic system . Or to present themselves as fools , unsuccessfully ! I no longer have the mood for this sort of stuff and the only reason i am replying is because of your image . Under any circumstances i prefer to spend my time in more serious and useful presentations . 

   No further comments ! 

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...