Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Jason 93 είπε

Τραβήχτηκε με μια ταπεινή D3300 με τον kit φακό 18-55mm χρόνος έκθεσης 4 δεύτερα με 3,5 f (δεν ανοίγει πιο πολύ δυστυχώς ο kit φακός) και iso 200 έχει βέβαια γίνει επεξεργασία  στο .raw αρχείο με την βοήθεια του photoshop. με πιο φωτεινό φακό θα ήταν καλύτερο το αποτέλεσμα.

Θα έλεγα πως έχει τραβηχτεί με καλό κινητό! Πολύ όμορφα και "punchy" χρώματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, nickolas είπε

Θα έλεγα πως έχει τραβηχτεί με καλό κινητό! Πολύ όμορφα και "punchy" χρώματα!

Με κάποιες βασικές γνώσεις photoshop και ένα .raw αρχείο από dslr μπορείς να πάρεις καλά αποτελέσματα ακόμη και από φωτογραφίες τραβηγμένες με "λάθος" ρυθμίσεις. Ορίστε άλλη μια από την ίδια ημέρα.

DSC_0999-2.jpg

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται όμως και λίγη ισορροπία στο edit. Δείτε την παρακάτω εικόνα. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε το original αρχείο όπως τραβήχτηκε από την κάμερα. Ουσιαστικά ο ουρανός έχει "καει". Στην δεύτερη έχουμε τις προτεινόμενες ρυθμίσεις επεξεργασίας από το luminar. Δεν είναι κακό το αποτέλεσμα, αρκετά εντυπωσιακό θα έλεγα αλλά μοιάζει πολύ ψεύτικο στα μάτια μου. Στην τρίτη περίπτωση είναι η επεξεργασία που έκανα με το photoshop.  Ο ουρανός φαίνεται όπως θέλω και το αποτέλεσμα δεν φαίνεται τόσο ψεύτικο. Είμαι σίγουρος φυσικά ότι σε πολλούς θα αρέσει η μεσαία αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω με την ισορροπία. Πάντως για το κακό καδράρισμα, την έλλειψη φαντασίας, το κακό γούστο κ.α. το photoshop δεν κάνει τίποτα.

Untitled-1.jpg

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόσφατη βόλτα, jpg straight out of camera, aperture priority και τίποτε άλλο, λόγο περιορισμού χρόνου.

A7ii με 50mm prime lens, όλο το frame (πίσω από τα κάγκελα γι αυτό ο αποχρωματισμός, δεν το διόρθωσα στο photoshop
a7ii1.jpg

 

 

100% cropa7ii2.jpg

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2020 στις 10:57 ΜΜ, Jason 93 είπε

Χρειάζεται όμως και λίγη ισορροπία στο edit. Δείτε την παρακάτω εικόνα. Στην πρώτη περίπτωση έχουμε το original αρχείο όπως τραβήχτηκε από την κάμερα. Ουσιαστικά ο ουρανός έχει "καει". Στην δεύτερη έχουμε τις προτεινόμενες ρυθμίσεις επεξεργασίας από το luminar. Δεν είναι κακό το αποτέλεσμα, αρκετά εντυπωσιακό θα έλεγα αλλά μοιάζει πολύ ψεύτικο στα μάτια μου. Στην τρίτη περίπτωση είναι η επεξεργασία που έκανα με το photoshop.  Ο ουρανός φαίνεται όπως θέλω και το αποτέλεσμα δεν φαίνεται τόσο ψεύτικο. Είμαι σίγουρος φυσικά ότι σε πολλούς θα αρέσει η μεσαία αλλά καταλαβαίνετε τι θέλω να πω με την ισορροπία. Πάντως για το κακό καδράρισμα, την έλλειψη φαντασίας, το κακό γούστο κ.α. το photoshop δεν κάνει τίποτα.

Untitled-1.jpg

Φίλε Jason, σχετικά με το edit πράγματι έχει να κάνει με το γούστο του καθενός. Σημασία έχει η δική σου φωτογραφία να αρέσει πρώτα σε σένα.

Τελικά όμως το edit είναι σημαντικό κομμάτι της φωτογραφίας, και μόνο οι τρομερές δυνατότητες για post process ενός raw αρχείου από φωτογραφική μηχανή, καθιστούν μονόδρομο τη χρήση της γι όποιον ενδιαφέρεται για περισσότερη ενασχόληση αφού γίνει το «κλικ».

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DPreview έχει ένα άρθρο για τους "αναμορφικούς" φακούς

Στο άρθρο έχει παραδείγματα φωτογραφιών τραβηγμένων με τέτοιους φακούς.

Μαντέψτε με τί έχει τραβηχτεί η 1η φωτογραφία/παράδειγμα του  άρθρου...

Spoiler

Με ένα Iphone 11 Pro!

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Όλοι ξέρουν" ότι για χαμηλό φως θες μεγάλο αισθητήρα. Ξέρετε... ο Μήτσος ο Κιτσος κλπ.

Ε η Canon έφτιαξε έναν αισθητήρα για χαμηλό φως. Το μέγεθός του? 1/1.8 ίντσες.

 

Από τη στιγμή που θα ξεφύγεις από το base ISO δεν έχει τόσο νόημα το μέγεθος τους αισθητήρα (παίζει βέβαια ρόλο για το μέγιστο ισοδύναμο f/ του φακού, αλλά αυτό εν τέλει είναι θέμα φακού και όχι αισθητήρα).

Εν προκειμένω η Canon βάζει HDR video, χρησιμοποιώντας επιτέλους τεχνολογίες που βλέπουμε στα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Επιτέλους!!!!! 

    Ευτυχώς , τελευταία με είχε κυριεύσει μια υποβόσκουσα ανησυχία , ένα υπαρξιακό κάτι τις , είχα μείνει τρεις μέρες νηστικός με αποτέλεσμα να μειωθεί το βάρος μου κατά 100 ολόκληρα γραμμάρια . Περπατούσα στο δρόμο μονολογώντας πότε επιτέλους θα παρουσιάσει η Banon τέτοιο αισθητήρα .

   Ο θεράπων ιατρός μάλιστα μου σύστησε μια σειρά ιαματικά λουτρά μέσα στο σύνολο της θεραπευτικής αγωγής το οποίο περιελάμβανε μεταξύ άλλων , χάπια , υπόθετα και διάφορα εναιωρηματα . Επίσης κατά την διάρκεια της θεραπευτικής αγωγής έπρεπε να βλέπω διάφορα βίντεο για τα ωφέλη της λήψης φωτογραφιών με smartphone τα οποία διαθέτουν αισθητήρα ανάλογης ευαισθησίας σε χαμηλό φώς μήπως και ξεπεράσω την εμμονή μου με τις DSLR και δω κι' εγώ το φως τελικά .

   Το τελικό στάδιο της αποθεραπείας μου σχετικά με την άρνηση μου να παραδεχτώ την κυριαρχία των smartphone θα περιλαμβάνει καθημερινή πρακτική εξάσκηση με ανάλογη συσκευή επί τρίωρο . Επίσης πρέπει να περνάω από προθήκες καταστημάτων στο σημείο με τις DSLR , χτυπώντας ξύλο , γυρνώντας τρεις φορές γύρω από τον εαυτό μου και κάνοντας τον σταυρό μου κρατώντας την εικόνα του Αγίου Φανουρίου , μεγάλη η χάρη του ειδικά σήμερα .

 

   Παρακαλώ πολύ να μου στείλετε όλοι τις ευχές σας για την ταχεία ανάρρωση και αποθεραπεία μου .

   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickolas είπε

"Όλοι ξέρουν" ότι για χαμηλό φως θες μεγάλο αισθητήρα. Ξέρετε... ο Μήτσος ο Κιτσος κλπ.

Ε η Canon έφτιαξε έναν αισθητήρα για χαμηλό φως. Το μέγεθός του? 1/1.8 ίντσες.

Από τη στιγμή που θα ξεφύγεις από το base ISO δεν έχει τόσο νόημα το μέγεθος τους αισθητήρα (παίζει βέβαια ρόλο για το μέγιστο ισοδύναμο f/ του φακού, αλλά αυτό εν τέλει είναι θέμα φακού και όχι αισθητήρα).

Εν προκειμένω η Canon βάζει HDR video, χρησιμοποιώντας επιτέλους τεχνολογίες που βλέπουμε στα κινητά.

μονο που ειναι αποκλειστικά για 1080p βιντεο βλεπω κ οχι φωτογραφια... να χαμε να λέγαμε 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, nickolas είπε

"Όλοι ξέρουν" ότι για χαμηλό φως θες μεγάλο αισθητήρα. Ξέρετε... ο Μήτσος ο Κιτσος κλπ.

Ε η Canon έφτιαξε έναν αισθητήρα για χαμηλό φως. Το μέγεθός του? 1/1.8 ίντσες.

Από τη στιγμή που θα ξεφύγεις από το base ISO δεν έχει τόσο νόημα το μέγεθος τους αισθητήρα (παίζει βέβαια ρόλο για το μέγιστο ισοδύναμο f/ του φακού, αλλά αυτό εν τέλει είναι θέμα φακού και όχι αισθητήρα).

Εν προκειμένω η Canon βάζει HDR video, χρησιμοποιώντας επιτέλους τεχνολογίες που βλέπουμε στα κινητά.

Οταν λεω εγω οτι διαβαζεις αλλα δεν καταλαβαινεις τι διαβαζεις και δεν μπορεις να το περασεις ουτε απο ενα βασικο φιλτράρισμα....!!!!

Επαφη όμως ουτε με τα απολύτως βασικά της φωτογραφιας πχια!!!

Τι σχέση εχει το συνολικό μέγεθος του αισθητήρα? Σημασία έχει πάντα το μέγεθος των Pixels και το φως που μπορει να περάσει απο τον φακό!

Ο συγκεκριμένος αισθητήρας ειναι:

2Mp με μεγεθος Pixel 4.1μm

Αντιστοιχα πχ:

Sony A7R markII 42Mp/4.5μm

Hasselblad 100C 100Mp/4.6μm

Το παραπανω βίντεο με τι φακο εχει τραβηχθει? Υποθετω με καποιον εξαιρετικα φωτεινο.

Οπως θα εβλεπες εαν διαβαζες σχετικα ο αισθητηρας αφορα video και ειναι προσανατολισμένος για πιο βιομηχανική χρηση (security and surveillance products).

Το να φτιαξεις ενα dedicated αισθητηρα για μια συγκεκριμενη δουλεια ειναι φυσικα πολυ πιο ευκολο.

Υπαρχει ήδη διαθεσιμος απο την Canon και ο LI-7010

https://canon-cmos-sensors.com/canon-3u3mrxsaac-hdr-cmos-sensor/

----

Αυτο που απορώ όμως ειναι, πώς και δεν προτεινεις στην Canon να χρησιμοποιήσει ενα κινητό αντί να καθεται να βαζει τους ανθρώπους να παιδευονται στα εργαστήρια της? Το κινητο μια χαρά εγχρωμο βιντεο τραβαει στο σκοταδι και HDR εχει και φοβερους επεξεργαστες.

----

Ιδεα!!!

Νεο θεμα. Smartphone vs Canon LI-7050 low light video comparison

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν κανω λαθος τέτοια υλοποίηση υπαρχει σε ενα zte nubia , το οποίο φέρει εναν αισθητήρα των 2mp για βιντεο μονο 1080p αρκετά μεγαλα πιξελ.

Πράγματι σε συγκριτικά εκανε αυτο που λεει διπλα διπλα σε vs 1080p καταγραφή σε κακο φωτισμό.

 

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...