Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/9/2020 στις 8:26 ΠΜ, nickolas είπε

Το Xiaomi Mi 10 Ultra έχει 12.5mm f3.3 κύριο φακό (σε όρους Μ43).

Επίσης ο αισθητήρας του είναι λιγότερο από 4 φορές μικρότερος από τον δικό σου αλλά έχει 4 φορές μικρότερο base ISO.

Τί σε κάνει να νομίζεις ότι στο εγγύς άκρο θα βγάλεις καλύτερες φώτο εσύ από ότι το κινητό, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες?

Στο άπω άκρο ο "ζουμ" φακός του Μi 10 Ultra είναι 60mm f11 (σε όρους Μ43 πάντα). Αν υποθέσουμε base ISO 50 υπερτερείς 2 στοπ στον φακό και 1 στοπ στον αισθητήρα (τα οποία προσοχή δεν τα αθροίζει κανείς). Αν μιλούσαμε για Apple ή Google κινητό θα έλεγα πως το postprocessing θα υπερκάλυπτε τη διαφορά. Αλλά για κινέζικο και την μη κύρια κάμερα, πιθανά υπό συνθήκες να χάνει, ιδιαίτερα αν μιλάμε για χαμηλό φως και κινούμενο θέμα.

Αλλά μη νομίζει κανείς ότι τα κινητά πλέον είναι "μικροσκοπικά" σε αισθητήρα ή φακό σε σχέση με κιτ Μ43 συστήματα.

Έβγαλες ωραίες φώτο νύχτα Σαντορίνη. Το ίδιο θα έκανες και με ένα μοντέρνο κινητό. Simple

Οταν εχεις διαβασει μονο τα SOS και δεν ξερεις την απαντηση αλλα πρεπει κατι να γραψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Τελικά δε κατάλαβα θα εβγαζα τη παρακάτω φωτογραφία με ενα καλο κινητό; 🤔

Με κιτ φακό είναι 

Μια λήψη.

Τσάμπα τη πήρα την dslr? 🤔

PSX_20200823_221637-928x1392.jpg

Για πες φακό, σώμα και settings φωτογραφίας. Επίσης τοποθεσία.

Η από κάτω είναι από το Pixel 4. Μια λήψη.

image10.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και με stacking πολλών λήψεων το πετυχαίνει είδα αυτό και βλέποντας τις εικονες σε πραγματικό μέγεθος σε πιανει μια απογοήτευση οπως και να έχει ειναι εντυπωσιακό για ενα smartphone να μπορει, εστω και ετσι, να βγάλει ενα τέτοιο τελικό αποτέλεσμα. 

 

Nikon D7500 με κιτ φακο 18-140

18mm f 3.5 iso 3200

Αύγουστος 2020

Μια λήψη, ενα μήνα επαφή τοτε με dslr (την πηρα Ιουλίο) Ενας έμπειρος λογικά θα είχε πιο σωστες λήψεις.

Νότιο Εύβοια όρος Όχη ~1000m υψόμετρο με 7-8 μποφόρ εκείνη τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαζει τις προμοσιοναλ φωτο της κατασκευαστριας εταιρειας εναντι μιας απλης ληψης απο ερασιτεχνη. Δεν ξερει και την τεχνολογια που προμοταρει, λεει μια ληψη 

οταν ειναι παμπολλες και με ειδικο Mode που εχει κανει το εδαφος να φαινεται σα νερομπογια

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω και ειχα γραψει κατεβατό, έφυγε. 

Φτου

 

20 sec ηταν η λήψη 

 

Οχι πως έχει καμια σημασια οι ρυθμίσεις ή το μερος που την έβγαλα 

 

Εν ολίγοις ειχα γράψει πως τα κινητά ναι, αν εκμεταλευτεις αυτο που ειναι/κάνουν και μεχρι εκει που φτανουν είναι super.

Να βελτιωθούν και αλλο ευπρόσδεκτο είναι 

 

Αλλα φωτογραφικές μηχανές δεν είναι και δεν νομίζω να γίνουν ποτέ..

 

Με κινητό ολες οι παρακάτω 

20180712_215831-01-01-1008x756.jpeg

20191113_191432-01-975x731.jpeg

20200517_150757-01-01-01-01-01-913x687.jpeg

20200512_180510-01-626x383.jpeg

20190202_162129-01-1008x756.jpeg

20200519_082745-02-01-01-01-01-01-693x381.jpeg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ntinlanden είπε

Πωωωω και ειχα γραψει κατεβατό, έφυγε. 

Φτου

20 sec ηταν η λήψη 

Οχι πως έχει καμια σημασια οι ρυθμίσεις ή το μερος που την έβγαλα 

Εν ολίγοις ειχα γράψει πως τα κινητά ναι, αν εκμεταλευτεις αυτο που ειναι/κάνουν και μεχρι εκει που φτανουν είναι super.

Να βελτιωθούν και αλλο ευπρόσδεκτο είναι 

Αλλα φωτογραφικές μηχανές δεν είναι και δεν νομίζω να γίνουν ποτέ..

Με κινητό ολες οι παρακάτω 

20180712_215831-01-01-1008x756.jpeg

20191113_191432-01-975x731.jpeg

20200517_150757-01-01-01-01-01-913x687.jpeg

20200512_180510-01-626x383.jpeg

20190202_162129-01-1008x756.jpeg

20200519_082745-02-01-01-01-01-01-693x381.jpeg

Κανείς δεν είπε ότι τα κινητά δεν έχουν εξελιχτεί, ή όταν δεν έχεις τη μηχανή κι έχεις το κινητό μην το χρησιμοποιήσεις. Τα κινητά σήμερα θα βγάλουν σχετικά αξιοπρεπείς φωτογραφίες. 

Απλά γι αυτόν που έχει λίγο τη "μέντα", μια φωτογραφική μηχανή προσφέρει πολύ περισσότερες δυνατότητες. Επίσης με τις σημερινές τιμές σε καινούριες μηχανές, έστω και προηγούμενης γενιάς, ή και μεταχειρισμένες (ζήτω το Insomnia!), το κόστος αγοράς ενός συμπαθητικού ή και πιο προχωρημένου σώματος με φακούς δεν είναι άφταστο. Ειδικά όταν συγκρίνουμε με iphone 12 pro, με αντίστοιχα χρήματα μπορείς να πάρεις εξαιρετικό εξοπλισμό.

Τέλος, όπως έχουμε πει και πιο πάνω, τα τηλέφωνα θα βγάλουν φωτογραφίες συγκρίσιμες μόνο υπό συνθήκες. Δηλαδή το auto focus των φωτογραφικών μηχανών είναι απλά αλλού. Με κινητό πολύ δύσκολα, ίσως μόνο κατά τύχη, θα εστιάσεις σε κάτι κινούμενο και θα το φωτογραφίσεις πριν περάσει. Επίσης, για όσους βλέπουν τις φωτογραφίες σε οθόνη υπολογιστή, απλά δεν υπάρχει σύγκριση στην ποιότητα εικόνας, για τον πολύ απλό λόγο ότι καμμία υπολογιστική ισχύς δε μπορεί να ξεπεράσει τη φυσική, κι ένα μικρό τζαμάκι που έχει το κινητό δε μπορεί να αντικαταστήσει ένα φακό με 1 κιλό γυαλί μέσα, ούτε ένας αισθητήτας σε μέγεθος κόκκου φακής έναν κανονικό αισθητήρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2020 στις 5:56 ΜΜ, Dr_73 είπε

Για ποζεράδες καφετεριών , γυμναστηρίων και λοιπών χώρων που πρέπει να έχουν τα συγκεκριμένα κινητά ,

λόγω  lifestyle

Ακριβώς εδώ είναι το ζουμί! Το lifestyling - που διανύουμε την δεκαετία του τώρα - ζητάει κάτι βολικότερο από dslr. 

Οι εταιρείες θέλουν να τσιμπήσουν μερίδιο αγοράς. 

Αν αυτό σπρώχνει προς τα κάτω τις τιμές καλών φακών και σωμάτων, ακόμα καλύτερα για μας που θέλουμε να φωρογραφιζουμε.

BTW είναι όντως βολικό να έχουν πλέον ικανοποιητικό φωτογραφικό αποτέλεσμα αρκετά κινητά για να στείλω ένα pdf αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την φωτογραφία. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ας είναι! Οι εταιρίες δεν θέλουν να κλείσουν, να είναι επικερδής ζητάνε.

Οσοι τώρα ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία (ακουμπάω σουπερ ντουπερ σμαρτφοουν) στο τραπέζι αρα εισπράττω ικανοποίηση και δε ξερω τι αλλο, οσο δεν ενοχλεί/επηρεάζει εμένα σε κάτι ας το απολαμβάνουν.

 

Όσο για τις φωτογραφίκες τους ιδιότητες οχι μονο για ενα πι ντι εφ..και για φωτογραφία/καταγραφη εικόνας γιατι όχι, εαν αυτό εχω μαζι μου ή μονο αυτο διαθέτω με αυτο θα βγαλω.

Οτι βγαλω και οτι μπορει, ευπρόσδεκτα ολα.

 

Θα με κάνει να το θεωρω αυτο φωτογραφία;

Σε καμια περίπτωση..

Υπάρχουν άλλες συσκευές για αυτό..

 

Και δεν μιλάω με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη (ειμαι λιγο καιρο στο χωρο dslr) 

Το κινητό καποια στιγμή δε παει άλλο και έρχεται πολύ γρήγορα αυτο αν πεις θελω να κανω φωτογραφία και οχι απλη αποτύπωση/καταγραφή..

Θέλεις αλλη εστιακή απόσταση (φακο)

Θέλεις χειρισμό 

Θέλεις σκοπευτρο 

Θέλεις τα κέρατά σου

 

 

Τα αυτονόητα τα αφήνω (δες την εικονα στο 100% και οχι πισω απο μια οθόνη σμαρτφοουν) 

Δες το αρχείο raw της καμερας σου τι εχει καταγράψει...

 

 

Οποτε..ο καθενας οπως τη βρίσκει..

Εαν ενα σμαρτφοουν προσφέρει σε κάποιον ικανοποίηση ντοπαμινη χαρά ας είναι. 

Ολοι ικανοποιημένοι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Και ας είναι! Οι εταιρίες δεν θέλουν να κλείσουν, να είναι επικερδής ζητάνε.

Οσοι τώρα ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία (ακουμπάω σουπερ ντουπερ σμαρτφοουν) στο τραπέζι αρα εισπράττω ικανοποίηση και δε ξερω τι αλλο, οσο δεν ενοχλεί/επηρεάζει εμένα σε κάτι ας το απολαμβάνουν.

Όσο για τις φωτογραφίκες τους ιδιότητες οχι μονο για ενα πι ντι εφ..και για φωτογραφία/καταγραφη εικόνας γιατι όχι, εαν αυτό εχω μαζι μου ή μονο αυτο διαθέτω με αυτο θα βγαλω.

Οτι βγαλω και οτι μπορει, ευπρόσδεκτα ολα.

Θα με κάνει να το θεωρω αυτο φωτογραφία;

Σε καμια περίπτωση..

Υπάρχουν άλλες συσκευές για αυτό..

Και δεν μιλάω με τον ενθουσιασμό του πρωτάρη (ειμαι λιγο καιρο στο χωρο dslr) 

Το κινητό καποια στιγμή δε παει άλλο και έρχεται πολύ γρήγορα αυτο αν πεις θελω να κανω φωτογραφία και οχι απλη αποτύπωση/καταγραφή..

Θέλεις αλλη εστιακή απόσταση (φακο)

Θέλεις χειρισμό 

Θέλεις σκοπευτρο 

Θέλεις τα κέρατά σου

Τα αυτονόητα τα αφήνω (δες την εικονα στο 100% και οχι πισω απο μια οθόνη σμαρτφοουν) 

Δες το αρχείο raw της καμερας σου τι εχει καταγράψει...

Οποτε..ο καθενας οπως τη βρίσκει..

Εαν ενα σμαρτφοουν προσφέρει σε κάποιον ικανοποίηση ντοπαμινη χαρά ας είναι. 

Ολοι ικανοποιημένοι 😁

Όλα αυτα τα "θέλω" που αναφέρεις, αυτή τη στιγμή μπορείς να τα αγοράσεις με πολύ χαμηλό κόστος. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν κορυφαίες κάμερες 10ετίας τύπου Nikon d7000 με 300 και 400 ευρώ. Με την οποία μπορείς να εξελιχθείς χωρίς να ζητήσεις κάτι παραπάνω για πολύ καιρό. Αντίστοιχα σε mirrorless, από sony μέχρι olympus και panasonic. Μηχανές με πλήρη χειριστήρια, και μενού που σου επιτρέπει πλήρη παραμετροποίηση του χειρισμού, αλλά και του αποτελέσματος. Επίσης πια οι mirrorless σου προσφέρουν την πλήρη φωτογραφική εμπειρία, χωρίς να κουβαλάς μια τσάντα 10 κιλά. Προσφέρονται ουσιαστικά τα πάντα, με χαμηλό κόστος. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να πεις, δε θα δώσω 1200 για iphone pro, θα δώσω 600 για μηχανή και 600 για ένα πολύ καλό κινητό.

Φυσικά κι εγώ θα βγάλω με το κινητό μου όταν δεν κουβαλάω μηχανή, αλλά όταν πάω για να βγάλω, θα βγάλω με τη μηχανή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο τελος ολο το ζουμί κατ εμε 😁

Αυτο ακριβώς! 

Ενα σμαρτφοουν οπως το πιο πισω που εχει και γκαλαξυ μοουντ δε θα με κανει να πάρω τα βουνά να το βαλω σε τριποδα να βγαλω γαλαξια με δεντράκια καλυβακια απο κατω 

 

Ενα σμαρτφοουν δε θα με κάνει να παω στη φύση να βγάλω οτι υπάρχει και ζει εκει

Φιλτρα;; Που και πως θα βαλω nd σε κινητό; 

Μενεις με τα rizla

Η βάζεις μετα στο instagram 

 

Macro?..

 

Δεν θα με κανει να πω σήμερα θα βγω για φωτογραφία πορτραίτου ή οτι αλλο με τραβάει. 

 

Θα ήθελα ενα σμαρτφοουν ομως με φωτογραφικες επιδόσεις 20ετιας;

Εγω προσωπικά οχι, ευπρόσδεκτο οτι δίνει σήμερα και οτι θα δώσει μεθαύριο σαφως.

 

Ειχα να διαθεσω πχ τα 1200€ που ειπες να τα εσκαγα να πα να παρω ενα κινητό για να πω οτι θα κανω φωτογραφία; Οχι βέβαια, εαν δεν εχω τίποτα απο τα δυο και θελω και τα δυο οπως τα ειπες...και μαλλον πολλα εβαλες για το κινητο θα το μπαλατζαριζα λιγο αλλιως.

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Στο τελος ολο το ζουμί κατ εμε 😁

Αυτο ακριβώς! 

Ενα σμαρτφοουν οπως το πιο πισω που εχει και γκαλαξυ μοουντ δε θα με κανει να πάρω τα βουνά να το βαλω σε τριποδα να βγαλω γαλαξια με δεντράκια καλυβακια απο κατω 

Ενα σμαρτφοουν δε θα με κάνει να παω στη φύση να βγάλω οτι υπάρχει και ζει εκει

Φιλτρα;; Που και πως θα βαλω nd σε κινητό; 

Μενεις με τα rizla

Η βάζεις μετα στο instagram 

Macro?..

Δεν θα με κανει να πω σήμερα θα βγω για φωτογραφία πορτραίτου ή οτι αλλο με τραβάει. 

Θα ήθελα ενα σμαρτφοουν ομως με φωτογραφικες επιδόσεις 20ετιας;

Εγω προσωπικά οχι, ευπρόσδεκτο οτι δίνει σήμερα και οτι θα δώσει μεθαύριο σαφως.

Ειχα να διαθεσω πχ τα 1200€ που ειπες να τα εσκαγα να πα να παρω ενα κινητό για να πω οτι θα κανω φωτογραφία; Οχι βέβαια, εαν δεν εχω τίποτα απο τα δυο και θελω και τα δυο οπως τα ειπες...και μαλλον πολλα εβαλες για το κινητο θα το μπαλατζαριζα λιγο αλλιως.

Εγώ επειδή την κόλλησα την "αρρώστια" από μικρός, είχα πάρει τότε την πιο φτηνή dslr που βρήκα (πιο πριν έβγαζα με φιλμ), μια olympus e520 κι ένα φλας κινέζικο, κι έβγαζα ορκομωσίες στο Πανεπιστήμιο και παιδικά πάρτυ. Ό,τι έβγαινε έπεφτε στη μηχανή. Έπειτα, όταν έπιασα κανονική δουλειά πάντα έριχνα λεφτά, αν δεν έχεις όριο είναι ακριβό το άθλημα. Όμως η ομορφιά του κλικ δεν έχει τιμή, και είναι η ίδια είτε η μηχανή σου κάνει 200 είτε 2000 ευρώ. Στο λέω με απόλυτη βεβαιότητα. Τη σήμερον ημέρα, ακόμη και για κάποιον που τα φέρνει δύσκολα βόλτα είναι δυνατό να το ακολουθήσει το σπορ. Πόσο μάλλον όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να πάρει κινητό με 1200 ευρώ, η λογική λέει ότι μπορεί και για μηχανή να διαθέσει τουλάχιστον τόσα, επιπλέον του κινητού..... Το ποσό που ανέφερα είναι γιατί θα σου πει ο Νικόλας, μιλάμε για φτηνή dslr με κιτ φακό... Γιατί όμως; Το κινητό στο οποίο αναφέρεται δεν είναι "kit"...

Τέλος πάντων, είναι άλλο πράμα να βγάλεις μια αναμνηστική με το κινητό, κι άλλο να περιμένεις ώρες με τη μηχανή στο χέρι πότε θα περάσει από τη γωνία που σου αρέσει ένα άτομο που σου αρέσει με τον ιδανικό τρόπο... Ή τον ήλιο να πάει ανάμεσα στα κλαδιά του δέντρου κλπ. Για να τη δεις ΕΣΥ τη φωτογραφία, όχι για να την ποστάρεις στο χ ή ψ μέσο κοινωνικής δικτύωσης με ανάλυση 500 Χ 500...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DVaderLa

Γι αυτο και βρήκα μια φωτογραφία ως "δείγμα" με τον κιτ φακο (αξιόλογο και τίμιο φυσικα γι αυτο που ειναι και σε καμια περίπτωση καθόλου συγκρίσιμος με οποιονδήποτε φακό ενος κινητού..) και στα 18mm που ολοι οι κιτ φακοι εχουν αυτο το εστιακο μηκος...

 

Σύμφωνω με ολα οσα ειπες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιμένω στο ζήτημα του κόστους. Τα κινητά είναι πανάκριβα. Και με ελάχιστη ζωή αν είσαι ζωντανός ! Κάπου θα πέσει , κάποιο ποτήρι θα αδειάσει δίπλα ...

Οι πελάτες των ακριβών κινητών , που θέλουν να έχουν τελευταίο και κορυφαίο μοντέλο , ξοδεύουν πολλά. 

Συχνά 2 χιλιάρικα το χρόνο , αφού τα μοντέλα αλλάζουν συχνότερα από τις εποχές του χρόνου. 

Ο φωτογραφικός εξοπλισμός επειδή δεν τον έχεις στα χέρια ή στην τσέπη μόνιμα, αλλά τον χρησιμοποιείς όταν χρειάζεται και την υπόλοιπη ώρα είναι φυλαγμένος, κρατάει δεκαετίες. Τα φιλμάτα στην υπογραφή μου, κοντεύουν 40 ετών !

 

Για κινητό προσωπικά, δίνω 30 με 40 ευρώ κάθε 2-3 χρόνια για μοντέλο με φυσικό πληκτρολόγιο . 

Me 500€ , μπορεί κάποιος από ebay , να πάρει eos 5d mark i 15ετίας και 2-4 φακούς και να κάνει πράγματα που ούτε στον ύπνο τους δεν βλέπουν τα κινητά. 

 

Μερικά παραδείγματα με την eos 5d mk1 15ετίας !

 

Strange Colour Blue

 

IMG_1192 IMG_3177

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...