Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω πως σε λίγες μέρες δλδ στις 22 Νοεμβρίου το συγκεκριμένο νήμα κλείνει αισίως έναν χρόνο ζωής . Με λίγα λόγια το νήμα έχει γενέθλια .

     Επ' ευκαιρία του χαρμόσυνου αυτού γεγονότος , ο νηματοθέτης αποφάσισε να κάνει δώρο στους συμμετέχοντες από ένα iPhone 12 , ως αναμνηστικό για την συμμετοχή σας στο νήμα . 

   Σημ. Για να παραλάβετε το iPhone , ισχύει σαν προϋπόθεση , πως θα πρέπει να γράψετε πάνω σε χαρτί , εκείνη την στιγμή χίλιες φορές την πρόταση " Δεν θα ξαναπιάσω στα χέρια μου φωτογραφική μηχανή " .

   Θα ακολουθήσει ομιλία του νηματοθετη , όπου θα τονιστούν τα ωφέλη από την χρήση smartphone για λήψη φωτογραφιών , όπως ότι κάνει καλό στα νεφρά , στα έντερα , στην όραση , βοηθάει στην καλή λειτουργία του κυκλοφορικού και άλλα . 

   Μετά το πέρας της εκδήλωσης , θα μοιραστούν αναμνηστικά , θα βγείτε φωτογραφίες με τον νηματοθέτη . Θα υπάρχει πλούσιος μπουφές .

   Για συμμετοχή θα επικοινωνήσετε με τον νηματοθέτη ....... αν τα καταφέρετε να επικοινωνήσετε και να συνεννοηθείτε . 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, panoc είπε

Ειναι οτι πρεπει για σενα ταμαμ. Βασισου στο i-τηλεφωνο και μετα τραβα εκτυπωσε.
Ασε τους βλακες επαγγελματιες να δινουν τσαμπα λεφτα.

Μας τρολάρει το παιδί ρε.

Είχα πριν 2 χρόνια ένα λάπτοπ msi με 99% srgb οθόνη,  factory calibrated.  Απόλαυση.  Στεχοχωρήθηκα που χάλασε. Με το hp που έχω τώρα πονάνε τα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2020 στις 4:41 ΜΜ, panoc είπε

Η καλυτερη οθονη για φωτογραφιες δεν ειναι αυτη με τη μεγαλυτερη αναλυση, η αναλυση ειναι μονο για τους ασχετους, ειναι αυτη με τα σωστα χρωματα (εδω γελαμε με τις amoled οχι οτι οι αλλες πανε πισω). Φωτογραφιζεις απο κινητο, επεξεργαζεσαι στο κινητο (οτι μπορει καποιος να επεξεργαστει τελος παντων), τυπωνεις και τα χρωματα ειναι οτι να'ναι.
Τα ιδια και με τις τηλεορασεις, παιρνει ο αλλος OLED λεει ΟΥΑΟΥ, βλεπει φωτογραφια με χρωματα πιο κορεμεσμενα και απο Συγγρου στιςς 8 το πρωι και οταν παει να τυπωσει ειναι ολα ποπός. Παει ο αλλος λεει εχω 4Κ tv και το δερμα ειναι τραμπ (πορτοκαλι :p) το κοκκινο πεθαινει απο το gamma (τις ακτινε :p) , το white balance δεν ξερει καν τι ειναι και βλεπει εκει φωτογραφιες να διαλεξει να τυπωσει.
Ναι οκ, ειναι good enough, και για μενα snaps που εχω βγαλει με το Α70 ειναι good enough για να θυμαμαι τη στιγμη, αλλα καμια σχεση με φωτογραφια και τη τεχνη της.

μη λετε οτι θελετε και του δινεται θαρρος, το ταπεινο OP μου τριετιας εχει υποστηριξη DCI-P3 και ΔΕ 2.3 στο sRGB, ποσο μαλλον νεοτερα κινητα. Και επεξεργασια γινεται με σωστο workflow και τα χρωματα σωστα ειναι. Αλλωστε που κολλαει η τεχνη της φωτογραφιας με αυτα που λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vs_skg είπε

μη λετε οτι θελετε και του δινεται θαρρος, το ταπεινο OP μου τριετιας εχει υποστηριξη DCI-P3 και ΔΕ 2.3 στο sRGB, ποσο μαλλον νεοτερα κινητα. Και επεξεργασια γινεται με σωστο workflow και τα χρωματα σωστα ειναι. Αλλωστε που κολλαει η τεχνη της φωτογραφιας με αυτα που λες...

Τα πάντα έχουν σημασία. Πολύ μεγάλη σημασία έχει το μέσο στο οποίο βλέπεις τη φωτογραφία. Ακόμη και σωστή να είναι χρωματικά η οθόνη του κινητού σου (κι εγώ είχα OP6), το κινητό κατά τη γνώμη μου δεν είναι το κατάλληλο μέσο για την επεξεργασία εικόνας, και για να εκτιμήσεις την ποιότητά της. Το ότι σου δίνει τη δυνατότητα, δε σημαίνει αυτόματα ότι το κινητό είναι το ιδανικό εργαλείο. Τονίζω ότι κι εγώ θα βγάλω με το κινητό όταν δεν έχω μηχανή επάνω μου, και θα επεξεργαστώ όπου χρειαστεί. Αλλά όταν θέλω πραγματικά να εκτιμήσω, θα καθίσω στο δικό μου υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Τα πάντα έχουν σημασία. Πολύ μεγάλη σημασία έχει το μέσο στο οποίο βλέπεις τη φωτογραφία. Ακόμη και σωστή να είναι χρωματικά η οθόνη του κινητού σου (κι εγώ είχα OP6), το κινητό κατά τη γνώμη μου δεν είναι το κατάλληλο μέσο για την επεξεργασία εικόνας, και για να εκτιμήσεις την ποιότητά της. Το ότι σου δίνει τη δυνατότητα, δε σημαίνει αυτόματα ότι το κινητό είναι το ιδανικό εργαλείο. Τονίζω ότι κι εγώ θα βγάλω με το κινητό όταν δεν έχω μηχανή επάνω μου, και θα επεξεργαστώ όπου χρειαστεί. Αλλά όταν θέλω πραγματικά να εκτιμήσω, θα καθίσω στο δικό μου υπολογιστή.

Συμφωνοι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Τα πάντα έχουν σημασία. Πολύ μεγάλη σημασία έχει το μέσο στο οποίο βλέπεις τη φωτογραφία. Ακόμη και σωστή να είναι χρωματικά η οθόνη του κινητού σου (κι εγώ είχα OP6), το κινητό κατά τη γνώμη μου δεν είναι το κατάλληλο μέσο για την επεξεργασία εικόνας, και για να εκτιμήσεις την ποιότητά της. Το ότι σου δίνει τη δυνατότητα, δε σημαίνει αυτόματα ότι το κινητό είναι το ιδανικό εργαλείο. Τονίζω ότι κι εγώ θα βγάλω με το κινητό όταν δεν έχω μηχανή επάνω μου, και θα επεξεργαστώ όπου χρειαστεί. Αλλά όταν θέλω πραγματικά να εκτιμήσω, θα καθίσω στο δικό μου υπολογιστή.

      Πρόσφατα είχα μια διένεξη εντός εισαγωγικων σχετικά με την αξία του post processing κλπ . Δεν υποτίμησα την αξία της διαδικασίας , άσχετα με το αν εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο , φυσικά υπό όρους και οι όροι αυτοί έχουν να κάνουν με την διαδικασία λήψης μιας εικόνας .

   Είχα προτείνει τότε στον συνομιλητή , αντί να αναλώνεται σε άσκοπες αντιρρήσεις , συζητήσεις κοκ , να ανοίξει ένα νέο θέμα , το οποίο θα δίνει οδηγίες για αρχάριους σε ότι αφορά τα ωφέλη από την χρήση εξειδικευμένων τεχνικών , εργαλείων , οθονών και πάει λέγοντας .

   Όπως επίσης , πρότεινα να δώσει και εναλλακτικές προτάσεις ώστε κάποιος που δεν μπορεί οικονομικά να προχωρήσει σε αγορά κάποιων πραγμάτων , να έχει άλλες λύσεις πιο προσιτές .

  Καλώ και πάλι λοιπόν , όποιος γνωρίζει το αντικείμενο να προχωρήσει ανοίγοντας ένα πλήρες θέμα το οποίο είμαι βέβαιος πως θα φανεί χρήσιμο σε όλους .

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

      Πρόσφατα είχα μια διένεξη εντός εισαγωγικων σχετικά με την αξία του post processing κλπ . Δεν υποτίμησα την αξία της διαδικασίας , άσχετα με το αν εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο , φυσικά υπό όρους και οι όροι αυτοί έχουν να κάνουν με την διαδικασία λήψης μιας εικόνας .

   Είχα προτείνει τότε στον συνομιλητή , αντί να αναλώνεται σε άσκοπες αντιρρήσεις , συζητήσεις κοκ , να ανοίξει ένα νέο θέμα , το οποίο θα δίνει οδηγίες για αρχάριους σε ότι αφορά τα ωφέλη από την χρήση εξειδικευμένων τεχνικών , εργαλείων , οθονών και πάει λέγοντας .

   Όπως επίσης , πρότεινα να δώσει και εναλλακτικές προτάσεις ώστε κάποιος που δεν μπορεί οικονομικά να προχωρήσει σε αγορά κάποιων πραγμάτων , να έχει άλλες λύσεις πιο προσιτές .

  Καλώ και πάλι λοιπόν , όποιος γνωρίζει το αντικείμενο να προχωρήσει ανοίγοντας ένα πλήρες θέμα το οποίο είμαι βέβαιος πως θα φανεί χρήσιμο σε όλους .

Το post processing όπως λες, υπήρχε από τότε που εμφανίζαμε τα φιλμ και εκτυπώναμε σε σκοτεινό θάλαμο. Η εκτύπωση και η εμφάνιση έπαιζαν ρόλο στα χρώματα στο χαρτί.

Το ίδιο πράμα, πιο ελεγχόμενα φυσικά, και πιο εύκολα, μπορεί να κάνει κανείς με ένα πρόγραμμα τύπου lightroom. Μια συνηθισμένη επεξεργασία είναι να δώσεις λίγο φως σε κάποιο σκοτεινό μέρος της φωτογραφίας, ή να διορθώσεις συνολικά την έκθεση της εικόνας αν αυτή δεν σου αρέσει. Επίσης μπορείς να κόψεις και να ισιώσεις την εικόνα. Δυστυχώς μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου στην επεξεργασία εικόνας.

Για μια τέτοιου είδους επεξεργασίας αρκεί ένας απλός υπολογιστής (όσο πιο σύγχρονος τόσο πιο γρήγορα θα πάει προφανώς) και μια οθόνη με στοιχειώση ακρίβεια στα χρώματα. Για επιλογή οθόνης με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί κανείς να αγοράσει οικονομικά κάτι αξιοπρεπές. Ενδεικτικά παραθέτω ένα review για τα χρωματικά χαρακτηριστικά μιας οθόνης από την ιστοσελίδα tom's hardware https://www.tomshardware.com/reviews/asus-pg279q-rog-swift-27-inch-165hz-monitor,4428-6.html.

Κατά την άποψή μου η επεξεργασία των εικόνων είναι η μισή δουλειά και η μισή ευχαρίστηση, την οποία παίρνεις μετά το κλικ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Το post processing όπως λες, υπήρχε από τότε που εμφανίζαμε τα φιλμ και εκτυπώναμε σε σκοτεινό θάλαμο. Η εκτύπωση και η εμφάνιση έπαιζαν ρόλο στα χρώματα στο χαρτί.

Το ίδιο πράμα, πιο ελεγχόμενα φυσικά, και πιο εύκολα, μπορεί να κάνει κανείς με ένα πρόγραμμα τύπου lightroom. Μια συνηθισμένη επεξεργασία είναι να δώσεις λίγο φως σε κάποιο σκοτεινό μέρος της φωτογραφίας, ή να διορθώσεις συνολικά την έκθεση της εικόνας αν αυτή δεν σου αρέσει. Επίσης μπορείς να κόψεις και να ισιώσεις την εικόνα. Δυστυχώς μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου στην επεξεργασία εικόνας.

Για μια τέτοιου είδους επεξεργασίας αρκεί ένας απλός υπολογιστής (όσο πιο σύγχρονος τόσο πιο γρήγορα θα πάει προφανώς) και μια οθόνη με στοιχειώση ακρίβεια στα χρώματα. Για επιλογή οθόνης με μια αναζήτηση στο διαδίκτυο μπορεί κανείς να αγοράσει οικονομικά κάτι αξιοπρεπές. Ενδεικτικά παραθέτω ένα review για τα χρωματικά χαρακτηριστικά μιας οθόνης από την ιστοσελίδα tom's hardware https://www.tomshardware.com/reviews/asus-pg279q-rog-swift-27-inch-165hz-monitor,4428-6.html.

Κατά την άποψή μου η επεξεργασία των εικόνων είναι η μισή δουλειά και η μισή ευχαρίστηση, την οποία παίρνεις μετά το κλικ. 

     Όπως είπα , ανοίξτε θέμα με οδηγίες , ξεκινώντας από ένα σημείο και δίνοντας όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Μπορείς με κινητό να τη βγάλεις αυτή τη φωτογραφία; Εγώ δε μπορώ.

P1093145-2.jpg

ΕΣΥ, δεν μπορεις σιγουρα.... 

ΕΣΥ, δεν εισαι ο Νικολας.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2020 στις 10:34 ΠΜ, DVaderLa είπε

Μπορείς με κινητό να τη βγάλεις αυτή τη φωτογραφία; Εγώ δε μπορώ.

P1093145-2.jpg

για την συγκεκριμενη ναι μπορεις. δεν βρισκω κατι το οποιο ειναι απαγορευτικο.

αν δεν καταλαβα ομως τι ειναι αυτο που το κινητο θα υστερουσε σε αυτο το πλανο εξησεσε μου το.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, maik42 είπε

για την συγκεκριμενη ναι μπορεις. δεν βρισκω κατι το οποιο ειναι απαγορευτικο.

αν δεν καταλαβα ομως τι ειναι αυτο που το κινητο θα υστερουσε σε αυτο το πλανο εξησεσε μου το.

1. Η ποιότητα εικόνας.

2. Το φυσικό bokeh.

3. Μέχρι να εστιάσεις η γάτα θα είχε φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

1. Η ποιότητα εικόνας.

2. Το φυσικό bokeh.

3. Μέχρι να εστιάσεις η γάτα θα είχε φύγει.

1. ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι καμία extra ποιότητα

2. bokeh δεν υπάρχει ούτε για δείγμα

3. και με dslr να φωτογράφιζες πάλι υπάρχει η πιθανότητα να φύγει το γατί. αυτο ειναι καθαρα θεμα αντίληψης του φωτογράφου. δεν ειναι F1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maik42 είπε

1. ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι καμία extra ποιότητα

2. bokeh δεν υπάρχει ούτε για δείγμα

3. και με dslr να φωτογράφιζες πάλι υπάρχει η πιθανότητα να φύγει το γατί. αυτο ειναι καθαρα θεμα αντίληψης του φωτογράφου. δεν ειναι F1

Αν είναι έτσι, τότε μόλις γλίτωσες μερικές εκατοντάδες ευρώ, αφού δε σου χρειάζεται μια φωτογραφική μηχανή.

Δες μήπως εδώ αντιλαμβάνεσαι την οξύτητα της εικόνας και το Bokeh.

P1093145

 

Επεξ/σία από DVaderLa
Προσθήκη
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To bitrate οντως φαίνεται λίγο σε σκηνές με κίνηση/φύλλα κλπ. 

Δώστε βάση στην άριστη (κατά τη γνώμη μου) ποιότητα στην αρχή του κλιπ. Μετά βάζουνε LUTs κλπ. που χωρίς RAW επιλογή αναμενόμενα δε δίνουν πολύ καλό αποτέλεσμα. Άλλωστε είμαι σίγουρος πως απλά έριξαν στο Iphone τα standar LUT τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...