Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

O στόχος πολλών είναι ένας αισθητήρας με πολύ περισσότερα MP από το diffraction του φακού.

Η Samsung παλαιότερα λεγόταν πως δούλευε σε 300ΜΡ αισθητήρα αν τα θυμάμαι καλά, ενώ άλλοι έχουν πρωτότυπα των 600ΜΡ που όμως ακόμα καίνε πολύ ρεύμα για να έχουν πρακτική χρήση.

Όπως το αντιλαμβάνομαι, η τελική διακριτή λεπτομέρεια προφανώς θα ορίζεται από τα όρια του φακού, αλλά θα είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τον συγκεκριμένο φακό. Φανταστείτε το σαν downscaling 4K σε 1080p (κάτι που σου δίνει πολύ ωραίο 1080p).

Για την ιστορία, τα σημερινά κινητά με τους μεγαλύτερους αισθητήρες/φακούς, έχουν diffraction όριο τα 100ΜΡ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

O στόχος πολλών είναι ένας αισθητήρας με πολύ περισσότερα MP από το diffraction του φακού.

Η Samsung παλαιότερα λεγόταν πως δούλευε σε 300ΜΡ αισθητήρα αν τα θυμάμαι καλά, ενώ άλλοι έχουν πρωτότυπα των 600ΜΡ που όμως ακόμα καίνε πολύ ρεύμα για να έχουν πρακτική χρήση.

Όπως το αντιλαμβάνομαι, η τελική διακριτή λεπτομέρεια προφανώς θα ορίζεται από τα όρια του φακού, αλλά θα είναι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για τον συγκεκριμένο φακό. Φανταστείτε το σαν downscaling 4K σε 1080p (κάτι που σου δίνει πολύ ωραίο 1080p).

Για την ιστορία, τα σημερινά κινητά με τους μεγαλύτερους αισθητήρες/φακούς, έχουν diffraction όριο τα 100ΜΡ.

Ούτε ο φακός ούτε η ανάλυση του αισθητήρα αποτελούν το πραγματικά δύσκολο όριο στην επίτευξη υψηλής οπτικής ανάλυσης (όπως αυτή δίνεται με όρους modulation transfer function, δηλαδή με τα γνωστά διαγράμματα MTF) σε ιδανικές συνθήκες, εκεί δηλαδή που υπάρχει το μέγιστο contrast. Απλώς από ένα σημείο και πέρα, βλέπουμε ότι η βελτίωση του φακού δίνει καλύτερα αποτελέσματα από την αύξηση της ανάλυσης του αισθητήρα.
Το πραγματικό φυσικό όριο είναι το μήκος κύματος του φωτός. Το οποίο ως γνωστόν στο ερυθρό άκρο του οπτικού φάσματος είναι περίπου 700nm. Αυτό σημαίνει ότι οποιοδήποτε pixel με διαστάσεις μικρότερες από 0,49mm2, δε μπορεί να δει αυτό το μήκος κύματος. Υποθέτοντας ένα τέτοιο ιδανικό pixel, η μέγιστη ανάλυση που μπορεί να υποστηριχτεί από έναν αισθητήρα τυπικού για compact μηχανές ή κινητά τηλέφωνα, ας πούμε 1/2,5" της ίντσας, με δεδομένο ότι ο τελευταίος είναι 25mm2, είναι 51mpixels. Και αυτό βεβαίως σε ιδανικές συνθήκες φωτισμού. Για έναν αισθητήρα 1/1,7" που βλέπουμε τώρα τελευταία στις ναυαρχίδες των κινητών και που σα μέγεθος το βλέπαμε παλιότερα σε ορισμένες premium compact κάμερες, το νούμερο αυτό ανεβαίνει στα 88 περίπου mpixels, δεδομένου ότι η επιφάνεια ενός τέτοιου αισθητήρα είναι 43mm2. Αντίστοιχα για έναν αισθητήρα 1 ίντσας (έχει εμφανιστεί τέτοιο κινητό κάποια στιγμή στην αγορά, π.χ. το Panasonic CM1, αλλά το μέγεθος του φακού που απαιτείται, καθιστά το μέγεθος της συσκευής τέτοιο, που ουσιαστικά είναι φωτογραφική μηχανή που πραγματοποιεί και τηλεφωνικές κλήσεις), το φυσικό όριο είναι 236 mpixels, για έναν αισθητήρα μ43 θα είναι 459 mpixels, για έναν APS-C 755 mpixes και για έναν Full Frame 1763 mpixels. Τώρα, πως ένας αισθητήρας διαστάσεων 1/1,7" που βλέπουμε στις ναυαρχίδες των κινητών θα μπορέσει, ακόμα και εάν η τεχνολογία καταφέρει να αξιοποιήσει στο έπακρο ένα τέτοιο ιδανικό pixel, να προσφέρει μεγαλύτερη πραγματική / οπτική ανάλυση από 88mpixels, εγώ τουλάχιστο δε μπορώ να το καταλάβω.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά κινητά πλέον έχουν 1/1.33 αισθητήρα και νομίζω υπάρχει μοντέλο με 1/1.25 αισθητήρα. 
Δε νομίζω να μεγαλώσουν πολύ περισσότερο από αυτό για πρακτικούς και ουσιαστικούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexokanenas είπε

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Πέστα alexokanenas! Εμένα δε με πιστεύουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Καταπληκτικές οι φωτογραφίες που έχουν ανέβει μέχρι τώρα στο νήμα , όλες βγαλμένες από τα κινητά που έχουν αναφερθεί και φυσικά με την αξεπέραστη τεχνολογία που τα συνοδεύει . Έχω φτάσει στο σημείο να είμαι έτοιμος να αγοράσω έως και 6 από δαυτα , τι διάολο , λεφτά υπάρχουν . 

   Εκτός από την απαρίθμηση των τεχνικών στοιχείων , την οποία θα ζήλευε ακόμη και το DP review η και το Cameralabs γιατί όχι , τίποτε άλλο απολύτως , κενή εστία , nada που λένε και στο χωριό μου !!!

   Τόσα μεγαπιξελ έχει το τάδε , τόσο dynamic range έφτασε το δείνα , αλλά για την ουσία του θέματος ούτε λέξη .

   Αν αυτός που ξεκίνησε αυτό το κατ' ευφημισμόν νήμα , έβγαλε η πρόκειται να βγάλει έστω και μία εικόνα σήμερα η ακόμη και στο πολύ μακρινό μέλλον .......... και με την χρήση όποιου μέσου ......... 

   Ας είναι κι' έτσι , στις μέρες που ζούμε κυριαρχούν οι εντυπώσεις , ο θόρυβος κι' όσο περισσότερο θόρυβο κάνεις ........ 

  Out .......... snapping pics ......... 

IMG_20201115_075442_983.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά για να πάρετε μια ιδέα του πόσο μπροστά είναι τα κινητά, νομίζω αξίζει κανείς να δει τα νέα Mac της Apple με το Μ1 τσιπ. Ουσιαστικά πρόκειται για μεταφορά τεχνολογίας κινητών σε σταθερούς/λάπτοπ. Το αποτέλεσμα είναι κοντά 3πλάσιες επιδόσεις για κοντά 1/3 κατανάλωση ενέργειας. Δηλαδή πρακτικά σχεδόν μια τάξη μεγέθους βελτίωση στις επιδόσεις/watt.

Η Apple εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια υποστηρίζει ότι τα τσιπ σε Iphone/Ipad είναι "desktop class". Πολλοί την κορόϊδευαν. Τα benchmarks βεβαίως υπήρχαν και την επιβεβαίωναν αλλά έλεγαν ότι τα benchmarks "δεν ήταν συγκρίσιμα". Εγώ βέβαια ξέρω ότι ακόμη και τώρα, το πιο γρήγορο device για 4Κ video rendering στην κατοχή μου, είναι το ταπεινό Iphone 7+ μου!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, babisskg είπε

Εκτός από την απαρίθμηση των τεχνικών στοιχείων , την οποία θα ζήλευε ακόμη και το DP review η και το Cameralabs γιατί όχι , τίποτε άλλο απολύτως , κενή εστία , nada που λένε και στο χωριό μου !!!

   Τόσα μεγαπιξελ έχει το τάδε , τόσο dynamic range έφτασε το δείνα , αλλά για την ουσία του θέματος ούτε λέξη .

Εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ! Το thread παρέχει τις γνώσεις που πρέπει . 

Η βασική κεντρική ιδέα είναι ότι τα κινητά πλέον έχουν ξεπεράσει σε δυνατότητες τις φωτογραφικές και μπορούν να τις αντικαταστήσουν πλήρως

για τους χρήστες που δεν τραβάνε καμία φωτογραφία !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ! Το thread παρέχει τις γνώσεις που πρέπει . 

Η βασική κεντρική ιδέα είναι ότι τα κινητά πλέον έχουν ξεπεράσει σε δυνατότητες τις φωτογραφικές και μπορούν να τις αντικαταστήσουν πλήρως

για τους χρήστες που δεν τραβάνε καμία φωτογραφία !

     Μα ούτε μια βρε παιδί μου , τίποτε απολύτως ........ ίωση να ήταν θα τους είχε περάσει εδώ και ένα χρόνο . 

     Ποιο iPhone έχει καλύτερο dynamic range και τέτοια ....... μάγια τους έχουνε κάνει ?

    Τόσο καιρό όχι θα είχανε βαρεθεί να γράφουν αυτά που γράφουν , τα τόσο χρήσιμα για τον κάδο των απορριμμάτων , θα είχανε σκυλοβαρεθει  του θανατά δλδ . 

   Πόσο κόλλημα μπορεί να έχει φάει κανείς ?

   Πόσα πίξελ μπορεί να έχει κάψει κάποιος για να καταλάβει ότι πρέπει να πάει για επισκευή ?

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπάμπη ... τα έχει πει όλα ο Ken !

 

Online Expert: Level 0    

(these guys don't take pictures so they aren't a level of photographer.)

This level never existed before the Internet, because cameras were never as exciting as sports cars or missiles for men to research.

 

Πριν το ίντερνετ, δεν υπήρχαν , γιατί τα 35αρια φιλμ , οι λούπες και τα 120 δεν ήταν ελκυστικά. Ούτε μπορούσαν να γίνουν μετρήσεις 

και να παίζουν για τις κάμερες παιχνίδι σαν τα χαρτάκια σούπερ ατού που παίζαμε μικροί !

Δυστυχώς με το ίντερνετ και ταυς πίνακες μετρήσεων μπήκαν στο χώρο και άρχισαν να λένε τα δικά τους.

 

Μια βγαλμένη σε μεγάλο φορμάτ και τον symmar 135 που σου ρίχνει σε χρόνια ...

 

On the Ramp

 

 

Ken ...

Today with digital photography, we now have the same lookie-loo talking-heads on YouTube researching digital camera specs and talking just for the bizarre fun of it. Sure, they'll take some pictures, but they are always boring. Ignore them. They love to talk and research, but aren't photographers and certainly not artists, so their opinions don't mean anything.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεταφέρω από άλλο θέμα  

10 ώρες πριν, al3xis είπε

Αν και όχι σωστό το συγκριτικό, ορίστε ΕΔΩ 

Σημείωση1: Οι φώτο από Rx100 είναι raw και export σε jpg χωρίς καμία επεξεργασία ή color grading.

Σημείωση2: Είναι στα 26mm & 65mm . 

Σημείωση3: Full auto το iphone (native εφαρμογή)

Φυσικά και οι Raw της rx100 «αντέχουν» αρκετό τράβηγμα - πολύ περισσότερο σε σχέση με το raw του iphone μέσω lightroom (όπου η ποιότητα είναι χειρότερη από τη native εφαρμογή)

Προσωπικά σε λεπτομέρεια δε βλέπω μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον στη μέτρια μεγέθυνση που μας δίνει το flickr. Υποκειμενικά, στον κορμό και στην πρώτη φώτο με το πλοίο προτιμώ την πιο σκοτεινή φώτο της RX100 (και μου αρέσει που κρασάρει ελαφρώς τις σκιές), αλλά υποθέτω είναι κάτι που μπορεί εύκολα να ρυθμίσει κανείς. Τέλος, η RX100 φαίνεται να καίει λίγο τον ουρανό ενώ στο Iphone πάντα έχει contrast και λεπτομέρεια.

ΥΓ. Να πούμε ότι το Iphone με base ISO 32 χρειάζεται παρόμοιο φως με την RX100 στο base ISO 125. Για την ακρίβεια θέλει λίγο παραπάνω φως και κοντά σε Μ43 αισθητήρα @ ISO 200. Αυτά χωρίς να αναφερθούμε καν σε computational/πολλαπλές λήψεις.

RAW το Iphone θα έχει σε λίγο καιρό με το PRORESRAW (ή κάπως έτσι), που θα είναι πραγματικό RAW αντίστοιχο του στοκ JPEG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2020 στις 9:19 ΠΜ, nickolas είπε

To μεταφέρω από άλλο θέμα  

Προσωπικά σε λεπτομέρεια δε βλέπω μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον στη μέτρια μεγέθυνση που μας δίνει το flickr. Υποκειμενικά, στον κορμό και στην πρώτη φώτο με το πλοίο προτιμώ την πιο σκοτεινή φώτο της RX100 (και μου αρέσει που κρασάρει ελαφρώς τις σκιές), αλλά υποθέτω είναι κάτι που μπορεί εύκολα να ρυθμίσει κανείς. Τέλος, η RX100 φαίνεται να καίει λίγο τον ουρανό ενώ στο Iphone πάντα έχει contrast και λεπτομέρεια.

ΥΓ. Να πούμε ότι το Iphone με base ISO 32 χρειάζεται παρόμοιο φως με την RX100 στο base ISO 125. Για την ακρίβεια θέλει λίγο παραπάνω φως και κοντά σε Μ43 αισθητήρα @ ISO 200. Αυτά χωρίς να αναφερθούμε καν σε computational/πολλαπλές λήψεις.

RAW το Iphone θα έχει σε λίγο καιρό με το PRORESRAW (ή κάπως έτσι), που θα είναι πραγματικό RAW αντίστοιχο του στοκ JPEG.

Οι φωτογραφίες από το Iphone είναι "προεπεξεργασμένες" από το τηλέφωνο. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις η φωτογραφική να "καίει" τον ουρανό. 

Το iphone σου παρέχει ό,τι σου παρέχει  το Goody's σε φαγητό, κάτι που απλά  τρώγεται. Το Raw αρχείο είναι τα υλικά μιας συνταγής. Αν είσαι μερακλής θα κάνεις νόστιμο, αν όχι θα κάνεις κάνει που δε θα τρώγεται. 

Άτοπη η σύγκριση, χωρίς να υπάρχει είτε Raw εικόνα iphone χωρίς καμία επεξεργασία, ή την εικόνα της μηχανής μετά από επεξεργασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Οι φωτογραφίες από το Iphone είναι "προεπεξεργασμένες" από το τηλέφωνο. Αυτός είναι και ο λόγος που βλέπεις η φωτογραφική να "καίει" τον ουρανό. 

Το iphone σου παρέχει ό,τι σου παρέχει  το Goody's σε φαγητό, κάτι που απλά  τρώγεται. Το Raw αρχείο είναι τα υλικά μιας συνταγής. Αν είσαι μερακλής θα κάνεις νόστιμο, αν όχι θα κάνεις κάνει που δε θα τρώγεται. 

Άτοπη η σύγκριση, χωρίς να υπάρχει είτε Raw εικόνα iphone χωρίς καμία επεξεργασία, ή την εικόνα της μηχανής μετά από επεξεργασία.

Το ότι το IPhone είναι jpeg (Heic αν το λέω σωστά) ...είναι ο λόγος που η φωτογραφική έκαψε τον ουρανό; 

Δεν επεξεργάστηκες το Raw μερακλίδικα και δεν ξέρω γω τι;

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις φωτο. Είναι διαθέσιμες για οποιονδήποτε να βγάλει τα συμπέρασματα του (η να φάει το καπέλο του) 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...