Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2020 στις 9:19 ΠΜ, nickolas είπε

To μεταφέρω από άλλο θέμα  

Προσωπικά σε λεπτομέρεια δε βλέπω μεγάλη διαφορά, τουλάχιστον στη μέτρια μεγέθυνση που μας δίνει το flickr. Υποκειμενικά, στον κορμό και στην πρώτη φώτο με το πλοίο προτιμώ την πιο σκοτεινή φώτο της RX100 (και μου αρέσει που κρασάρει ελαφρώς τις σκιές), αλλά υποθέτω είναι κάτι που μπορεί εύκολα να ρυθμίσει κανείς. Τέλος, η RX100 φαίνεται να καίει λίγο τον ουρανό ενώ στο Iphone πάντα έχει contrast και λεπτομέρεια.

ΥΓ. Να πούμε ότι το Iphone με base ISO 32 χρειάζεται παρόμοιο φως με την RX100 στο base ISO 125. Για την ακρίβεια θέλει λίγο παραπάνω φως και κοντά σε Μ43 αισθητήρα @ ISO 200. Αυτά χωρίς να αναφερθούμε καν σε computational/πολλαπλές λήψεις.

RAW το Iphone θα έχει σε λίγο καιρό με το PRORESRAW (ή κάπως έτσι), που θα είναι πραγματικό RAW αντίστοιχο του στοκ JPEG.

    Μιας και αναφέρθηκε σε μορφή λίγο παραπάνω ...... λίγο παρόμοιο ....... 

    Περίμενε ένας στο μαιευτήριο την γυναίκα του να γεννήσει το πρώτο παιδί ....... τον οδηγούν κάποια στιγμή στην τζαμαρία έξω από τον θάλαμο νεογνών για να του δείξουν ποιο είναι το δικό του ........ σοκ και δέος όταν ανάμεσα στα νεογέννητα του δείχνουν ένα νεγράκι ....... 

   Γυρίζουν τα μάτια του ....... τι λέτε ρε παιδιά ........ κάποιο λάθος κάνετε ....... αφού τον βεβαιώνουν πως αυτό είναι το παιδί του ...... ξαναγυρίζουν τα μάτια του ....... τρέχει στο θάλαμο που είναι η γυναίκα του ........ την πιάνει από το λαιμό ........ τι έκανες μωρη ..... με ποιον πηγές ....... να την πνίξει κανονικά ....... τρέχουν οι νοσοκόμες , οι γιατροί , κάτι άλλοι ...... τον πιάνουν , τον τραβάνε μακριά από την γυναίκα λίγο πριν την πνίξει ....... κάποτε τον ηρεμούν ...... φτάνει και ο μαιευτήρας που την ξεγεννησε ....... τον πιάνει με τρόπο ...... έλα εδώ ρε φίλε , γίνονται αυτά ...... 

    Τι λες ρε γιατρέ ο άλλος ...... πλάκα μου κάνεις ...... κάτσε βρε άνθρωπε , περίμενε να το συζητήσουμε ........ 

     Τέλος πάντων τον πήγε στο γραφείο του κάπως πιο ήρεμο ....... κοιτάξτε λέει , να δούμε το ζήτημα επιστημονικά ....... του έκανε και κάποιες εξετάσεις οι οποίες δεν έδειξαν να υπάρχει κάτι προς συζήτηση ........

    Να δούμε λέει και το γενεαλογικό σας δέντρο και των δύο μήπως ........ κάποιος που να είχε ρίζες από Αφρική ας πούμε .....

    Τι λες ρε γιατρέ ....... εγώ είμαι από την Λαμία κι' η Σούλα απ' τα Καμίνια ....... πλάκα μας κάνεις ........ 

    Πράγματι η έρευνα στα γενεαλογικά δέντρα και των δύο δεν έβγαλε αποτέλεσμα .......

    Δε μου λες ....... του λέει ο γιατρός ....... να σε ρωτήσω κάτι έτσι προσωπικό ....... 

    Λέγε , ακούω ........

    Δε μου λες ...... όταν πηγαίνεις με την γυναίκα σου ........ για το ξέρεις ....... δάχτυλο της βάζεις από πίσω εκείνη την ώρα ?

   Ο άλλος με το πιο απορημένο ύφος στον κόσμο απαντάει .......... όχι ..... τι θα πει αυτό δλδ ......

   Αυτό είναι ...... λέει ο γιατρός ....... πήρε ΦΩΣ .......... 

   ( Για όσους τυχόν ...... αν ανοίξεις το καπάκι της μηχανής και υπάρχει μέσα φίλμ ....... το φιλμ καίγεται ....... μαυρίζει ....... στην καθομιλουμένη ...... πήρε ΦΩΣ ....... εύκολα καταλαβαίνετε πως αν υπάρχουν ανοιχτά σημεία ....... 🤣🤣🤣 ....... πρέπει να κλείσουν )

   Σας αφήνω να συνεχίσετε με τις αναλύσεις και τις μερακλιδικες επεξεργασίες των raw ..... κατά παρότρυνση του νηματοθετη .......... 

  Μόνον έτσι θα φθάσετε στο επίπεδο του μεrawκλή ........ όπου ΜΕRAWΚλΗΣ ο master επεξεργαστής raw αρχείων .......

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Οι φωτογραφίες από το Iphone είναι "προεπεξεργασμένες" από το τηλέφωνο.

Ποιες φωτογραφίες ;

Έβαλε κανείς δικές του φωτογραφίες με iPhone ;

Οι online experts δεν βγάζουν φωτογραφίες !

Κοιτάνε πίνακες, διαγράμματα και reviews.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ποιες φωτογραφίες ;

Έβαλε κανείς δικές του φωτογραφίες με iPhone ;

Οι online experts δεν βγάζουν φωτογραφίες !

Κοιτάνε πίνακες, διαγράμματα και reviews.

    ΜΕRAWΚΛΗΣ .......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 7:43 ΜΜ, Dr_73 είπε

Μπάμπη ... τα έχει πει όλα ο Ken !

Ken ...

Today with digital photography, we now have the same lookie-loo talking-heads on YouTube researching digital camera specs and talking just for the bizarre fun of it. Sure, they'll take some pictures, but they are always boring. Ignore them. They love to talk and research, but aren't photographers and certainly not artists, so their opinions don't mean anything.

Από καλλιτέχνες εδώ, άλλο τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Το ότι το IPhone είναι jpeg (Heic αν το λέω σωστά) ...είναι ο λόγος που η φωτογραφική έκαψε τον ουρανό; 

Δεν επεξεργάστηκες το Raw μερακλίδικα και δεν ξέρω γω τι;

Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ για τις φωτο. Είναι διαθέσιμες για οποιονδήποτε να βγάλει τα συμπέρασματα του (η να φάει το καπέλο του) 😂

Αν το επεξεργαστείς το αρχείο της μηχανής και ρίξεις λίγο τα highlight, θα ναι πένα ο ουρανός. Το Iphone, ο αισθητήρας του οποίου αποκλείεται να έχει το Dynamic Range της μηχανής, έχει ήδη επεξεργαστεί την εικόνα, ενώ η εικόνα της κάμερας ΔΕΝ είναι επεξεργασμένη. Τόσο απλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Από καλλιτέχνες εδώ, άλλο τίποτα!

     Έλα , μην κάνεις μούτρα , μην το παίρνεις προσωπικά και προπάντων μην ξυνίζεσαι ,  βάλε μια καλλιτεχνική κι' εσύ ........ να , σαν αυτή παρακάτω και για να μη λες το δηλώνω δημόσια πως είναι τραβηγμένη με smartphone . 

    Συν μία ακόμη με smartphone ( Xiaomi redmi 9 ) με ολίγο resize για να ανέβει και βαρύ editing , αλλιώς ...... 

    Άντε κι' άλλη μια από το Xiaomaκι , για να αποδίδουμε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι ........ 

   Μέχρι βέβαια το Xiaomaκι να τα βρει μπαστούνια , κάτι που θα συμβεί ούτως η άλλως ....... οπότε μπαίνει στο παιχνίδι μια D610 ....... στην τελευταία εικόνα .....

IMG_20201011_075709~3.jpg

IMG_20201119_092230~2_copy_1040x780.jpg

IMG_20201115_131155~2.jpg

DSC_1039~2_copy_1004x1504.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Αν το επεξεργαστείς το αρχείο της μηχανής και ρίξεις λίγο τα highlight, θα ναι πένα ο ουρανός. Το Iphone, ο αισθητήρας του οποίου αποκλείεται να έχει το Dynamic Range της μηχανής, έχει ήδη επεξεργαστεί την εικόνα, ενώ η εικόνα της κάμερας ΔΕΝ είναι επεξεργασμένη. Τόσο απλά. 

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το κινητό θα πάρει πολλαπλές εκθέσεις. Αν πχ. στο 1/500s καίγεται ο ουρανός θα πάρει και έκθεση 1/4000s και θα κρατήσει από εκεί τον ουρανό.

Αντίθετα η κάμερα μπορεί να έχει μεγαλύτερο dynamic range αλλά τραβά μια μόνο έκθεση. (εκτός αν έχεις κάμερα με επιλογή HDR που μετά θέλει πολύ δουλειά για να δουλέψει και δεν ξέρω κανέναν να τη χρησιμοποιεί πρακτικά).

Στις φώτο με την RX100 εν προκειμένω είχες ήδη κρασάρει τις σκιές, δεν έκανες τίποτε λάθος. Απλά τόσο μεγάλο dynamic range θέλεις full frame Sony αισθητήρα για να το καταγράψεις καλά με συμβατικά μέσα.

Αλλά αν μπορείς και έχεις όρεξη να κάνεις κάτι καλύτερο  με το RAW της RX100 ...παρακαλώ! Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, nickolas είπε

 

Αντίθετα η κάμερα μπορεί να έχει μεγαλύτερο dynamic range αλλά τραβά μια μόνο έκθεση. (εκτός αν έχεις κάμερα με επιλογή HDR που μετά θέλει πολύ δουλειά για να δουλέψει και δεν ξέρω κανέναν να τη χρησιμοποιεί πρακτικά).

 

1) Την χρησιμοποιώ συνέχεια (και είμαι ένας τυχάρπαστος φαντάσου) και όχι on camera αλλά κάνω μόνος μου 3πλα ή 5πλα exposures και τα ενώνω μετά στο lightroom.
2) Αν βάλεις την κάμερα να τραβήξει HDR, το κάνει μόνη της, χωρίς πολύ δουλειά όπως λές, αλλά αποθηκεύει σε jpeg το τελικό hdr αποτέλεσμα. Αλλά σκέφτηκες εσύ ότι θέλει πολύ δουλειά και είπες... μπα, άστο καλύτερα, εγώ ούτε φωτό καλά καλά δεν έχω βγάλει...
 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μία που είχα βγάλει τον καιρό που ... κυκλοφορούσαμε και είχα πάει για καφέ  ...

Με τον 35-105 της υπογραφής , φακό 20+ ετών και cpl φίλτρο , που πιστεύω μου φτιάχνει (ακόμη) πιο ωραία σύννεφα από το software του iPhone

(που δεν θα αγοράσω ποτέ,  όπως και κανένα άλλο προϊόν της συγκεκριμένης εταιρείας ).

 

_DSC3205.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μία που είχα βγάλει τον καιρό που ... κυκλοφορούσαμε και είχα πάει για καφέ  ...

Με τον 35-105 της υπογραφής , φακό 20+ ετών και cpl φίλτρο , που πιστεύω μου φτιάχνει (ακόμη) πιο ωραία σύννεφα από το software του iPhone

(που δεν θα αγοράσω ποτέ,  όπως και κανένα άλλο προϊόν της συγκεκριμένης εταιρείας ).

_DSC3205.jpg

  Δώσε μου μια εικόνα του ίδιου του φακού για να δω ποιος ακριβώς είναι .

52 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν είναι έτσι ακριβώς. Το κινητό θα πάρει πολλαπλές εκθέσεις. Αν πχ. στο 1/500s καίγεται ο ουρανός θα πάρει και έκθεση 1/4000s και θα κρατήσει από εκεί τον ουρανό.

Αντίθετα η κάμερα μπορεί να έχει μεγαλύτερο dynamic range αλλά τραβά μια μόνο έκθεση. (εκτός αν έχεις κάμερα με επιλογή HDR που μετά θέλει πολύ δουλειά για να δουλέψει και δεν ξέρω κανέναν να τη χρησιμοποιεί πρακτικά).

Στις φώτο με την RX100 εν προκειμένω είχες ήδη κρασάρει τις σκιές, δεν έκανες τίποτε λάθος. Απλά τόσο μεγάλο dynamic range θέλεις full frame Sony αισθητήρα για να το καταγράψεις καλά με συμβατικά μέσα.

Αλλά αν μπορείς και έχεις όρεξη να κάνεις κάτι καλύτερο  με το RAW της RX100 ...παρακαλώ! Μάλλον δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα όμως.

   Έλα ........ Xiaomακι επάνω ....... D610 χάμου ........ 

IMG_20201120_211512_copy_612x816.jpg

DSC_0613~3_copy_939x1407.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, babisskg είπε

  Δώσε μου μια εικόνα του ίδιου του φακού για να δω ποιος ακριβώς είναι .

Αυτός είναι (δες και το λινκ στην υπογραφή μου). Σούπερ φακός για μτχ παλιά .

0e8fff76d41980e8e6ad575a9eab5654.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αυτός είναι (δες και το λινκ στην υπογραφή μου). Σούπερ φακός για μτχ παλιά .

0e8fff76d41980e8e6ad575a9eab5654.jpg

 ΟΚ , ευχαριστώ πολύ , μου είχες ξαναπεί οπότε θα πάω να τον βρω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Αυτός είναι (δες και το λινκ στην υπογραφή μου). Σούπερ φακός για μτχ παλιά .

0e8fff76d41980e8e6ad575a9eab5654.jpg

Αυτός είναι;;
https://www.ebay.com/itm/Nikon-AF-NIKKOR-35-105mm-f-3-5-4-5-Lens/114341172331?epid=101743860&hash=item1a9f43d46b%3Ag%3AP1EAAOSwMoRfK4c7&LH_BIN=1

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όχι . Αυτός που έβαλες αν δεις τις φωτό , δεν είναι ίδιος με αυτόν που έβαλα εγώ παραπάνω. 

O δικός μου έχει το πλεονέκτημα ότι δεν περιστρέφεται η υποδοχή του φίλτρου κατά την εστίαση

(για όσους χρησιμοποιούν φίλτρα επειδή ... βγάζουν φωτογραφίες ! )

Για τον μη D, δεν ξέρω. Πιθανόν τα οπτικά να είναι ίδια.

Αυτός που έβαλες δεν είναι D.  Γράφει 35-105 σκέτο , άνευ D.

Ο παρακάτω είναι ο D.

48cd92ba-8bab-11e6-897f-13f5d23a8a32.jpg

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...