Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η πιο υπερτιμημένη τεχνολογία τα κινητά . Τα πιο πεταμένα λεφτά . Και με το μικρότερο προσδόκιμο επιβίωσης.

Επίσης και την πιο γρήγορη αλλαγή μοντέλων . Παίρνεις ένα πανάκριβο σήμερα και σε λιγότερο από ένα χρόνο , είναι όχι ξεπερασμένο , είναι σκουπίδι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είναι τόσο υπερτιμημένη θα έλεγα, απλώς δεν τη χρειάζεται ο καθένας που πηγαίνει να δώσει 2 μηνιάτικα για ένα κινητό. Σαν τεχνολογία είναι τρομερή, σαν marketing και τιμή, όχι τόσο.

Αν σκεφτείς ότι μπορείς να κάνεις πράματα με το κινητό σου όπως να δεις οποιοδήποτε αρχείο σου οπουδήποτε, να επικοινωνήσεις με εικόνα και ήχο, να τραβήξεις μια εικόνα, να κρατήσεις μια σημείωση, να διαβάσεις ένα κωδικό qr ή barcode, να κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο, να ζητήσεις πλοήγηση σε μια τοποθεσία. Η επεξεργαστική ισχύς των τηλεφώνων είναι  τεράστια, και το να μπορεί μια τόσο ισχυρή συσκευή να είναι τόσο μικρή, να μην παίρνει φωτιά και να κρατά και η μπαταρία 2 μέρες από μόνο του είναι ένα θαύμα. Εγώ δυστυχώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πάρα πολύ το τηλέφωνό μου, σε σημείο που μου είναι απαραίτητο. Βέβαια ακόμη και τώρα δε βλέπω γιατί κανείς να δώσει τόσα λεφτά ενώ μπορείς με μια μέτρια συσκευή να κάνεις άριστα τη δουλειά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Δεν είναι τόσο υπερτιμημένη θα έλεγα, απλώς δεν τη χρειάζεται ο καθένας που πηγαίνει να δώσει 2 μηνιάτικα για ένα κινητό. Σαν τεχνολογία είναι τρομερή, σαν marketing και τιμή, όχι τόσο.

Αν σκεφτείς ότι μπορείς να κάνεις πράματα με το κινητό σου όπως να δεις οποιοδήποτε αρχείο σου οπουδήποτε, να επικοινωνήσεις με εικόνα και ήχο, να τραβήξεις μια εικόνα, να κρατήσεις μια σημείωση, να διαβάσεις ένα κωδικό qr ή barcode, να κάνεις αναζήτηση στο διαδίκτυο, να ζητήσεις πλοήγηση σε μια τοποθεσία. Η επεξεργαστική ισχύς των τηλεφώνων είναι  τεράστια, και το να μπορεί μια τόσο ισχυρή συσκευή να είναι τόσο μικρή, να μην παίρνει φωτιά και να κρατά και η μπαταρία 2 μέρες από μόνο του είναι ένα θαύμα. Εγώ δυστυχώς λόγω δουλειάς χρησιμοποιώ πάρα πολύ το τηλέφωνό μου, σε σημείο που μου είναι απαραίτητο. Βέβαια ακόμη και τώρα δε βλέπω γιατί κανείς να δώσει τόσα λεφτά ενώ μπορείς με μια μέτρια συσκευή να κάνεις άριστα τη δουλειά σου.

     Δεν θα διαφωνήσω με τα παραπάνω , μέχρις ότου φτάσει η δουλειά στο φίλμ , όπου εκεί θα δείξει ο χρόνος τα υπόλοιπα .

     Προσωπικά δεν έχω καμία διάθεση κι' ούτε πρόκειται να εγκαταλείψω την διαδικασία .

    Άσχετα αν μπορεί να φαντάζει κάπως στα μάτια πολλών .

    Όταν φτάσει η δουλειά εκεί θα δούμε την αξία της μόδας . Όσο για τα κανάλια ενημέρωσης , που την μια πίνουν νερό στο όνομα μιας Canon 90D και μετά δύο μέρες ορκίζονται στις ικανότητες ενός Pro Max 12 ......... το μόνο που έχω να πω ...... ως και οι λούστροι στο Παρίσι , ομιλούν την Γαλλική ...... και ο νοών νοείτω .

   Ήδη έχει γεμίσει ο ντουνιάς με μεταχειρισμένες RX 100 και σύντομα και με άλλες . 

   Για το μεταμοντέρνο της υπόθεσης , σχετικό με τα smartphone και τα συναφή .......... o tempora ........ o mores ....... κι' όποιος φαντάζεται πως θαρθει η μέρα που τα smartphone θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία και για όποιον λόγο ........ αφήστε τον να ζεί το όνειρο του ........ μόνο μην τον τραβήξετε απότομα από την μπριζα ....... μπας και είναι επάνω στην φάση μεταφοράς δεδομένων ...... και χαθούν τα όνειρα .....  συγγνώμη , τα αρχεία ήθελα να πω ......... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, babisskg είπε

κι' όποιος φαντάζεται πως θαρθει η μέρα που τα smartphone θα αποκτήσουν συλλεκτική αξία και για όποιον λόγο

Έχω Iphone 2G. Σίγουρα αξίζει παραπάνω από την οποιαδήποτε σύγχρονή του Canon 5D.

 

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Είναι η πιο υπερτιμημένη τεχνολογία τα κινητά . Τα πιο πεταμένα λεφτά . Και με το μικρότερο προσδόκιμο επιβίωσης.

Επίσης και την πιο γρήγορη αλλαγή μοντέλων . Παίρνεις ένα πανάκριβο σήμερα και σε λιγότερο από ένα χρόνο , είναι όχι ξεπερασμένο , είναι σκουπίδι .

Σκουπίδι ε? Γιατί? Χειροτερεύει το δικό σου κινητό όταν βγαίνουν τα καινούργια μοντέλα μήπως? Προσωπικά συμπληρώνω 4 έτη με το Iphone μου και θα το κρατήσω σίγουρα 5. Μετά, αν αλλάξω ίσως το δώσω όπου (πιστεύω) θα μπορεί σε απλή χρήση να αντέξει άλλα 5 χρόνια με μια αλλαγή μπαταρίας.

...και μιλάμε για συσκευή που την κρατάς 5 ώρες την ημέρα στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, nickolas είπε

Έχω Iphone 2G. Σίγουρα αξίζει παραπάνω από την οποιαδήποτε σύγχρονή του Canon 5D.

Σκουπίδι ε? Γιατί? Χειροτερεύει το δικό σου κινητό όταν βγαίνουν τα καινούργια μοντέλα μήπως? Προσωπικά συμπληρώνω 4 έτη με το Iphone μου και θα το κρατήσω σίγουρα 5. Μετά, αν αλλάξω ίσως το δώσω όπου (πιστεύω) θα μπορεί σε απλή χρήση να αντέξει άλλα 5 χρόνια με μια αλλαγή μπαταρίας.

...και μιλάμε για συσκευή που την κρατάς 5 ώρες την ημέρα στα χέρια σου.

   Φιλότιμη προσπάθεια ......... αρχίζεις να μπαίνεις στο σωστό δρόμο ...... άλλωστε έχω συναντήσει πιο δύσκολες περιπτώσεις ....... έως και ανίατες ....... σύντομα σε βλέπω στον κόσμο του φιλμ ....... αλλά και της φωτογραφίας γενικότερα ....... όσο για την Canon 5D ........ την πρώτη ....... θα την τραβάμε από τα χέρια σου και δεν θα την αφήνεις με τίποτα ........ σκέτη έμπνευση με έναν 50αρη STM επάνω ....... ο μόνος λόγος για να ξαναπιάσω Canon στα χέρια μου ....... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

   Φιλότιμη προσπάθεια ......... αρχίζεις να μπαίνεις στο σωστό δρόμο ...... άλλωστε έχω συναντήσει πιο δύσκολες περιπτώσεις ....... έως και ανίατες ....... σύντομα σε βλέπω στον κόσμο του φιλμ ....... αλλά και της φωτογραφίας γενικότερα ....... όσο για την Canon 5D ........ την πρώτη ....... θα την τραβάμε από τα χέρια σου και δεν θα την αφήνεις με τίποτα ........ σκέτη έμπνευση με έναν 50αρη STM επάνω ....... ο μόνος λόγος για να ξαναπιάσω Canon στα χέρια μου ....... 

Canon RP με το νέο 50mm 1.8 όχι;;; Φαίνεται να είναι ό,τι πιο φτηνό σε καινούριο - σύγχρονο mount.

Επεξ/σία από DVaderLa
Διόρθωση RF σε RP.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Canon RP με το νέο 50mm 1.8 όχι;;; Φαίνεται να είναι ό,τι πιο φτηνό σε καινούριο - σύγχρονο mount.

    Δεν είπα όχι σε κάτι τέτοιο , η 5D ήταν μια προσωπική επιθυμία . Ούτε και σημαίνει πως δεν θα έχω μια 5D και μια RP ταυτόχρονα !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Δεν είπα όχι σε κάτι τέτοιο , η 5D ήταν μια προσωπική επιθυμία . Ούτε και σημαίνει πως δεν θα έχω μια 5D και μια RP ταυτόχρονα !!!

Πάντως με Nikon Z5 kit στα 1200 αν υπήρχε ένας nifty fifty με πιο budget τιμή, θα ήταν winner.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Πάντως με Nikon Z5 kit στα 1200 αν υπήρχε ένας nifty fifty με πιο budget τιμή, θα ήταν winner.

     Θα ανεβάσω σύντομα εικόνα ενός νιφτυ φιφτυ , δεν είναι πως δεν πιστεύω στις μιρορλες , δεν δυναμαι να αλλάζω σειρές φακών κάθε τόσο . Ερασιτέχνης είμαι .

     Όσο για τις Olympus , αν καταφέρω να πιάσω μια em1 στα χέρια μου ....... για τις δυο μικρότερες δεν θα συμφωνήσω . Ευτυχώς που υπάρχουν τα τζάμια της Olympus και σωζωνται πολλά πράγματα . 

54 λεπτά πριν, jimskeet2002 είπε

1 μπαινει στη τσεπη σου

2 παιρνει τηλεφωνο

3 συνδεεται στο ιντερνετ μεσω  δικτυου κινητης

4 εχει αυτονομια και 2 μερες με νορμαλ χρηση

5 εχει gps 

6 μπορεις να το παρεις για να ακους μουσικη στη βολτα σου

7 μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να τραβηξεις αναμνηστικες φωτογραφιες σε μια βολτα η ενα ταξιδι κλπ

αν κατσω να σκεφτω κ αλλο μπορω να συνεχισω κ αλλο τη λιστα.... 

Εχετε ξεφυγει λιγο με το θεμα. 

      Δικαιολογημένα αν ξέφυγε κανείς , άλλωστε όλο το νήμα είναι φευγατο από την αρχή , δεν έχει ούτε χερούλια για να κρατηθείς από κάπου . 

      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, babisskg είπε

     Θα ανεβάσω σύντομα εικόνα ενός νιφτυ φιφτυ , δεν είναι πως δεν πιστεύω στις μιρορλες , δεν δυναμαι να αλλάζω σειρές φακών κάθε τόσο . Ερασιτέχνης είμαι .

     Όσο για τις Olympus , αν καταφέρω να πιάσω μια em1 στα χέρια μου ....... για τις δυο μικρότερες δεν θα συμφωνήσω . Ευτυχώς που υπάρχουν τα τζάμια της Olympus και σωζωνται πολλά πράγματα . 

      Δικαιολογημένα αν ξέφυγε κανείς , άλλωστε όλο το νήμα είναι φευγατο από την αρχή , δεν έχει ούτε χερούλια για να κρατηθείς από κάπου . 

Η em1 λόγω σχεδιασμού δε μου άρεσε. Επίσης το menu της olympus είναι δύσχρηστο. Όταν βρέθηκα να κοιτάζω την em1 mk2 κατέληξα στην Lumix G9 και δεν το μετάνιωσα. Όσο για γυαλί,  ο Olympus 12 40 2.8 μαζί με τον 60mm macro είναι οι καλύτεροι φακοί που έχω.

Και ειναι σαν τιμή στα πλαίσια του νήματος. 600 ευρώ μεταχειρισμένος για standard zoom f2.8 με ενα σώμα φτάνεις 900 ως όσο θες ευρώ, με εξαιρετικά αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Η em1 λόγω σχεδιασμού δε μου άρεσε. Επίσης το menu της olympus είναι δύσχρηστο. Όταν βρέθηκα να κοιτάζω την em1 mk2 κατέληξα στην Lumix G9 και δεν το μετάνιωσα. Όσο για γυαλί,  ο Olympus 12 40 2.8 μαζί με τον 60mm macro είναι οι καλύτεροι φακοί που έχω.

Και ειναι σαν τιμή στα πλαίσια του νήματος. 600 ευρώ μεταχειρισμένος για standard zoom f2.8 με ενα σώμα φτάνεις 900 ως όσο θες ευρώ, με εξαιρετικά αποτελέσματα. 

   Το παρακάτω σε περίπτωση που δεν το γνωριζες είναι η καλύτερη σελίδα για όσους κρατάνε Olympus στα χέρια τους και όχι μόνον . Άλλωστε κι' εγώ ακόμη Olympus έχω .

   http://wrotniak.net/photo/news-20.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Η em1 λόγω σχεδιασμού δε μου άρεσε. Επίσης το menu της olympus είναι δύσχρηστο. Όταν βρέθηκα να κοιτάζω την em1 mk2 κατέληξα στην Lumix G9 και δεν το μετάνιωσα. Όσο για γυαλί,  ο Olympus 12 40 2.8 μαζί με τον 60mm macro είναι οι καλύτεροι φακοί που έχω.

Και ειναι σαν τιμή στα πλαίσια του νήματος. 600 ευρώ μεταχειρισμένος για standard zoom f2.8 με ενα σώμα φτάνεις 900 ως όσο θες ευρώ, με εξαιρετικά αποτελέσματα. 

Θέλουμε δείγμα με τον 60mm macro! Ίσως σε κάποιο άλλο σχετικό νήμα.

Sorry για το offtopic.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinlanden είπε

@babisskg

Για παρτυ σου

Δικια μου

Με σμαρτφοουν

Το δικο μου ταξι 

😁

PSX_20200423_002320-01-01-1528x1146.jpeg

    Ευχαριστώ αρχικά και χωρίς διάθεση για κολακείες κανενός είδους , η εικόνα είναι εξαιρετική αν και πολύ απλή στην σύλληψη .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με σμαρτφοουν την ειχα κανει μια νύχτα βροχερή!! 

Παει καιρος

😅

Και λιγο snapseed μετά 

Τωρα βέβαια αν την επιανα απο την αρχη θα εκανα λιγο διαφορετική επεξεργασία..

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...