Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι οπως έχω ξαναγράψει δεν μπορώ να συγκρίνω κανένα κινητό φίλου ,δηλαδη καλο , γιατι εγω εχω το xz1 , με την nikon j5 με τον 1.8 , είναι υπερβολικά ανώτερη , δεν χρησιμοποίησα τυχαία την λεξη υπερβολικά .

 

Αλλα μια canon 4000d με τον stock φακο την κοντραρουν και την ξεπερνούν σε low light , ειναι του αδελφου μου αυτή .

 

Βασικα ευλογημένος να ειναι ενας φίλος απο εδω που με οδήγησε στην j5 με τον 1.8 , με τον stock φακο δεν έχω βαρεσει ποτε , πάω μπροστά πισω με τα πόδια δηλαδή .

 

Θα μείνω στο τραβάτε με ότι έχετε . 

 

2 καμβαδες στο σπιτι εχουν κλικ απο μια παλιά compact sony , που πλεον κάθε κινητό την ποδοπατά , και ενας απο την 4000d που του ειχα αρπάξει .

 

Ακου να δεις έτσι ; Τυχαίο ; 

Ναι ..... τυχαίο , η στιγμή και η εικόνα που τελικά εκανα καμβα ηταν από αυτές που μολις έγραψα οτι υστερούν .

 

Βάλτε ψυχή , αφήστε τα τεχνικά για τους άψυχους , τους γραφειοκράτες .

 

Παιχνίδι , βγάλτε την παλια compact που φαντάζει πλεον κακή , και βγείτε βόλτα με σκοπο να της δώσετε αγάπη .

 

Που ξέρετε ισως τελικά μια φωτογραφία απο αυτη την βόλτα να εκτυπωθεί !!!!

 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγω παλι οπως έχω ξαναγράψει δεν μπορώ να συγκρίνω κανένα κινητό φίλου ,δηλαδη καλο , γιατι εγω εχω το xz1 , με την nikon j5 με τον 1.8 , είναι υπερβολικά ανώτερη , δεν χρησιμοποίησα τυχαία την λεξη υπερβολικά .

 

Αλλα μια canon 4000d με τον stock φακο την κοντραρουν και την ξεπερνούν σε low light , ειναι του αδελφου μου αυτή .

 

Βασικα ευλογημένος να ειναι ενας φίλος απο εδω που με οδήγησε στην j5 με τον 1.8 , με τον stock φακο δεν έχω βαρεσει ποτε , πάω μπροστά πισω με τα πόδια δηλαδή .

 

Θα μείνω στο τραβάτε με ότι έχετε . 

 

2 καμβαδες στο σπιτι εχουν κλικ απο μια παλιά compact sony , που πλεον κάθε κινητό την ποδοπατά , και ενας απο την 4000d που του ειχα αρπάξει .

 

Ακου να δεις έτσι ; Τυχαίο ; 

Ναι ..... τυχαίο , η στιγμή και η εικόνα που τελικά εκανα καμβα ηταν από αυτές που μολις έγραψα οτι υστερούν .

 

Βάλτε ψυχή , αφήστε τα τεχνικά για τους άψυχους , τους γραφειοκράτες .

 

Παιχνίδι , βγάλτε την παλια compact που φαντάζει πλεον κακή , και βγείτε βόλτα με σκοπο να της δώσετε αγάπη .

 

Που ξέρετε ισως τελικά μια φωτογραφία απο αυτη την βόλτα να εκτυπωθεί !!!!

 

 

Είσαι ρομαντικός. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Είσαι ρομαντικός. 

Δεν νομίζω , πολλοί το αντιλαμβάνονται έτσι , το Instagram το οποίο ειχα σε κακή εκτίμηση οταν το άνοιξα αφου μου είπαν ειδα οτι είναι γεμάτο ανθρώπους με μεράκι και αγάπη για την φωτογραφία .

 

 

Υ.γ βλέπω και κανένα ωραίο κορμί μια στο τόσο ! 

Που δείχνουν το εμπόρευμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλεγα για φώτα και σκοτεινά μέρη στο ίδιο κάδρο , που είναι δύσκολο θέμα.

Μία λήψη , χωρίς hdr και άλλα κόλπα ...

28mm , 1/25 , f/4.5 iso 800 (το οποίο υπάρχει και σε φίλμ , για όσους .... ξέρουν τι είναι αυτό ). 

Πιστεύω τα καταφέρνω ακόμη καλύτερα από οποιοδήποτε app για ... ios (μακριά από μένα) . 

 

DSC_8786_RT.jpg.6d0da369d657d3fab8cebbf167994aee.jpg

 

 

Κι άλλη μία σε παρόμοιες συνθήκες νύχτας.

Πάντα μία λήψη. 

35mm , f/4 , 1/20 , iso 2000 εδώ. 88647527_DSC_9001rt.jpg.113c6684865d940096c5e8a68e3945a9.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Τελικά θα μου πει εμένα κάποιος, υπάρχει κινητό που να μπορεί να χρησιμποιηθεί για υποβρύχια φωτογραφία;

6m αδιάβροχο είναι το iPhone

(στο 4:00 του πρώτου βίντεο τραβάει υποβρυχίως αν θες να δεις ποιότητα εικόνας)

 

 

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κι άλλη μία σε παρόμοιες συνθήκες νύχτας.

Πάντα μία λήψη. 

35mm , f/4 , 1/20 , iso 2000 εδώ. 88647527_DSC_9001rt.jpg.113c6684865d940096c5e8a68e3945a9.jpg

Γιάάάάάάάάάάάάάάννενα.. Βαλτός είσαι άνθρωπε μου (εκδρομικές) μέρες... Υπό άλλες συνθήκες κάπου εκεί γύρω θα ήμουν και θα έπινα τα τσιπουράκια μου και δε νομίζω να μπορούσα να βγάλω και πολλές φωτογραφίες ούτε με μηχανή ούτε με κινητό!!😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

6m αδιάβροχο είναι το iPhone

 

 

Στη θάλασσα; Πολύ θα ήθελα να το δω αυτό. 

Πάρε και μια καταδίκη για ψευδείς ισχυρισμούς από τη γειτονική Ιταλία.

https://www.businessinsider.com/apple-iphone-water-resistance-waterproof-fine-waterproof-italy-2020-11

 

4 λεπτά πριν, gorillas είπε

Γιάάάάάάάάάάάάάάννενα.. Βαλτός είσαι άνθρωπε μου (εκδρομικές) μέρες... Υπό άλλες συνθήκες κάπου εκεί γύρω θα ήμουν και θα έπινα τα τσιπουράκια μου και δε νομίζω να μπορούσα να βγάλω και πολλές φωτογραφίες ούτε με μηχανή ούτε με κινητό!!😂

Το τσιπουράκι φέρνει έμπευση, όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Το τσιπουράκι φέρνει έμπευση, όχι;

Φέρνει φέρνει.. Πρέπει όμως να παίξεις σε υψηλές ταχύτητες κλείστρου και χάνεις σε φωτεινότητα! 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Έλεγα για φώτα και σκοτεινά μέρη στο ίδιο κάδρο , που είναι δύσκολο θέμα.

Μία λήψη , χωρίς hdr και άλλα κόλπα ...

28mm , 1/25 , f/4.5 iso 800 (το οποίο υπάρχει και σε φίλμ , για όσους .... ξέρουν τι είναι αυτό ). 

Πιστεύω τα καταφέρνω ακόμη καλύτερα από οποιοδήποτε app για ... ios (μακριά από μένα) . 

 

DSC_8786_RT.jpg.6d0da369d657d3fab8cebbf167994aee.jpg

 

 

Κι άλλη μία σε παρόμοιες συνθήκες νύχτας.

Πάντα μία λήψη. 

35mm , f/4 , 1/20 , iso 2000 εδώ. 88647527_DSC_9001rt.jpg.113c6684865d940096c5e8a68e3945a9.jpg

 

 

Τα κατάφερες βρε μπαγάσα και με έκανες να βγω έξω βραδιάτικα για το θέμα που ζήτησες.

21:30 και το σημείο χωρίς να φωτίζεται από άλλη πηγή λόγω της κάλυψης που παρέχουν τα φυλλώματα των δέντρων (εγώ πάντως χωρίς να προσαρμοστεί η όραση μου δεν έβλεπα καμία λεπτομέρεια στο πλακόστρωτο μπροστά μου ή πέριξ του αριστερού δέντρου)

Είναι αρκετά σκοτεινά/φωτεινά τα σημεία για το γούστο σου, ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα;

(λήψη στο χέρι, 3 δευτερόλεπτα, με όλα τα μπλιμπλίκια ενεργοποιημένα-κοινώς "idiot mode")

'Ένα κλικ και το κινητό ξανά στην τσέπη.

Τι λέτε λοιπόν, τα καταφέρνει το κινητό να φωτομετρήσει σωστά σε δύσκολες συνθήκες; Ναι ή όχι;

7NSw6Fx.jpg

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Επόμενη δοκιμή...birds in flight με το κινητό

😜😜😜

Δεν το δοκίμασα ακόμα, θα μάθουμε μαζί τα αποτελέσματα.

Stay tuned...

Εγώ ειλικρινά θα ήθελα να δω αποτελέσματα, και κυρίως περιγραφή της εμπειρίας φωτογραφίας δρόμου με το κινητό.

Επειδή το έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται πιο περίεργο να σημαδεύω κάποιον με το κινητό μου παρά με τη μηχανή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MAFAKA είπε

 

 

Τα κατάφερες βρε μπαγάσα και με έκανες να βγω έξω βραδιάτικα για το θέμα που ζήτησες.

21:30 και το σημείο χωρίς να φωτίζεται από άλλη πηγή λόγω της κάλυψης που παρέχουν τα φυλλώματα των δέντρων (εγώ πάντως χωρίς να προσαρμοστεί η όραση μου δεν έβλεπα καμία λεπτομέρεια στο πλακόστρωτο μπροστά μου ή πέριξ του αριστερού δέντρου)

Είναι αρκετά σκοτεινά/φωτεινά τα σημεία για το γούστο σου, ώστε να βγάλουμε συμπέρασμα;

(λήψη στο χέρι, 3 δευτερόλεπτα, με όλα τα μπλιμπλίκια ενεργοποιημένα-κοινώς "idiot mode")

'Ένα κλικ και το κινητό ξανά στην τσέπη.

Τι λέτε λοιπόν, τα καταφέρνει το κινητό να φωτομετρήσει σωστά σε δύσκολες συνθήκες; Ναι ή όχι;

7NSw6Fx.jpg

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Φίλε μου με ποια συσκευή έβγαλες αυτή τη νυχτερινή φωτογραφία?

Εξαιρετική τη βρίσκω (αν και είμαι ο πλέον αρχάριος στη φωτογραφία, άρα και ο πλέον αναρμόδιος να κρίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, sambouar είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Φίλε μου με ποια συσκευή έβγαλες αυτή τη νυχτερινή φωτογραφία?

Εξαιρετική τη βρίσκω (αν και είμαι ο πλέον αρχάριος στη φωτογραφία, άρα και ο πλέον αναρμόδιος να κρίνω)

Χρόνια πολλά φίλε μου.

iPhone 12 Pro Max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εγώ ειλικρινά θα ήθελα να δω αποτελέσματα, και κυρίως περιγραφή της εμπειρίας φωτογραφίας δρόμου με το κινητό.

Επειδή το έχω δοκιμάσει και μου φαίνεται πιο περίεργο να σημαδεύω κάποιον με το κινητό μου παρά με τη μηχανή.

Γενικά έχει κινδύνους το άθλημα. Υπάρχουν πολύ (και πολλοί) περίεργοι άνθρωποι στην ελλάδα. 

Δεν συζητώ καν να τους έχεις ...στοχεύσει. Και μόνο να περάσουν μπροστά από το φακό σου, μπορεί να αντιμετωπίσεις δυσάρεστες καταστάσεις.

Όσο ακριβότερος δείχνει ο εξοπλισμός στα δικά τους μάτια, τόσο πιο δυσάρεστες. 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...