Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, georgerapp είπε

Τα κινητά φάγανε τις compact και το πελατολόγιο τους που δεν ήταν χομπίστες .

Τα κινητά «φάγανε» τις compact και τώρα τρώνε τα κιτ συστήματα. 
Δεν είναι κακο να έχεις μια full auto κιτ dslr στην τσέπη σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλημερα παιδες , ναι @nickolas εχεις δικιο , δεν εχω πολλες εικονες αλλα τους κιτ φακους και φανταζομαι πιο φθηνες μηχανες τυπου 4000d υπο προυποθεσεις τις τρωνε . αυτες ομως εχουν ωραιο ζουμ και πιστευω εαν δεν βιάζεστε παλι θα κανουν καλη δουλεια .

τα κινητα τον τομεα  auto τον εχουν ακονισει στον ανωτερο επιπεδο .

και μεσο raw ανακαλυπτεις οτι μικροι μικροι οι σενσορες αλλα ειναι θαυματουργοι .

για αυτο ερχετε η μετα η ψυχη , βλεπεις κατι δειγματα απο 4000d και σου πεφτουν τα σαγονια , βλεπεις και απο το κινητο σου και επισης μενεις καγγελο .

ατομα που μεσο γνωσης και αγαπης σε κλικ και edit αρπανε τα παντα και παραγουν φωτογραφιαρες . 

 

και σκεφτομαι γιατι δεν βαζουν τις ισχυρες jpeg engine στις μηχανες οι oem ?

αλλα μετα επισης σκεφτομαι , θα αλλαζε κατι ; θα επερνε ο ανθρωπος που βγαζει με κινητο και τσεπη ποτε μηχανη ? 

οχι ! οι τωρινοι κατοχοι θα εδιναν σημασια στην καλη jpeg ? 

οχι ! αφου λαχταρανε το raw , τρεχουν σπιτι για να πλακωσουν το edit και να ξεζουμισουν το αρχειο , ειναι ιεροτελεστια , ειναι χομπυ .

 

εγω πχ απο τοτε που εμαθα το edit το raw εχασα την φαγουρα να κοιταω συγκριτικα κινητων , δεν με νοιαζει πλεον , αφου εχω περασει στην τρελα πλεον , οτι και να παρω θα γυρισει σε raw , νιωθω ελευθερος εαν με αντιλαμβανεστε !!!

 

μερικοι oem κινητων βαζουν χερι και στο raw , πχ iphone , αυτο δεν θα το ηθελα .

 

στο xz1 που εχω δεν δινει raw , αλλα εχω γυρισει σε open camera εχω ενεργο το camera 2api και εχω κλεισει οξυτητα μειωση θορυβου κ.α , βουταω τα 20mb αρχεια , το raw του φτωχου και παιζω , δεν βαζω οξυτητα στον θεο αφηνω το γρεζακι μου και γενικα βγαζω για τα γουστα μου special ποιοτητα για το κινητο αυτο , εκει ειναι το ζουμι παιδια .

 

τωρα εαν μαθαινα τον εγκεφαλο να δημιουργει καδρα ευκολα και με ιστορια μεσα θα ηταν ακομα καλυτερα , αλλα αυτος δεν παιρνει καποιο mod να τον βελτιωσω , εκει ξεχωριζουν οι μυστες απο την μαζα .

 

εγω ειμαι μαζα .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι κατασκευαστές πειράζουν σε κάποιο επίπεδο το raw τους. Μπορεί να είναι λίγο noise reduction, λίγο πείραγμα η χρωματική παλέτα... κάτι Για αυτό κάμερες με ίδιο αισθητήρα αλλά αλλον κατασκευαστή έχουν λίγο διαφορετική εικόνα. 

Οποτε μη δίνουμε υπερβολικό βάρος στο ότι το raw είναι ωμή η καταγραφή του αισθητήρα. 
 

Σε αυτά τα πλαίσια δε νομίζω ότι το RAW της Apple υστερεί. Ίσως θα μπορούσε να έχει λιγότερο noise reduction αλλά τελικά πετυχαίνει να σου δώσει παρα πολλά από τον αισθητήρα. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2020 στις 10:19 ΜΜ, DVaderLa είπε

Και για να μας μπει καλά το 2021, πάρτε και μια φωτογραφία με την ταπεινή GX80 και τον Olympus 17mm f1.8 @ 2.8.

DVaderLa

Δεν παιζεσαι!!! 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nickolas είπε

Όλοι οι κατασκευαστές πειράζουν σε κάποιο επίπεδο το raw τους. Μπορεί να είναι λίγο noise reduction, λίγο πείραγμα η χρωματική παλέτα... κάτι Για αυτό κάμερες με ίδιο αισθητήρα αλλά αλλον κατασκευαστή έχουν λίγο διαφορετική εικόνα. 

Οποτε μη δίνουμε υπερβολικό βάρος στο ότι το raw είναι ωμή η καταγραφή του αισθητήρα. 
 

Σε αυτά τα πλαίσια δε νομίζω ότι το RAW της Apple υστερεί. Ίσως θα μπορούσε να έχει λιγότερο noise reduction αλλά τελικά πετυχαίνει να σου δώσει παρα πολλά από τον αισθητήρα. 

Όλα αυτά που λες ρυθμίζονται και κλείνουν . Το έχεις ψάξει ποτέ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Όλα αυτά που λες ρυθμίζονται και κλείνουν . Το έχεις ψάξει ποτέ; 

Ψαγμένε μου οι εταιρίες θέλουν να νομίζεις ότι το RAW είναι «ωμο» αλλά πλέον πρακτικα ποτε δεν είναι. 
Τονίζω μηχανές με ίδιο αισθητήρα θα δώσουν λίγο διαφορετική φωτο ανάλογα με την εταιρεία του σώματος.

Χαρακτηριστικο παράδειγμα οι διάφορες Νικον με Σονυ (που έχουν αμφότερες Σονυ αισθητήρες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nickolas είπε

Ψαγμένε μου οι εταιρίες θέλουν να νομίζεις ότι το RAW είναι «ωμο» αλλά πλέον πρακτικα ποτε δεν είναι. 
Τονίζω μηχανές με ίδιο αισθητήρα θα δώσουν λίγο διαφορετική φωτο ανάλογα με την εταιρεία του σώματος.

Χαρακτηριστικο παράδειγμα οι διάφορες Νικον με Σονυ (που έχουν αμφότερες Σονυ αισθητήρες)

Και συνεπώς ας "μη δίνουμε υπερβολικό βάρος στο ότι το raw είναι ωμή η καταγραφή του αισθητήρα. " Είναι το ίδιο με το κινητό που κυριολεκτικά κάνει ό,τι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε λίγα χρόνια δεν θα χρειάζεται ούτε αισθητήρας, ούτε φακός. Με το πάτημα στο κινητό, η συσκευή θα στέλνει τις γεωλογικές συντεταγμένες σε κάποιο cloud-database το οποίο θα ανακαλέι ένα χωροχρονικό στιγμιότυπο, θα το τροποποιεί με βάση την κατεύθυνση που κρατάμε το κινητό και θα το εξομoιώνει στις online καιρικές συνθήκες και την ώρα της μέρας. Παράλληλα θα προσθέτει το πρόσωπο ή το σώμα του χρήστη σύμφωνα με την ψηφιακή μας απεικόνιση που θα έχει στην μνήμη και θα μπορούμε να αλλάξουμε στην συνέχεια οποιαδήποτε στάση ή έκφραση προσώπου θέλουμε με 3d post edit.

1 λεπτό πριν, gorilas13 είπε

 

 

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Σε λίγα χρόνια δεν θα χρειάζεται ούτε αισθητήρας, ούτε φακός. Με το πάτημα στο κινητό, η συσκευή θα στέλνει τις γεωλογικές συντεταγμένες σε κάποιο cloud-database το οποίο θα ανακαλέι ένα χωροχρονικό στιγμιότυπο, θα το τροποποιεί με βάση την κατεύθυνση που κρατάμε το κινητό και θα το εξομoιώνει στις online καιρικές συνθήκες και την ώρα της μέρας. Παράλληλα θα προσθέτει το πρόσωπο ή το σώμα του χρήστη σύμφωνα με την ψηφιακή μας απεικόνιση που θα έχει στην μνήμη και θα μπορούμε να αλλάξουμε στην συνέχεια οποιαδήποτε στάση ή έκφραση προσώπου θέλουμε με 3d post edit.

 

 

DSC_0600.jpg

IMG_20191026_135835.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκδρομούλα μετά από καιρό.. Πειραματίστηκα αρκετά.. Έβγαλα αρκετές φωτογραφίες, πολλές κακές και τεχνικά και από καλλιτεχνικής άποψης, αλλά καρά γούσταρα!!!IMG_0154.jpg.3f03c45253e71d04d0ff7952846feada.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Σημερα το ειδα κατω στην καλαμαρια. Τι ειναι; Σημαδουρα; 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

DSC00128.jpg.d00cf09b75d4a9fb8e2570fe9996f98c.jpg

 

    Ναι , ξεβράστηκε πρόσφατα ...... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...