Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, bc00l είπε

Ενα γρήγορο .jpg συγκριτικό, απο περιεργεια 

xiaomi mi max 2 vs a7ii :D

στο xiaomi εβγαλα μια με stock camera app και μια με Gcam

με δεξί κλικ στις φώτο και ''άνοιγμα σε νέα καρτέλα'' ανοίγουν σε φουλ ανάλυση

 

stock app
7laIgH9.jpg

 

Gcam
baAIIQI.jpg

 

a7ii
3gPtFmy.jpg

 

Η απόσταση του στοκ app με την gcam είναι μεγαλύτερη από ότι της gcam από την full frame κάμερα.

...και μιλάμε για κινητό 3ετίας vs full frame μια γενιά πίσω.

Με τι φακό και settings όμως ήσουν στην full frame?

2 ώρες πριν, DVaderLa είπε

0350774E-8EB2-45D1-8F79-D140813C4953 F7EB5466-FB1F-4CC1-A547-D4BC2E2D8761

Φωτογραφία δρόμου με iPhone 11. Οι εικόνες είναι όπως τις έβγαλε το κινητό.

 

Μια χαρά!

Τέτοιες φώτο, δηλαδή βράδυ με βάθος πεδίου και κινούμενα θέματα, πρακτικά μόνο με κινητό βγαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, nickolas είπε

 

Τέτοιες φώτο, δηλαδή βράδυ με βάθος πεδίου και κινούμενα θέματα, πρακτικά μόνο με κινητό βγαίνουν.

Μόνο, ναι, έχεις δίκιο.

Πού να βγάλουν με τέτοιο βάθος πεδίου και βράδυ οι κάμερες.... και ειδικά με κινούμενα θέματα μέσα, εκεί κλάφτα Χαράλαμπε, καλύτερα να τις είχες αφήσει σπίτι τις μηχανές, τζάμπα θα κουβάλαγες ...

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τέτοιες φώτο, δηλαδή βράδυ με βάθος πεδίου και κινούμενα θέματα, πρακτικά μόνο με κινητό βγαίνουν.

Οντως τα κινητα εχουν το edge να βγαζουν, βαρετες φωτογραφιες με οσο το δυνατον πιο flat εκθεση και βαθος πεδιου, στο πιο βαρετο εστιακο μηκος που υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί.....

αλλο.....

θα.....

ακουσουμε.... 

Θεε.....

Μου....

απο....

το....

στομα....

του.....

Δηλαδή, κάποια στιγμή, τα διαβάζεις και λες... δε μπορεί, πλακα μας κάνει ....

(ο κατά φαντασίαν φωτογράφος βρε, τί ποιός;;;;;)

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως βγάζω φωτογραφίες με φωτογραφική σε σοκάκια ... νύχτα ... τελείως νύχτα, όχι σούρουπο  (και παγώνω και την κίνηση και με ... iso κάτω από 1600 που παίζει και σε ... φιλμ). 

 

DSC_7480.jpg.a3c07a7d431ebb1124491fda1e797deb.jpg

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Εγώ πάντως βγάζω φωτογραφίες με φωτογραφική σε σοκάκια ... νύχτα ... τελείως νύχτα, όχι σούρουπο  (και παγώνω και την κίνηση και με ... iso κάτω από 1600 που παίζει και σε ... φιλμ). 

 

DSC_7480.jpg.a3c07a7d431ebb1124491fda1e797deb.jpg

Για αυτό... ήταν τελείως βράδυ, άμα ήταν σούρουπο δε θα κατάφερνες τίποτα ... θα ηθελες κινητό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Οντως τα κινητα εχουν το edge να βγαζουν, βαρετες φωτογραφιες 

 

Kim-Hanskamp.jpg.735063071cffa850dc7b18407a5da779.jpg

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

με οσο το δυνατον πιο flat εκθεση και βαθος πεδιου

19-1st-LANDSCAPE-Kaiwen-Jiang-1.jpg.b1b7247dc4a176f44c397cd53bf7f35a.jpg

 

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

στο πιο βαρετο εστιακο μηκος που υπαρχει.

52-1st-TRAVEL-Kristian-Cruz.jpg.6c0968054da94b73c81eed52db90c29e.jpg

 

https://www.ippawards.com/gallery/

 

"It's not the tool..."

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

 

Kim-Hanskamp.jpg.735063071cffa850dc7b18407a5da779.jpg

19-1st-LANDSCAPE-Kaiwen-Jiang-1.jpg.b1b7247dc4a176f44c397cd53bf7f35a.jpg

 

52-1st-TRAVEL-Kristian-Cruz.jpg.6c0968054da94b73c81eed52db90c29e.jpg

 

https://www.ippawards.com/gallery/

 

"It's not the tool..."

Η πρωτη crop σε σημειο να φαινεται εντονα πλεον η χαμηλη αναλυση που εμεινε, θα ηταν πολυ καλυτερη με το καταλληλο εστιακο μηκος. Επεξεργασια που δεν εγινε απο το κινητο στο auto.

H δευτερη καλη, αλλα θα ηταν πολυ καλυτερη με ultrawide, φυσικα και εχει υποστει επεξεργασια που δεν εχει γινει στο auto, αλλα σε υπολογιστη πιθανοτητα, γιατι βλεπω αρκετο dodge n burn, αν το εκανε με touch σε 6'', μαστορας, οποτε δεν το αποκλειω. 

Η τριτη ειναι και η μονη που θεωρητικα θα μπορουσε να βγει one click απο καποιον ερασιτεχνη και μαλλον δεν εφαγε και crop, οχι οτι βλεπω κατι ενδιαφερον, αλλα ειναι η μονη που μπορει να πεις οριστε τα 26mm+auto hdr-flat exposure+τεραστιο βαθος πεδιου εκαναν την φωτογραφια.

Γενικα δεν ειπα οτι δεν υπαρχει καμια χρηση για τα 26mm και για το auto των κινητων, αυτο δεν σημαινει οτι ειναι ολοκληρωμενο εργαλειο, οτι τα 26mm δεν ειναι βαρετα, χιλιοφορεμενα η απλα ακαταλληλα πολλες φορες, αλλα αυτα εχεις, με αυτα πορευεσαι, ουτε σημαινει οτι το auto των κινητων δεν βγαζει φλατ και βαρετα αποτελεσματα που μοιαζουν ολα ιδια λες και βγηκαν απο μηχανη του κιμα ή οτι το μεγαλο βαθος πεδιου καποιες φορες μπορει να δουλεψει υπερ σου, αλλα δεν παυει να μην εχεις κανενα ελεγχο πανω του, για ολες αυτες τις φορες που δεν το χρειαζεσαι και θελεις ρηχο βαθος πεδιου.

"It's not the tool..."

Εδω εχεις δικιο, αλλα ταυτοχρονα αδικο, οχι δεν ειναι το εργαλειο, ειναι σιγουρα οι φωτογραφοι, με υποβαθρο πανω στην φωτογραφια, σε φωτογραφικες, σε προγραμματα επεξεργασιας που μπαζουν σε τετοιους διαγωνισμους, γιατι ''iphone'' οποτε παιρνουν exposure και υπαρχει χαμηλος ανταγωνισμος κυριως απο ερασιτεχνες, κατι μου λεει κανενας τους δεν πεταξε τις φωτογραφικες και ειπε, απο εδω και περα, μονο 26mm, αισθητηρα 1/1.33'' με τεραστιο βαθος πεδιου και οτι βγει, μπορει να το εκαναν ως πειραμα-project για ενα μηνα και παλι οχι στο auto και την επεξεργασια που κανει η συσκευη, αλλα με το raw και edit στο mac/pc. 

Γενικα πουλαει να λες αυτη η φωτογραφια βγηκε με iphone, οποτε τι να κανουν, καποιοι θα μπουνε σε αυτο τον χωρο, 26mm, 26mm δεν μαμεις, εγω και ολοι οι ερασιτεχνες του πλανητη με κινητα και crop dslr+kit μονιμα στο wide ακρο, οποτε 5 πραγματα να ξερω, θα εχω ανταγωνιστικο αποτελεσμα και iphone tag.

Τελος εχεις καποια ιδεα γιατι παντα σε διαγωνισμους εχουν ξεχωριστα για smartphone ή ακομα και ''μονο iphone'' και ξεχωριστα για φωτογραφικες; Αφου δεν ειναι το εργαλειο, θα ειχαν ελπιδες να κερδισουν σε ολες τις κατηγοριες και με τα κινητα και μονο με τα 26mm που τα κανουν ολα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη φωτό είναι από το διαγωνισμό του 2013 παρακαλώ.

Επεξεργασία σε υπολογιστή απαγορεύεται ρητά, οποιαδήποτε παρέμβαση γίνεται μόνο στην οθόνη του κινητού.

Θα μπορούμε να μιλάμε μέχρι μεθαύριο για το τεχνικό κομμάτι κάθε παραδείγματος. Επίσης, κυριολεκτικά οποιοσδήποτε  μπορεί να κατακρίνει (και να αποδομήσει...) το φωτογραφικό έργο ακόμα και πολυβραβευμένων φωτογράφων. Ακόμα και αν το μισό του portfolio είναι φωτογραφίες του κατοικίδιου του ή το ίδιο δέντρο τραβηγμένο με ND 16 stop απο δέκα διαφορετικές μεριές...

Το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο είναι να κρίνεις το έργο των άλλων. Στον καθρέφτη ποιος κοιτάει...

Το θέμα παραμένει: για όλους τους "καλλιτέχνες" εδω μέσα (και εμού συμπεριλαμβανομένου) - πιστεύετε ότι το έργο που έχετε (...έχουμε) παράξει με τις απαστράπτουσες μηχανές σας θα μπορούσε να σταθεί σε διαγωνιστικές συνθήκες απέναντι σε αυτές (ή και αντίστοιχες) φωτογραφίες, αν και οι τελευταίες έχουν τραβηχτεί με κινητά; Είμαστε τοοοοσο γαμάτοι που θεωρείται "κατάντια" να βγάζουμε και σε κανένα κινητό τις εκφραστικές ανησυχίες μας; Έχουμε τοοοοοσο υψηλά στάνταρ τεχνικής και αισθητικής που δεν υπάρχει περίπτωση να τα καλύψουμε ποτέ με κάτι λιγότερο από μία DSLR;

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

Η πρώτη φωτό είναι από το διαγωνισμό του 2013 παρακαλώ.

Επεξεργασία σε υπολογιστή απαγορεύεται ρητά, οποιαδήποτε παρέμβαση γίνεται μόνο στην οθόνη του κινητού.

Θα μπορούμε να μιλάμε μέχρι μεθαύριο για το τεχνικό κομμάτι κάθε παραδείγματος. Επίσης, κυριολεκτικά οποιοσδήποτε  μπορεί να κατακρίνει (και να αποδομήσει...) το φωτογραφικό έργο ακόμα και πολυβραβευμένων φωτογράφων. 

Το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο είναι να κρίνεις το έργο των άλλων. Στον καθρέφτη ποιος κοιτάει...

Το θέμα παραμένει: για όλους τους "καλλιτέχνες" εδω μέσα (και εμού συμπεριλαμβανομένου) - πιστεύετε ότι το έργο που έχετε (...έχουμε) παράξει με τις απαστράπτουσες μηχανές σας θα μπορούσε να σταθεί σε διαγωνιστικές συνθήκες απέναντι σε αυτές (ή και αντίστοιχες) φωτογραφίες, αν και οι τελευταίες έχουν τραβηχτεί με κινητά; Είμαστε τοοοοσο γαμάτοι που θεωρείται "κατάντια" να βγάζουμε και σε κανένα κινητό τις εκφραστικές ανησυχίες μας; Έχουμε τοοοοοσο υψηλά στάνταρ τεχνικής και αισθητικής που δεν υπάρχει περίπτωση να τα καλύψουμε ποτέ με κάτι λιγότερο από μία DSLR;

Καθόλου κατάντια δεν υπάρχει με ότι και να βγάζει κάποιος και το σέβομαι.

Η μοναδικη διαφωνία στο παρόν θέμα, τουλάχιστον από την πλευρά μου, είναι πάνω στο ότι προσπαθεί να δημιουργηθεί η εικόνα πως τα κινητά σε απόδοση κοντράρουν μηχανές με 1’’ αισθητήρα και άνω. Μη μιλήσουμε για είδη φωτογραφίας που απλά δε μπορούν να τα κάνουν λόγο σχεδιασμού και που ακόμα και compact με ίδιο μέγεθος αισθητήρα με τα κινητά παρέχουν τη δυνατότητα για τέτοιου είδους φωτογραφίες πχ αθλήματα, πουλιά εν πτήση ή σε μεγάλη απόσταση κλπ..
 

Δεν ισχύει. Και να σου πω την αλήθεια, μακάρι να ίσχυε να μπορώ να έχω πάντα ένα φωτογραφικό εργαλείο μαζί μου κάθε στιγμή και να μη κουβαλάω σα μ@λ@κ@ς συμπραγκαλα..

Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα που λες περί τέχνης καλά τα λες και υπάρχουν και άνθρωποι με κινητό και μεράκι που το χουν το άθλημα να βγάζουν φωτογραφίες.  Απλά το κινητό (τουλάχιστον όπως είναι τώρα τεχνολογικά, σχεδιαστικά και μηχανικά) θα έχει πάντα πολλους περιορισμούς και όταν θα ζητήσεις το κάτι παραπάνω, δυστυχώς δε θα είναι εκεί για να στο δώσει ..
 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με τα κινητα, ισα ισα τα εχω υποστηριξει εδω μεσα και εχω βγαλει και χρησιμες φωτο, ομως το οτι εχουν πλεον ενα χρησιμο dr στο raw και ενα night mode, πρακτικα με πολλαπλες ληψεις και τα δυο, δεν τα κανουν τελεια. Εχουν πολλα μειον  και καποια δεν θα φτιαξουν ποτε, οποτε οχι δεν βγαζουν off την φωτογραφικη για τον ερασιτεχνη, γιατι μπορει καποιος pro, που εχει λιωσει στο practicing με φωτογραφικη και στα σεμιναρια, να βγαζει καλυτερες photo με καποιο iphone για ενα διαγωνισμο.

Καποια πραγματα ειναι ξεκαθαρα, module της προκοπης στα 26mm μονο, κανενας ελεγχος στο βαθος πεδιου, τρια πραγματα θα μαθεις πρωτα στα τεχνικα, 1) ταχυτητα, 2) iso, 3) διαφραγμα, τα κινητα βγαζουν εκτος εντελως το διαφραγμα εως εννοια, ακομα και το πραγματικο iso range τους ειναι αστειο, δεν χρειαζεται να παιρνεις μερος σε διαγωνισμους για να καταλαβεις οτι σε περιοριζει ως φωτογραφικη.

Επισης δεν αποδομησα τις φωτογραφιες, αλλα την επιλογη του μεσου. Σχετικα με αυτο μπορει καποιος να την βρισκει να κανει editing σε 6'', με selective tool και dodge n burn με το δακτυλο, editing εχω κανει και εγω στο lightroom mobile, αλλα ειπαμε, εχουμε και καποια ορια. Το crop δεν ειναι σοβαρη λυση και υποκαταστατο, αλλου εστιακου μηκους, οταν εχεις μονο 12mp και αυτα σχετικο, γιατι δεν σε παιρνει και για 100% pixel peeping, για insta μπορει να ειναι οριακα οκ.

Τελος ο καθε καλλιτεχνης την βρισκει οπως νομιζει, εμενα μου αρεσει το look των 50mm, o αλλος θελει 35mm, ο αλλος θελει zoom απαραιτητα, ο αλλος tele 85mm η 105mm η 600mm, ultrawide κατω απο 20mm, καποιοι αγοραζουν ως πρωτη επιλογη prime στα 28mm.

Θελω mount, grip, dials για τα παντα, κουμπακια, θελω filter thread, tripod thread, θελω να ακουω το μηχανικο κλειστρο και εκτιμω ιδιαιτερα τους παλιοτερους φακους που γυρναω το δακτυλιδι του διαφραγματος πανω στο φακο και ακουω το κλικ. Οσους ψευτικους ηχους και να βαλεις και οσο ομορφο και ''intuitive'' να το κανεις το touch menu, δεν την παιρνεις αυτην την εμπειρια.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Καθόλου κατάντια δεν υπάρχει με ότι και να βγάζει κάποιος και το σέβομαι.

Η μοναδικη διαφωνία στο παρόν θέμα, τουλάχιστον από την πλευρά μου, είναι πάνω στο ότι προσπαθεί να δημιουργηθεί η εικόνα πως τα κινητά σε απόδοση κοντράρουν μηχανές με 1’’ αισθητήρα και άνω. Μη μιλήσουμε για είδη φωτογραφίας που απλά δε μπορούν να τα κάνουν λόγο σχεδιασμού.
 

Δεν ισχύει. Και να σου πω την αλήθεια, μακάρι να ίσχυε να μπορώ να έχω πάντα ένα φωτογραφικό εργαλείο μαζί μου κάθε στιγμή και να μη κουβαλάω σα μ@λ@κ@ς συμπραγκαλα..

Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα που λες περί τέχνης καλά τα λες και υπάρχουν και άνθρωποι με κινητό και μεράκι που το χουν το άθλημα να βγάζουν φωτογραφίες. 
 

 

Δεν υπάρχει...κρυφή ατζέντα πίσω από τη διαπίστωση ότι τα κινητά βελτιώνονται με εκθετικούς ρυθμούς. Γεγονός είναι.

Κατάπιαν  την αγορά των compact και ροκανίζουν πωλήσεις πλέον απο τις πιο "σοβαρές" μηχανές. Μόνο κάποιος τυφλός δεν βλέπει με τι ρυθμό ενσωματώνουν και τελειοποιούν λειτουργίες που ελάχιστα χρόνια πίσω ήταν προνόμιο των φωτογραφικών μηχανών: πλήρως χειροκίνητη λειτουργία (ναι, ακόμα και χειροκίνητη εστίαση), υποστήριξη RAW, έλεγχο βάθους πεδίου (πρόπερσι γέλαγα με το ψεύτο-portrait mode αλλά φέτος είναι ανέλπιστα καλό 8 στις 10 φορές) και τόσα άλλα.

Με φετινή ναυαρχίδα τραβάς ISO 2500 και τυπώνεις άνετα 30x40 με άψογο χρώμα. "Σηκώνεις" σκιές 4 stop και δεν τρέχει κάστανο. Πόσος καιρός πιστεύεις ότι θα χρειαστεί μέχρι να είναι γεγονός το clean ISO 12800 σε κινητό με το ρυθμό που σπρώχνουν χρήμα για R&D οι κατασκευάστριες τους;

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, από την παραδοσιακή φωτογραφική αγορά θα επιβιώσει μόνο το κομμάτι  που απευθύνεται σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες με πιο εξειδικευμένες απαιτήσεις (ποιοτικά full frame σώματα και "φωτεινοί" φακοί). Ποιό το νόημα να αγοράσει κάποιος μια μελλοντική πχ Canon 1300d/Nikon D3500 με πλαστικό κιτ φακό για να τη χρησιμοποιεί δυο φορές το χρόνο σε γενέθλια και παρελάσεις, όταν το κινητό θα δίνει καλύτερα αποτελέσματα χωρίς το κουβάλημα. Αυτά θα ζυγίσουν τα τμήματα marketing των παραδοσιακών κατασκευαστών και θα εγκαταλείψουν το entry-level κομμάτι των APS-C όπως κατήργησαν και τις compact, όπως ξεψυχάνε οι bridge και μετατρέπεται η σειρά RX100 σε εργαλείο για blogging. Και θα γυρίσουμε στα παλιά, που για να πάρεις "καλή" μηχανή χρειαζόσουν ένα σεβαστό ποσό (πέρα απο το μεράκι).

Λόγω κορονοϊού φέτος ταξίδι δεν πήγα. Πέρυσι όμως άφησα τσάντες και τρίποδα στο σπίτι και ταξίδεψα μόνο με το κινητό. Και δεν μου έλειψαν πολλά πράγματα...και τα τοπία μου έβγαλα και τις "τσαχπινιές" μου έκανα. Με παραπάνω κόπο και περισσότερους περιορισμούς φυσικά, αλλά νομίζω ότι μια χαρά έγιναν όλα στο τέλος. Του χρόνου μάλλον θα κάνω το ίδιο. Και ας θυμώσουν κάποιοι που προσβάλλω την τέχνη τους. 

Just my two cents.

29 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Καποια πραγματα ειναι ξεκαθαρα, module της προκοπης στα 26mm μονο, κανενας ελεγχος στο βαθος πεδιου, τρια πραγματα θα μαθεις πρωτα στα τεχνικα, 1) ταχυτητα, 2) iso, 3) διαφραγμα, τα κινητα βγαζουν εκτος εντελως το διαφραγμα εως εννοια, ακομα και το πραγματικο iso range τους ειναι αστειο, δεν χρειαζεται να παιρνεις μερος σε διαγωνισμους για να καταλαβεις οτι σε περιοριζει ως φωτογραφικη.

Focos. Ψυχοβγάλτης για να πάρεις αληθοφανές αποτέλεσμα αλλά δουλεύει.

Σε κάνα-δυο χρονάκια σίγουρα θα είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό και εύκολο όπως η λειτουργία πορτραίτου.

29 λεπτά πριν, Razor333 είπε

 

Θελω mount, grip, dials για τα παντα, κουμπακια, θελω filter thread, tripod thread, θελω να ακουω το μηχανικο κλειστρο και εκτιμω ιδιαιτερα τους παλιοτερους φακους που γυρναω το δακτυλιδι του διαφραγματος πανω στο φακο και ακουω το κλικ. Οσους ψευτικους ηχους και να βαλεις και οσο ομορφο και ''intuitive'' να το κανεις το touch menu, δεν την παιρνεις αυτην την εμπειρια.

Σεβαστό και απόλυτα κατανοητό 👍 

 

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

 

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, από την παραδοσιακή φωτογραφική αγορά θα επιβιώσει μόνο το κομμάτι  που απευθύνεται σε επαγγελματίες και ερασιτέχνες με πιο εξειδικευμένες απαιτήσεις (ποιοτικά full frame σώματα και "φωτεινοί" φακοί). Ποιό το νόημα να αγοράσει κάποιος μια μελλοντική πχ Canon 1300d/Nikon D3500 με πλαστικό κιτ φακό για να τη χρησιμοποιεί δυο φορές το χρόνο σε γενέθλια και παρελάσεις, όταν το κινητό θα δίνει καλύτερα αποτελέσματα χωρίς το κουβάλημα. Αυτά θα ζυγίσουν τα τμήματα marketing των παραδοσιακών κατασκευαστών και θα εγκαταλείψουν το entry-level κομμάτι των APS-C όπως κατήργησαν και τις compact, όπως ξεψυχάνε οι bridge και μετατρέπεται η σειρά RX100 σε εργαλείο για blogging. Και θα γυρίσουμε στα παλιά, που για να πάρεις "καλή" μηχανή χρειαζόσουν ένα σεβαστό ποσό (πέρα απο το μεράκι).

Ας ξεκινήσω από εδώ.
Δεν αποκλείεται να συμβεί αυτό που λες στην φωτογραφική αγορά, παρόλαυτα, είναι μια πρόβλεψη που μπορεί να πέσει έξω.
Θεωρητικά, κανένα νόημα δεν έχει για εκείνον που θα χρησιμοποιήσει τη μηχανή για 2 φορές τον χρόνο, άρα που δεν ασχολείται με το άθλημα και άρα που δε θα θελήσει το κάτι παραπάνω. Για αυτούς μιλάμε εδώ μέσα;; Γιατι εγώ βλέπω να σχολιάζουμε κινητά vs dslr/mirrorless γενικά στο θέμα φωτογραφία όχι στο θέμα πήρα μηχανή για να βγάζω κάθε πάσχα το αρνί και χριστούγεννα το δέντρο..

 

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Με φετινή ναυαρχίδα τραβάς ISO 2500 και τυπώνεις άνετα 30x40 με άψογο χρώμα. "Σηκώνεις" σκιές 4 stop και δεν τρέχει κάστανο. Πόσος καιρός πιστεύεις ότι θα χρειαστεί μέχρι να είναι γεγονός το clean ISO 12800 σε κινητό με το ρυθμό που σπρώχνουν χρήμα για R&D οι κατασκευάστριες τους;

Αυτά τα λες εσύ (δεν εννοώ προσωπικά εσύ, δεν κάνω επίθεση....) τα λένε και άλλα 5-10  άτομα που λέει ο λόγος, αλλά δεν είναι άποψη γενικά αποδεκτή στο χώρο της φωτογραφίας. Και εγώ λέω ότι η d7500 μου αποδίδει σε iso τόσο καλά όσο η d610. Και υπάρχουν και άλλοι 5 που το πιστεύουν... δεν πάει να πει ότι ισχύει ή αν θες, δεν πάει να πει ότι επειδή εγώ αντιλαμβάνομαι τον ίδιο θόρυβο και λεπτομέρεια στα γκαβά μου μάτια, όντως έχουν τον ίδιο θόρυβο και λεπτομέρεια.

Σήκωσες σκιες 4 stop σε μια φωτογραφική και σε ένα κινητό από αυτά που λες για να κάνεις σύγκριση ή απλά λέμε ότι +4 stop και δεν τρέχει κάστανο και μόνοι μας τα λέμε μόνοι μας χαιρόμαστε; Και μιλάμε για σκιές;; Συνολικό exposure +3 +4σήκωσες να δεις;
Τύπωσες ποτέ ή είδες τυπωμένη κάποια φωτογραφία με κινητό σε iso 2500, σε 30χ40 και είχε άψογο χρώμα; Άψογη λεπτομέρια; Και αν ναι, σύγκρινες την ίδια φωτογραφία τυπωμένη από φωτογραφική μηχανή για να δεις τις διαφορές;; Αν όχι, να χαμε να λέγαμε... Το τί είναι απδεκτό από τον καθένα δεν είναι κανόνας για την ''ποιότητα'' που αντιλαμβάνεται συνολικά ο ''κόσμος'' που βγάζει φωτογραφίες. Για τον κόσμο που ΔΕΝ βγάζει φωτογραφίες τα είπαμε πιο πριν...

 

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Focos. Ψυχοβγάλτης για να πάρεις αληθοφανές αποτέλεσμα αλλά δουλεύει.

Σε κάνα-δυο χρονάκια σίγουρα θα είναι ενσωματωμένο στο λειτουργικό και εύκολο όπως η λειτουργία πορτραίτου.

Ψυχοβγάλτης είναι γενικά το κινητό.
Μέχρι να κάνεις χειροκίνητο focus στο κινητό, άλλος με μηχανή θα έχει βγάλει 10 φωτογραφίες.
Μέχρι να επιλέξεις το iso που θες για να πάρεις το σωστό φως, θα έχει ξημερώσει.
Μέχρι να επιλέξεις την κατάλληλη ταχύτητα κλείστρου για να ακινητοποιήσεις το θέμα σου, θα έχει φύγει το θέμα κλπ κλπ κλπ.

 

 

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Δεν υπάρχει...κρυφή ατζέντα πίσω από τη διαπίστωση ότι τα κινητά βελτιώνονται με εκθετικούς ρυθμούς. Γεγονός είναι.

Κατάπιαν  την αγορά των compact και ροκανίζουν πωλήσεις πλέον απο τις πιο "σοβαρές" μηχανές.

Γεγονός ότι βελτιώνονται είναι, ναι.
Ότι κατάπιαν την κατηγορία των compact και ότι ροκανίζουν πωλήσεις μηχανών, εμάς τί μας ενδιαφέρει; Αυτό συζητάμε στο παρόν θέμα; Αν το θέμα λεγόταν ''Συζήτηση για την εξέλιξη των κινητών, στατιστικά πωλήσεων, συζήτηση τεχνολογιών που ενσωματόνονται κλπ κλπ  '' θα ήταν μια χαρά. Αλλά εδώ το θέμα λέει DSLR vs Smartphone..... 

 

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Μόνο κάποιος τυφλός δεν βλέπει με τι ρυθμό ενσωματώνουν και τελειοποιούν λειτουργίες που ελάχιστα χρόνια πίσω ήταν προνόμιο των φωτογραφικών μηχανών: πλήρως χειροκίνητη λειτουργία (ναι, ακόμα και χειροκίνητη εστίαση), υποστήριξη RAW, έλεγχο βάθους πεδίου (πρόπερσι γέλαγα με το ψεύτο-portrait mode αλλά φέτος είναι ανέλπιστα καλό 8 στις 10 φορές) και τόσα άλλα.

 

Πού ξέρεις, μπορεί να έχουν δει (και φωτογραφίσει) πολλά τα μάτια του και να είναι ανοιχτομάτης τελικά και να μην πείθεται από το αποτέλεσμα..

1 ώρα πριν, MAFAKA είπε

Λόγω κορονοϊού φέτος ταξίδι δεν πήγα. Πέρυσι όμως άφησα τσάντες και τρίποδα στο σπίτι και ταξίδεψα μόνο με το κινητό. Και δεν μου έλειψαν πολλά πράγματα...και τα τοπία μου έβγαλα και τις "τσαχπινιές" μου έκανα. Με παραπάνω κόπο και περισσότερους περιορισμούς φυσικά, αλλά νομίζω ότι μια χαρά έγιναν όλα στο τέλος. Του χρόνου μάλλον θα κάνω το ίδιο. Και ας θυμώσουν κάποιοι που προσβάλλω την τέχνη τους. 


Εδώ, έχουμε πάλι την προσωπική άποψη και όχι την κατα γενική ομολογία του κόσμου που ασχολείται με τη φωτογραφία για το τί είναι αρκετό στα μάτια του καθενός.
Μαγκία σου που το χάρηκες, μαγκιά σου που σε καλύπτει το κινητό, μαγκιά σου που δεν κουβάλησες μαζί ούτε μισό γραμμάριο παραπανίσιο, μαγκιά σου να χαίρεσαι το χόμπι όπως εσύ γουστάρεις. Μακάρι το αποτέλεσμα που πήρες στα τοπία σου να είναι αυτό που αναζητάς. Σε καλύπτει και το σέβομαι. Δεν καλύπτει όμως την φωτογραφική κοινότητα γενικά.

 

Κλείνω με μια φωτό που ανέβασα πρόσφατα από τις φετεινές μου διακοπές.
Ήταν μακριά η εκκλησία'/μοναστήρι, δε μπορούσα να πάω να το βγάλω από κοντά... αντε και να μπορούσα να πήγαινα θα είχε φύγει το φως. 200mm από απέναντι που ήμουν και να, πολύ απλά η φωτογραφία. Καλή/κακή, δεν έχει σημασία, εμένα μαρέσει και ήθελα να τη βγάλω. Με το κινητό αν είχα κάνει ότι και εσύ και άφηνα τα πάντα σπίτι... απλά δεν....

 

Kapsali-Kithira

 

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Προσωπικα δεν εχω κανενα θεμα με τα κινητα

Κανείς δεν έχει θέμα με τα κινητά και την απόδοση τους... άλλου είναι το πρόβλημα .. 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...