Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

46 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Μπορείς να μου τραβήξεις ένα βίντεο 4κ με την φωτογραφική σου με ευρυγωνιο φακό σε ημέρα με συννεφιά και να το ανεβάσεις; 

Το κινητό φταίει. Ίσως λόγω buffer κάθε 1-2 sec που σώζει και στο panning φαίνεται περισσότερο 

Ίσως να φταίει και ο συνδυασμός στσθεροποιητη του κινητού με το gimbal. Θα έπρεπε να το απενεργοποιησω

Δεν εχω φωτογραφικη που τραβαει 4k

μεχρι 1080p παει

ενα δειγμα που βρηκα προχειρο ειναι αυτο https://we.tl/t-AT5gJT6zfW

στα 24mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Δεν εχω φωτογραφικη που τραβαει 4k

μεχρι 1080p παει

ενα δειγμα που βρηκα προχειρο ειναι αυτο https://we.tl/t-AT5gJT6zfW

στα 24mm

Εντάξει ένα βίντεο στα 16mm και με συννεφιά είναι πολύ πιο δύσκολο. 

Θα τραβήξω δύο βίντεο side side στα 1080p 60 frames mi9 vs a5100 να δούμε πόσο καλύτερη είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι διαβαζοντας αρκετα νηματα στο internet για smartphone vs dslr η mirroless προσπαθω να καταληξω στην χρησιμοτητα τους.

Ειναι 2 συσκευες που θεωρητικα δινουν παρεμφερη αποτελεσματα αλλα εχουν εντελως διαφορετικη λειτουργια και λογικη.

Αναρωτιεμαι αν οι χρηστες smartphone απλα θελουν να τονωσουν το εγω τους θεωρωντας οτι εκαναν μια πετυχημενη αγορα και οτι δεν επεσαν απλα θυμα marketing περι επαγγελματικων φωτογραφιων  και αποτελεσματων.

Οκ εχεις παρει ενα κιν. που τραβαει ωραιες φωτογραφιες, γιατι νιωθεις την αναγκη να με πεισεις οτι  ειναι καλυτερο απο την dslr μου.Ναι,για social media ,snapshots οικογενειακες στιγμες κτλ βολευουν πολυ,τα εχεις παντα μαζι,μοιραζεσε ευκολα και γρηγορα τις φωτο σου αλλα μεχρι εκει.

Ισως παλι φταιω εγω που ακομα παω ταξιδια κουβαλωντας dslr με φακους, τριποδα, φιλτρα κτλ γιατι δεν μου αρκει μια φωτο απο το κινητο μου με sepia και crema απο το insta αλλα περιμενω να γυρισω σπιτι,να τις δω ,να τις διορθωσω και μετα να τις κανω ενα photobook η εναν καμβα στον τοιχο μου για να τις βλεπω και να χαιρομαι και οχι απλα να να ανεβαζω φωτο στο facebook με χρωματα και ψευτοhdr που εχει επιλεξει το τηλ. για μενα .

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panosk1 είπε

 

Οκ εχεις παρει ενα κιν. που τραβαει ωραιες φωτογραφιες, γιατι νιωθεις την αναγκη να με πεισεις οτι  ειναι καλυτερο απο την dslr μου.

Εγώ σου μιλάω έχοντας και κινητό και mirrorless με μπόλικους φακούς. Άρα δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι το κινητό είναι καλύτερο από την dslr σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 11:57 ΜΜ, Cntrl+X είπε

Καλό ερώτημα. Ας δούμε πόση λεπτομέρεια μπορεί να έχει σε μια entry level APS-C DSLR ένας σκοτεινός φακός όπως ο Nikkor 10-20 f4.5-5.6, σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και φωτογραφίζοντας στο χέρι, χωρίς τρίποδο: Εδώ καταρχήν ακροπάριστη:

Photo1.png

Και εδώ η παραπάνω crop. Λεπτομέρεια από τον μικρό θόλο, στο βάθος της εικόνας:

Photo1 crop.png

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Εγώ δεν ξέρω από φωτογραφία, και προσπαθώ με σχετικά καλό εξοπλισμό να βελτιώσω την ανεπάρκειά μου. Πώς μια entry dslr aps-c μπορεί να δώσει τόση λεπτομέρεια; Έχω μια nikon 7200 (που καταλαβαίνω είναι μια καλή aps-c). Και 2 φακούς σίγμα, έναν χωρίς σταθεροποίηση και έναν τυπικό με σταθεροποίηση. Ενώ οι φωτογραφίες ολόκληρες φαίνονται μια χαρά, όταν ζητώ λεπτομέρεια, αρχίζει η θολούρα. Δηλαδή νομίζω με τίποτα δεν θα έπαιρνα αυτό που δείχνεις στον μικρό θόλο. Τι δεν κάνω καλά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Εγώ δεν ξέρω από φωτογραφία, και προσπαθώ με σχετικά καλό εξοπλισμό να βελτιώσω την ανεπάρκειά μου. Πώς μια entry dslr aps-c μπορεί να δώσει τόση λεπτομέρεια; Έχω μια nikon 7200 (που καταλαβαίνω είναι μια καλή aps-c). Και 2 φακούς σίγμα, έναν χωρίς σταθεροποίηση και έναν τυπικό με σταθεροποίηση. Ενώ οι φωτογραφίες ολόκληρες φαίνονται μια χαρά, όταν ζητώ λεπτομέρεια, αρχίζει η θολούρα. Δηλαδή νομίζω με τίποτα δεν θα έπαιρνα αυτό που δείχνεις στον μικρό θόλο. Τι δεν κάνω καλά;

πιθανό να ανεβάζεις πολύ το ISO ή να τραβάς σε πολύ ανοικτό διάφραγμα και ο φακός να έχει τα θέματα του εκεί δηλαδή να είναι soft.

κάθε φακός έχει ένα sweet spot που έχει την καλύτερη ευκρίνεια ο φακός. πχ f5.6

από εκεί και πέρα στο η μηχανή στο αυτόματο προσπαθεί για το καλύτερο και επιλέγει πχ iso 3200 για να σου έχει ένα κλείστρο 1/200 γιατί θεωρεί ότι κουνιέσαι. έλα όμως που εσύ μπορείς να είσαι σταθερός με 1/50 άρα να το βάλεις manual και να χαμηλώσεις το ISO σε 800.

συμβουλή μου να χρησιμοποιείς το Μ λίγο παραπάνω στην μηχανή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

πιθανό να ανεβάζεις πολύ το ISO ή να τραβάς σε πολύ ανοικτό διάφραγμα και ο φακός να έχει τα θέματα του εκεί δηλαδή να είναι soft.

κάθε φακός έχει ένα sweet spot που έχει την καλύτερη ευκρίνεια ο φακός. πχ f5.6

από εκεί και πέρα στο η μηχανή στο αυτόματο προσπαθεί για το καλύτερο και επιλέγει πχ iso 3200 για να σου έχει ένα κλείστρο 1/200 γιατί θεωρεί ότι κουνιέσαι. έλα όμως που εσύ μπορείς να είσαι σταθερός με 1/50 άρα να το βάλεις manual και να χαμηλώσεις το ISO σε 800.

συμβουλή μου να χρησιμοποιείς το Μ λίγο παραπάνω στην μηχανή σου.

Νομίζω έχω το πρόβλημα σε όλα τα iso, ακόμα και στα 100. Ο φακός είναι ο σίγμα 16-50, f2.8. Συνήθως τραβώ στα 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok δεν κάθησα να διαβάσω και τις 7 σελίδες απαντήσεων ... έλεος ... Ναι τα κινητά βγάζουν καλές φωτό και καλύτερες από κάποιες APS-C που είναι και το 90% των πωλήσεων στις φωτογραφικές.

Το πράγμα για μένα είναι απλό HDR+ , night mode, updates και ξαφνικά το Ζιουμι FX9 μοντέλο βγάζει τη νύχτα κλπ κλπ ... το έχω ξαναγράψει και όποιος θέλει με λογική με κοντράρει... AN το R&D των κινητών πήγαινε έστω στους APS-C δεν συζητάω καν για full frame τώρα θα βλέπατε πράγματα και θάματα ... απλά έχουν έναν αισθητήρα μισή παλάμη, με φακούς διαμάντια και κώδικα για κλάματα...σοβαρά οι χάντρες οι φακές τα συγκρίνετε με κανονικούς αισθητήρες και φακούς... όχι σοβαρά... χαλάτε χρόνο και κύτταρα από τα δάχτυλά σας στο κλικ κλικ για το αυτονόητο;;; και έχετε κάνει 3 thread ... οκ .. μπράβο παιδιά έχετε χρόνο .. εγώ στα 50 μου με παιδιά σκυλιά και 12ωρα (στα 50 πιτσιρικάδες θα δείτε τι είναι το 12ωρο είναι σα να τρέχεις ημιμαραθώνιο) με DSLR και με mirorrless Και κλασσικά κινητά έχω καταλήξει ... το αποδέχομαι .... βγάζουν σε πολλές περιπτώσεις καλύτερες φωτό και βίντεο άστα μοιράζουν φάπες ... ΑΛΛΑ είναι συσκευές που στέκονται από software καταδικασμένες σε 2-3 χρόνια να τις πετάξεις ... Μια φωτογραφική που σε καλύπτει θα μείνει για πολλά πολλά χρόνια... Πάρε full frame και χτίσε πάνω της ... το φως που τραβάει πρέπει να κάνουν τα μισά 6ιντσα κινητά αισθητήρα... και πάλι θα τους λείπουν οι φακοί... πάρε ΑΝ το έχεις... ΑΝ σου λείπει η μηχανή σου όταν δεν την έχεις ... ΑΝ βλέπεις παντού κάδρα και θέματα και λες να αν είχα τη μηχανή μου να το βγάλω με δέκα διαφορετικούς τρόπους και αυτό το βλέπεις παντού σχεδόν γύρω σου... ΑΝ σε κάθε έξοδο γυρνάς με 500-600 φωτογραφίες .... ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΗ για φωτογραφία ΔΗΛΑΔΗ ΝΑΙ πάρε ΧΤΙΣΕ πάνω της και ΖΗΣΕ όσο σου μένει σε αυτό τον πλανήτη ... Αν θες τώρα να βγάζεις για να κάνεις share με "φίλους" το δέντρο στη πλατεία και το ταξίδι στο Ντουμπραγα για να τη βγεις και να μαζέψεις Like Και wow μείνε με Χουρβάϊ 109 Pro και το φακό των 120MP ... οσονούπω στις οθόνες σας ... μπεεεεε .... και security updates left to be desired μετά τους 18 μήνες .....  φιλικά και πολλά φιλιά ... now get your shit gear go out and shoot !

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, petasis είπε

Νομίζω έχω το πρόβλημα σε όλα τα iso, ακόμα και στα 100. Ο φακός είναι ο σίγμα 16-50, f2.8. Συνήθως τραβώ στα 16.

Πιθανον να εχεις difraction σε f16. Δοκιμασε σε f5.6 η f8 και θα ειναι πιο sharp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, petasis είπε

Νομίζω έχω το πρόβλημα σε όλα τα iso, ακόμα και στα 100. Ο φακός είναι ο σίγμα 16-50, f2.8. Συνήθως τραβώ στα 16.

Είχα μέχρι το Σεπτέμβρη που μας πέρασε, για 1.5 χρόνο, μια d7100 με έναν sigma 17-50 2.8 (προφανώς αυτόν εννοείς.. γιατι γράφεις 16..).

Στη μηχανή μου πάνω τον φακό, για να μην έχω front/back focus, χρειάστηκε να τον καλιμπράρω. Το έκανα με το πρόγραμμα reikan focal και χρειάστηκε να βάλω το af tune στη μηχανή στο -7. Μετά ο φακός σκότωνε και στο 2.8 και παντού. 

Ρίξε μια ματιά μήπως έχεις τέτοιο θέμα, αν και αν τραβάς σε f8 πχ και πάλι έχεις θέμα μπορεί να είναι κάτι άλλο ή να έχεις πέσει σε ''κακό'' κομμάτι του sigma...

Ενημερωτικά: Όταν άλλαξα σύστημα και πούλησα το φακό εδώ στις αγγελίες, το παιδί που τον πήρε είχε μια d7200 και σε εκείνον δε χρειαζόταν καθόλου af tune, ήταν σωστός στο default..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είχα μέχρι το Σεπτέμβρη που μας πέρασε, για 1.5 χρόνο, μια d7100 με έναν sigma 17-50 2.8 (προφανώς αυτόν εννοείς.. γιατι γράφεις 16..).

Στη μηχανή μου πάνω τον φακό, για να μην έχω front/back focus, χρειάστηκε να τον καλιμπράρω. Το έκανα με το πρόγραμμα reikan focal και χρειάστηκε να βάλω το af tune στη μηχανή στο -7. Μετά ο φακός σκότωνε και στο 2.8 και παντού. 

Ρίξε μια ματιά μήπως έχεις τέτοιο θέμα, αν και αν τραβάς σε f8 πχ και πάλι έχεις θέμα μπορεί να είναι κάτι άλλο ή να έχεις πέσει σε ''κακό'' κομμάτι του sigma...

Ενημερωτικά: Όταν άλλαξα σύστημα και πούλησα το φακό εδώ στις αγγελίες, το παιδί που τον πήρε είχε μια d7200 και σε εκείνον δε χρειαζόταν καθόλου af tune, ήταν σωστός στο default..

Ωχ τι μου θύμισες... Πριν τον τωρινό σίγμα, αγόρασα και έναν άλλο σίγμα (18-35) χωρίς οπτική σταθεροποίηση, και εστίαζε αλλού. Τα πέρασα και εγώ με το πρόγραμμα που λες, έχασα άπειρο χρόνο (η νίκον δεν μας κάνει το χατήρι να την ελέγχει το πρόγραμμα), έκανα μια τρύπα στο νερό, και τελικά πήγα μηχανή και φακό στον εδώ εισαγωγέα, και μου τα ρύθμισε. Νομίζω με τον 17-50 δεν έχω τέτοιο θέμα. Που να ανεβάσω μια φωτογραφία να την δείτε, να μου πείτε μια γνώμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Είχα μέχρι το Σεπτέμβρη που μας πέρασε, για 1.5 χρόνο, μια d7100 με έναν sigma 17-50 2.8 (προφανώς αυτόν εννοείς.. γιατι γράφεις 16..).

Στη μηχανή μου πάνω τον φακό, για να μην έχω front/back focus, χρειάστηκε να τον καλιμπράρω. Το έκανα με το πρόγραμμα reikan focal και χρειάστηκε να βάλω το af tune στη μηχανή στο -7. Μετά ο φακός σκότωνε και στο 2.8 και παντού. 

Ρίξε μια ματιά μήπως έχεις τέτοιο θέμα, αν και αν τραβάς σε f8 πχ και πάλι έχεις θέμα μπορεί να είναι κάτι άλλο ή να έχεις πέσει σε ''κακό'' κομμάτι του sigma...

Ενημερωτικά: Όταν άλλαξα σύστημα και πούλησα το φακό εδώ στις αγγελίες, το παιδί που τον πήρε είχε μια d7200 και σε εκείνον δε χρειαζόταν καθόλου af tune, ήταν σωστός στο default..

Kαι εμενα ο δικος μου ο Ταμρον 17-50 f2.8 ηθελε ρυθμιση στο -8 αν θυμαμαι καλα ( o sony o 35αρης prime ηθελε -12 )

Επεξ/σία από afterhours
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...