Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μερικές με γάτες με κινητό, compact, mirrorless και dslr 

Dreaming

 

 

A8E331DD-BB18-4A92-8A33-B4AB8C6D8E88.jpeg

4C3FADB5-CEEC-4371-B99C-DC56F67B9129.jpeg

3012F1F2-59EF-4A4F-85EB-02C9CD748DFA.jpeg

99683424-3DB8-4600-BE09-A9CFD2CFA291.jpeg

Η πρωτη ξεκαθαρα με κινητο και ΑΙ bokeh και η τριτη φαινεται να ειναι απο περισκοπικο φακο κοντα στα 100mm, οποτε τις τραβηξες με s20 ultra 5G, οι υπολοιπες ειναι απο dslr/mirrorless κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Η πρωτη ξεκαθαρα με κινητο και ΑΙ bokeh και η τριτη φαινεται να ειναι απο περισκοπικο φακο κοντα στα 100mm, οποτε τις τραβηξες με s20 ultra 5G, οι υπολοιπες ειναι απο dslr/mirrorless κτλ.

Η πρώτη δεν είναι με κινητό, αλλά προφανώς με σοβαρό εξοπλισμό. Δεν πρόκειται για ψευδο-bokeh. Αν παρατηρήσει κανείς το περίγραμμα της γάτας θα δει ότι δε διαχωρίζεται παντού το ίδιο σαφώς από το background, αλλά όσο προχωράμε από την κεφαλή στον κορμό (ή από το αριστερό της αυτί στο απομακρυσμένο δεξί), δημιουργείται προοδευτική ασαφοποίηση. Τη χειρότερη ποιότητα εικόνας την έχει σαφώς η κατά τα άλλα χαριτωμένη φωτογραφία με τα μικρά γατάκια. Ακόμα και compact κάμερα δε βγάζει εύκολα τόσο κακές εικόνες. Λογικά έχει βγει με κινητό.

Η πρώτη μαυρόασπρη φωτογραφία παρουσιάζει ενδιαφέρον επίσης κατά το ότι ο πλευρικός φωτισμός αναδεικνύει την υφή (texture) στον τοίχο. Συγκρίνετε με την τελευταία μαυρόασπρη που είναι σαφώς πιο flat (παρά το ανάγλυφο του εδάφους) λόγω διάχυτου, μαλακού φωτισμού.

Επεξ/σία από Cntrl+X
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η πρώτη είναι με d7100 + 55-200 vr2

Η δεύτερη με motorola razr i ή lg k10 (δε θυμάμαι)

Η τρίτη με nx300 και 18-55 iii

Η τέταρτη με Panasonic Lumix tz7

Η πέμπτη δε θυμάμαι αν είναι με lumix ή με κινητό (lg k10 ή motorola razr i), αν και κάτι μου λέει ότι ήταν με την lumix.

Δε μπορούμε τόσο καλά να καταλάβουμε την ''ποιότητα'' των 2,3,4,5 φωτογραφιών, γιατί δεν τις έβαλα από το αρχείο αλλά από το κινητό με screenshot από το instagram που τις είχα.

Πιο πολύ τις έβαλα επειδή μιλήσαμε για γάτες.

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Η πρώτη δεν είναι με κινητό, αλλά προφανώς με σοβαρό εξοπλισμό. Δεν πρόκειται για ψευδο-bokeh. Αν παρατηρήσει κανείς το περίγραμμα της γάτας θα δει ότι δε διαχωρίζεται παντού το ίδιο σαφώς από το background, αλλά όσο προχωράμε από την κεφαλή στον κορμό (ή από το αριστερό της αυτί στο απομακρυσμένο δεξί), δημιουργείται προοδευτική ασαφοποίηση. Τη χειρότερη ποιότητα εικόνας την έχει σαφώς η κατά τα άλλα χαριτωμένη φωτογραφία με τα μικρά γατάκια. Ακόμα και compact κάμερα δε βγάζει εύκολα τόσο κακές εικόνες. Λογικά έχει βγει με κινητό.

Η πρώτη μαυρόασπρη φωτογραφία παρουσιάζει ενδιαφέρον επίσης κατά το ότι ο πλευρικός φωτισμός αναδεικνύει την υφή (texture) στον τοίχο. Συγκρίνετε με την τελευταία μαυρόασπρη που είναι σαφώς πιο flat (παρά το ανάγλυφο του εδάφους) λόγω διάχυτου, μαλακού φωτισμού.

Προφανεστατα τρολαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Προφανεστατα τρολαρα.

To κατάλαβα... :P

Βρήκα την original της πρώτης ασπρόμαυρης (τις έκανα ένα 15% resize για να ανέβει)

ΥΓ: Κάτι δεν έχει πάει καλά πάντως, μάλλον με το focus.. nx300, 18-55, 1/200, f5.6,  iso 100.

 

SAM_2495.jpg

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Φιλική συμβουλή (αν και πιθανότατα τα γνωρίζεις): αυτόματη εστίαση group mode ή (ακόμα καλύτερα) 9-point, continuous εννοείται, και το μοτερ να δίνει πόνο.

Μονόποδο οπωσδήποτε (αν δεν έχεις ήδη)-θα πέσει που θα πέσει το crop της αρκούδας, το οποίο φυσικά μεγεθύνει κάθε ατέλεια του φακού και πιθανά μικρολάθη του AF, να μην έχεις και το κούνημα  να ρίχνει κι'αλλο την ποιότητα της εικόνας.

Γενικά πάντως τα μικρότερα πτηνά είναι από τα δυσκολότερα θέματα αφού κινούνται πολύ πιο χαοτικά και απότομα από τα μεγαλύτερα και τρομάζουν πολύ ευκολότερα αν αισθανθουν απειλή.

Good job (και sorry για το εκτός θέματος σχόλιο)

Το τρίποδο μου γίνεται και μονόποδο, οπότε στην επόμενη προσπαθεια θα το έχω μαζί. Όντως πέφτει πολύ crop, είδικά με τόσο μικρά πουλιά που προσπαθούσα να βγάλω (οι καρακάξες που είχε δε μου αρέσουν..  :P ). 
Το ψάχνω λίγο τώρα για το τί ώρα είναι καλύτερη να πας (εγώ πήγα γύρω στις 14:30-15:00) καθώς και άλλα κόλπα που ίσως βοηθήσουν σε καλύτερες λήψεις από κοντινότερη απόσταση κλπ.

Κάτι ενδιαφέρον που διαβάζω τώρα είναι αυτό (θα πάρω τροφή από το καναρίνι μαζί.. χαχ): 

https://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=9362.0

Και οι φωτογραφίες του ανθρώπου αυτού είναι αυτές (από όσο είδα με Nikon 100d, αλλά δεν έχω καταλάβει με τί φακό, πολλές λήψεις αναφέρονται στα 420mm)

http://www.dpgr.gr/usergalleries/thumbnails.php?album=4210
 

Κοιτάω και αυτά τώρα:
 https://www.pttl.gr/bird-photography-how-to-03107/

https://www.olympus.gr/site/el/c/why_olympus/nature_wildlife/nature_wildlife_articles/nature_wildlife_article6.html

https://gree-conditions.ru/el/kak-fotografirovat-ptic-v-dikoi-prirode-fotografiruem-ptic-pravilno-i/

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Η πρώτη είναι με d7100 + 55-200 vr2

Η δεύτερη με motorola razr i ή lg k10 (δε θυμάμαι)

Η τρίτη με nx300 και 18-55 iii

Η τέταρτη με Panasonic Lumix tz7

Η πέμπτη δε θυμάμαι αν είναι με lumix ή με κινητό (lg k10 ή motorola razr i), αν και κάτι μου λέει ότι ήταν με την lumix.

Δε μπορούμε τόσο καλά να καταλάβουμε την ''ποιότητα'' των 2,3,4,5 φωτογραφιών, γιατί δεν τις έβαλα από το αρχείο αλλά από το κινητό με screenshot από το instagram που τις είχα.

Πιο πολύ τις έβαλα επειδή μιλήσαμε για γάτες.

 

 

    Η κατάσταση ονομάζεται γατοsituation ........ 🤣🤣🤣

IMG_20200718_113702.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Το τρίποδο μου γίνεται και μονόποδο, οπότε στην επόμενη προσπαθεια θα το έχω μαζί. Όντως πέφτει πολύ crop, είδικά με τόσο μικρά πουλιά που προσπαθούσα να βγάλω (οι καρακάξες που είχε δε μου αρέσουν..  :P ). 
Το ψάχνω λίγο τώρα για το τί ώρα είναι καλύτερη να πας (εγώ πήγα γύρω στις 14:30-15:00) καθώς και άλλα κόλπα που ίσως βοηθήσουν σε καλύτερες λήψεις από κοντινότερη απόσταση κλπ.

Κάτι ενδιαφέρον που διαβάζω τώρα είναι αυτό (θα πάρω τροφή από το καναρίνι μαζί.. χαχ): 

https://www.dpgr.gr/forum/index.php?topic=9362.0

Και οι φωτογραφίες του ανθρώπου αυτού είναι αυτές (από όσο είδα με Nikon 100d, αλλά δεν έχω καταλάβει με τί φακό, πολλές λήψεις αναφέρονται στα 420mm)

http://www.dpgr.gr/usergalleries/thumbnails.php?album=4210
 

Κοιτάω και αυτά τώρα:
 https://www.pttl.gr/bird-photography-how-to-03107/

https://www.olympus.gr/site/el/c/why_olympus/nature_wildlife/nature_wildlife_articles/nature_wildlife_article6.html

https://gree-conditions.ru/el/kak-fotografirovat-ptic-v-dikoi-prirode-fotografiruem-ptic-pravilno-i/

Τα πτηνά είναι δραστήρια πολύ πρωί και αργά το απόγευμα προς αναζήτησή τροφής για τους νεοσσούς.

Κοινώς, πηγές την χειρότερη ώρα 😄

Στήσου από νωρίς (η άγρια φύση αδιαφορεί για το τι ώρα προτιμάς εσύ να τη φωτογραφίσεις ή αν θα πρέπει να σηκώσεις το ISO ψηλά) και δώσε βάση στο ντύσιμο σου. Απόφυγε πάση θυσία κόκκινα ρούχα ή με έντονα χρώματα-το κόκκινο είναι πάντα κίνδυνος για τα θηράματα. Ελάχιστες κινήσεις, μην μετακινείσαι για να βρεις καλύτερο σημείο, απομακρύνεις διαρκώς το στόχο σου έτσι. Βρες μια καλή και άνετη θέση (ιδανικά με νερό κοντά, που έλκει τα πτηνά να πιουν) και ξεκίνα. Φυσικά θέλει και τύχη.

Καλή επιτυχία και περιμένουμε τα αποτελέσματα (κατα προτίμηση στο άλλο νήμα, αυτό έγινε ρινγκ και μπάχαλο).

🙂

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σήμερα πάντως έγινα γατόπαρδος και βγήκα για περπάτημα και λιγάκι γατοκυνήγι...2-3 σαν να μου πόζαραν νωχελικα, θέλω και δεν θέλω κλπ... Θα ανεβάσω αργότερα έτσι να συμπληρωθεί η παρέα... Βέβαια όχι στην ποιότητα των δικών σας γιατί εμένα μου το παίζουν δύσκολες ακόμη...🙂

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω το κινητό χθες (Galaxy Note 10+) στα σκοτάδια για πρώτη φορά αλλά δεν θυμήθηκα το night mode 

20210107_175159.jpg.223ea95ddae47bc3a4ba50b319bcb1c2.jpg20210107_180549.jpg.6c60d80db61e9c36ccb4632f2b61f94c.jpg

 

Ολα auto και χέρι. Δεν έκατσα να παίξω με ρυθμίσεις γιατί είπα να κάνω ενα κλικ με τη dslr μετά απο καιρό για να ξεσκουριάσουμε λίγο με την ευκαιρία του νεου φωτισμού του βράχου που δείχνει πολύ ωραίος νομίζω

Same place, new lights!

 

Επεξ/σία από and_64
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, and_64 είπε

Είπα να δοκιμάσω το κινητό χθες (Galaxy Note 10+) στα σκοτάδια για πρώτη φορά αλλά δεν θυμήθηκα το night mode 

20210107_175159.jpg.223ea95ddae47bc3a4ba50b319bcb1c2.jpg20210107_180549.jpg.6c60d80db61e9c36ccb4632f2b61f94c.jpg

 

Ολα auto και χέρι. Δεν έκατσα να παίξω με ρυθμίσεις γιατί είπα να κάνω ενα κλικ με τη dslr μετά απο καιρό για να ξεσκουριάσουμε λίγο με την ευκαιρία του νεου φωτισμού του βράχου που δείχνει πολύ ωραίος νομίζω

Same place, new lights!

 

Μια χαρά.
Ωραία η ακρόπολη!

Βρήκες και το κόλπο πώς ποστάρεται από το flickr. Όλα καλά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...