Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Θα υπήρχε λόγος.. αν ήθελες να το συγκρίνεις με το 1.8 ενός κινητού που είναι ισοδύναμο με το 5.6 μιας κάμερας που είναι ισοδύναμο με την απόσταση της εστίασης του βάθος πεδίου που υπόκεινται στη ματιά του φωτογράφου που με τη σειρά της εναρμονίζεται μέσα στην εικόνα..

  👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, sakis_colt είπε

1/1600 είχα κ δεν τα παγωσε

Έχω δει κάτι απίθανες με παγωμένα φτερά από κολύμπρι...αυτοί τι shutter speed έχουν και τι μηχανές;;; Μένω με το στόμα ορθάνοιχτο από κάτι τέτοιες...σαν χάνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έχω δει κάτι απίθανες με παγωμένα φτερά από κολύμπρι...αυτοί τι shutter speed έχουν και τι μηχανές;;; Μένω με το στόμα ορθάνοιχτο από κάτι τέτοιες...σαν χάνος.

    Μια χαρά είσαι με 1/1600 , αυτό που χρειάζεται είναι να το δοκιμάσεις . Η μηχανή σου δεν θα έχει λιγότερο από 1/4000 οπότε ......... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Μια χαρά είσαι με 1/1600 , αυτό που χρειάζεται είναι να το δοκιμάσεις . Η μηχανή σου δεν θα έχει λιγότερο από 1/4000 οπότε ......... 

Η μηχανή μου έχει 1/4000 mechanical και 1/32000 electronic αλλά κολιμπρί που θα βρω.... Άσε που η γριούλα μου η fuji xe-2 δεν νομίζω να μπορέσει να κάνει focus σε μέλισσα ή κολιμπρί. 🙂😀😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η μηχανή μου έχει 1/4000 mechanical και 1/32000 electronic αλλά κολιμπρί που θα βρω.... Άσε που η γριούλα μου η fuji xe-2 δεν νομίζω να μπορέσει να κάνει focus σε μέλισσα ή κολιμπρί. 🙂😀😋

Το δυσκολο δεν ειναι το φοκους της μηχανης αλλα το να εχεις υπομονη. Εγω συνηθως καθομαι διπλα σε ενα λουλουδι εχω την μηχανη ετοιμη κ σε φοκους στο λουλουδι κ περιμενω την μελισσα. Οταν βγαινει απο το λουλουδι τραβαω σε ρυπες. Μην περιμενεις να την κυνηγησεις, στησε παγιδα. Αυριο θα δοκιμασω σε μεγαλυτερες ταχυτητες αν βρω παλι μελισσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Η μηχανή μου έχει 1/4000 mechanical και 1/32000 electronic αλλά κολιμπρί που θα βρω.... Άσε που η γριούλα μου η fuji xe-2 δεν νομίζω να μπορέσει να κάνει focus σε μέλισσα ή κολιμπρί. 🙂😀😋

Νομίζω μια χαρά είναι η μηχανή, την είχα ψάξει παλαιότερα. Μια χαρά δυνατότητες έχει.

Τί φακούς έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Νομίζω μια χαρά είναι η μηχανή, την είχα ψάξει παλαιότερα. Μια χαρά δυνατότητες έχει.

Τί φακούς έχεις;

Τον "κιτ" xf 18-55 που μόνο κιτ δεν είναι, ειδικά σε σχέση με τους κιτ των υπόλοιπων apsc, τον 35 f1.4 και τον 27 f2.8 για pocketability...ένα ζουμ μου λείπει είναι η αλήθεια...αααα και έναν XR RIKENON 35-70ΜΜ f3.5 σταθερό (!!!) από μια φιλμάτη του πατέρα μου που ακόμη δεν την έχω δουλέψει και ντρέπομαι πολύ που δεν το έχω κάνει. Είναι με αντάπτορα άρα manual focus.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλός ο 18-55 της Fuji. 
 

Ήθελα να δω αν έχεις τύπου τηλεφακο για να δοκίμαζες και εκείνον. 

Κατι θα βγει και στα 55 πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, stratigos24 είπε

Ναι καλός ο 18-55 της Fuji. 
 

Ήθελα να δω αν έχεις τύπου τηλεφακο για να δοκίμαζες και εκείνον. 

Κατι θα βγει και στα 55 πιστεύω. 

για δες πάλι στα 70 o manual που ξέχασα να γράψω πριν λες;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

για δες πάλι στα 70 o manual που ξέχασα να γράψω πριν λες;;;;

Ναι, πιο καλά ακόμα σαν mm, αλλά δε ξέρω πόσο γρήγορα μπορείς να αντιδράσεις με το manual focus για αυτές τις λήψεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Ναι, πιο καλά ακόμα σαν mm, αλλά δε ξέρω πόσο γρήγορα μπορείς να αντιδράσεις με το manual focus για αυτές τις λήψεις.

Ανεξάρτητα από το αν τα 70mm f3.5 είναι αρκετά ή όχι, βάλε τη μηχανή στο τρίποδο, βρες το κάδρο σου, κάνε το manual focus πάνω στο λουλούδι, περίμενε να έρθει η μέλισσα και τραβάς σε continuous mode. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Επεξ/σία από Axelfc
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν ταπεινό  35αρι.

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλο το νήμα, διότι δεν υπάρχει λόγος. Απλά θα πω ότι ο κολλητός μου άλλαζε τα κινητά σαν τα πουκάμισα και εννοώ χαϊ εντ κινητά, τα οποία διαφημίζονται για τις ουαου κάμερες. Μέγας υποστηρικτής στο τι να κάνω την φωτογραφική αφού έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Κάπως έτσι ήταν μέχρι που πριν μας πιάσει η αρρώστια στα ταξιδάκια που κάναμε, πάντα ήταν ελαφρύτερος. Η κατάληξη του....αγόρασε μια sony A7III.

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω με κάποιον σε αντιπαράθεση, ούτε ανέβασα τις φωτογραφίες για να αποδείξω κάτι.

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

 

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι με D7200 και τον 35mm/1.8 και πολύ crop😀

DSC_0849.jpg

DSC_0922.jpg

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, toni31 είπε

Με έναν ταπεινό  35αρι.

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλο το νήμα, διότι δεν υπάρχει λόγος. Απλά θα πω ότι ο κολλητός μου άλλαζε τα κινητά σαν τα πουκάμισα και εννοώ χαϊ εντ κινητά, τα οποία διαφημίζονται για τις ουαου κάμερες. Μέγας υποστηρικτής στο τι να κάνω την φωτογραφική αφού έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Κάπως έτσι ήταν μέχρι που πριν μας πιάσει η αρρώστια στα ταξιδάκια που κάναμε, πάντα ήταν ελαφρύτερος. Η κατάληξη του....αγόρασε μια sony A7III.

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω με κάποιον σε αντιπαράθεση, ούτε ανέβασα τις φωτογραφίες για να αποδείξω κάτι.

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

 

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι με D7200 και τον 35mm/1.8 και πολύ crop😀

DSC_0849.jpg

DSC_0922.jpg

Στο 1.8 είσαι εδώ; 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, toni31 είπε

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω με κάποιον σε αντιπαράθεση, ούτε ανέβασα τις φωτογραφίες για να αποδείξω κάτι.

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε full frame μηχανές και prime φακούς με κινητά. Ούτε και με εξειδικευμένα είδη φωτογραφίας όπως η macro. 

Για την πλειονότητα των χρηστών που θέλουν να βγάλουν καθημερινές φωτογραφίες στις βόλτες και στις εκδρομές μια χαρά τους φαίνονται πλέον τα κινητά. Η πρόοδος που έχουν κάνει δεν νομίζω πως μπορεί να παραβλεφθεί. Δεν είναι τυχαίο πως έχουν εξαφανιστεί οι compact μηχανές. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...