Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, toni31 είπε

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι με D7200 και τον 35mm/1.8 και πολύ crop😀

 

Προφανώς κινητό και οποιαδήποτε slr-mirrorless εστω και με κιτ φακο στα χέρια κάποιου που ξέρει τι κάνει συγκρίνονται όσο και bmw 316 με σηματάκι m sport, με την m3 🤣

 

H 7200 παραμένει ένα εξαιρετικό εργαλείο με πολύ "εύπλαστο" αρχείο που πολλές φορές δύσκολα πιστεύεις οτι είναι crop ακόμα και στα σκοτάδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, Axelfc είπε

Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Δεν είναι δυνατόν να συγκρίνουμε full frame μηχανές και prime φακούς με κινητά. Ούτε και με εξειδικευμένα είδη φωτογραφίας όπως η macro. 

Όταν η ff με τον prime, κοστίζει πολύ λιγότερα από το ... κινητό ... μπορούμε.

Π.χ. από einfinity , η D610 με τον 50 f/1.8d κοστίζει 760€.

Όταν το .... iPhone 12 pro max κάνει 1780€ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Axelfc είπε

Ανεξάρτητα από το αν τα 70mm f3.5 είναι αρκετά ή όχι, βάλε τη μηχανή στο τρίποδο, βρες το κάδρο σου, κάνε το manual focus πάνω στο λουλούδι, περίμενε να έρθει η μέλισσα και τραβάς σε continuous mode. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Αν πετύχω κάτι θα ανεβάσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toni31 είπε

Με έναν ταπεινό  35αρι.

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλο το νήμα, διότι δεν υπάρχει λόγος. Απλά θα πω ότι ο κολλητός μου άλλαζε τα κινητά σαν τα πουκάμισα και εννοώ χαϊ εντ κινητά, τα οποία διαφημίζονται για τις ουαου κάμερες. Μέγας υποστηρικτής στο τι να κάνω την φωτογραφική αφού έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Κάπως έτσι ήταν μέχρι που πριν μας πιάσει η αρρώστια στα ταξιδάκια που κάναμε, πάντα ήταν ελαφρύτερος. Η κατάληξη του....αγόρασε μια sony A7III.

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω με κάποιον σε αντιπαράθεση, ούτε ανέβασα τις φωτογραφίες για να αποδείξω κάτι.

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

 

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι με D7200 και τον 35mm/1.8 και πολύ crop😀

DSC_0849.jpg

DSC_0922.jpg

D750 Sigma 105. Παντα ηθελα να δω τις σουπερ ουαου φωτο απο premium κινητα σε 100% crop

_DSC9345.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Όταν η ff με τον prime, κοστίζει πολύ λιγότερα από το ... κινητό ... μπορούμε.

Π.χ. από einfinity , η D610 με τον 50 f/1.8d κοστίζει 760€.

Όταν το .... iPhone 12 pro max κάνει 1780€ . 

Η D610 με τον 50άρη ζυγίζει 1 κιλό. To iphone 228 γραμμάρια (και κάνει 1240€ από eglobal αφού ψωνίζεις από e-infin για να είμαστε πιο δίκαιοι). Πόσο εύκολο είναι να κουβαλάς κάθε μέρα μαζί σου μηχανή 1 κιλού; Εκτός αυτού τα 50mm που λες είναι αρκετά ζουμ για τους περισσότερους.

Για την πλειονότητα των χρηστών επιμένω πως μια χαρά είναι τα κινητά.

Ο καθένας διαλέγει τι τον βολεύει. Προσωπικά δεν δίνω 1000€ για κινητό, χωρίς να κατακρίνω όμως και κάποιον που το κάνει. Αν φτάσουν στο σημείο να κάνουν ότι και η μηχανή μου θα το σκεφτώ σοβαρά. Όποτε μπορώ παίρνω μαζί μου την mirrorless. Για τις υπόλοιπες φορές μια χαρά είναι το κινητό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητό κανει τα πάντα αν θες , δεν έχεις φωτογραφική , δεν έχεις βιντεοκάμερα , δεν εχεις pc , δεν εχεις gps , δεν διαβάζεις εφημερίδα βιβλία ........δεν εχεις καν τηλεόραση .......αν θες .

Αυτο δεν παει να πει οτι εάν αγοράσεις κατι απο ολα αυτα σε εχουν πιάσει μ@λ@κ@ , είσαι ανίδεος , εισαι δεινόσαυρος .

 

Λίγο λογική θέλει , ούτε μαθηματικά ουτε εξειδίκευση .

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, and_64 είπε

Όπως βλέπεις απο το exif D7200 + sigma 18-35. Τέρμα ανοιχτός σε καμία περίπτωση, δεν υπήρχε λόγος!

Θα υπήρχε αν τραβούσες στο χέρι. Με το κινητό τράβηξες σε κάποιο σημείο σταθερό? Έχεις χρόνο έκθεσης από το κινητό?

(καλά έκανες και τράβηξες όπως επέλεξες, για τους λόγους της σύγκρισης είναι η ερώτησή μου. η φώτο από το κινητό είναι σαφώς πιο σοφτ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, nickolas είπε

Θα υπήρχε αν τραβούσες στο χέρι. Με το κινητό τράβηξες σε κάποιο σημείο σταθερό? Έχεις χρόνο έκθεσης από το κινητό?

(καλά έκανες και τράβηξες όπως επέλεξες, για τους λόγους της σύγκρισης είναι η ερώτησή μου. η φώτο από το κινητό είναι σαφώς πιο σοφτ)

αν ήθελες να το συγκρίνεις με το 1.8 ενός κινητού που είναι ισοδύναμο με το 5.6 μιας κάμερας που είναι ισοδύναμο με την απόσταση της εστίασης του βάθος πεδίου που υπόκεινται στη ματιά του φωτογράφου που με τη σειρά της εναρμονίζεται μέσα στην εικόνα..

   ....... στην ματιά του φωτογράφου λοιπόν ....... και τα εύσημα στον φίλτατο stratigos24 για το εύστοχο κείμενο το οποίο αντέγραψα ...... 

1610278362788~2.JPG

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το θέμα είναι “vs”

θεωρείς σωστό να συγκρίνεται μία φωτογραφία νύχτας DSLR με aftermarket φακό και χρόνο έκθεσης 15 δευτερολέπτων τραβηγμένη από σταθερό σημείο με μία φωτογραφία κινητού τραβηγμένη πιθανά στο χέρι;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nickolas είπε

Θα υπήρχε αν τραβούσες στο χέρι. Με το κινητό τράβηξες σε κάποιο σημείο σταθερό? Έχεις χρόνο έκθεσης από το κινητό?

(καλά έκανες και τράβηξες όπως επέλεξες, για τους λόγους της σύγκρισης είναι η ερώτησή μου. η φώτο από το κινητό είναι σαφώς πιο σοφτ)

Προφανώς και δεν τραβούσα στο χέρι, δεν θα το έκανα ποτέ σε νυχτερινή λήψη. Η μηχανή ήταν πανω σε τρίποδο (κατα τύχη το "καλό" μου, manfrotto 055) και το κινητό χεράτο.

Επίσης αν έβγαζα τέρμα ανοιχτός, ακόμα και να είχα σταθεροποίηση που θα μου εξασφάλιζε σχετικά το ακούνητο της υπόθεσης, το βάθος πεδίου δεν θα ήταν αυτό που θα ήθελα παρότι το θέμα μου ήταν αρκετά μακριά, στο καλό σενάριο θα ήταν soft στο κακό δεν θα ήταν καν όλος ο βράχος net.

Τεσπα, δεν το ανέβασα τόσο σαν άμεση αντιπαράθεση όσο για το πόσο έχουν προοδεύσει γενικώς οι δυνατότητες των κινητών (πήρα το note πρίν 1 μήνα και πρίν είχα s8, η διαφορά είναι μεγάλη!)  

Το exif για το καρέ του τηλεφώνου είναι αυτο: 

SmartSelect_20210110-163750_Gallery.jpg.cbcc77e70548659ea687739e00d7d14d.jpg

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2021 στις 7:23 ΜΜ, and_64 είπε

Ολα auto και χέρι. Δεν έκατσα να παίξω με ρυθμίσεις γιατί είπα να κάνω ενα κλικ με τη dslr μετά απο καιρό...

Φίλε μου με τέτοια κινητά σε βλέπω να κάνεις κλικ με την dslr όλο και πιο σπάνια.

Σε μικρές οθόνες οι φωτογραφίες φαίνονται παρόμοιες και πρέπει να προσέξεις για να δεις τις διαφορές!

Για  την ιστορία δε νομίζω πως θα είχες θέμα με το βάθος πεδίου ακόμα και στο f/1.8 για το θέμα σου (ποιοτικά βέβαια θα ήταν χειρότερη μιας και θα είχες όλες τις ατέλειες του φακού...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλεινοντας το διαφραγμα παιρνεις καλυτερη οξυτητα, sunstars στα φωτα, με 15sec+ εκθεση παιρνεις light trails και long exposure look στον ουρανο, που ανεβαζουν την φωτογραφια σου επιπεδο και φωναζει φωτογραφικη.

Ολα αυτα δεν αναπληρωνονται με ενα night mode και φαινονται και σε μικρη οθονη για οποιον ξερει.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6 λεπτά πριν, Razor333 είπε

για οποιον ξερει.

Πες τα ρε μύστη!

Θα είχε ενδιαφέρον ένα vs με το κινητό επίσης σε σταθερό σημείο και με το nightmode.

Κατά τα άλλα τα κινητά πλέον τραβάνε και 3 λεπτά έκθεση σε nightmode (Google Pixel στις τελευταίες γενιές).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nickolas είπε

 

Πες τα ρε μύστη!

Θα είχε ενδιαφέρον ένα vs με το κινητό επίσης σε σταθερό σημείο και με το nightmode.

Κατά τα άλλα τα κινητά πλέον τραβάνε και 3 λεπτά έκθεση σε nightmode (Google Pixel στις τελευταίες γενιές).

Έλα Νικόλα μου, σου έχω ωραίο θέμα να ασχοληθείς..

https://avclub.gr/forum/showthread.php/173375-Συγκριτικό-Sony-A6500-vs-Iphone-12-Pro-Max

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, nickolas είπε

 

Πες τα ρε μύστη!

Θα είχε ενδιαφέρον ένα vs με το κινητό επίσης σε σταθερό σημείο και με το nightmode.

Κατά τα άλλα τα κινητά πλέον τραβάνε και 3 λεπτά έκθεση σε nightmode (Google Pixel στις τελευταίες γενιές).

3 λεπτα εκθεση ελπιζω με πολλαπλες ληψεις, γιατι με μια εκθεση πανε τα 14 stop και το noise reduction.

Βασικα μιας και την ξερω ειδη την απαντηση γιατι την εχω δουλεψει την gcam σε αντιθεση με εσενα, ειναι πολλαπλες ληψεις, δεν υφισταται μακρα εκθεση, το προβλημα ειναι οτι η gcam κανει οτι καταλαβει αν ειναι οντως night sky, δεν υπαρχει καθολου κινηση και ειναι πανω σε τριποδο, μπορει να παιρνει δειγματα για λεπτα, αν ομως καταλαβει οτι υπαρχει αρκετο φως και δεν μιλαμε για night sky γυρναει στα μερικα sec και αν καταλαβει οτι υπαρχουν κινουμενα θεματα οπως αυτοκινητα γυρναει στο ουτε sec και μειωνει τα δειγματα.

Αυτο δεν ειναι manual mode, ουτε μακρα εκθεση. Σε ενα true manual mode ελεγχεις εσυ την εκθεση ποσα sec θελεις και καθοριζεις το διαφραγμα και το iso.

Υπαρχουν καμερα app που το κανουν, εκτος απο το διαφραγμα φυσικα, κανενα δεν με εντυπωσιασε, γιατι φυσικα το αποτελεσμα ειναι μικρου αισθητηρα χωρις multiframe nr, οι μικροτεροι αισθητηρες δεν τα πανε καλα με την πραγματικη μακρα εκθεση.

Φυσικα ξεχνας και τα sunstars, αλλα ενταξει εδω κανουμε ποσα trade κανουμε με fakery, εκει θα κολλησουμε, θα βαλουμε fake να λαμπαριζουν οπου βλεπει η εφαρμογη φωτα, σε μικρη αναλυση στο κινητο ιδια θα φαινονται με ακριβους φακους με 10 blades.

 

Επεξ/σία από Razor333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...