Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Φίλε μου με τέτοια κινητά σε βλέπω να κάνεις κλικ με την dslr όλο και πιο σπάνια.

Μπα, εγώ δε με βλέπω 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 (είμαι πολύ του "στημένου" καρέ και long exposure προσωπικά που ουσιαστικά δεν μπορείς να τα κάνεις με κινητό)

 

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

13 λεπτά πριν, and_64 είπε

Μπα, εγώ δε με βλέπω 🤣🤣🤣🤣🤣🤣 (είμαι πολύ του "στημένου" καρέ και long exposure προσωπικά που ουσιαστικά δεν μπορείς να τα κάνεις με κινητό)

 

Γιααα δοκίμασε λοιπόν αυτό που είπα!

57 λεπτά πριν, nickolas είπε

Θα είχε ενδιαφέρον ένα vs με το κινητό επίσης σε σταθερό σημείο και με το nightmode.

Κατά τα άλλα τα κινητά πλέον τραβάνε και 3 λεπτά έκθεση σε nightmode (Google Pixel στις τελευταίες γενιές).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Έλα Νικόλα μου, σου έχω ωραίο θέμα να ασχοληθείς..

https://avclub.gr/forum/showthread.php/173375-Συγκριτικό-Sony-A6500-vs-Iphone-12-Pro-Max

Στην προσπάθεια του να εντυπωσιάσει το iphone, το αποτέλεσμα που έδωσε είναι μια ελαιογραφία, μου θύμισε άλλες εποχές, σε μικρή οθόνη, χαμηλή φωτεινότητα, 1080p resize για insta, οι μη μύστες μπορεί να έλεγαν ότι ήταν και καλύτερη, με το HDR look από τα lidl.

Χαμένη ευκαιρία για τον Νικόλα που δεν τράβηξε και μια νύχτα, να δούμε πως θα τα πήγαινε η a6500 με το ibis + f/1.4 aftermarket φακο και αν δεν κάνω λάθος τα 9x multiframe nr που κάνει on camera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Έλα Νικόλα μου, σου έχω ωραίο θέμα να ασχοληθείς..

https://avclub.gr/forum/showthread.php/173375-Συγκριτικό-Sony-A6500-vs-Iphone-12-Pro-Max

Καλό!

και χωρίς καβγάδες..

Παραθέτω από το θέμα Στην Sony εστιαζω manual με υποβοηθηση ωστε να μην κανει focus σε λαθος σημειο. Επιλεγω προγραμμα Αpperture Priority, ISO 100 και f απο 5.6 εως 8 ωστε να εχω την καθαροτερη δυνατη εικονα."

Οπότε ό,τι βλέπετε είναι (σωστά) με μεγάλη φροντίδα από τον γράφοντα ώστε να μην αδικηθεί η "μεγάλη κάμερα". Ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι τo βάθος πεδίου του Iphone αντιστοιχεί σε f/5.6 σε APSC.

Επίσης σημειώνω Αν δειτε διαφορα στην ωρα ληψης μεταξυ sony/iphone οφειλεται στο οτι στη Sony η ωρα ειναι λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/1/2021 στις 8:29 ΜΜ, toni31 είπε

Με έναν ταπεινό  35αρι.

Δεν έχω κάτσει να διαβάσω όλο το νήμα, διότι δεν υπάρχει λόγος. Απλά θα πω ότι ο κολλητός μου άλλαζε τα κινητά σαν τα πουκάμισα και εννοώ χαϊ εντ κινητά, τα οποία διαφημίζονται για τις ουαου κάμερες. Μέγας υποστηρικτής στο τι να κάνω την φωτογραφική αφού έχω πάντα μαζί μου το κινητό. Κάπως έτσι ήταν μέχρι που πριν μας πιάσει η αρρώστια στα ταξιδάκια που κάναμε, πάντα ήταν ελαφρύτερος. Η κατάληξη του....αγόρασε μια sony A7III.

Δεν τα λέω αυτά για να έρθω με κάποιον σε αντιπαράθεση, ούτε ανέβασα τις φωτογραφίες για να αποδείξω κάτι.

Το νόημα είναι απλό, υπάρχουν όρια.

 

ΥΓ. Οι φωτογραφίες είναι με D7200 και τον 35mm/1.8 και πολύ crop😀

DSC_0849.jpg

DSC_0922.jpg

Είχα τον 35άρι 1.8, ήξερα ότι είναι καλός φακός, αλλά τα αποτελέσματά σου είναι εκπληκτικά.

P1100179

 

 

P1100177

 

Lumix GX80 + Olympus 17mm f1.8 @ f2.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Razor333 είπε

Στην προσπάθεια του να εντυπωσιάσει το iphone, το αποτέλεσμα που έδωσε είναι μια ελαιογραφία, μου θύμισε άλλες εποχές, σε μικρή οθόνη, χαμηλή φωτεινότητα, 1080p resize για insta, οι μη μύστες μπορεί να έλεγαν ότι ήταν και καλύτερη, με το HDR look από τα lidl.

Χαμένη ευκαιρία για τον Νικόλα που δεν τράβηξε και μια νύχτα, να δούμε πως θα τα πήγαινε η a6500 με το ibis + f/1.4 aftermarket φακο και αν δεν κάνω λάθος τα 9x multiframe nr που κάνει on camera.

Εχει πολλα δείγματα και παρακάτω στις σελίδες , γενικα τα πηγε περίφημα και με ευκολία οτι έδωσε το iphone , περίμενα να ξεφύγει στην νύχτα η μηχανή και οταν εβαλε και νύχτα είδα οτι δεν άνοιξε η ψαλίδα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Εχει πολλα δείγματα και παρακάτω στις σελίδες , γενικα τα πηγε περίφημα και με ευκολία οτι έδωσε το iphone , περίμενα να ξεφύγει στην νύχτα η μηχανή και οταν εβαλε και νύχτα είδα οτι δεν άνοιξε η ψαλίδα . 

Με επιλεγμένο f stop αντίστοιχο ή μικρότερο του κινητού δεν υπάρχει περίπτωση. Στις φώτο που βλέπεις η Sony έχει πολύ περισσότερη έκθεση. Τύπου 2 ή 3 sec για το κινητό και 15sec για την "κάμερα".

Όσο για το επιλεγμένο f stop παραθέτω από τον δημιουργό του νήματος:

Ήδη αναγκαζόμαστε να παίξουμε σε υψηλο f (5.6-8) για να έχει αντίστοιχη οξύτητα ο φακός της μηχανής με το iPhone σε τοπία και επίσης κάνω manual focus με υποβοήθηση για να μην γίνει λάθος εστίασης στη μηχανή και επιπλέον τα έχω σε τρίποδο κυρίως για να μην έχουμε κουνημενα πλάνα στη Sony (μιας που τo IPhone τραβάει μια χαρά σταθερές φωτός χωρίς ανάγκη τρίποδου). Επισης εβαλα καρφωμένο iso 100 για τον λιγότερο δυνατό θόρυβο. Όλα τα παραπάνω λοιπόν ευνοούν στη σύγκριση κυρίως την Sony αλλά τα κάνουμε για να έχουμε μια σταθερή αναφορά σύγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο βαρετό πλάνο, το ξέρω.

Κανένα φως στο σαλόνι, το μόνο φως προερχόταν από διπλανό δωμάτιο. 

Full auto, το κινητό επέλεξε Night Mode 3 δευτερόλεπτα. ISO 2500. Crop της αρχικής εικόνας γιατί πολυ απλά δεν έβλεπα να καδράρω και βαρέθηκα να ξανατραβήξω.

Τί βλέπεις όταν φορτώνεις το αρχείο ProRAW:

cxAnLxc.jpg

 

Τί παίρνεις από το παραπάνω αρχείο σε 1 λεπτό στο Lightroom (υπόψιν δεν είναι το πρόγραμμα εκλογής μου, αλλά το DXO στο οποίο έχω τα προσωπικά μου preset δεν διαβάζει ακόμα τα αρχεία):

 

zEtfri4.jpg

 

Καθόλου άσχημα θα έλεγα (εσκεμμένα κράτησα τη ρύθμιση αποθορυβοποίησης πολύ χαμηλά). Προσωπικά πιστεύω οτι το ProRAW αρχείο έχει σημαντικά περιθώρια για manipulation. 

 

 

Παρομοίως, unprocessed ProRAW:

nJ3Xjeo.jpg

 

Και με "crowd pleasing" επεξεργασία:

CjKFSjn.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τέτοιο recovery σκιών αμφιβάλω αν μπορείς να κάνεις με APSC σώμα...

Πέραν του ότι φαίνονται άστρα σε φώτο μέσα στην πόλη.

Αστέρια φαίνονται και με γυμνό μάτι μέσα από την Αθήνα.. δεν έχει καμία σχέση το κινητό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DSC_8786.jpg.da328ecf5a2e9ae500dc67685e12dd04.jpgsfsfes.png.4c64b07a1f170f5bc93babf0a20c43f2.pngDSC_8786-2.jpg.700b2df5756316eb88b6b58e3834c96e.jpg

sefwfwe.png.5ce5812a3e5ff3ef0e46a6fc9eb347fa.png

+3 stop

Uncoppresed τα jpeg αρχεία που ανέβηκαν, μιας και από το export βγήκαν κάτω των 2mb.

Λάθος, εγώ είχα επιλέξει από το lightroom και το είχα ξεχάσει, τα αρχεία να βγαίνουν limited file size 2000kb (=2mb) για να ανεβαίνουν εδώ. Ανεβάζω κάπου τώρα και τα uncropressed.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή προσπάθεια αλλά το recovery του Mafaka πρέπει να ήταν τουλάχιστον 4, πιθανά 5 στοπ.

Επίσης η λεπτομέρεια στο φύλλωμα των δέντρων πάσχει, αλλά μπορεί να είναι και από τα 8sec έκθεση.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, nickolas είπε

Καλή προσπάθεια αλλά το recovery του Mafaka πρέπει να ήταν τουλάχιστον 4, πιθανά 5 στοπ.

Επίσης η λεπτομέρεια στο φύλλωμα των δέντρων πάσχει, αλλά μπορεί να είναι και από τα 8sec έκθεση.

Του mafaka τα δέντρα πιο κοντά και με μεγαλύτερα φύλλα, εμένα πιο μακριά .
Πάσχει η λέπτομέρεια...

mafaka
fefew.jpg.f52df0a5e706920369d794d4c1b70413.jpg

 

Και d7500
afwqefe.jpg.06e5d04d727f1affdaf492fedbff893f.jpg

19 λεπτά πριν, nickolas είπε

Καλή προσπάθεια αλλά το recovery του Mafaka πρέπει να ήταν τουλάχιστον 4, πιθανά 5 στοπ.

 

δεν προσπάθησα τίποτα, μια φωτό έβγαλα.

Πόσα στοπ πρέπει να μας το πει ο ίδιος καθώς και να δούμε ιστόγραμμα πριν και μετά.

4 στοπ
DSC_8786-4.jpg.51c93d112f776c1364c81f47d864710b.jpgrhgwgw.png.9bdb7de692747e5a1fe0f95d2fd556d5.png

5 στοπ

DSC_8786-3.jpg.126a78b9d1498152b912ce9a68d8046a.jpg

seegwwhg.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...