Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Gr.mac είπε

Ναι τα κινητά βγάζουν καλές φωτό και καλύτερες από κάποιες APS-C που είναι και το 90% των πωλήσεων στις φωτογραφικές.

Στη δεύτερη σελίδα του παρόντος νήματος έχω αναρτήσει μια σειρά από φωτογραφίες που βγήκαν με μια από αυτές τις APS-C μηχανές που ανήκουν σε αυτό το 90% των πωλήσεων. Και μάλιστα θεωρείται και ξεπερασμένη γιατί δεν πωλείται πια. Ακόμα περιμένω να μου πει κάποιος ποιό κινητό πρέπει να αγοράσω για να βγάζω αντίστοιχες φωτό.

14 ώρες πριν, petasis είπε

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Εγώ δεν ξέρω από φωτογραφία, και προσπαθώ με σχετικά καλό εξοπλισμό να βελτιώσω την ανεπάρκειά μου. Πώς μια entry dslr aps-c μπορεί να δώσει τόση λεπτομέρεια; Έχω μια nikon 7200 (που καταλαβαίνω είναι μια καλή aps-c). Και 2 φακούς σίγμα, έναν χωρίς σταθεροποίηση και έναν τυπικό με σταθεροποίηση. Ενώ οι φωτογραφίες ολόκληρες φαίνονται μια χαρά, όταν ζητώ λεπτομέρεια, αρχίζει η θολούρα. Δηλαδή νομίζω με τίποτα δεν θα έπαιρνα αυτό που δείχνεις στον μικρό θόλο. Τι δεν κάνω καλά;

Το θέμα είναι σύνθετο και δε μπορεί να προσεγγιστεί τόσο γενικά αλλά κατά περίπτωση. Είναι βέβαιο ότι η D7200 έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας πάντως, οπότε το ζήτημα δεν έχει να κάνει με τη μηχανή, αν υποθέσουμε ότι δουλεύει σωστά. Προσωπικά έχω διαπιστώσει σημαντικές αποκλίσεις στην ποιότητα εικόνας ακόμα και με τους ίδιους φακούς, τις ίδιες ρυθμίσεις στις ίδιες φωτιστικές συνθήκες που δε μπορώ πάντα να εξηγήσω ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, maik42 είπε

καμια ιδεα...... για free εγκατασταση εχουυμε;

Όχι, δεν μου χρειάστηκε. Εμένα το είχε πληρώσει φίλος μου 40 ευρώ αν δεν κάνω λάθος για ένα χρόνο (σαν συνδρομη).

Δε ξέρω αν υπάρχει και κάποιο αντίστοιχο δωρεάν πρόγραμμα.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Στη δεύτερη σελίδα του παρόντος νήματος έχω αναρτήσει μια σειρά από φωτογραφίες που βγήκαν με μια από αυτές τις APS-C μηχανές που ανήκουν σε αυτό το 90% των πωλήσεων. Και μάλιστα θεωρείται και ξεπερασμένη γιατί δεν πωλείται πια. Ακόμα περιμένω να μου πει κάποιος ποιό κινητό πρέπει να αγοράσω για να βγάζω αντίστοιχες φωτό.

Το θέμα είναι σύνθετο και δε μπορεί να προσεγγιστεί τόσο γενικά αλλά κατά περίπτωση. Είναι βέβαιο ότι η D7200 έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας πάντως, οπότε το ζήτημα δεν έχει να κάνει με τη μηχανή, αν υποθέσουμε ότι δουλεύει σωστά. Προσωπικά έχω διαπιστώσει σημαντικές αποκλίσεις στην ποιότητα εικόνας ακόμα και με τους ίδιους φακούς, τις ίδιες ρυθμίσεις στις ίδιες φωτιστικές συνθήκες που δε μπορώ πάντα να εξηγήσω ικανοποιητικά.

Και εγώ στην πέμπτη σελίδα έβαλα ένα άλμπουμ από την Βουδαπέστη. 

Μα ποιος είπε ότι το κινητό φτάνει σε ποιότητα μια aps-c???? 

Αν σε νοιάζει ΜΟΝΟ η ποιοτητα τότε έχεις μαζί σου aps-c. 

Αν σε ενδιαφέρει όμως και η φορητοτητα και η ευκολία χρήσης τότε κοιτάς για κινητό και κάνεις έκπτωση στην ποιότητα. Το ποσό έκπτωση κάνεις έχει να κάνει με το κινητό. 

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2019 στις 4:41 ΜΜ, Razor333 είπε

Θα τσεκαρω ξανα το 2025, να δουμε ποσες εταιρειες θα εχουν επιβιωσει και ποσα usernames ακομα θα γραφουν για φωτογραφικες εδω μεσα και σε αλλα φορουμς που τα εχει φαει η μαρμαγκα. Καλη συνεχεια.

    Σας ευχαριστούμε για τα καλά σας λόγια και τις ευχές σας συνολικά , είστε πάντα ευπρόσδεκτος σε ότι με αφορά τουλάχιστον εσείς και οι φωτογραφίες σας .

   From my Sigma dp 1 .

IMG_20191208_141800_105.jpg

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/11/2019 στις 10:50 ΠΜ, Dr_73 είπε

Δεν νομίζω ότι έκοψαν σοβαρό ποσοστό . 

Τα κινητά , αντικατέστησαν τις φωτογραφικές για αυτούς που χρησιμοποιούσαν point & click και κάτι μιας χρήσεως φιλμάτες κάποτε ... ή τις φθηνές οικογενειακές kodak .

Που ουσιαστικά δεν θα αγόραζαν ποτέ μια φωτογραφική από μία κατηγορία και πάνω.

 

Ακριβως. Ειχα mirrorless και την πουλησα για να παρω s8. 

Ναι προφανως εβγαζε καλυτερες φωτο, αλλα για μενα που απλα ηθελα να βγαζω καλες φωτογραφιες χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις ηταν εφιαλτης το μεγεθος της και το οτι επρεπε καθε φορα να την καλιμπραρω αναλογα το τοπιο κτλ κτλ. Το αυτοματο της ηταν μετριοτατο. Καλα για νυχτα αστο. Τραγωδια με 100 ρυθμισεις για μια απλη φωτο.

Αν θελεις φωτογραφιες αλλου επιπεδου πας dslr. Αν εισαι ενας απλος ανθρωπος που θελει να βγαλει φωτο στις διακοπες του χωρις να ειναι χαλια, με smartphone μια χαρα την κανεις την δουλεια σου.

Εγω γελαω με κατι ατομα που παιρνουν κινητα των 1000 ευρω για καλη φωτο και δεν εκτυπωνουν ποτε ουτε καν τις βαζουν στον υπολογιστη να τις δουν! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Και εγώ στην πέμπτη σελίδα έβαλα ένα άλμπουμ από την Βουδαπέστη. 

Μα ποιος είπε ότι το κινητό φτάνει σε ποιότητα μια aps-c???? 

Αν σε νοιάζει ΜΟΝΟ η ποιοτητα τότε έχεις μαζί σου aps-c. 

Αν σε ενδιαφέρει όμως και η φορητοτητα και η ευκολία χρήσης τότε κοιτάς για κινητό και κάνεις έκπτωση στην ποιότητα. Το ποσό έκπτωση κάνεις έχει να κάνει με το κινητό. 

Η πολυ απλα κοιτας να εχεις μια compact τυπου rx100,g5, 100f, η ακομα καλυτερα μια φιλματη αυτοματη. Αν σε νοιαζει η φωτογραφια. Αν σε νοιαζει το ινσταγκραμ προχωρας με το κινητο αν μη τι αλλο λογω της ευκολιας ανεβασματος των αρχειων.

Αλλα και τι ετσι? Εχω φωτογραφιες στο ινσταγκραμ απο ταξιδια που μαζεψαν εκατονταδες λαικ, αλλα απο μερα σε μερα δεν βελτιωνει καπως την ζωη μου το γεγονος αυτο. Αντιθετα αλλες που μου τις τύπωσαν για δωρο, ουτε καν εγω μονος μου, και τις βλεπω καθε μερα, τις χαιρομαι και ξαναζω στιγμες μαζι τους. 

Απο τη στιγμη που το καταλαβα αυτο δεν ξανανεβασα τιποτα στο ινσταγκραμ, πλεον τυπωνω και κραταω ψηφιακο αρχείο. Και γι αυτη τη χρηση οι μηχανες δινουν καλυτερο αποτελεσμα απο τα κινητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι.

Τυπώνω αλμπουμ των παιδιών εχω καμβαδες στον τοιχο απο το δικο μου χέρι .

Εκει ειναι η χαρά της φωτογραφίας .

Οχι στο να μαλώνεις , οχι στο να κανεις ζουμ σε μια οθόνη σε βαθμο ιεροσυλίας , οχι στο να περιμένεις μια καρδούλα .

Ωστόσο η καθε οθονη στα λέει αλλιώς.

Αλλα που να καταλαβουν;

Κάθονται και την λενε ο ενας στον αλλον .

Ασχολούνται μεν , αλλα μια Α Β στο edit ουτε που έχουν ακουστα.

Μια επαναφορά σκιών φωτεινά .

Αυτόματο και τσακωμός καπάκι.

Ενα απο τα αρνητικά του smartphone απέναντι στην φωτογραφία ειναι οτι ο καθείς αφοδευει επανω στον όρο φωτογραφία.

Κατα τα αλλα μόνο θετικά έχουν προσφέρει αυτες οι συσκευές.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Η πολυ απλα κοιτας να εχεις μια compact τυπου rx100,g5, 100f, η ακομα καλυτερα μια φιλματη αυτοματη. Αν σε νοιαζει η φωτογραφια. Αν σε νοιαζει το ινσταγκραμ προχωρας με το κινητο αν μη τι αλλο λογω της ευκολιας ανεβασματος των αρχειων.

Αλλα και τι ετσι? Εχω φωτογραφιες στο ινσταγκραμ απο ταξιδια που μαζεψαν εκατονταδες λαικ, αλλα απο μερα σε μερα δεν βελτιωνει καπως την ζωη μου το γεγονος αυτο. Αντιθετα αλλες που μου τις τύπωσαν για δωρο, ουτε καν εγω μονος μου, και τις βλεπω καθε μερα, τις χαιρομαι και ξαναζω στιγμες μαζι τους. 

Απο τη στιγμη που το καταλαβα αυτο δεν ξανανεβασα τιποτα στο ινσταγκραμ, πλεον τυπωνω και κραταω ψηφιακο αρχείο. Και γι αυτη τη χρηση οι μηχανες δινουν καλυτερο αποτελεσμα απο τα κινητα

ΔΕΝ εχω Instagram. 

Αν εκτυπώσεις σε 10χ15 στην τεράστια πλειοψηφία των φωτογραφιών δεν βλέπεις διαφορά από κινητό σε φωτογραφική. 

Στο λέω γιατί έχω εκτυπωτή φωτογραφιών και σε τέτοιο μέγεθος δεν μπορείς να ξεχωρίσεις από που βγήκε η φωτογραφία. 

Αν θέλω τώρα να κάνω crop γιατί τελικά το καδραρισμα μου δεν ήταν καλό τότε ναι χρειάζεται η ευκρίνεια της dslr 

IMG_20191209_155327.thumb.jpg.6bc1316210f96586bdc3ea5452fa6650.jpg

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

ΔΕΝ εχω Instagram. 

Αν εκτυπώσεις σε 10χ15 στην τεράστια πλειοψηφία των φωτογραφιών δεν βλέπεις διαφορά από κινητό σε φωτογραφική. 

Στο λέω γιατί έχω εκτυπωτή φωτογραφιών και σε τέτοιο μέγεθος δεν μπορείς να ξεχωρίσεις από που βγήκε η φωτογραφία. 

Αν θέλω τώρα να κάνω crop γιατί τελικά το καδραρισμα μου δεν ήταν καλό τότε ναι χρειάζεται η ευκρίνεια της dslr 

IMG_20191209_155327.thumb.jpg.6bc1316210f96586bdc3ea5452fa6650.jpg

Ενας οικιακος εκτυπωτης ειναι κατα κυριο λογο η πηγη του κακου, με την εννοια οτι χαλαει τοσο την ποιοτητα της εικονας που σε πιστευω οτι δεν μπορεις να δεις διαφορα. Και δεν μιλαω για τα megapixel, για να τυπωσεις 10x15 στα 300dpi χρειαζεσαι μονο 5 mpx, αλλα για δυναμικο ευρος τονικοτητα και οξυτητα. Τα κινητα εχουν megapixel αλλα υπολειπονται σε δυναμικο ευρος (1-2 stop) και σε τονικοτητα και οξυτητα πολυ, γι αυτο το 4k video που ανεβασες ειναι πολυ κατωτερο απο το 1080p βιντεο απο φωτογραφικη που ανεβηκε μετα (σε συνδυασμο με το χαμηλο bitrate του κινητου φανταζομαι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο video παίζει μεγάλο ρόλο ο επεξεργαστής του κινητού και βέβαια το software από πίσω.

Σας παρέθεσα πιο πριν καρέ από video από την εμπρόσθια κάμερα του Iphone 7 plus.

Δείτε από κάτω τί μπορεί να κάνει με τις κύριες κάμερες, και πόσο στέκεται το video του στο κροπάρισμα

https://youtu.be/chVWZy490uk?t=102

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Ενας οικιακος εκτυπωτης ειναι κατα κυριο λογο η πηγη του κακου, με την εννοια οτι χαλαει τοσο την ποιοτητα της εικονας που σε πιστευω οτι δεν μπορεις να δεις διαφορα. Και δεν μιλαω για τα megapixel, για να τυπωσεις 10x15 στα 300dpi χρειαζεσαι μονο 5 mpx, αλλα για δυναμικο ευρος τονικοτητα και οξυτητα. Τα κινητα εχουν megapixel αλλα υπολειπονται σε δυναμικο ευρος (1-2 stop) και σε τονικοτητα και οξυτητα πολυ, γι αυτο το 4k video που ανεβασες ειναι πολυ κατωτερο απο το 1080p βιντεο απο φωτογραφικη που ανεβηκε μετα (σε συνδυασμο με το χαμηλο bitrate του κινητου φανταζομαι) 

στον canon selphy 1300 εκτυπώνω. νομίζω κάνει καλή δουλειά.

όσο για το δυναμικό εύρος...οι 10 φωτογραφίες και η συρραφή τους νικάν για πλάκα την μια φωτογραφία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος θέλει να δει πως δουλεύουν τα κινητά και μια σύνοψη των τεχνολογιών τους, τα λέει πολύ ωραία εδω!

https://vas3k.com/blog/computational_photography/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2019 στις 6:06 ΜΜ, nickolas είπε

τα λέει πολύ ωραία εδω!

Απλα αληθοφανες με αρκετες ανακριβειες  αλλα δεν εχει καμμια σημασια.

Πιο πανω εγινε ερωτηση την οποια θα επαναλαβω κι εγω.

Στις 9/12/2019 στις 9:20 ΠΜ, Cntrl+X είπε

ποιό κινητό πρέπει να αγοράσω για να βγάζω αντίστοιχες φωτό

Ο εξοπλισμος μου ειναι κατηγοριας apsc. DSLR και mirrorless. Εκτος απο iphone φιλτατε nickolas τι μου προτεινεις?

 

Στις 9/12/2019 στις 12:35 ΠΜ, afterhours είπε

o sony o 35αρης prime ηθελε -12

Ποιος 35αρης? Σε ποιο σωμα?

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...