Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Παρόλαυτα , οφείλω να εξηγήσω για άλλη μία φορά , η χρήση ενός smartphone σαν φωτογραφικού εργαλείου έχει πάρει πλέον τον δρόμο της , με τα όποια τεχνικά συν και πλην κάτι που όσοι ασχολούνται με την φωτογραφία γνωρίζουν πολύ καλά ποια είναι .

   Ένα από τα συν και δεν μιλάω για την φορητότητα η οποία είναι δεδομένη , είναι το γεγονός πως μπορεί να υποκαταστήσει σε ένα βαθμό το κόστος αγοράς αλλά και την διαδικασία χρήσης ( βλέπε κουβαλημα ) ενός ευρυγώνιου η και υπερευρυγωνιου φακού εξαιτίας της εστιακής απόστασης των φακών που συνήθως έχουν . Τώρα για τις παρενέργειες όπως αρκετό barell distortion κλπ ...... ΟΚ , υπάρχει και το post processing .

   Σίγουρα έχει διαγράψει από τον χάρτη την κατηγορία των compact μηχανών , όχι των εξελιγμένων όπως μια rx 100 , για τις οποίες ούτε οι κατασκευαστές δεν ενδιαφέρονται πλέον διότι τα όποια ωφέλη φορητότητας έχουν ξεπεραστεί από ένα smartphone , αλλά και η ποιότητα των οπτικών , αφού πολλές compact δεν χρησιμοποιούσαν έτσι κι' αλλιώς τζάμια στα οπτικά τους .

  Όμως , το κόστος αγοράς ενός smartphone ικανού κατά κάποιον τρόπο για ποιο σοβαρά φωτογραφικά αποτελέσματα , έχει εκτοξευθεί σε πολύ υψηλά επίπεδα , όπου ποσά πάνω από 1500 ευρώ δεν ανταποκρίνονται στο πορτοφόλι του μέσου ερασιτέχνη φωτογράφου , ενώ με ένα μέρος αυτού του ποσού μπορεί να αποκτήσει ένα κανονικό φωτογραφικό σύνολο σε διάφορες μορφές , όπως επίσης φέρνουν ένα τέτοιο smartphone πρώτο στην λίστα των αντικειμένων προς απαλλοτρίωση .

  Κάποτε αγόραζα κι' εγώ smartphone γνωστής εταιρίας , αφού γνώριζα ότι ο αισθητήρας της φωτογραφικής ήταν αρκετά καλός , σήμερα όμως αρκουμαι σε κάτι γύρω στα 100 άντε 150 ευρώ πασίγνωστης φίρμας , αφού το χρειάζομαι σαν μέσο επικοινωνίας πρωτίστως και βοηθητικά σαν φωτογραφικό εργαλείο . Δεν υπάρχει περίπτωση να σταξω ενάμιση χιλιάρικο για smartphone με μπλα μπλα ιδιότητες στο κομμάτι της φωτογραφίας , όταν με τα ίδια χρήματα μπορώ άνετα να τσακωσω από Canon 5D mark iii έως και  Nikon D850 κλπ ........ 

   Φυσικά , όπως έγραψα και παλιότερα , δεν βλάπτει να γραφτούν κάποιες σημειώσεις , για όσους θέλουν να ασχοληθούν ερασιτεχνικά με την φωτογραφία κάνοντας χρήση ενός smartphone και για όποιους λόγους , οικονομικούς η άλλους , ώστε να γνωρίζουν τι μπορούν να πετύχουν και σε ποιο βαθμό . Να καταλαβαίνουν δλδ ότι μπορούν να εφαρμόσουν χωρίς πρόβλημα τον κανόνα των δύο τρίτων . Αυτός που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία αυτή καθεαυτή , μπορεί να το κάνει και με smartphone και να μάθει και για χαρακτηριστικά όπως bokeh και από πού να το περιμένει , αρκεί να μην περιμένει να βρει επάνω σε τέτοια συσκευή δαχτυλίδι διαφράγματος .

  Δεν υπάρχουν κακές ερωτήσεις , μόνον κακές απαντήσεις .

 

   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μπάμπη θα διαφωνήσω ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, μπορεί να ξεκινήσει με ένα κινητό. Ακόμα κι αν κάποια κινητά προσφέρουν χειροκίνητες ρυθμίσεις, είναι πρακτικά αδύνατον να τις αξιοποιήσει κανείς. Όπως έγραψε ένας φίλος πιο πίσω, μέχρι να ρυθμίσεις το ISO ξημέρωσε, μέχρι να ρυθμίσεις το Shutter speed το θέμα έφυγε κ.ο.κ.

Εξάλλου, ούτε και η τιμή οποιουδήποτε φωτογραφικού εξοπλισμού δικαιολογεί κάτι τέτοιο.

Το κινητό προσφέρει αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε. Ευκολία = point and shoot.

Εκτός κι αν "ερασιτεχνική φωτογραφική ενασχόληση με το κινητό" σημαίνει να στηθεί σε τρίποδο (ούτε γι'αυτό είναι κατασκευασμένα) και να φωτογραφίζεις στατικά και επίμονα το μπαλκόνι του γείτονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρυθμίζω τα παραπάνω στο βλεφαριασμα στο xz1 , στο κάμερακι nikon 1 j5 οχι !

Εαν δεν μπορέσει καποιος "οχι εσυ προφανώς" να παίξει manual σε ένα κινητό και χάνεται τοτε θα τα βρει μπαστούνια σε μια κάμερα .

 

Με την ιδια θέληση πάντα και στα 2 .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Τα ρυθμίζω τα παραπάνω στο βλεφαριασμα στο xz1 , στο κάμερακι nikon 1 j5 οχι !

Εαν δεν μπορέσει καποιος "οχι εσυ προφανώς" να παίξει manual σε ένα κινητό και χάνεται τοτε θα τα βρει μπαστούνια σε μια κάμερα .

 

Με την ιδια θέληση πάντα και στα 2 .

 

Έχει τον ίδιο χειρισμό μια φωτογραφική μηχανή με ένα κινητό; Νόμιζα ότι τα κινητά έχουν μόνο ένα κουμπί.

Δεν αντιστάθηκα και είπα να ξαναγράψω σ'αυτό το θέμα, μόνο για να απαντήσω στον Μπάμπη που εκτιμώ.

Λάθος που συμμετείχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα κινητό με swipe χειριστήρια on screen είναι πραγματικό εύκολο στις ρυθμίσεις. Για έναν αρχάριο σίγουρα πιο εύκολο από ότι μια «κανονική» μηχανή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Έχει τον ίδιο χειρισμό μια φωτογραφική μηχανή με ένα κινητό; Νόμιζα ότι τα κινητά έχουν μόνο ένα κουμπί.

Δεν αντιστάθηκα και είπα να ξαναγράψω σ'αυτό το θέμα, μόνο για να απαντήσω στον Μπάμπη που εκτιμώ.

Λάθος που συμμετείχα.

     Καθόλου λάθος , θα προλάβω να γράψω ξανά το βράδυ πάλι , τώρα γράφω on the fly , πολύ σωστά έκανες και έγραψες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ένα κινητό με swipe χειριστήρια on screen είναι πραγματικό εύκολο στις ρυθμίσεις. Για έναν αρχάριο σίγουρα πιο εύκολο από ότι μια «κανονική» μηχανή. 

Το κινητό πιθανόν να είναι καλύτερο για κάποιον που ούτε έχει δει ποτέ μηχανή, ούτε ενδιαφέρεται να καταλάβει. Σε κάποιες dslr και mirrorless υπάρχουν γραφικές απεικονίσεις του τι αλλάζει η κάθε ρύθμιση, όπως πχ το διάφραγμα που ανοίγει και κλείνει κλπ. Ο πιο απλός τρόπος, βέβαια, να καταλάβεις τη βασική τριάδα ρυθμίσεων είναι μια απλή dslr και λίγος πειραματισμός και θέληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Έχει τον ίδιο χειρισμό μια φωτογραφική μηχανή με ένα κινητό; Νόμιζα ότι τα κινητά έχουν μόνο ένα κουμπί.

Δεν αντιστάθηκα και είπα να ξαναγράψω σ'αυτό το θέμα, μόνο για να απαντήσω στον Μπάμπη που εκτιμώ.

Λάθος που συμμετείχα.

 

Οχι δεν εχουν μόνο ενα κουμπί .

Καλα λεει ο νικολας και εδω θα παρω το μερος του περα για πέρα , βγάζετε μισος για τα κινητά .

Αν διαβάσεις τα σχόλια μου θα δεις οτι το βλέπω τελείως αμερόληπτα το θέμα και δεν μειώνω ΚΑΘΟΛΟΥ την αξια μιας κάμερας , ισα ισα που μονο οταν τις βλέπω εμφανισιακά ειναι πανέμορφες σε χέρια .

 

Βασικα ειναι τοσο εύκολα στο χειρισμό του manual που ίσος για αυτο ειμαι τοσο "άχρηστος" να σκεφτώ και να πραξω αντίστοιχα στην κάμερα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανάλογα την συσκευή, έχουν υπάρξει και αξιόλογες camera app για τις manual ρυθμίσεις, τα παλιότερα nokia, τα sony που είχαν εμπνευσμένο μενού από τις μηχανές της κτλ. Είναι αλλά που δεν επιτρέπουν σχεδόν τίποτα στον χρήστη όπως η gcam, είναι αλλά που έχουν pro mode που δεν αλλάζεις ιδιαίτερα γρήγορα τίποτα, καθόλου intuitive. Έτσι και αλλιώς το 99% πατάει το στρογγυλό κουμπάκι στην οθόνη.

Αντίστοιχα υπάρχουν τρισαθλιες μηχανές όπως οι d3xxx σειρά της nikon και άλλες, που έχουν δύο τρία κουμπιά σε χαζές θέσεις, ένα dial και παίζεις με συνδιασμούς κουμπιών η μπαίνεις μενού για τα περισσότερα, γενικά σαν εμπειρία είναι χάλια, παίζει πραγματικά με ένα σωστό κάμερα app να αλλάζεις πιο γρήγορα ρυθμίσεις.

Ακόμα θυμάμαι την άθλια d5200 που έψαχνα μέσα στο σκοτάδια το fn button για το iso που ηταν στην χειρότερη θέση που θα μπορούσε και πόσες φορές άνοιγα καταλάθος το pop up flash.

Από την άλλη οι καλες φωτογραφικές εχουν ξεχωριστό dial για όλες τις βασικές λειτουργίες, speed/iso/διάφραγμα/exposure compensation, έχουν 2-3 user presets και ένα σωρό προγραμματιζόμενα πλήκτρα σχεδόν για τα πάντα, συν touchscreen, συν joystick οι πιο πρόσφατες.

Επίσης η σωστή φωτογραφική για εμένα έχει όλα τα κουμπιά και dials στο δεξί χέρι κοντά στο shutter button και όπου φτάνει ο αντίχειρας, ποτέ στο μπροστινό μέρος του σώματος η σε άβολες θέσεις γύρω από τον φακό, ώστε να μπορείς να αλλάζεις εύκολα ρυθμίσεις.  Οταν σκοπεύεις απο evf και όσο κρατάς με το αριστερό σταθερά από τον φακό, το δεξί χέρι πρέπει να μπορεί να αλλάξει γρήγορα και εντελώς μηχανικά, όλες τις βασικές ρυθμίσεις κ.α. και στην οθόνη πρέπει να βλέπεις όλες τις βασικές ρυθμίσεις, πόσα ev υπέρ/υπό φωτισμένος εισαι ή καλύτερα ιστόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, udroxoos είπε

Μπάμπη θα διαφωνήσω ότι κάποιος που θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία, μπορεί να ξεκινήσει με ένα κινητό. Ακόμα κι αν κάποια κινητά προσφέρουν χειροκίνητες ρυθμίσεις, είναι πρακτικά αδύνατον να τις αξιοποιήσει κανείς. Όπως έγραψε ένας φίλος πιο πίσω, μέχρι να ρυθμίσεις το ISO ξημέρωσε, μέχρι να ρυθμίσεις το Shutter speed το θέμα έφυγε κ.ο.κ.

Εξάλλου, ούτε και η τιμή οποιουδήποτε φωτογραφικού εξοπλισμού δικαιολογεί κάτι τέτοιο.

Το κινητό προσφέρει αυτό για το οποίο κατασκευάστηκε. Ευκολία = point and shoot.

Εκτός κι αν "ερασιτεχνική φωτογραφική ενασχόληση με το κινητό" σημαίνει να στηθεί σε τρίποδο (ούτε γι'αυτό είναι κατασκευασμένα) και να φωτογραφίζεις στατικά και επίμονα το μπαλκόνι του γείτονα.

    

 

3 ώρες πριν, georgerapp είπε

 

Οχι δεν εχουν μόνο ενα κουμπί .

Καλα λεει ο νικολας και εδω θα παρω το μερος του περα για πέρα , βγάζετε μισος για τα κινητά .

Αν διαβάσεις τα σχόλια μου θα δεις οτι το βλέπω τελείως αμερόληπτα το θέμα και δεν μειώνω ΚΑΘΟΛΟΥ την αξια μιας κάμερας , ισα ισα που μονο οταν τις βλέπω εμφανισιακά ειναι πανέμορφες σε χέρια .

 

Βασικα ειναι τοσο εύκολα στο χειρισμό του manual που ίσος για αυτο ειμαι τοσο "άχρηστος" να σκεφτώ και να πραξω αντίστοιχα στην κάμερα !!!

 

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Είναι ανάλογα την συσκευή, έχουν υπάρξει και αξιόλογες camera app για τις manual ρυθμίσεις, τα παλιότερα nokia, τα sony που είχαν εμπνευσμένο μενού από τις μηχανές της κτλ. Είναι αλλά που δεν επιτρέπουν σχεδόν τίποτα στον χρήστη όπως η gcam, είναι αλλά που έχουν pro mode που δεν αλλάζεις ιδιαίτερα γρήγορα τίποτα, καθόλου intuitive. Έτσι και αλλιώς το 99% πατάει το στρογγυλό κουμπάκι στην οθόνη.

Αντίστοιχα υπάρχουν τρισαθλιες μηχανές όπως οι d3xxx σειρά της nikon και άλλες, που έχουν δύο τρία κουμπιά σε χαζές θέσεις, ένα dial και παίζεις με συνδιασμούς κουμπιών η μπαίνεις μενού για τα περισσότερα, γενικά σαν εμπειρία είναι χάλια, παίζει πραγματικά με ένα σωστό κάμερα app να αλλάζεις πιο γρήγορα ρυθμίσεις.

Ακόμα θυμάμαι την άθλια d5200 που έψαχνα μέσα στο σκοτάδια το fn button για το iso που ηταν στην χειρότερη θέση που θα μπορούσε και πόσες φορές άνοιγα καταλάθος το pop up flash.

Από την άλλη οι καλες φωτογραφικές εχουν ξεχωριστό dial για όλες τις βασικές λειτουργίες, speed/iso/διάφραγμα/exposure compensation, έχουν 2-3 user presets και ένα σωρό προγραμματιζόμενα πλήκτρα σχεδόν για τα πάντα, συν touchscreen, συν joystick οι πιο πρόσφατες.

Επίσης η σωστή φωτογραφική για εμένα έχει όλα τα κουμπιά και dials στο δεξί χέρι κοντά στο shutter button και όπου φτάνει ο αντίχειρας, ποτέ στο μπροστινό μέρος του σώματος η σε άβολες θέσεις γύρω από τον φακό, ώστε να μπορείς να αλλάζεις εύκολα ρυθμίσεις.  Οταν σκοπεύεις απο evf και όσο κρατάς με το αριστερό σταθερά από τον φακό, το δεξί χέρι πρέπει να μπορεί να αλλάξει γρήγορα και εντελώς μηχανικά, όλες τις βασικές ρυθμίσεις κ.α. και στην οθόνη πρέπει να βλέπεις όλες τις βασικές ρυθμίσεις, πόσα ev υπέρ/υπό φωτισμένος εισαι ή καλύτερα ιστόγραμμα.

     Τώρα για το μίσος που βγάζουμε στα κινητά , θέλω να πιστεύω πως ειπώθηκε " ποιητική αδεία " και δεν νομίζω πως χρειάζεται να πούμε περισσότερα πάνω σε κάτι τέτοιο . 

    Πραγματικά για την εργονομία διαφόρων κατασκευών , βλέπε τοποθέτηση χειριστηρίων κοκ τα πράγματα επιβάλουν ένα ψάξιμο , αυτός ήταν και ο λόγος που επέμενα αρκετές φορές σε πιο πρακτικές οδηγίες , πως κάποιος πρέπει πέρα από τα τεχνικά να πιάσει το σώμα της μηχανής που του άρεσε η κατέληξε ότι θέλει να αγοράσει σε πραγματική μορφή , κάνοντας μια επίσκεψη σε ένα μεγάλο σημείο πώλησης , όπου υπάρχουν εκθέματα . Σε μια επίσκεψη μου , ανακάλυψα πως η D3500 είχε σε πολύ άβολο για μένα σημείο το mode dial σε σημείο που την απέρριψα . Θέλω να καταλήξω πως καλά τα διάφορα τεχνικά χαρακτηριστικά , αλλά επειδή ο χειρισμός θα γίνεται με τα χέρια , πρέπει κάποιος να βεβαιωθεί δια ζώσης πως το μηχάνημα ταιριάζει σωστά στα χέρια του πριν το αγοράσει , αφού όπως όλοι γνωρίζουμε " άλλο να στο λένε κι' άλλο να το βλέπεις " . Έτσι κατέληξα στο συμπέρασμα πως η Olympus omd em10 mark ii δεν λειτουργεί για μένα , αφού όταν ήθελα να πατήσω κάτι στην πλάτη της , αντί να πατήσω το αντίστοιχο dial πατούσα την μύτη μου και κάποιες φορές και το μάτι μου , διότι λόγω περιορισμένου μεγέθους , χάριν φορητότητας κλπ , τα πράγματα στην πίσω πλευρά ήταν στριμωγμένα .

  Πραγματικά το Sony Ericsson K810 είχε εξαιρετικά χειριστήρια για φωτογραφική χρήση , μάλιστα αν το γύριζες σε landscape orientation άναβε τα αντίστοιχα κουμπιά που χρειαζοσουν για την λειτουργία . Συν το dedicated shutter button ....... 

   Για το ζήτημα της manual λήψης με καμεροκινητό , αυτό που θα πω είναι το πόσες φορές αλλάζει κάποιος ρυθμίσεις από λήψη σε λήψη και φυσικά εννοώ για στατικά θέματα . Άλλωστε ποιος θα πήγαινε να καλύψει ποδοσφαιρικό αγώνα φωτογραφικά και να θέλει να καλύψει με τέτοια συσκευή την εναλλαγή στις σκηνές . Ένα στατικό θέμα δεν έχει τόσες απαιτήσεις για αλλαγές ρυθμίσεων , οπότε μια το ISO , μια το shutter speed και έμεινε να παλέψουμε με την εστίαση η οποία σε πιο οικονομικές συσκευές είναι κάπως ......... 

  Δεν διαφωνώ ότι οι περισσότεροι θα αρκεστουν στο full auto mode και απλά θα πατήσουν το κουμπί στο interface της εφαρμογής . Ίσως όμως αυτό τους ανοίξει την όρεξη για τα περισσότερα ....... ίσως ......... 

  Άλλωστε ο σκοπός είναι να αναδείξουμε κι' άλλες πτυχές του ζητήματος .......... όλοι μιλάνε για το πολύ αργό autofocus των Canon 2000/4000D ........ τι περίμεναν δλδ ........ αυτό είναι ...... 

    

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, babisskg είπε

    

 

    Πραγματικά για την εργονομία διαφόρων κατασκευών , βλέπε τοποθέτηση χειριστηρίων κοκ τα πράγματα επιβάλουν ένα ψάξιμο

Μέχρι στιγμής, από όσες κάμερες έχουν περάσει από τα χέρια μου, οι Lumix έχουν τον καλύτερο και πιο διαισθητικό χειρισμό, τόσο από άποψη χειριστηρίων όσο και από μενού. Ακόμη και η μικρή GX80 έχει 2 ροδέλες, και πλήκτρα συντομεύσεων για όλες τις βασικές λειτουργίες. Βέβαια δεν είναι για τεράστια χέρια. Από την άλλη η G9 είναι απλά άψογη. Με 3 ροδέλες, πλήκτρα για τα πάντα, σε τέλεια θέση, και μοχλό για το σημείο εστίασης και αφή... Για μένα άψογη.

Πάρτε κι ένα δείγμα από τη σημερινή παραγωγή.

DSC_1363

 

DSC_1380

 

Και οι 2 με Nikon Z6 + 50mm f1.8.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DVaderLa said:

Μέχρι στιγμής, από όσες κάμερες έχουν περάσει από τα χέρια μου, οι Lumix έχουν τον καλύτερο και πιο διαισθητικό χειρισμό, τόσο από άποψη χειριστηρίων όσο και από μενού. Ακόμη και η μικρή GX80 έχει 2 ροδέλες, και πλήκτρα συντομεύσεων για όλες τις βασικές λειτουργίες. Βέβαια δεν είναι για τεράστια χέρια. Από την άλλη η G9 είναι απλά άψογη. Με 3 ροδέλες, πλήκτρα για τα πάντα, σε τέλεια θέση, και μοχλό για το σημείο εστίασης και αφή... Για μένα άψογη.

Πάρτε κι ένα δείγμα από τη σημερινή παραγωγή.

DSC_1363

 

DSC_1380

 

Και οι 2 με Nikon Z6 + 50mm f1.8.

πολυ ωραιες φώτο, χάζεψα και λίγο στο flickr σου 👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, udroxoos είπε

Έχει τον ίδιο χειρισμό μια φωτογραφική μηχανή με ένα κινητό; Νόμιζα ότι τα κινητά έχουν μόνο ένα κουμπί.

Δεν αντιστάθηκα και είπα να ξαναγράψω σ'αυτό το θέμα, μόνο για να απαντήσω στον Μπάμπη που εκτιμώ.

Λάθος που συμμετείχα.

    Η εκτίμηση είναι αμοιβαία και δεδομένη , όταν έγραψα για ένα ξεκίνημα ας πούμε ενός που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία και δεν εννοώ την διύλιση του κώνωπος και την την κατάποση της καμηλου περί των τεχνικών χαρακτηριστικών ......... είχα κατά νου και τα εξαιρετικά σενάρια , όπως κάποιου που ναι μεν θέλει αλλά αδυνατεί οικονομικά ας πούμε . Σε μια τέτοια περίπτωση , δεν είναι κακό να προχωρήσει έστω με την λύση ενός καμεροκινητού , κάτι που δεν θα τον εμποδίσει να διαβάσει γύρω από τις τεχνικές της φωτογραφίας και να προσπαθήσει να τις εφαρμόσει με τέτοιο μέσο .

   Σίγουρα αποτελεί μια μεσοβεζικη λύση , παρόλαυτα και πάντα με την προϋπόθεση ότι θέλει πραγματικά να μάθει , αυτός ο δρόμος θα του δείξει πιο αποτελεσματικά τις τεχνικές αδυναμίες , ενώ από την άλλη θα αναδείξει και τις πραγματικές ανάγκες . Δουλεύοντας με ένα καμεροκινητό , θα αναδειχθεί πιο εύκολα η απουσία ενός γρήγορου autofocus , οπότε αν αυτό χρειάζεται πραγματικά θα ξέρει στην συνέχεια πως να το ψάξει . Ομοίως θα αναδειχθεί πιο εύκολα η απουσία ενός πιο παραμετροποιήσιμου WB σε επίπεδο ρυθμίσεων , οπότε αν χρειάζεται πραγματικά κάτι τέτοιο και στην συνέχεια , όταν το επιτρέψουν τα οικονομικά του θα ξέρει τι χαρακτηριστικά του χρειάζονται στο σώμα μιας μηχανής . Επίσης θα καταλάβει σύντομα , όταν πάει να μεγεθύνει μια εικόνα , ότι χρειάζεται κάτι περισσότερο από ονομαστικά μεγαπιξελ ανάλυσης σε έναν αισθητήρα για να πάρει βάθος πεδίου . 

  Δεν θα διαφωνήσω ότι ένα καμεροκινητό τεμπελιαζει τον χρήστη , εξαιτίας πολλών ευκολιών , όπως και τον ξεγελάει με συγκεκριμένα εστιακά μήκη , περιορίζοντας τον σε λήψη στιγμιοτύπων , αυτός που θα θελήσει όμως να πάει πιο πέρα , θα αντιληφθεί σύντομα ότι αν είχε στην διάθεσή του περισσότερα και πιο εξειδικευμένα χειριστήρια , καθώς και αλλού είδους οπτικά , θα είχε σαφώς και περισσότερο έλεγχο στο να πάρει κάποιο αποτέλεσμα .

   Ο καθένας διατηρεί το δικαίωμα της επιλογής του μέσου , φυσικά αρκεί να μην θέλει να πείσει η να πεισθεί και ο ίδιος , ποιός ξέρει , πως μπορεί να καλύψει τα πάντα φωτογραφικά με την χρήση ενός και μόνο μέσου , όποιο κι' αν είναι αυτό και σε όποια κατηγορία κι' αν ανήκει .

   Οι παροιμίες ισχύουν κι' αν θες να φας ψάρια θα βρέξεις όχι μόνο τα γόνατα σου , αλλά κι' άλλα μέρη του σώματος ....... πιο ψηλά από τα γόνατα .

  Φυσικά και μπορείς να πάς στην ταβέρνα και να τα φας έτοιμα ....... γιατί όχι ....... 

  Ευνόητο παραμένει , πως η ανάλωση του φωτογραφικού χρόνου σε αναλύσεις επί αναλύσεων Ω αναλύσεις , διάφορα συγκριτικά των συγκριτικών Ω συγκριτικά , έχουν ενδιαφέρον για όσους ασχολούνται και εργάζονται στην βιομηχανία κατασκευής των αντίστοιχων συσκευών . Οι άνθρωποι αυτοί βγάζουν το ψωμάκι τους απ' αυτό το πράγμα και έχουν κάθε λόγο να ασχολούνται προκειμένου να χτυπήσουν τον ανταγωνισμό , να πάρουν μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς κλπ κλπ κλπ .

  Εγώ δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να κάθομαι να ασχολούμαι με το αν το pixel aray του αισθητήρα της D610 μου , καλύπτει απολύτως μέχρι και το τελευταίο χιλ την επιφάνεια του , σε σχέση με μια Canon 90D ....... κι' αν η 90D το καλύπτει περισσότερο so be it ...... κι' έτσι λοιπόν η 90D είναι καλύτερη για 10 νανοχιλιοστά ....... εύχομαι να γίνεται αντιληπτό πως δεν κρύβεται εκεί η ουσία του ζητήματος .

  

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σωστό σχόλιο δεν έχω διαβάσει .

Εγω , ξεκινησα με το κινητό , εμαθα τα βασικά , προσπάθησα καδραρισματα , δουλεψα edit ........

Κάποια στιγμή καταλαβα από δείγματα και γενικα κοιτοντας οτι δεν βγάζουν καλα τους ανθρώπους , εχουν πρόβλημα με το ανθρωπινο μοτιβο του δέρματος και η έλλειψη λεπτομέρειας κανει μπαμ .

Σε ολα τα αλλα με κάλυπτε .

Μπαίνω εδω και λεω , θελω καμερουλα να τραβαω τα παιδιά μου και γενικά τις ψυχες ποιοτικά .

Μου λεει ο senniah δες αυτη την αγγελία .

Nikon 1 j5 με τον 1.8 nikkor , εδω εισαι , υστερα από συζήτηση για το ποιος ειμαι φωτογραφικά .

 

Δηλαδη το κινητο με έμπασε , και αυτό μου έδειξε και τι ηθελε πραγματικά η ψυχή μου .

 

Στα των 2 , κινητο vs κάμερακι .

 

Το κινητο ευκολία και wide λογο οτι ο nikkor δεν ξεκολλάει απο την j5  , σε ολα τα αλλα η καμερουλα ιντζας με τον φακο αυτό ΓΡΟΝΘΟΚΟΠΕΙ οποιο δειγμα έχει κάτσει διπλα σε ίδιο κάδρο , απο iphone φίλων καινούργια μεχρι android με μπαλες .

 

Μιλαμε για ίδιο κάδρο .

 

Μετακινούμε με αυτην , τα ποδια με πανε μπροστά πίσω λόγο σταθερού φακού και σφιχτου κάδρου .

Αλλα .......... , Οχι τα κινητα εχουν ψωμι για να φθάσουν την j5 , οχι τις πιο φρέσκιες τουμπανες .

Ωστοσο τι παιζει με τις παρεξηγήσεις εδω μεσα ; Βλέπω ευκολα το παθαίνετε ! 

Τι είστε ; Παιδάκια ; 

Απάντησα τα κινητά εχουν εύχρηστο manual και μου απάντησε ο φιλος κακος έγραψε και ότι εκτιμά τον κύριο Μπάμπη!!! 

 

Ναι . Αυτή η πληροφορία μου ηταν εξαιρετικά άχρηστη .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Πιο σωστό σχόλιο δεν έχω διαβάσει .

Εγω , ξεκινησα με το κινητό , εμαθα τα βασικά , προσπάθησα καδραρισματα , δουλεψα edit ........

Κάποια στιγμή καταλαβα από δείγματα και γενικα κοιτοντας οτι δεν βγάζουν καλα τους ανθρώπους , εχουν πρόβλημα με το ανθρωπινο μοτιβο του δέρματος και η έλλειψη λεπτομέρειας κανει μπαμ .

Σε ολα τα αλλα με κάλυπτε .

Μπαίνω εδω και λεω , θελω καμερουλα να τραβαω τα παιδιά μου και γενικά τις ψυχες ποιοτικά .

Μου λεει ο senniah δες αυτη την αγγελία .

Nikon 1 j5 με τον 1.8 nikkor , εδω εισαι , υστερα από συζήτηση για το ποιος ειμαι φωτογραφικά .

 

Δηλαδη το κινητο με έμπασε , και αυτό μου έδειξε και τι ηθελε πραγματικά η ψυχή μου .

 

Στα των 2 , κινητο vs κάμερακι .

 

Το κινητο ευκολία και wide λογο οτι ο nikkor δεν ξεκολλάει απο την j5  , σε ολα τα αλλα η καμερουλα ιντζας με τον φακο αυτό ΓΡΟΝΘΟΚΟΠΕΙ οποιο δειγμα έχει κάτσει διπλα σε ίδιο κάδρο , απο iphone φίλων καινούργια μεχρι android με μπαλες .

 

Μιλαμε για ίδιο κάδρο .

 

Μετακινούμε με αυτην , τα ποδια με πανε μπροστά πίσω λόγο σταθερού φακού και σφιχτου κάδρου .

Αλλα .......... , Οχι τα κινητα εχουν ψωμι για να φθάσουν την j5 , οχι τις πιο φρέσκιες τουμπανες .

Ωστοσο τι παιζει με τις παρεξηγήσεις εδω μεσα ; Βλέπω ευκολα το παθαίνετε ! 

Τι είστε ; Παιδάκια ; 

Απάντησα τα κινητά εχουν εύχρηστο manual και μου απάντησε ο φιλος κακος έγραψε και ότι εκτιμά τον κύριο Μπάμπη!!! 

 

Ναι . Αυτή η πληροφορία μου ηταν εξαιρετικά άχρηστη .

    Να μαζευτείτε για καμιά ρετσίνα , μόλις το επιτρέψουν οι συνθήκες , όπου εκεί θα αναλύσουμε τα συμπεράσματα του 15ου συνεδρίου πριν πάμε για το 16ο ....... κανείς δεν έχει αντίρρηση με τον τρόπο που σε ευχαριστεί φωτογραφικά , ούτε και με τις απόψεις σου ........ έχουν δοθεί μέχρι τώρα όλες οι απαραίτητες παράμετροι , όλοι συμφώνησαν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων κάτι που είναι δικαίωμα τους , αν πιαστούμε από τις λέξεις δεν θα βγάλουμε φωτογραφίες ......... αν προτιμάτε κι' εσείς τις φωτογραφίες μπορείτε να τις παρουσιάσετε ........ 

   Η ανθρώπινη συναναστροφή μπορεί να έχει μόνον θετικά χαρακτηριστικά , κέρδος δλδ ........ 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...