Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω τις φωτογραφίες μου τις βάζω στο νημα εδω .

που είναι γενικό .

Εδω δεν εχουν κατι να δώσουν πιστεύω διότι δεν το κατέχω .

Εδω και στο αλλο νημα με την θεωρία της φωτογραφίας που υπάρχει κοιτάζω και διαβάζω μπας και παρω κατι προς ώφελος μου .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και τώρα που τα παμε και τα συμφωνήσαμε ωραία, χθες ανακοινώθηκε το Samsung S21 ultra με 500Mpixel και 2.000x οπτικό ζουμ (ή κάτι τέτοιο). Ετοιμαστείτε για νέο κύμα "διαπραγματεύσεων"!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Και τώρα που τα παμε και τα συμφωνήσαμε ωραία, χθες ανακοινώθηκε το Samsung S21 ultra με 500Mpixel και 2.000x οπτικό ζουμ (ή κάτι τέτοιο). Ετοιμαστείτε για νέο κύμα "διαπραγματεύσεων"!

     Μετά το φιάσκο που με βρήκε με τα προϊόντα της Sony , αξιόλογα κατά τ' άλλα , όπου η συσκευή μου αγορασμενη ολοκαίνουργια από επίσημο σημείο πώλησης , οδηγήθηκε 7 τον αριθμό φορές στην επίσημη αντιπροσωπεία , εντός εγγυήσεως , για επισκευή χωρίς αποτέλεσμα , μέχρι του σημείου που " πετσικάρισε " το πίσω καπάκι , από απολύτως λείο και επίπεδο δλδ έγινε κυματιστό σαν κάποια επώνυμα πατατάκια , ενώ εγώ την ίδια στιγμή έψαχνα να αγοράσω και να στρώσω διάφορες συσκευές και στην συνέχεια να τις προσφέρω για μεταπώληση , ώστε να μπορώ ενδιάμεσα να κάνω την δουλειά μου , βάλε μέσα ότι κάθε φορά έπρεπε να ξαναστρωνω την αρχική συσκευή για να διαπιστώσω ότι δεν λειτουργεί όπως πρέπει , δεν θέλω να έχω καμία επαφή με συσκευές που κοστίζουν πολύ περισσότερο από ....... άντε 150 ευρώ .

  Βρήκα την υγειά μου με τα Xiaomακια και είμαι μια χαρά . Με ένα 130αρι ολοκαίνουργια του κουτιού , με διετή εγγύηση κι' αν ο επεξεργαστής είναι Helios της Mediatek αντί για Snapdragon ........ τρείς μέρες θα μείνω νηστικός από την στενοχώρια μου ........ αλλά θα το ξεπεράσω .......

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία διαφορά δε θα εχει με τα προηγούμενα , που ειχαν μικρή απο τα αμέσως πριν , που κ αυτα το ιδιο και παει λέγοντας.

LRM-EXPORT-114586893089203-20181015-1032

Leecoo πριν κάποια χρόνια των 100 ευρώ , μη δώσετε βάση στο edit , μάθαινα και ήμουν άπληστος .

 

Αλλο ειναι το θεμα , τι αλλο δίνουν τα σημερινά χιλιάρικα συσκευές ; 

 

Ναι τραβάνε βράδυ καλύτερα .

Σίγουρα ! Τους ανθρώπους το βράδυ ; 

Κατάσκοπος ειμαι ; 

Να τραβήξω κατι το βράδυ στο χέρι πριν φάω ξύλο ; 

Και με τα παλιά , το κράταγες κατέβαζες κλείστρο και το ειχες .

 

Θες κατι παραπάνω ; Πας σε κάμερα .

Τα κινητά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κανει τα άλματα που θελει το marketing να πιστέψουμε οτι έχουν κάνει .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας φιλοι

πρόσφατα αγόρασα ενα s10, με το σκεπτικό να έχω κάτι "αξιόλογο" πάντα μαζι μου για φωτογραφίες... είχα το xiaomi mi max 2 και μια α7ιι ...

τι να πω... πραγματικά... έπαθα σοκ... απο το ποσο "κακές" τεχνικά βγαίναν οι φωτογραφίες... σχεδόν σαν να έβγαζα ακόμα με το mi max 2... απογοήτευση

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.γ εμαθα να σεβομαι το edit και την οξύτητα και να μην τερματίζω μπάρες δεξιά αριστερά και hdr οσο πιο πολύ μπορω και αλλα απο εδω Insomnia , βλέποντας υλικο από κάμερες χωρίς οξύτητα .

Πιο πριν δεν ειχα ιδεα τι ειναι η οξύτητα και τι πουστι@ παιζουν με αυτην οι smartphone oems.

2 λεπτά πριν, bc00l είπε

γεια σας φιλοι

πρόσφατα αγόρασα ενα s10, με το σκεπτικό να έχω κάτι "αξιόλογο" πάντα μαζι μου για φωτογραφίες... είχα το xiaomi mi max 2 και μια α7ιι ...

τι να πω... πραγματικά... έπαθα σοκ... απο το ποσο "κακές" τεχνικά βγαίναν οι φωτογραφίες... σχεδόν σαν να έβγαζα ακόμα με το mi max 2... απογοήτευση

 

Aφου το εχεις απο ότι καταλαβαίνω βαζε το να αποθηκεύει και raw και μετά οτι αγαπας σαν εικονα το περνάς μια περιποίηση .

2 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Υ.γ εμαθα να σεβομαι το edit και την οξύτητα και να μην τερματίζω μπάρες δεξιά αριστερά και hdr οσο πιο πολύ μπορω και αλλα απο εδω Insomnia , βλέποντας υλικο από κάμερες χωρίς οξύτητα .

Πιο πριν δεν ειχα ιδεα τι ειναι η οξύτητα και τι πουστι@ παιζουν με αυτην οι smartphone oems.

Aφου το εχεις απο ότι καταλαβαίνω βαζε το να αποθηκεύει και raw και μετά οτι αγαπας σαν εικονα το περνάς μια περιποίηση .

Οσοι αγαπατε την φωτογραφία αποφεύγετε να τραβάτε τους αγαπημένους σας με τα κινητά .

Ειναι απαράδεκτες οι έτοιμες jpeg εικόνες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Καμία διαφορά δε θα εχει με τα προηγούμενα , που ειχαν μικρή απο τα αμέσως πριν , που κ αυτα το ιδιο και παει λέγοντας.

LRM-EXPORT-114586893089203-20181015-1032

Leecoo πριν κάποια χρόνια των 100 ευρώ , μη δώσετε βάση στο edit , μάθαινα και ήμουν άπληστος .

 

Αλλο ειναι το θεμα , τι αλλο δίνουν τα σημερινά χιλιάρικα συσκευές ; 

 

Ναι τραβάνε βράδυ καλύτερα .

Σίγουρα ! Τους ανθρώπους το βράδυ ; 

Κατάσκοπος ειμαι ; 

Να τραβήξω κατι το βράδυ στο χέρι πριν φάω ξύλο ; 

Και με τα παλιά , το κράταγες κατέβαζες κλείστρο και το ειχες .

 

Θες κατι παραπάνω ; Πας σε κάμερα .

Τα κινητά ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ κανει τα άλματα που θελει το marketing να πιστέψουμε οτι έχουν κάνει .

 

Σχετικά με το edit, κι εγώ έχω περάσει τη φάση της υπερβολής, και πολλές φορές με πιάνω να φτάνω τα sliders στα όρια ακόμη και τώρα! 

Τώρα, σχετικά με τα κινητά, εγώ δίνω αρκετά χρήματα για τηλέφωνο γιατί; Επειδή είναι εργαλείο για τη δουλειά μου, θέλω κάτι αξιόπιστο, με πολύ καλή μπαταρία, γρήγορη φόρτιση και σχετικά αξιόλογη μηχανή επειδή βγάζω αρκετές φωτογραφίες για τη δουλειά μου. (Το χρώμα των ελιών ίσως είναι το πιο δύσκολο να απεικονίσει ένα κινητό!!! Λόγω λάθος white balance συνήθως). Πέρα απ' αυτό, έχω ξεφύγει από το marketing των τρομερών φωτογραφικών δυνατοτήτων και των οθονών με τρελό ρυθμό ανανέωσης, γιατί πολύ απλά είναι άχρηστα. 

Σε περίπτωση που κάποιος χρησιμοποιεί το κινητό του μόνο ως συσκευή επικοινωνίας, και όχι στη δουλειά του, τότε σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει λόγος ούτε καν να πλησιάσεις τα 500 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bc00l είπε

εβγαλα και raw μπας και το μαζεψω καπως,,,, αλλα δεν μαζευόταν με τίποτα.

Μονο σε συνθηκες με πολύ φως ήταν καπως αξιοπρεπείς οι φωτογραφίες

Εγω οτι raw εχω βαρεσει με κινητά γενικά ειναι καλά αρχεία .

Αλλα εχεις ψηλα το πήχη με τις εικονες απο την μηχανή σου και μαλλον παρασυρόμενος ,απο αυτο που ειπα, το marketing το οποιο σου εδωσε αέρα να περιμένεις πολλά απο το κινητό.

 

Καλά αρχεία για την συσκευή που τα εβγαλα , το κινητό , δηλαδη το λαμβάνω υπόψη μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Και τώρα που τα παμε και τα συμφωνήσαμε ωραία, χθες ανακοινώθηκε το Samsung S21 ultra με 500Mpixel και 2.000x οπτικό ζουμ (ή κάτι τέτοιο). Ετοιμαστείτε για νέο κύμα "διαπραγματεύσεων"!

spec_comparison-4-1536x1234.jpg.dafbe37ec825469d1da46b72c5a749a3.jpg

2 ώρες πριν, georgerapp είπε

Εγω τις φωτογραφίες μου τις βάζω στο νημα εδω .

που είναι γενικό .

Εδω δεν εχουν κατι να δώσουν πιστεύω διότι δεν το κατέχω .

Εδω και στο αλλο νημα με την θεωρία της φωτογραφίας που υπάρχει κοιτάζω και διαβάζω μπας και παρω κατι προς ώφελος μου .

 

 

Χωρίς να θέλω να σου αλλάξω γνώμη για το πού θα ποστάρεις τί, μια χαρά είναι οι φωτογραφίες σου, για να τις ποστάρεις παντού... 😉

 

ΥΓ: Σιγά τις υπερβολές που κάνατε στο edit... :lol:

 

122121.png

Επεξ/σία από stratigos24
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως !!!! Γατάκι ειμαι τελικά .

Τι έφτιαξες εδώ !!!!

Και το land rover στην γωνία ! Τι φαση . Σαν να ειναι με ζελοτειπ κολλημένο απο άλλο κλικ.

Επεξ/σία από georgerapp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Εγω οτι raw εχω βαρεσει με κινητά γενικά ειναι καλά αρχεία .

Αλλα εχεις ψηλα το πήχη με τις εικονες απο την μηχανή σου και μαλλον παρασυρόμενος ,απο αυτο που ειπα, το marketing το οποιο σου εδωσε αέρα να περιμένεις πολλά απο το κινητό.

 

Καλά αρχεία για την συσκευή που τα εβγαλα , το κινητό , δηλαδη το λαμβάνω υπόψη μου .

μάλλον όπως λες, ειχα υψηλές προσδοκίες αλλα ρε γμτ μέχρι και η canon g10 που εχω, βγάζει καλύτερες φωτο... μονο το iso performance της g10 ήταν χειρότερο απο το s10..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Iphone σε γενικές γραμμές καλά βγάζουν το ανθρώπινο δέρμα κατά τη γνώμη μου.

Κατά τα άλλα το νέο Samsung βασικά φαίνεται να δίνει ζουμ. Ενσωματώνει 240mm ισοδύναμο φακό και δίνει κοντά 20Χ "οπτικό" ζουμ σαν συσκευή.

Το γεγονός ότι μπορείς να έχεις τέτοιο εύρος "στην τσέπη σου" είναι νομίζω από μόνο του εντυπωσιακό. Σαφώς και θα έχει diffraction και θα απέχει σε ποιότητα από "κανονικούς" φακούς, είναι όμως εντυπωσιακό και σου δίνει επιλογές σε εστιακό μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τα Iphone σε γενικές γραμμές καλά βγάζουν το ανθρώπινο δέρμα κατά τη γνώμη μου.

Κατά τα άλλα το νέο Samsung βασικά φαίνεται να δίνει ζουμ. Ενσωματώνει 240mm ισοδύναμο φακό και δίνει κοντά 20Χ "οπτικό" ζουμ σαν συσκευή.

Το γεγονός ότι μπορείς να έχεις τέτοιο εύρος "στην τσέπη σου" είναι νομίζω από μόνο του εντυπωσιακό. Σαφώς και θα έχει diffraction και θα απέχει σε ποιότητα από "κανονικούς" φακούς, είναι όμως εντυπωσιακό και σου δίνει επιλογές σε εστιακό μήκος.

Βάλε και μεγαπίξελ Κυρ Στέφανε για τα παιδιά! 108 ναι! Βάλε και 240mm, και ζουμ βάλε! 20Χ κυρ Στέφανε!

Αξίζει τα παραπάνω λεφτά που θα δώσεις εν τέλει, σε σύγκριση με ένα mid range των 500 + ένα φωτογραφικό σύστημα με 1000 - 1200 ευρώ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, bc00l είπε

μάλλον όπως λες, ειχα υψηλές προσδοκίες αλλα ρε γμτ μέχρι και η canon g10 που εχω, βγάζει καλύτερες φωτο... μονο το iso performance της g10 ήταν χειρότερο απο το s10..

Τα ιδια και εδω με πιο απλη κάμερα , μια sony w220 απλη πλεμπα έχει βγάλει 3 καμβαδες στο σπίτι , έχει βγάλει πιο καλές φωτογραφίες τα παιδιά μου απο το sony xz1 μου και htc u ultra που ειχε φίλος με gcam , με φως , όπως είπες , μολις έπεφτε η ένταση του φωτος τα κινητά πλησίαζαν ίσως προσπερνούσαν .

Μόνο raw τους ανθρώπους σου με το κινητό , οι jpeg τα κάνουν σκ@τ@ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...