Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

 Αν τον βάλεις σε σώμα με 12ΜΡ όπως η σειρά Α7S πίστεψέ με δε θα έχει ιδιαίτερη διαφορά με το iphone (και η όποια διαφορά θα είναι στο ότι ο ένας είναι 26mm ισοδύναμος και ο άλλος 35mm). Σίγουρα αυτό που δε θα συμβεί είναι το μισό θέμα σου να είναι out of focus.  Παραθέτω σχετικό sample από την γκάλερι του λινκ. Τραβήχτηκε σε ISO 320 1/160s και βέβαια 35/1.4.

spacer.png

Ξέρεις τι μπορείς να κάνεις για να μην είναι το θέμα σου out of focus?

1. Να παίξεις με το διάγραγμα, που σου δίνεται η δυνατότητα. Με 1/320 έχεις άπειρα στοπ να κατέβεις.

2. Να μη βγάλεις φωτογραφία, όπως οι περισσότεροι κινητάκηδες.

Αλήθεια, βρήκες ένα τέλειο φακό σαν επιχείρημα εναντίον των dslr???

3 ώρες πριν, nickolas είπε

This might sound crazy but the iPhone 12 Pro Max will replace my DSLR.

Συμβαίνει! Σε ερασιτεχνικό κατά βάση επίπεδο βέβαια... αλλά πολλοί πλέον επιλέγουν τη φορητότητα και δεν τους φαίνεται αβάσταχτος συμβιβασμός.

(από το forum του dpreview)

Επίσης ο παίχτης εδώ λέει ότι θα πέσει από τα 30 Mpixel στα 12, αλλά δεν τον πειράζει γιατί σε normal viewing distance δεν έχει διαφορά. Και βγάζει τοπία, και πάει και για πεζοπορία και θα ναι καλύτερα με το κινητό. Και ανάμεσα σε αυτά του αρέσεi να κάνει και bounce το flash και πήρε και εξωτερικό flash... Σα τρολ μου κάνει ο τύπος. Ασε όλα τ' άλλα, θέλω να μου πει τι θα κάνει όταν του τελειώσει η μπαταρία...

Επεξ/σία από DVaderLa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι δεύτερη φορά που η συζήτηση πάει στο iphone 12 και αναφέρεται σε σύγκριση η A7S που είναι κουκουβάγια σε σχέση με τον τυφλοπόντικα το κινητό, με ξεπερνάει...ένας δεν υπάρχει εδώ μέσα και με A7S και με iphone 12 ρε παλικάρια; Να δει τι κορόιδο πιάστηκε που πήρε την SONY...😂

Έλεος είναι σαν να συγκρίνουμε τηλεσκόπιο για το σπίτι με το humble...

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρτε κι ένα ηλιοβασίλεμα γυρίζοντας από τη δουλειά.

DSC_1440

Και τον πρώτο μου φακό, ειδικά αφιερωμένο στους κύριους CntrlX και Babisskg.

DSC_1447

 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DVaderLa είπε

Πάρτε κι ένα ηλιοβασίλεμα γυρίζοντας από τη δουλειά.

DSC_1440

Και τον πρώτο μου φακό, ειδικά αφιερωμένο στους κύριους CntrlX και Babisskg.

DSC_1447

 

Δεν ξέρω ποια από τις δύο μου άρεσε περισσότερο.:-)👍

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

θέλω να μου πει τι θα κάνει όταν του τελειώσει η μπαταρία...

Εσύ πες μου. Σου τελειώνει η μπαταρία? Μάλλον δεν σου τελειώνει για να μην ξέρεις τί να κάνεις... ούτε του άλλου του τελειώνει.

Πάνε οι μέρες των LG που έπρεπε να κρατάς έξτρα μπαταρία στην τσέπη να φορτίζεις αν έβγαζες πάνω από 100 φώτο. Αναφέρομαι σε περίοδο προ ~6 ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nickolas είπε

Εσύ πες μου. Σου τελειώνει η μπαταρία? Μάλλον δεν σου τελειώνει για να μην ξέρεις τί να κάνεις... ούτε του άλλου του τελειώνει.

Πάνε οι μέρες των LG που έπρεπε να κρατάς έξτρα μπαταρία στην τσέπη να φορτίζεις αν έβγαζες πάνω από 100 φώτο. Αναφέρομαι σε περίοδο προ ~6 ετίας.

Εγώ όταν πάω για τουρισμό βγάζω φωτογραφίες.  Πολλές. Πόσες βγάζει ένα iPhone με μία φόρτιση; Επειδή μου έχει τελειώσει λέω. Εγώ το φορτίζω με powerbank, και αργεί πολύ. Μέχρι να φορτίσει τι κάνεις; Δε βγάζεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

 Αν τον βάλεις σε σώμα με 12ΜΡ όπως η σειρά Α7S πίστεψέ με δε θα έχει ιδιαίτερη διαφορά με το iphone (και η όποια διαφορά θα είναι στο ότι ο ένας είναι 26mm ισοδύναμος και ο άλλος 35mm). Σίγουρα αυτό που δε θα συμβεί είναι το μισό θέμα σου να είναι out of focus.  Παραθέτω σχετικό sample από την γκάλερι του λινκ. Τραβήχτηκε σε ISO 320 1/160s και βέβαια 35/1.4.

spacer.png

Αν καποιος την πατησε εκει στο dpreview και αγορασε αυτο το αισχος, εγω εδω ειμαι, ανταλλαγη με mi9 φορτωμενο με gcam, night mode λειτουργικο σε ολο το τρικαμερο, ultra wide και wide και normal, ολα 100% εστιασμενα, 12mp οσα και η πενιχρη a7siii και ολα αυτα στην τσεπη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά Νικόλα, μακάρι να έφτανε το οποιοδήποτε κινητό έστω και μια μέτρια apsc 8ετιας με κιτ φακο. Θα την πέταγα στα σκουπίδια (που λεει ο λόγος) την full frame. Δεν μου αρέσει ο ογκος/βάρος των dslr/mirrorless είναι η αλήθεια.

Δυστυχώς όμως και να υπάρξει σε 10 χρονια ενα τέτοιο τηλέφωνο, δεν ειναι μονο η ποιότητα το ζητούμενο. Π.χ μου αρέσουν τα πολλά κουμπιά και τα dials. Βολευει απίστευτα χωρίς να χρειάζεται να χάνεις χρόνο κοιτάζοντας την οθονη.

Το viewfinder επίσης, με βοηθάει πέρα απο το όταν έχει πολύ ηλιο, να δω με άλλη ματιά το θεμα μου και διορθώνω αρκετά την γωνία λήψης μου.

Επίσης το θέμα των εναλλάξιμων φακων; Μην μου πεις τις 2 έξτρα -ψιλο χαλι- κάμερες που βαζουν...

Και τι γίνεται με το φλας; Παλιά η Νοκια έβαζε και κανένα xenon flash έστω και χάλια αδύναμο που ήταν... τωρα κλαφτα με τα Led flash...

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DVaderLa είπε

Εγώ όταν πάω για τουρισμό βγάζω φωτογραφίες.  Πολλές. Πόσες βγάζει ένα iPhone με μία φόρτιση; Επειδή μου έχει τελειώσει λέω.

Επειδή σου έχει τελειώσει πες! Πόσες?

10 λεπτά πριν, alx301 είπε

δεν ειναι μονο η ποιότητα το ζητούμενο. Π.χ μου αρέσουν τα πολλά κουμπιά και τα dials. Βολευει απίστευτα χωρίς να χρειάζεται να χάνεις χρόνο κοιτάζοντας την οθονη.

Το viewfinder επίσης, με βοηθάει πέρα απο το όταν έχει πολύ ηλιο, να δω με άλλη ματιά το θεμα μου και διορθώνω αρκετά την γωνία λήψης μου.

Επίσης το θέμα των εναλλάξιμων φακων; Μην μου πεις τις 2 έξτρα -ψιλο χαλι- κάμερες που βαζουν...

Και τι γίνεται με το φλας; Παλιά η Νοκια έβαζε και κανένα xenon flash έστω και χάλια αδύναμο που ήταν... τωρα κλαφτα με τα Led flash...

Τα δέχομαι όλα αυτά... η συνήθεια είναι σημαντικό πράγμα όπως και το δυνατό φλας και η επιλογή φακών (που έχουν τον ίδιο καλό αισθητήρα και όχι υποδεέστερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, alx301 είπε

 

Το viewfinder επίσης, με βοηθάει πέρα απο το όταν έχει πολύ ηλιο, να δω με άλλη ματιά το θεμα μου και διορθώνω αρκετά την γωνία λήψης μου.

 

 

 

Μη φοβάσαι τίποτα..
Τώρα θα σου δείξει και αυτό..

https://1.img-dpreview.com/files/p/E~TS590x0~articles/9346172995/Ready-in-seconds_resized.gif

https://www.dpreview.com/news/9346172995/oko-is-an-immersive-viewfinder-for-your-smartphone-camera

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nickolas είπε

Επειδή σου έχει τελειώσει πες! Πόσες?

Δεν τελείωσα από τις φωτογραφίες, αλλά επειδή μιλούσα. Το κινητό είναι εργαλείο για τη δουλειά μου πάνω απ όλα. 

Την τελευταία φορά που κατέβηκα Αθήνα πρέπει να έβγαλα περίπου 1000 σε 3 μερες. Σε ταξίδια τύπου Βενετία περίπου 3000 σε 4 μέρες. Πόσες βγάζει με μια φόρτιση ένα κινητό θα μας πεις; 

7 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Μη φοβάσαι τίποτα..
Τώρα θα σου δείξει και αυτό..

https://1.img-dpreview.com/files/p/E~TS590x0~articles/9346172995/Ready-in-seconds_resized.gif

Ο τύπος που πούλησε τη dslr είναι;  Κλαίω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πρέπει να έχω βγάλει 300 σε μια ημέρα... και η μπαταρία ας πούμε ότι έχασε ένα 25% από τις φώτο. Οπότε ας πούμε πάνω από 1000? Μιλάω για το Iphone 7 plus μου.

Το να τελειώσεις την μπαταρία σε μοντέρνο κινητό με ομιλία, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Μόνο ίσως με χάλια σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, nickolas είπε

Προσωπικά πρέπει να έχω βγάλει 300 σε μια ημέρα...

Έχει βγάλει φωτογραφίες............................... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εεεε μα δεν άντεξα σε τέτοια κοσμοϊστορική δήλωση.....!!!

(αν το πιστεύουμε είναι άλλο καπέλο... ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, udroxoos είπε

Έχει βγάλει φωτογραφίες............................... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Εεεε μα δεν άντεξα σε τέτοια κοσμοϊστορική δήλωση.....!!!

(αν το πιστεύουμε είναι άλλο καπέλο... ;) )

Μαλλον εγινε παρεξηγηση, 300 φωτογραφιες βλεπει την μερα, στο dpreview και απο διαφορους αλλους σε διαφορα forums που τρολαρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DVaderLa είπε

Πάρτε κι ένα ηλιοβασίλεμα γυρίζοντας από τη δουλειά.

DSC_1440

Και τον πρώτο μου φακό, ειδικά αφιερωμένο στους κύριους CntrlX και Babisskg.

DSC_1447

 

     Αν είναι ο e - series , πρόσφατα απέκτησα έναν 50αρη 1.8 , εξαιρετικός σε όλα του , ειδικά στο μηχανικό μέρος . Για τα οπτικά του πρέπει να βγάλω κι' άλλες εικόνες , αν και οι πρώτες είναι πολύ καλές . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...