Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νικόλα, πόσες φωτογραφίες βγάζει ένα iPhone με μια φόρτιση; Κι όταν τελειώσει η μπαταρία τι κάνεις; Επίσης καιρό έχουμε να δούμε φωτογραφίες σου. Βγάζεις τίποτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, DVaderLa είπε

epl1, η πρώτη μου mirrorless. Για τις omd είχα την em10, έχουν μια γοητεία αλλά παλαιά, η αίσθηση στο χέρι και το βάρος της ήταν πολύ ωραίο. Θα σε συμβούλευα να δεις μια em10 mkii ή em5 mkii, από εκεί και μετά πήγαν σε πλαστικά σώματα για μείωση "βάρους" (και κόστους)...

Δες επίσης στο λινκ, έναν φακό στολίδι. Για κάτι τέτοιους φακούς αξίζει το σύστημα mft.

https://www.dpreview.com/products/olympus/lenses/olympus_m_12_2

 

   Δυστυχώς οι Zuiko είναι λίγο μακριά από τα οικονομικά του μέσου ερασιτέχνη , ένας 12αρης , 24αρης μάλλον στα 700 ευρώ ........ είναι μακρόπνοη επένδυση και φοβάμαι για τα ηλεκτρονικά του .

  Ακόμη και οι σειρές για 4/3 παραμένουν πανάκριβες σαν μεταχειρισμένα . Η τέχνη θέλει θυσίες !

   Στον αντίποδα , τα είδα πρόσφατα στο banggood , καμεροκινητα έξυπνα καμουφλαρισμένα σαν φωτογραφικά σύνολα , μάλιστα κυκλοφορούν σε δύο τρία διαφορετικά σχέδια σαν κέλυφος σαν απομιμήσεις εξελιγμένων compact η και bridge μηχανών , σε τιμές έως 70 ευρώ .

  https://m.banggood.com/16MP-1080P-16X-Zoom-2_4-Inch-TFT-Screen-Anti-shake-Digital-Camera-with-Built-in-Microphone-p-1367576.html?rmmds=search&act_poa=SKUA51757&cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, babisskg είπε

   Δυστυχώς οι Zuiko είναι λίγο μακριά από τα οικονομικά του μέσου ερασιτέχνη , ένας 12αρης , 24αρης μάλλον στα 700 ευρώ ........ είναι μακρόπνοη επένδυση και φοβάμαι για τα ηλεκτρονικά του .

  Ακόμη και οι σειρές για 4/3 παραμένουν πανάκριβες σαν μεταχειρισμένα . Η τέχνη θέλει θυσίες !

   Στον αντίποδα , τα είδα πρόσφατα στο banggood , καμεροκινητα έξυπνα καμουφλαρισμένα σαν φωτογραφικά σύνολα , μάλιστα κυκλοφορούν σε δύο τρία διαφορετικά σχέδια σαν κέλυφος . Τιμές έως 70 ευρώ .

  https://m.banggood.com/16MP-1080P-16X-Zoom-2_4-Inch-TFT-Screen-Anti-shake-Digital-Camera-with-Built-in-Microphone-p-1367576.html?rmmds=search&act_poa=SKUA51757&cur_warehouse=CN

Το συγκεκριμένο δεν τον έχω δοκιμάσει. Αλλά επειδή έχω στην κατοχή μου τον 17αρη και τον 12 40 2.8 μπορώ να σου πω ότι έχουν την ίδια αίσθηση με τον nikon 50mm 1.8 E. Επίσης και να χαλάσουν τα ηλεκτρονικά,  έχεις μηχανική ροδέλα εστίασης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DVaderLa είπε

Το συγκεκριμένο δεν τον έχω δοκιμάσει. Αλλά επειδή έχω στην κατοχή μου τον 17αρη και τον 12 40 2.8 μπορώ να σου πω ότι έχουν την ίδια αίσθηση με τον nikon 50mm 1.8 E. Επίσης και να χαλάσουν τα ηλεκτρονικά,  έχεις μηχανική ροδέλα εστίασης. 

    Από εδώ και πέρα , πρέπει να παραμείνω σε ένα σύστημα και για οικονομικούς λόγους , συν λίγο φίλμ . Ίσως διατηρήσω το 4/3 , το οποίο εμπιστεύομαι , αλλιώς θα δοθεί χάριν του F mount . Για mft , έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από τον Sigma 19 f/2.8 ex dn .

1 ώρα πριν, nickolas είπε

 Δεν τα λέτε σε pm καλύτερα;

    Έχεις δίκιο , πολύ σωστά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα 2-3 σελίδες (όχι όλες, με συγχωρείτε) και δεν είδα κανέναν να εξηγεί όμορφα και ωραία στον Νικόλα ότι οι τεχνικές πληροφορίες που αναφέρουν στα κινητά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα για να μην χάνει χρόνο να κάνει συγκρίσεις με αυτές.. 😕 Και προφανώς όταν τελειώσουμε με τις τεχνικές πληροφορίες (mp, f, mm κλπ) βλέπουμε και τα υπόλοιπα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, David_ioa είπε

Διάβασα 2-3 σελίδες (όχι όλες, με συγχωρείτε) και δεν είδα κανέναν να εξηγεί όμορφα και ωραία στον Νικόλα ότι οι τεχνικές πληροφορίες που αναφέρουν στα κινητά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα για να μην χάνει χρόνο να κάνει συγκρίσεις με αυτές.. 😕 Και προφανώς όταν τελειώσουμε με τις τεχνικές πληροφορίες (mp, f, mm κλπ) βλέπουμε και τα υπόλοιπα..

Αδαή, απονήρευτε και αθώε νεανία....... :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, David_ioa είπε

Διάβασα 2-3 σελίδες (όχι όλες, με συγχωρείτε) και δεν είδα κανέναν να εξηγεί όμορφα και ωραία στον Νικόλα ότι οι τεχνικές πληροφορίες που αναφέρουν στα κινητά δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα για να μην χάνει χρόνο να κάνει συγκρίσεις με αυτές.. 😕 

Και τι ενδιαφέρει η πραγματικότητα κάποιον που δεν βγάζει φωτογραφίες ;

 

Για τους 50ρηδες , βρίσκω υπερβολική τη χρήση και κατοχή του e series , εφόσον έχεις τον αντίστοιχο af (non d) Μπάμπη. 

ΓΙα ai-s υπάρχουν κάποιοι φοβεροί σταθεροί τηλεφακοί που τους βρίσκω πολύ ελκυστικούς !

Π.χ. Nikon 300mm f/4.5 AI-s , Nikkor 400 mm f/ 5.6 IF ED κτλ !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remake απο μνήμης συνέχεια (άλλη εστιακή απόσταση και διαφορετική οπτική γωνία αλλά "it is what it is"...)

Στο χέρι με το iPhone προφανώς, δεν κουβαλούσα τρίποδο με το κινητό.

XWFO7cV.jpg

 

mMAq6K7.jpg

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανέμορφες εικονες .

PSX-20191030-134842.jpg

 

Εδω ειναι το κακο αθλιο άχρηστο sony xz1 που καμια επαφή δεν εχει με το iphone . 

Και το ζουμι ειναι ......να θες , αν δεν θες δουλειά δεν γίνεται .

Αν θες λοιπόν πιστεύω η κάμερα πάντα θα εχει τον πρώτο λογο και μετα το κινητό .

 

Ειχα και την nikon j5 εκει , αλλα επειδή οπως εχω γραψει έχει μόνιμα καρφωμένο επανω τον 1.8 δεν μπορούσα απο τον κοσμο τον πολύ να πάρω απόσταση για να παρω μεγάλο κάδρο , έβγαινε κοντινό .

 

Οποτε ανέλαβε το ψοροsony για την κοινη γνώμη .

Δεν το μετάνιωσα !!!

Dxomark και τα @ρχ.....μου .

ολοι στα specs .

 

Ωστόσο να κανω ενα σχόλιο σε τι μπορώ να ξεχωρίσω ένα κινητό απο μια κάμερα ως νουμπας απο οσα εχω δει γενικά .

Θα καταλάβω την καμερα στους ανθρώπους , είτε κοντά είτε μακριά "street photography" , σε ζωα και ειδικά πουλιά και εαν η jpeg του κινητού είναι άθλια με αντίθεση κάργα και οξυτητα .

 

Δεν μπορώ πολλές φορές να αντιληφθώ τι τράβηξε , σε κτίρια σε landscape και νύχτες . 

Μονο η οξύτητα εάν βοηθήσει , που πλεον τα καινούργια την κουμαντάρουν μιας και δεν την έχουν ανάγκη καθότι έχουν λεπτομέρεια καλή .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, georgerapp είπε

Και το ζουμι ειναι ......να θες , αν δεν θες δουλειά δεν γίνεται .

Πολύ σωστός.

Αφιερωμένη 🙂

HKQpBmZ.jpg

Επεξ/σία από MAFAKA
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

"Με σάλιο και υπομονή..."

 

fX3Nisc.jpg

Υπέροχη! Με κινητό ή ευρυγώνιο σε μηχανή; Εσύ το άνοιξες το εμπορικό;;;; Δεν υπάρχει ψυχή μέσα εκεί!

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Υπέροχη! Με κινητό ή ευρυγώνιο σε μηχανή; Εσύ το άνοιξες το εμπορικό;;;; Δεν υπάρχει ψυχή μέσα εκεί!

Σε ευχαριστώ.

Μόνο με κινητό οι φωτογραφίες που ανεβάζω  σε αυτό το νήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...