Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, allpaple είπε

Απλα αληθοφανες με αρκετες ανακριβειες  αλλα δεν εχει καμμια σημασια.

...Ο εξοπλισμος μου ειναι κατηγοριας apsc. DSLR και mirrorless. Εκτος απο iphone φιλτατε nickolas τι μου προτεινεις?

Μεγάλε δώσε μας τη γνώση σου. Μην την κρατάς για τον εαυτό σου!

Με το κινητό είναι τι σου αρέσει πέρα από αντικειμενικά πράγματα. Για παράδειγμα ένα P30Pro κάπου που δουλεύεις στο τελε άκρο μάλλον θα δώσει καλύτερα αποτελέσματα από απλό κιτ APSC. 

Πολλές κοπέλες θα λατρέψουν selfie από Samsung/Lg 

Σε άντρες συχνά αρέσουν πορτραιτα και χρώματα των Pixel.

Αν θες video χαλαρά IPhone. 

Επίσης να πω πως άλλο τι σου αρέσει και άλλο τι νομίζεις ότι σου αρέσει. 
Συχνα θες χρόνο και βέβαια το υποσυνείδητο να αποφασίσει. Δεν είναι όλα θέμα οξύτητας πχ. σε full crop. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τελικα χομπι σου ειναι η φωτογραφια η το να διαβαζεις marketing specs και να βλεπεις συγκριτικα στο youtube; 
Δηλαδη μιας που απο τα ιατρικα βιβλια που εβγαλες φωτο (εδω γελαμε) για να δειξεις το ποιντ σου συμπεραινω οτι εισαι γιατρος, αν ακουγες εναν χειρουργο να υπερασπιζεται την Χ,Υ καινουργια εγχειρητικη τεχνικη αλλα απο μερα σε μερα δεν εκανε εγχειρησεις παρα μονο διαβαζε μελετες για τις τεχνικες, θα τον επαιρνες στα σοβαρα; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ, αν κάποιος θέλει (και το ανέχεται) , μπορεί να κάνει μια φωτογραφία από dslr , καρικατούρα (που να μοιάζει κινητού) , με όλων των ειδών τα ψηφιακά εφέ. 

Αρκεί να έχει raw και να θέλει να ασχοληθεί στον υπολογιστή του. DSC_5650.jpg.ca58d83b290b858a451ff88a4cb63760.jpg

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/12/2019 στις 11:04 ΜΜ, Ntinaras είπε

Το βιντεο ποιοτικα ειναι πολυ κακο.

δε ξερω αν εχεις κανει κατι λαθος στο export

αλλα πραγματικο 4k δεν ειναι σιγουρα

ειναι οριακα και με το ζορι 720p

Το ιδιο ισχύει και μετα iphone Xs και Max, και το iphone 11 pro και το  max ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Το ιδιο ισχύει και μετα iphone Xs και Max, και το iphone 11 pro και το  max ? 

Τα τελευταία  Iphone από ένα επίπεδο φωτισμού και πάνω έχουν πολύ καλό video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Vasilis T 92 είπε

Το ιδιο ισχύει και μετα iphone Xs και Max, και το iphone 11 pro και το  max ? 

δε ξερω, δεν εχω δει δειγμα.

αλλα λογικα θα ειναι χειροτερα απο dslr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να αναφέρω ...

Apple iPhone 11 Pro τιμές σκρουτζ, από 1078 ευρώ ως1621 ευρώ ...

Συγκρίνουμε δηλαδή τιμολογιακά με full frame φωτογραφικές για πλάκα. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/12/2019 στις 10:59 ΜΜ, nickolas είπε

P30Pro

Αυτο μου προτεινεις? Αυτο κοστιζει 3φορες πανω απο 

Στις 24/11/2019 στις 11:44 ΠΜ, nickolas είπε

να δώσει 299 ευρώ για να πάρει κιτ σύστημα

Κατι το οποιο να ειναι στα χρηματα που αναφαιρεις? δηλ 300 εουρα?

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κινητό είναι κάτι που κανείς έχει πάνω του ούτως ή άλλως.

Η φωτογραφική μηχανή είναι "έξτρα έξοδο."

Στα ~400 ευρώ κανείς βρίσκει το Pixel 3a (από Ελλάδα).

Αλλά πες μας τί δεν είναι αλήθεια στο άρθρο που παρέθεσα. 

Μην κρατάς τη γνώση για τον εαυτό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, allpaple είπε

Αυτο μου προτεινεις? Αυτο κοστιζει 3φορες πανω απο 

Κατι το οποιο να ειναι στα χρηματα που αναφαιρεις? δηλ 300 εουρα?

Mi9

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2019 στις 12:30 ΜΜ, Dr_73 είπε

Στο μεταξύ, αν κάποιος θέλει (και το ανέχεται) , μπορεί να κάνει μια φωτογραφία από dslr , καρικατούρα (που να μοιάζει κινητού) , με όλων των ειδών τα ψηφιακά εφέ. 

Αρκεί να έχει raw και να θέλει να ασχοληθεί στον υπολογιστή του. DSC_5650.jpg.ca58d83b290b858a451ff88a4cb63760.jpg

Αυτο ειναι φωτογραφια ''Flickr HDR 2008 edition'', επαιζε καποτε πολυ απο wannabe φωτογραφους, δεν ξερω πιο κινητο ειδες να το τερματιζει τοσο, ισως κανα φθηνιαρικο samsung σε ΑΙ-δια mode.

Σε σεναριο cityscape οπως αυτη που ανεβασες, το κινητο μου (mi9) με gcam και καποια μικρη επεξεργασια του raw απευθειας στο lightroom mobile μου δινει κατι τετοιο την νυχτα...

bolognia2.jpg

...και κατι τετοιο την μερα. Προσωπικα δεν βρισκω καμια αναγκη να κουβαλαω την coolpix a που ειχα παλιοτερα σχεδον παντα μαζι μου.
bolognia.jpg

Επισης αυτο που μου αρεσει να τραβαω κυριως με φωτογραφικη ειναι long exposure, βεβαια μια χαρα τροπος υπαρχει να το αναπαραγεις (μεχρι ενα σημειο) και με το κινητο, εδω φυσικα χρειαζεσαι και pc για την επεξεργασια, αλλα ξερω οτι και τα τελευταια iphone και καποια huawei εχουν καποιο long exposure mode στο χερι, το οποιο δεν εχω δοκιμασει και δεν εχω αποψη:

40807763323_dfa3ab3b94_c.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα καινούριο κινητό  . 

Ξόδεψα 47 ευρώ , για το νόκια 3310 . Πιστεύω θα μου κρατήσει 4 χρόνια τουλάχιστον . 

Στο ίδιο χρονικό διάστημα , άλλοι , θα έχουν ξοδέψει 4-5 χιλιάρικα , για smartphones. 

Οπότε μια D850 κοστίζει τα μισά λεφτά. Με τα ίδια λεφτά, παίρνω μια d5.

Η d610 είναι χάρισμα , μπροστά στο κόστος των κινητών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Πήρα καινούριο κινητό  . 

Ξόδεψα 47 ευρώ , για το νόκια 3310 . Πιστεύω θα μου κρατήσει 4 χρόνια τουλάχιστον . 

Στο ίδιο χρονικό διάστημα , άλλοι , θα έχουν ξοδέψει 4-5 χιλιάρικα , για smartphones. 

Οπότε μια D850 κοστίζει τα μισά λεφτά. Με τα ίδια λεφτά, παίρνω μια d5.

Η d610 είναι χάρισμα , μπροστά στο κόστος των κινητών . 

Δεν ειναι το ιδιο ομως, το 3310 ποσταρει παπιοφατσες στο Instagram και στο Facebook ? Ε? Μπορεις με το 3310 να κανεις ΑΜΕΣΑ -οτι ωρα και να ειναι- like στις αλλες παπιοφατσες που ανεβαζουν αλλοι; Αλλα και να μπορει να κανει τα παραπανω, οι παπιοφατσες που θα βγαζει θα ειναι σαν να εχουν ξεπουπουλιαστει μπροστα στο θεικο Pixel και το συναφι του.

19 ώρες πριν, Razor333 είπε

 

Επισης αυτο που μου αρεσει να τραβαω κυριως με φωτογραφικη ειναι long exposure, βεβαια μια χαρα τροπος υπαρχει να το αναπαραγεις (μεχρι ενα σημειο) και με το κινητο, εδω φυσικα χρειαζεσαι και pc για την επεξεργασια, αλλα ξερω οτι και τα τελευταια iphone και καποια huawei εχουν καποιο long exposure mode στο χερι, το οποιο δεν εχω δοκιμασει και δεν εχω αποψη:

40807763323_dfa3ab3b94_c.jpg

H φωτο ειναι τουλαχιστο κακη, για μενα ειναι αθλια. 1000 φορες να ηταν σταιτικη.

Μπορω και μπορεις να κανεις απειρως καλυτερο αποτελεσμα με ΜΙΑ (1) μονο φωτογραφια αρκει να κατεχεις λιγο το αθλημα.

Δε θα ποσταρω εφω φωτο γιατι δεν ειναι δικη μου η αρχικη η οποια ειναι αυτη https://www.adslgr.com/forum/threads/299262-Συζήτηση-περί-φωτογραφικών-φακών-και-φραπέ?p=6236476&viewfull=1#post6236476

και το αποτελεσμα μετα απο λιγα λεπτα επεξεργασιας ειναι λιγα ποστ πιο κατω στο ιδιο θεμα https://www.adslgr.com/forum/threads/299262-Συζήτηση-περί-φωτογραφικών-φακών-και-φραπέ?p=6237680&viewfull=1#post6237680

και αυτο απο καρασυμπιεσμενο λογω vbulletin jpg. Με το raw οπως θα ειχα ολα τα δεδομενα της εικονας θα ειχαν γινει παπαδες.

 

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...