Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, nickolas είπε

Tα κινητά όχι απλά τραβάνε πολλές φώτο στη σειρά (για την ακρίβεια διαβάζουν τί έχει καταγράψει ο αισθητήρας τους) αλλά τις αξιοποιούν συνδυαστικά.

Έτσι σου δίνουν "χεράτη" φώτο, που φαίνονται ακόμα και τα αστέρια, με έκθεση ας πούμε 3s, χωρίς να είναι τα πάντα κουνημένα. Η έκθεση τους ήταν πχ 3s αλλά την έκοψαν σε πολλές μικρότερες εκθέσεις τις οποίες μετά με έξυπνο τρόπο άθροισαν. Οπότε έχεις το πλεονέκτημα της μακράς έκθεσης χωρίς τα μειονεκτήματά της (καμμένα pixel, κουνημένη φώτο).

Tα Pixel μάλιστα μπορούν να αντισταθμίσουν και την ίδια την κίνηση μέσα στη φώτο, κάτι που σταδιακά θα διαχυθεί σε όλα τα κινητά.

Οι full frame δεν χρειάζονται τα κόλπα και για να μαζέψουν το χάλι. Παίρνεις 5-30fps με raw αρχείο που έχει 14-15 stop native, αν πεις κάποιον φωτογράφο θα περιμένεις να πατάς το κουμπάκι κάθε φορά για να μαζεύει δείγματα η συσκευή ή τράβα με 3s exposure για να έχεις καλή νυχτερινή, θα γελάει μέχρι αύριο.

Δεν είναι τυχαίο ότι η gcam έχει αφαιρέσει εντελώς το burst, γιατί πρακτικά βγάζει off τις τεχνολογίες που αναφέρεις.

Γι'αυτό μάλλον κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά, άλλο 5-30fps raw με 14-15 stop dr και άλλο 1fps με 20 δείγματα για να φτάσει τα 14-15stop (λέμε τώρα) και το night mode συγκεκριμένα κάνει και πόση ώρα επεξεργασία μετά το κλικ και είναι κλειδωμένο το κουμπάκι, χωρια τις ταχύτητες που είναι πρακτικά άχρηστες για την οποιαδήποτε κίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, nickolas είπε

Αγαπητέ με βεβαιότητα μπορώ να σου πω ότι ο "επεξεργαστής εικόνας" της Sony καμία σχέση δεν έχει με τον επεξεργαστή της Apple ή της Google. 

Γιατί αγαπητέ εργάζεσαι στην apple, στην google και στην sony, σχεδίασες τους επεξεργαστές εικόνας και των 3, οπότε ξέρεις και με βεβαιότητα!!! Ωραία.... Εγώ λοιπόν δεν μίλησα για τις συγκεκριμένες εταιρείες, είπα το λογικό ότι και τον επεξεργαστή εικόνας του A14 στο τελευταίο iphone να έχεις θα κάνει τετραπλάσιο χρόνο να διαβάσει 50mp από 12mp... Δεν λέει τίποτα όμως αυτό... Απολύτως τίποτα.

Ένα είδος bracketing κάνει το ριμάδι το κινητό με AI για να αυξήσει το dynamic range του... Για φαντάσου την A1 με bracketing ριπή όχι 30 αλλά απλά 10 φωτογραφιών/δευτερόλεπτο και μετά ένα πέρασμα από edit... Και την συγκρίνεις ακόμη με κινητό;

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimoskoutr είπε

Γιατί αγαπητέ εργάζεσαι στην apple, στην google και στην sony, σχεδίασες τους επεξεργαστές εικόνας και των 3, οπότε ξέρεις και με βεβαιότητα!!! Ωραία....

Κοιτα...

Για τον Bionz X, που έχει η A7 III (8 φορές πιο αργός από τον καινούργιο Bionz XR) ξέρουμε ότι βασίζεται σε αρχιτεκτονική ARM Cortex-A5.

Το ορίτζιναλ Ipad βασίζεται σε Cortex A8, το Ipad 2 σε Cortex A9 κοκ.

Τα τωρινά Ipad σε γραφικά είναι κάποιες χιλιάδες (1000s) φορές πιο γρήγορα από το original. Επιπλέον υπάρχει το Α.Ι. που είναι ένα μεγάλο κομμάτι από τα σημερινά τσιπ.

...και το original Ipad ήδη ήταν 3 γενιές μπροστά από τον επεξεργαστή της A7 III.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Leica M3 του 1959

m3_black_enamel_set_1_0.jpg.54edef7f5135da057cac88516b535861.jpg

 

και φωτογραφία βγαλμένη με αυτή , πρόσφατα, δεκέμβριο του 2020.

023

 

 

 

Ναι οκ φίλτατε καλή η φωτογραφία αλλά αυτή δεν έχει καν αισθητήρα που πας χωρίς σούπερ ντούπερ κινητό; 😀👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά την καθυστέρηση, υπάρχει σαφής διαφορά μεταξύ των Iphone και των περισσότερων (αν όχι όλων...) των Android.

Η Αpple γενικά δε σε αφήνει να περιμένεις. Ακόμα και στο night mode νομίζω μετά την έκθεση έχεις πρακτικά αμέσως την φώτο. Αυτός είναι και ο λόγος που παρά το ότι έχει τους κορυφαίους επεξεργαστές τα Google Pixel σε πολλά σημεία δίνουν καλύτερες φώτο.... αλλά βέβαια εκεί, για τις καλύτερες αυτές φώτο, έχεις αναμονή.

Για κάποιον που έχει φωτογραφική/κες και θα ήθελε ένα κινητό για να μην τις κουβαλάει συνέχεια, θα πρότεινα σαφώς Iphone και σαν budget λύση την οικονομική σειρά των Pixel.

Τα "κινέζικα" και τα Samsung δίνουν ακόμα σε αρκετές περιπτώσεις oversharpened φώτο "κινητού".

Στα ~200 ευρώ βέβαια τα Κινέζικα είναι μονόδρομος και άριστα για τα χρήματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, nickolas είπε

Όσον αφορά την καθυστέρηση, υπάρχει σαφής διαφορά μεταξύ των Iphone και των περισσότερων (αν όχι όλων...) των Android.

Η Αpple γενικά δε σε αφήνει να περιμένεις. Ακόμα και στο night mode νομίζω μετά την έκθεση έχεις πρακτικά αμέσως την φώτο. Αυτός είναι και ο λόγος που παρά το ότι έχει τους κορυφαίους επεξεργαστές τα Google Pixel σε πολλά σημεία δίνουν καλύτερες φώτο.... αλλά βέβαια εκεί, για τις καλύτερες αυτές φώτο, έχεις αναμονή.

Για κάποιον που έχει φωτογραφική/κες και θα ήθελε ένα κινητό για να μην τις κουβαλάει συνέχεια, θα πρότεινα σαφώς Iphone και σαν budget λύση την οικονομική σειρά των Pixel.

Τα "κινέζικα" και τα Samsung δίνουν ακόμα σε αρκετές περιπτώσεις oversharpened φώτο "κινητού".

Στα ~200 ευρώ βέβαια τα Κινέζικα είναι μονόδρομος και άριστα για τα χρήματά τους.

Κάποιος που έχει φωτογραφικές, γιατί να μη θέλει να τις κουβαλάει συνέχεια;;;

Πέρα από την ποιότητα εικόνας, κλπ κλπ, το να κρατάς τη μηχανή, να σκοπεύεις και να νοιώθεις το κλικ, είναι μια ευχαρίστηση από μόνο του.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nickolas είπε

Όσον αφορά την καθυστέρηση, υπάρχει σαφής διαφορά μεταξύ των Iphone και των περισσότερων (αν όχι όλων...) των Android.

Η Αpple γενικά δε σε αφήνει να περιμένεις. Ακόμα και στο night mode νομίζω μετά την έκθεση έχεις πρακτικά αμέσως την φώτο. Αυτός είναι και ο λόγος που παρά το ότι έχει τους κορυφαίους επεξεργαστές τα Google Pixel σε πολλά σημεία δίνουν καλύτερες φώτο.... αλλά βέβαια εκεί, για τις καλύτερες αυτές φώτο, έχεις αναμονή.

 

Επιβεβαιώνω ότι το τελευταίο iPhone δίνει προτεραιότητα στην ταχύτητα λήψης στο  night mode και αποφεύγει τους παράλογα μεγάλους χρόνους λήψης.

Στο 99% των περιπτώσεων, αν αφήσεις το κινητό να επιλέξει αυτόματα το χρόνο έκθεσης στο night mode, αυτός δεν πρόκειται να υπερβεί το 1 δευτερόλεπτο.

Συχνά βλέπω να προτιμά να σηκώσει το ISO στο 400-640 κάνοντας stacking παρά να χρησιμοποιεί ISO 100 και να βαράει πολλαπλά καρέ για 3+ δευτερόλεπτα. 

Προφανή τα οφέλη σε κινούμενα θέματα  τη νύχτα (και ασφαλώς υπάρχει η επιλογή να παρακάμψεις χειροκίνητα το χρόνο έκθεσης φτάνοντας έως τα 10sec χωρίς τρίποδο και έως 30sec με στηριξη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως πρέπει να μετονομάσουμε το θέμα dslr vs iPhone;;; 

Δεν είναι το iphone το μόνο κινητό, και κοστίζει πολύ πάνω από το μέσο όρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pixel το βρίσκεις ~400 ευρώ.

...και κανεις και τη δουλειά σου σαν τηλεφωνο. 
Καποιος που σκέφτεται κιτ DSLR σίγουρα μπορεί να το αγοράσει εναλλακτικά. 
 

Αλλα σαν συνολικό πακέτο κατά τη γνώμη μου τα IPhone είναι μπροστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nickolas είπε

Pixel το βρίσκεις ~400 ευρώ.

...και κανεις και τη δουλειά σου σαν τηλεφωνο. 
Καποιος που σκέφτεται κιτ DSLR σίγουρα μπορεί να το αγοράσει εναλλακτικά. 
 

Αλλα σαν συνολικό πακέτο κατά τη γνώμη μου τα IPhone είναι μπροστά. 

Αντί για iPhone, pixel και κάμερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Pixel το βρίσκεις ~400 ευρώ.

...και κανεις και τη δουλειά σου σαν τηλεφωνο. 
Καποιος που σκέφτεται κιτ DSLR σίγουρα μπορεί να το αγοράσει εναλλακτικά. 
 

Αλλα σαν συνολικό πακέτο κατά τη γνώμη μου τα IPhone είναι μπροστά. 

κιτ mirrorless; Εναλακτικά ένα pixel καλύτερα; Ε τι διαβάζουμε εδώ μέσα...👍

Άρα πατάτα μεγάλη έκανα που τσίμπησα για την κορούλα μου μια m100 με τον κιτ φακό γιατί της αρέσει να φωτογραφίζει...ένα google pixel χωρίς να βάλω μέσα sim έπρεπε να της πάρω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

κιτ mirrorless; Εναλακτικά ένα pixel καλύτερα; Ε τι διαβάζουμε εδώ μέσα...👍

Άρα πατάτα μεγάλη έκανα που τσίμπησα για την κορούλα μου μια m100 με τον κιτ φακό γιατί της αρέσει να φωτογραφίζει...ένα google pixel χωρίς να βάλω μέσα sim έπρεπε να της πάρω...

Βέβαια, πάρα πολλοί είναι σε δίλημμα... Καλό κινητό (με all in one φάση) ή μια mirrorless π.χ. και ένα κινητό για να κάνεις την δουλειά σου. Και εγώ το ίδιο δίλημμα είχα αρχές Σεπτεμβρίου, μέχρι που είδε όνειρο ο Κωτσόβολος και το δίλημμα πήγε περίπατο.. Παρόλο που δεν έχω βγει πολύ έξω για φωτογράφιση, λόγω των συνθηκών, νομίζω έκανα την καλύτερη επιλογή, ανεξαρτήτως προσφοράς. Το έχω ξανά πει, με κάνει να θέλω να σηκωθώ από τον καναπέ. Μόλις βρω λίγο χρόνο να πάρω τα βουνά και τα λαγκάδια με ένα επιπλέον κίνητρο αφού τα έπαιρνα ούτως ή άλλως... Προσπαθώ να μάθω, να δω, να κατανοήσω ώστε αυτό το περιβόητο κλικ να με ευχαριστεί!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα το τυπικό σενάριο είναι γονιός με μωρό. Που δε θέλει να ασχοληθεί, αλλά θέλει φωτογραφίες. 
 

Εκει η κιτ DSLR θα ξεχαστεί σύντομα στο ντουλάπι εφόσον υπάρχει καλό κινητό κατά τη γνώμη μου. 
Για έναν που θέλει να ασχοληθεί/μάθει ομως σαφώς και έχει νόημα η αγορά της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...