Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Παλαιολιθικός εξοπλισμός η ψηφιακή Olympus 520 του 2008  ;;;

Η παρακάτω τραβήχτηκε με Canon T70 του 1984 και τον Vivitar της υπογραφής στα 205mm .

Μηχανή στο χέρι με φακό δίχως σταθεροποιητή ! Δίχως σταθεροποιητή και το  φίλμ  !

75420030.jpg.622f18044934044bd82e1d209310bd03.jpg

 

 

Εγώ δυστυχώς είμαι το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λένε σταθερό χέρι. Γι' αυτό βρήκα από τότε τις μοναδικές μηχανές που είχαν in body image stabilization!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Cntrl+X είπε

Το νήμα εδώ δεν αφορά τη φωτογραφική ματιά, αλλά τη φωτογραφική τεχνολογία. Επομένως, ανεξαρτήτως του αν αρέσει σε κάποιον ή όχι η συγκεκριμένη φωτογραφία, γεγονός είναι ότι έχει λεπτομέρεια. Αλλά αυτό που την κάνει πιο σημαντική ακόμα είναι το ότι τραβήχτηκε με παλαιολιθικό φωτογραφικό εξοπλισμό, το 2008. Πόσες ευκαιρίες χάθηκαν τόσα χρόνια για να βγουν φωτογραφίες της προκοπής απλά επειδή βγήκαν με κινητό; Θα έπρεπε να αντλούμε διδάγματα από αυτό.

Έκτοτε τα κινητά έχουν σαφώς βελτιωθεί φυσικά. Αλλά η δική μου πείρα λέει ότι αν αγαπάς τη φωτογραφία, έχεις dedicated camera μαζί σου. Έστω μια μικρή. Διαφορετικά, χάνεις φωτογραφικές ευκαιρίες.

Στην πράξη συμβαίνει κυρίως το ανάποδο. Βγάζει κάποιος φώτο "με τη φωτογραφική" όταν ο ίδιος κάποιος αν έβγαζε την ίδια φώτο με το κινητό θα ήταν καλύτερη.

Κουνημένες βραδυνές φωτογραφίες, ή με φόκους σε λάθος σημείο, ή καμμένες φώτο ημέρας.

...που σε καλά τωρινά κινητά θα έβγαιναν απλά με ένα κλικ.

Αναφέρομαι βεβαίως σε άτομα που δε θέλουν να ασχοληθούν με τη φωτογραφία, αλλά θέλουν φωτογραφίες (που είναι και ο κανόνας).

Επίσης μια φώτο ημέρας στα 200mm που δεν είναι κουνημένη δε λέει κάτι. Πιθανότατα να έχει τραβηχτεί στο 1/1000s ή και πιο γρήγορα οπότε δεν ξέρω σε τί αποσκοπεί η παράθεσή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nickolas είπε

Στην πράξη συμβαίνει κυρίως το ανάποδο. Βγάζει κάποιος φώτο "με τη φωτογραφική" όταν ο ίδιος κάποιος αν έβγαζε την ίδια φώτο με το κινητό θα ήταν καλύτερη.

Κουνημένες βραδυνές φωτογραφίες, ή με φόκους σε λάθος σημείο, ή καμμένες φώτο ημέρας.

...που σε καλά τωρινά κινητά θα έβγαιναν απλά με ένα κλικ.

Αναφέρομαι βεβαίως σε άτομα που δε θέλουν να ασχοληθούν με τη φωτογραφία, αλλά θέλουν φωτογραφίες (που είναι και ο κανόνας).

Επίσης μια φώτο ημέρας στα 200mm που δεν είναι κουνημένη δε λέει κάτι. Πιθανότατα να έχει τραβηχτεί στο 1/1000s ή και πιο γρήγορα οπότε δεν ξέρω σε τί αποσκοπεί η παράθεσή της.

To ότι η φωτογραφία δεν είναι κουνημένη στα 150mm (300 equivalent) με χρόνο έκθεσης 1/500 πράγματι δεν το λες κατόρθωμα. Το ότι με σώμα 10+ ετών με τότε κιτ φακό 40 - 150 και αισθητήρα 4/3, αξίας μηδενικής σήμερα, παίρνεις ένα αποτέλεσμα τόσο οξύ, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια, είναι άξιο λόγου. Επίσης είναι η σύγκριση που ζητάς από την αρχή. Κιτ φακός σκοτεινός, για να συγκρίνουμε με το κινητό των 1500 ευρώ. Ας δούμε λοιπόν σε αντιπαράθεση μια αντίστοιχη φωτογραφία από ένα κινητό οποιασδήποτε αξίας.

Σύγκριση με φωτογραφίες σύγχρονου aps-c αισθητήρα και φακού af-p αντίστοιχα σύγχρονου, όπως του φίλου Cntrl+X, δε βάζω στο παιχνίδι γιατί το θεωρώ άδικο για τα κινητά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καθίσει και διαβάσει όλο το νήμα από την αρχή, ο Νικόλας μου θυμίζει κάτι άτομα σε παρέα μοτοσυκλετιστων που έχουν αγοράσει όλα τα περιοδικά, ξέρουν απ'εξω τιμές, επιδόσεις, πια μηχανή είναι πιο γρήγορη στο 0-100km/h, πια έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής, πια βγήκε πρώτη στο τεστ του moto Φεβρουαρίου, αλλά οι ίδιοι δεν ξέρουν ισορροπία ή στην καλύτερη είναι πάντα φορτωμένοι σε κάποιον δικαβαλο και οι ίδιοι κυκλοφορούν με παπάκι.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Nikatsos είπε

Την ανέβασα με προσπαθεια 1 δευτερολεπτου αμέσως πριν μπω στο αμάξι να φύγω. Έβγαλα κινητό, πορτρέτο, ούτε καν πάτησα για εστίαση, πάτησα κλικ. Δεν είδαν καν τι έβγαλα, έβαλα κινητό τσέπη και φύγαμε. Διαδικασία 5 δευτερολέπτων και αποτέλεσμα καλο. Όχι πολύ καλό, όχι τέλειο. Και ναι, την ανέβασα για εξαιρετική. Ξαναλέω. Υπέρ της φωτογραφικής μηχανής είμαι, και σίγουρα αν έχεις στο ένα χέρι φωτογραφική και στο άλλο κινητό, θα βγάλεις με τη φωτογραφική hands down! Αλλά τα κινητά πλέον βγάζουν θαυμάσιες, όπου ο απλός ερασιτέχνης είναι καλυμμένος 100%

Φιλε μου σκεψου ομως ποσο κριμα που δεν εβγαλες ακριβως το ιδιο καρε με φωτογραφικη. Ενω η ποζα μου αρεσει πολυ ειναι ανεστιαστη και φοβερα υποφωτισμενη. Στην οθονη του υπολογιστη μου βλεπω μονο πιξελ κ οχι μυτη και οξυτητα στο μηδεν. Μην το παω παραπανω σε αλλες λεπτομερειες , δεν θελω να κανω τον πονηρο. Ναι τα κινητα πλεον βγαζουν υπερτιμιες φωτογραφιες κ εχουν αντικαταστησει  ανετα τις απλες κομπακτ αλλα το θεμα εδω ειναι κινητο vs dslr. Κανενα κινητο δεν θα την εβγαζε καλυτερη ακομα κ απο dslr δεκαετιας. Προσωπικα δεν την θεωρω σναπσοτ γιατι το μοντελο εχει στηθει για την ποζα συν οτι ο καπνος δεν ειναι φυσικος εκτος κ εαν πινει ξηρο παγο :P  Απο ηλεκτρονικο τσιγαρο;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί, όσοι έχετε DSLR έχετε και κινητό. Σχεδόν όλοι δηλαδή. Ιδού η Ρόδος...

Υγ. Προσωπικά έχω ανεβάσει διάφορες φορές εδώ μέσα, αλλά πλέον τα κινητά έχουν φύγει πολύ από το Iphone 7 plus μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, nickolas είπε

Υγ. Προσωπικά έχω ανεβάσει διάφορες φορές εδώ μέσα, αλλά πλέον τα κινητά έχουν φύγει πολύ από το Iphone 7 plus μου.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα καλό! Θέλουμε κι άλλο ανέκδοτο! 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nikon to cease operations at two of its interchangeable lens production factories in March

Σύμφωνα με το  άρθρο είχε ήδη κλείσει ένα εργοστάσιο στην Ιαπωνία και είχε μεταφέρει την παραγωγή του στην Ταϋλάνδη. Πλέον θα έχει ένα μόνο εργοστάσιο στην Ιαπωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Φιλε μου σκεψου ομως ποσο κριμα που δεν εβγαλες ακριβως το ιδιο καρε με φωτογραφικη. Ενω η ποζα μου αρεσει πολυ ειναι ανεστιαστη και φοβερα υποφωτισμενη. Στην οθονη του υπολογιστη μου βλεπω μονο πιξελ κ οχι μυτη και οξυτητα στο μηδεν. Μην το παω παραπανω σε αλλες λεπτομερειες , δεν θελω να κανω τον πονηρο. Ναι τα κινητα πλεον βγαζουν υπερτιμιες φωτογραφιες κ εχουν αντικαταστησει  ανετα τις απλες κομπακτ αλλα το θεμα εδω ειναι κινητο vs dslr. Κανενα κινητο δεν θα την εβγαζε καλυτερη ακομα κ απο dslr δεκαετιας. Προσωπικα δεν την θεωρω σναπσοτ γιατι το μοντελο εχει στηθει για την ποζα συν οτι ο καπνος δεν ειναι φυσικος εκτος κ εαν πινει ξηρο παγο :P  Απο ηλεκτρονικο τσιγαρο;

Συμφωνώ σε όλα μαζί σου! Ηλεκτρονικό φιλε, ναι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτό σκέφτηκα στην φωτογραφία με το κορίτσι και το ζεστό ρόφημα .

Εαν ηταν μια μηχανή θα σε ταξίδευαν το σκηνικό αλλα και τα μάτια της .

Γενικα εαν ησουν εκει που ήσουν και δεν εβγαλες την μηχανη από βαρεμάρα εχασες , εσυ , οχι καποιος αλλος .

Και παει στον καθένα αυτό .

Ναι έχουν ανέβει τα κινητά , ναι εχουν γίνει πριόνια και το λέω σοβαρά σοβαρά , αλλα εαν έχετε την μηχανή κοντά και βαρατε με αυτά πυροβολατε τα πόδια σας . 

 

Μόλις τώρα, georgerapp είπε

Και εγω αυτό σκέφτηκα στην φωτογραφία με το κορίτσι και το ζεστό ρόφημα .

Εαν ηταν μια μηχανή θα σε ταξίδευαν το σκηνικό αλλα και τα μάτια της .

Γενικα εαν ησουν εκει που ήσουν και δεν εβγαλες την μηχανη από βαρεμάρα εχασες , εσυ , οχι καποιος αλλος .

Και παει στον καθένα αυτό .

Ναι έχουν ανέβει τα κινητά , ναι εχουν γίνει πριόνια και το λέω σοβαρά σοβαρά , αλλα εαν έχετε την μηχανή κοντά και βαρατε με αυτά πυροβολατε τα πόδια σας . 

 

Εγω το χρησιμοποιώ για το wide , καθοτι στην δικια μου ειναι μονιμα επάνω ενας 50mm ισοδύναμος με ff και το πλανο είναι στενό .

Και παλι μονο οταν δεν μπορω να πάω πίσω , δηλαδη υπαρχει γκρεμός!!!!!!

Με εχει κανει να πηγαινοερχομαι , αλλά αξίζει .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Και εγω αυτό σκέφτηκα στην φωτογραφία με το κορίτσι και το ζεστό ρόφημα .

Εαν ηταν μια μηχανή θα σε ταξίδευαν το σκηνικό αλλα και τα μάτια της .

Γενικα εαν ησουν εκει που ήσουν και δεν εβγαλες την μηχανη από βαρεμάρα εχασες , εσυ , οχι καποιος αλλος .

Και παει στον καθένα αυτό .

Ναι έχουν ανέβει τα κινητά , ναι εχουν γίνει πριόνια και το λέω σοβαρά σοβαρά , αλλα εαν έχετε την μηχανή κοντά και βαρατε με αυτά πυροβολατε τα πόδια σας . 

 

Εγω το χρησιμοποιώ για το wide , καθοτι στην δικια μου ειναι μονιμα επάνω ενας 50mm ισοδύναμος με ff και το πλανο είναι στενό .

Και παλι μονο οταν δεν μπορω να πάω πίσω , δηλαδη υπαρχει γκρεμός!!!!!!

Με εχει κανει να πηγαινοερχομαι , αλλά αξίζει .

Κι εγώ το κινητό, πέρα από φωτογραφίες για τη δουλειά, το χρησιμοποιώ κυρίως για τον ευρυγώνιο, αν δεν έχω μαζί μου αντίστοιχο φακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 4/2/2021 στις 8:49 ΜΜ, sakis_colt είπε

Φιλε μου σκεψου ομως ποσο κριμα που δεν εβγαλες ακριβως το ιδιο καρε με φωτογραφικη. Ενω η ποζα μου αρεσει πολυ ειναι ανεστιαστη και φοβερα υποφωτισμενη. Στην οθονη του υπολογιστη μου βλεπω μονο πιξελ κ οχι μυτη και οξυτητα στο μηδεν. Μην το παω παραπανω σε αλλες λεπτομερειες , δεν θελω να κανω τον πονηρο. Ναι τα κινητα πλεον βγαζουν υπερτιμιες φωτογραφιες κ εχουν αντικαταστησει  ανετα τις απλες κομπακτ αλλα το θεμα εδω ειναι κινητο vs dslr. Κανενα κινητο δεν θα την εβγαζε καλυτερη ακομα κ απο dslr δεκαετιας. Προσωπικα δεν την θεωρω σναπσοτ γιατι το μοντελο εχει στηθει για την ποζα συν οτι ο καπνος δεν ειναι φυσικος εκτος κ εαν πινει ξηρο παγο :P  Απο ηλεκτρονικο τσιγαρο;

Ανεστίαστη και υποφωτισμένη θα μπορούσε ακόμα πιο εύκολα να βγει με κλασσική μηχανή.

Όσον αφορά το πιξέλιασμα, βλέπεις μια upscaled photo από το Instagram. Tί περιμένεις? Το ίδιο θα έβλεπες με ό,τι και να είχε τραβηχτεί. Θυμίζω ότι αρχικά το Instagram δεν άφηνε καν την μεγέθυνση των φωτογραφιών για αυτόν τον λόγο. Ήθελε να τις βλέπεις όπως είναι, όπως αρμόζει σε όλα τα έργα τέχνης. Δεν πάει κανείς να κολλήσει τη μούρη του στον πίνακα να δει τις πινελιές.

Η φώτο είναι πολύ ωραία όπως είναι. Θα είχε ενδιαφέρον ο Nikatsos να μας πει τα settings που τραβήχτηκε και το μοντέλο του κινητού και βέβαια αν γίνεται να την ανεβάσει κάπου ασυμπίεστη, έστω και χωρίς επεξεργασία.

Για να δούμε αν θα μπορούσε να τραβηχτεί με αξιώσεις από κιτ σύστημα. Μην είστε βέβαιοι και μην το πέρνετε σαν δεδομένο αυτό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δεν πάει κανείς να κολλήσει τη μούρη του στον πίνακα να δει τις πινελιές.

Το εχω πει παλαιοτερα αλλα θα το ξαναπω, εισαι ημιμαθης και με παρωπιδες, οχι μονο τις κοιταμε αλλα τις μελεταμε κιολας

ενα τυχαιο παραδειγμα http://www.essentialvermeer.com/technique/technique_overview.html

τωρα και με τη βοηθεια της τεχνολογιας  https://jivp-eurasipjournals.springeropen.com/articles/10.1186/1687-5281-2014-53

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

 

Ανεστίαστη και υποφωτισμένη θα μπορούσε ακόμα πιο εύκολα να βγει με κλασσική μηχανή.

Όσον αφορά το πιξέλιασμα, βλέπεις μια upscaled photo από το Instagram. Tί περιμένεις? Το ίδιο θα έβλεπες με ό,τι και να είχε τραβηχτεί. Θυμίζω ότι αρχικά το Instagram δεν άφηνε καν την μεγέθυνση των φωτογραφιών για αυτόν τον λόγο. Ήθελε να τις βλέπεις όπως είναι, όπως αρμόζει σε όλα τα έργα τέχνης. Δεν πάει κανείς να κολλήσει τη μούρη του στον πίνακα να δει τις πινελιές.

Η φώτο είναι πολύ ωραία όπως είναι. Θα είχε ενδιαφέρον ο Nikatsos να μας πει τα settings που τραβήχτηκε και το μοντέλο του κινητού και βέβαια αν γίνεται να την ανεβάσει κάπου ασυμπίεστη, έστω και χωρίς επεξεργασία.

Για να δούμε αν θα μπορούσε να τραβηχτεί με αξιώσεις από κιτ σύστημα. Μην είστε βέβαιοι και μην το πέρνετε σαν δεδομένο αυτό.

Φιλτατε αλήθεια τις 2 τελευταίες προτάσεις τις εννοείς ε; Εσύ δεν είσαι που έχεις μια m100 με τον 22f2 νομίζω; Λάθος το θυμάμαι; Δηλαδή η m100 με το κιτ φακουδάκι της δεν την βγάζει αυτή την φώτο; Που το καλοκαίρι σε προσφορά για μια μέρα έκανε 220 ευρώ! Α Ν Ε Τ Α... Και μάλιστα με το face autofocus της σίγουρα εστιασμένη στο πρόσωπο και όχι στο σκουφάκι... Και μένα μου άρεσε η φωτογραφία και ας είναι εστιασμένη αλλού, όμορφη πόζα, ο καπνός εξαιρετική ιδέα οκ... Αλλά άλλο αυτό άλλο να λέμε ότι δεν είναι σίγουρο ότι την έβγαζε κιτ σημερινό σύστημα.

Να σημειώσω την m100 κιτ από την προσφορά την πήρα για την κορούλα μου και την έχω δουλέψει την μηχανούλα. Ειδικά σε ριπή που την έχω συνέχεια εγώ το συγκεκριμένο πορτραίτο θα το έβγαζε... Και όχι μόνο αυτή ε... Παρόλα αυτά ξαναλέω η ματιά του φωτογράφου για μένα εξαιρετική στην συγκεκριμένη φωτογραφία... Τον πρόδωσε λιγάκι το κινητό. Υγεία δεν είναι κακό... Το ξαναδοκιμάζει.

Επεξ/σία από dimoskoutr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nickolas είπε

 

Ανεστίαστη και υποφωτισμένη θα μπορούσε ακόμα πιο εύκολα να βγει με κλασσική μηχανή.

Όσον αφορά το πιξέλιασμα, βλέπεις μια upscaled photo από το Instagram. Tί περιμένεις? Το ίδιο θα έβλεπες με ό,τι και να είχε τραβηχτεί. Θυμίζω ότι αρχικά το Instagram δεν άφηνε καν την μεγέθυνση των φωτογραφιών για αυτόν τον λόγο. Ήθελε να τις βλέπεις όπως είναι, όπως αρμόζει σε όλα τα έργα τέχνης. Δεν πάει κανείς να κολλήσει τη μούρη του στον πίνακα να δει τις πινελιές.

Η φώτο είναι πολύ ωραία όπως είναι. Θα είχε ενδιαφέρον ο Nikatsos να μας πει τα settings που τραβήχτηκε και το μοντέλο του κινητού και βέβαια αν γίνεται να την ανεβάσει κάπου ασυμπίεστη, έστω και χωρίς επεξεργασία.

Για να δούμε αν θα μπορούσε να τραβηχτεί με αξιώσεις από κιτ σύστημα. Μην είστε βέβαιοι και μην το πέρνετε σαν δεδομένο αυτό.

Καθε φορα που λες ''κιτ συστημα'' καπου ενας φωτογραφος τρωει τους φακους του. η D3500 με τον ΚΙΙΙΙΤΤΤΤ φακο βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο κινητα με την 3πλασια αξια. Αληθεια δεν εχεις βαρεθει τοσο καιρο; Επισης ανεστιαστη για να βγαλω με την φωτογραφικη μηχανη πρεπει να εχω τις δικες σου γνωσεις γυρω απο την φωτογραφια. Η φωτογραφια ειπα οτι μου αρεσει αλλα θα μπορουσα να την βγαλει πολυ καλυτερη με την φωτογραφικη κ συμφωνησε κ το παιδι που την ανεβασε.

Οριστε με εναν σαπιο πλαστικο φακο 20ετιας ,αξιας το πολυ 30 € σημερα, ΚΙΤ 28-80 με 3.3-5.6 (2001) και μηχανη η D7000 του 2010 οταν ξεκινησα να βγαζω φωτογραφιες. Για να μην βαλω με την D750 που εχω τωρα κ εχουμε δραματα. Δειξε μου χερατες (αυτο δεν ειναι το πλεονεκτημα των κινητων;να μην κουβαλαμε τριποδο;) που εχεις ΒΓΑΛΕΙ ΕΣΥ καλυτερες κ εγω δεν ξαναποσταρω σε αυτο το θεμα. 

IMG_20191008_212706_203.jpg

Επεξ/σία από sakis_colt
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...