Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε λέω τίποτα τυχαία. Μην είστε σίγουροι ότι κιτ σύστημα θα μπορούσε να "δώσει" τη φώτο. Κιτ σύστημα (ειδικά παλαιότερα όπως η D3100) δεν βγάζει καλά σε μέτριο φως δωματίου... 

Τώρα το να ποστάρετε φώτο με έκθεση 30s σε σταθερό σημείο που μοντέρνο κινητό την τραβάει στο χέρι δεν ξέρω τί εξυπηρετεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, nickolas είπε

Δε λέω τίποτα τυχαία. Μην είστε σίγουροι ότι κιτ σύστημα θα μπορούσε να "δώσει" τη φώτο. Κιτ σύστημα (ειδικά παλαιότερα όπως η D3100) δεν βγάζει καλά σε μέτριο φως δωματίου... 

Τώρα το να ποστάρετε φώτο με έκθεση 30s σε σταθερό σημείο που μοντέρνο κινητό την τραβάει στο χέρι δεν ξέρω τί εξυπηρετεί.

Μεχρι να μας δειξεις φωτογραφια ΣΟΥ Long exposure χερατη το μονο που διαβαζουμε μπλα μπλα μπλα ισοδυναμα μπλα μπλα κιτ φακος μπλα μπλα.Επισης η φωτο αυτη δεν ειναι 30 σεκ γιατι εαν ηξερες 2 πραγματα θα το καταλαβαινες μπλα μπλα κιτ ισοδυναμα μπλα. Καλο απογευμα

Επεξ/σία από sakis_colt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας το παραδεχτούμε. Μερικές φορές τα κινητά βγάζουν φοβερές φωτογραφίες.

Εδώ για παράδειγμα μια φωτογραφία από ένα Huawei με τη φοβερή ανάλυση των 48mpixels.

Μου αρέσει εξαιρετικά αυτή η φωτογραφία. Λένε ότι είναι από ένα νησί, μιας μπανανίας, όπου ένας πρωθυπουργός απολαμβάνει την υπέροχη παρέα ενός βουλευτή και μερικών άλλων φιλαρακίων (εγώ μετρώ 19 κεφάλια σε ένα μόνο μπαλκόνι) παραβιάζοντας τα περιοριστικά μέτρα που ο ίδιος έχει θεσπίσει για τους πολίτες του εν μέσω μιας πανδημίας. Αυτά για την ιστορία της φωτογραφίας, όχι ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία βέβαια.

Οπότε, το μείζον ερώτημα, που προκύπτει είναι, πως σας φαίνεται εσάς η ανάλυση, η ποιότητα εικόνας, το χρώμα; Θα έβγαινε τόσο ωραία με μια DSLR;

EtjlBGdWgAAP62Z.jpeg

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sakis_colt είπε

15. Mε παραπανω ο φακος αυτος θα εκανε star trails. 15 ειναι το οριο του

Δεν ισχύει ο "κανονας του 500" για να μην εχουμε κουνημενα αστέρια;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση 28mm (εκει φαντάζομαι την εβγαλες) επι το 1.5 crop factor της d7000

500/42= ~ 12 sec

 

Στα 18mm (dx) 500/27=18.5 sec και παρατήρησα ενα πολυ μικρό star trail με 20sec λήψη. .

Εδω στη δικια σου δε φαίνεται κάτι. 

 

Τις εχω ξαναποσταρει αυτές...για την ιστορία με κιτ φακο ειναι σε dx σώμα...

Αλλα χωρίς το 8πυρινο κινητό με τις 2 κάμερες δε θα ειχα βγαλει τη δεύτερη. 

Φώτισα με το λεντοφακο του 😁

PSX_20200823_221637-01-1484x2226.jpeg

PSX_20200813_220657-01-1484x2226.jpeg

Επεξ/σία από Ntinlanden
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Λοιπόν, ας το παραδεχτούμε. Μερικές φορές τα κινητά βγάζουν φοβερές φωτογραφίες.

Εδώ για παράδειγμα μια φωτογραφία από ένα Huawei με τη φοβερή ανάλυση των 48mpixels.

Μου αρέσει εξαιρετικά αυτή η φωτογραφία. Λένε ότι είναι από ένα νησί, μιας μπανανίας, όπου ένας πρωθυπουργός απολαμβάνει την υπέροχη παρέα ενός βουλευτή και μερικών άλλων φιλαρακίων (εγώ μετρώ 19 κεφάλια σε ένα μόνο μπαλκόνι) παραβιάζοντας τα περιοριστικά μέτρα που ο ίδιος έχει θεσπίσει για τους πολίτες του εν μέσω μιας πανδημίας. Αυτά για την ιστορία της φωτογραφίας, όχι ότι έχουν ιδιαίτερη σημασία βέβαια.

Οπότε, το μείζον ερώτημα, που προκύπτει είναι, πως σας φαίνεται εσάς η ανάλυση, η ποιότητα εικόνας, το χρώμα; Θα έβγαινε τόσο ωραία με μια DSLR;

EtjlBGdWgAAP62Z.jpeg

εκτος του οτι ειναι ασχετο τελειως με το πνευμα του νήματος, αν είναι "μεγαλα κεφαλια" και οι υπολοιποι εχουν εμβολιαστει ηδη. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vs_skg είπε

εκτος του οτι ειναι ασχετο τελειως με το πνευμα του νήματος, αν είναι "μεγαλα κεφαλια" και οι υπολοιποι εχουν εμβολιαστει ηδη. 

Δεν είναι άσχετο με το πνεύμα του νήματος το ότι σχολιάζω πως το σημαντικό θέμα είναι η ανάλυση, η ποιότητα εικόνας, και η σύγκριση DSLR με ένα κινητό των 48mp. Αυτό μας ενδιαφέρει εδώ 😉.

Αλλά μια που το αναφέρεις, πρώτον η επίτευξη ανοσίας δε μπορεί να θεωρηθεί δεδομένη πριν τη 2η δόση του εμβολίου και δεύτερον προς το παρόν κανένας νόμος δεν επιτρέπει το συνωστισμό εφόσον έχει κάνει κανείς το εμβόλιο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sakis_colt είπε

Καθε φορα που λες ''κιτ συστημα'' καπου ενας φωτογραφος τρωει τους φακους του. η D3500 με τον ΚΙΙΙΙΤΤΤΤ φακο βγαζει πολυ καλυτερες φωτογραφιες απο κινητα με την 3πλασια αξια. Αληθεια δεν εχεις βαρεθει τοσο καιρο; Επισης ανεστιαστη για να βγαλω με την φωτογραφικη μηχανη πρεπει να εχω τις δικες σου γνωσεις γυρω απο την φωτογραφια. Η φωτογραφια ειπα οτι μου αρεσει αλλα θα μπορουσα να την βγαλει πολυ καλυτερη με την φωτογραφικη κ συμφωνησε κ το παιδι που την ανεβασε.

Οριστε με εναν σαπιο πλαστικο φακο 20ετιας ,αξιας το πολυ 30 € σημερα, ΚΙΤ 28-80 με 3.3-5.6 (2001) και μηχανη η D7000 του 2010 οταν ξεκινησα να βγαζω φωτογραφιες. Για να μην βαλω με την D750 που εχω τωρα κ εχουμε δραματα. Δειξε μου χερατες (αυτο δεν ειναι το πλεονεκτημα των κινητων;να μην κουβαλαμε τριποδο;) που εχεις ΒΓΑΛΕΙ ΕΣΥ καλυτερες κ εγω δεν ξαναποσταρω σε αυτο το θεμα. 

Ο αέναος κύκλος επιχειρημάτων που διακρίνει κανείς στο παρόν νήμα, έχει περίπου ως εξής:

Δείχνετε μια φωτογραφία που είναι εμφανώς δύσκολο αν όχι αδύνατο να βγει με κινητό και αυτός θα σας πει: "Ε, και; αυτό θα μπορούσε να είχε βγει και με κινητό". Και αν του ζητήσετε να σας δείξει μια φωτογραφία του που να στηρίζει τη θέση του θα προσπεράσει. Αν τότε, τον εγκαλέσετε ότι αποφεύγει / δεν ξέρει κλπ να βγάλει φωτογραφίες, τότε μπορεί να τον στεναχωρήσετε και το σχόλιό σας μπορεί να διαγραφτεί όπως κάποιοι γνωρίζουμε πολύ καλά.

Αλλά μου φαίνεται ότι συνοψίζω τα αυτονόητα. Εδώ, μια παλιότερη δική μου προσπάθεια να βγάλω milky way. Δεν το έχω ξαναεπιχειρήσει έκτοτε. Η λήψη έγινε με τη Nikon D3300 και τον κιτ φακό, μια που αναφέρετε αν και τι μπορεί να κάνει κανείς με αυτόν. Η τοποθεσία είναι στον Άγιο Ισίδωρο Βοιωτίας και αυτό που βλέπει κανείς στο βάθος είναι το φως από τη βόρεια ακτή της Πελοποννήσου.

Milky way.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λέμε του λόγου το αληθές αστροφωτογραφια βγάζεις και με το κινητό. Η παρακάτω είναι με το m 10tpro το οποίο λατρεύω αλλά δεν είναι κ iphone ρε γμτ. (Επεξεργασία σε Photoshop express)

Χρόνος έκθεσης για την φωτό 3 ΛΕΠΤΑ. Χερατη βέβαια γιατί είχα πάρει ένα κουτί χάπια να μπορέσω να κρατήσω ακίνητο το xiaomi για 3 ΛΕΠΤΑ γιατί τα κινητά βγάζουν χερατες τέτοιες φωτογραφίες. Μόνο 3 ΛΕΠΤΑ

 

 

 

 

PSX_20210205_210506.jpg

Επεξ/σία από sakis_colt
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Ο αέναος κύκλος επιχειρημάτων που διακρίνει κανείς στο παρόν νήμα, έχει περίπου ως εξής:

Δείχνετε μια φωτογραφία που είναι εμφανώς δύσκολο αν όχι αδύνατο να βγει με κινητό και αυτός θα σας πει: "Ε, και; αυτό θα μπορούσε να είχε βγει και με κινητό". Και αν του ζητήσετε να σας δείξει μια φωτογραφία του που να στηρίζει τη θέση του θα προσπεράσει. Αν τότε, τον εγκαλέσετε ότι αποφεύγει / δεν ξέρει κλπ να βγάλει φωτογραφίες, τότε μπορεί να τον στεναχωρήσετε και το σχόλιό σας μπορεί να διαγραφτεί όπως κάποιοι γνωρίζουμε πολύ καλά.

Το έχω ξαναπεί πολλές φορές. Το παιδάκι είναι τρολ και πραγματικά πιστεύω ότι διασκεδάζει αφάνταστα με τα επιχειρήματα σας... Είναι ολοφάνερο πως δεν υπάρχει διάθεση σύγκρισης φωτογραφιών.

Ο αέναος λοιπόν αυτός κύκλος συζήτησης οφείλεται σε σας. Σκεφτείτε το λίγο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/2/2021 στις 2:25 ΜΜ, DVaderLa είπε

Στη σύγκριση με το IPhone έχει πλάκα... με «λίγη» επεξεργασία στο Lightroom φτάνει η φωτο της Canon το IPhone αλλά το IPhone «υστερεί» γιατί δεν αντέχει τόση κακοποίηση το αρχείο του (που στοκ είναι περίπου έτοιμο προς χρήση!). 

Στις 10/2/2021 στις 2:43 ΜΜ, alx301 είπε

+1

Ενα ενδιαφέρον βιντεο

 

 

Εδώ έχει πλάκα που λέει ότι η σταθεροποίηση είναι καλή και στα 2 συστήματα για να σου δείξει ένα τραγικό από πλευράς σταθεροποίησης video με τη Sony. ...και το Samsung βέβαια έχει πολλά artifact. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...