Προς το περιεχόμενο

DSLR vs smartphone III


nickolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 λεπτά πριν, nickolas είπε

Ολη τη δουλειά την κάνει το setup στούντιο φώτα.

To setup αυτό, είναι χτισμένο γύρω από τη λογική και την εργονομία της κάμερας και άρα προέκταση της φιλοσοφίας της. Υπάρχει, επειδή η κάμερα μπορεί να το αξιοποιήσει.

42 λεπτά πριν, nickolas είπε

πιστεύω σε νορμαλ μεγέθη δε θα φαινόντουσαν διάφορες

Καλό θα ήταν να καταθέσεις όχι μόνο αυτό που πιστεύεις αλλά αυτό που γνωρίζεις. Ισχυρίζομαι ότι δε γνωρίζεις τίποτα από όλα αυτά γιατί δεν ξέρεις πως να τα χρησιμοποιήσεις. Ούτε καν την κάμερα του κινητού σου. Για να το θέσω διαφορετικά, οι φωτογραφίες που ο ίδιος έχεις ανεβάσει, αποδεικνύουν ότι δεν αντιλαμβάνεσαι βασικές έννοιες τις φωτογραφίας. Είχες ανεβάσει φωτό από εσωτερικό αυτοκινήτου με clipped highlights αλλά και clipped σκοτεινά σαν παράδειγμα καλού τονικού εύρους ενώ ήταν ακριβώς το αντίθετο και φωτό από εσωτερικό δωματίου που έβγαζε μάτι το radiation effect από το κινητό, πάλι ως παράδειγμα τονικού εύρους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolas είπε

Η αλήθεια είναι ότι η φωτο θα έβγαινε και με IPhone. ...και δε χρειάζεται να είσαι άλλος φωτογράφος για αυτό. Με την κυρια κάμερα (26mm) οι διάφορες θα ήταν ελάχιστες. Με την 2.5x που είναι πιο κοντά σε εστιακό μήκος πιστεύω σε νορμαλ μεγέθη δε θα φαινόντουσαν διάφορες. 
Ολη τη δουλειά την κάνει το setup στούντιο φώτα.  
 

Το βασικό για να μάθεις κάποτε τουλάχιστον πέντε πράγματα για φωτογραφία είναι το να είσαι ανοιχτός στη μάθηση. Μέχρι τότε θα βλέπεις τις φωτογραφίες των περιοδικών και θα απορείς γιατί είναι έτσι. Ο εξοπλισμός δεν κάνει τον καλό φωτογράφο, όμως ο ίδιος φωτογράφος με καλύτερο εξοπλισμό θα έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Μακάρι να ήταν όπως τα λες ή κάποτε να γίνουν όπως τα λες. Μέχρι τότε:

LVIV, UKRAINE - March 10, 2016: Football Photographers At Work.. Stock  Photo, Picture And Royalty Free Image. Image 53869650.

πηγή: https://www.123rf.com/photo_53869650_lviv-ukraine-march-10-2016-football-photographers-at-work-during-the-uefa-europa-league-round-of-16-.html

Επεξ/σία από zipo
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πραγματικός επαγγελματικός εξοπλισμός στα γήπεδα, με τον οποίο στέλνουν την εικόνα του αγώνα στις τηλεοράσεις και χρησιμοποιεί φακούς των ~200.000 ευρώ χρησιμοποιεί αισθητήρα 2/3 της ίντσας. Μικρότερο δηλαδή αισθητήρα από πολλά κινητά. Αλλά δεν μπορούν να έχουν 50 τέτοιες κάμερες για στιγμιότυπα. Όποτε η φωτο από πάνω δείχνει τους full frame φτωχούς συγγένεις. 
 

Οσο για studio photo με IPhone, η Apple κάθε φορά στα Keynote έχει πολλά παραδείγματα. Σαφώς και δεν βολεύει για αυτό και δεν έχει επικρατήσει.
 

Αλλα με καλό φως να φτάνει στον αισθητήρα είτε με studio είτε/και με super duper φακό όπως στα γήπεδα, μεγάλος αισθητήρας δεν χρειάζεται. 
 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια μου βγηκε μια απορία που ειχα , γιατι οι κάμερες εχουν μικρό αισθητήρα ; Δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ροή των δεδομενων αν ειχαν μεγάλους ; 

Ισχύει αυτο που λενε 4κ ισον με 8mp φωτογραφία ; 

Αν θυμαμαι καλα το νουμερο .

1080p 4mp μόνο ; 

Αλλα κ πάλι γιατι να μην ειχαν 8mp ff να δωσει πονο ; 

Τι παίζει με τα βίντεο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Αλήθεια μου βγηκε μια απορία που ειχα , γιατι οι κάμερες εχουν μικρό αισθητήρα ; Δεν μπορούν να ανταπεξέλθουν στην ροή των δεδομενων αν ειχαν μεγάλους ; 

Ισχύει αυτο που λενε 4κ ισον με 8mp φωτογραφία ; 

Αν θυμαμαι καλα το νουμερο .

1080p 4mp μόνο ; 

Αλλα κ πάλι γιατι να μην ειχαν 8mp ff να δωσει πονο ; 

Τι παίζει με τα βίντεο ; 

     Ποιες είναι αυτές οι κάμερες με μικρό αισθητήρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δει μερικα specs απο βιντεοκάμερες , ξέρεις , για τον απλο κοσμο , που πιανεις στο πλαι με λουράκι , και εχουν ωραία απόδοση αλλα μικρό αισθητήρα οπως ειπε ο Νικόλας .

 

Για επαγγελματικες δεν εχω ιδεα . 

Ειναι σαν κινεζικα για εμενα , κάθησα μια φορά κ ειδα ενα βίντεο περί τηλεοπτικών καμερών κ δεν καταλαβα τίποτα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, georgerapp είπε

Εγω εχω δει μερικα specs απο βιντεοκάμερες , ξέρεις , για τον απλο κοσμο , που πιανεις στο πλαι με λουράκι , και εχουν ωραία απόδοση αλλα μικρό αισθητήρα οπως ειπε ο Νικόλας .

 

Για επαγγελματικες δεν εχω ιδεα . 

Ειναι σαν κινεζικα για εμενα , κάθησα μια φορά κ ειδα ενα βίντεο περί τηλεοπτικών καμερών κ δεν καταλαβα τίποτα .

Έχουν μικρό αισθητήρα γιατί οι περισσότερες είναι 2mp και οι 4Κ στα 8, οπότε στο μέγεθος του αισθητήρα που έχουν ,τα πίξελ έχουν αρκετά καλό μέγεθος για να συλλέξουν φώς και δεύτερον με μεγαλύτερο αισθητήρα ή θα ξεχνούσαν το ζουμ ή θα τις κουβαλούσαν στην πλάτη όπως οι επαγγελματίες μιας και θα χρειαζόταν και αρκετά μεγαλύτερο φακό.

Οι επαγγελματικές τύπου RED κτλ είναι τουλάχιστον full frame

Κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου, αν κάνω κάπου λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

1 ώρα πριν, babisskg είπε

     Ποιες είναι αυτές οι κάμερες με μικρό αισθητήρα ?

Έχω και εγώ την ίδια απορία.

Επεξ/σία από jimzak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nickolas είπε

Ο πραγματικός επαγγελματικός εξοπλισμός στα γήπεδα, με τον οποίο στέλνουν την εικόνα του αγώνα στις τηλεοράσεις και χρησιμοποιεί φακούς των ~200.000 ευρώ χρησιμοποιεί αισθητήρα 2/3 της ίντσας. Μικρότερο δηλαδή αισθητήρα από πολλά κινητά. Αλλά δεν μπορούν να έχουν 50 τέτοιες κάμερες για στιγμιότυπα. Όποτε η φωτο από πάνω δείχνει τους full frame φτωχούς συγγένεις. 
 

Οσο για studio photo με IPhone, η Apple κάθε φορά στα Keynote έχει πολλά παραδείγματα. Σαφώς και δεν βολεύει για αυτό και δεν έχει επικρατήσει.
 

Αλλα με καλό φως να φτάνει στον αισθητήρα είτε με studio είτε/και με super duper φακό όπως στα γήπεδα, μεγάλος αισθητήρας δεν χρειάζεται. 
 

Πες μου ότι έχεις ανοίξει θέμα σε φόρουμ μαγειρικής και τους λες για τα Mcdonalds, να γραφτώ με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, zipo είπε

Πες μου ότι έχεις ανοίξει θέμα σε φόρουμ μαγειρικής και τους λες για τα Mcdonalds, να γραφτώ με τη μία.

Κλαίω... χαχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/2/2021 στις 5:08 ΜΜ, jimzak είπε

Έχουν μικρό αισθητήρα γιατί οι περισσότερες είναι 2mp και οι 4Κ στα 8, οπότε στο μέγεθος του αισθητήρα που έχουν ,τα πίξελ έχουν αρκετά καλό μέγεθος για να συλλέξουν φώς και δεύτερον με μεγαλύτερο αισθητήρα ή θα ξεχνούσαν το ζουμ ή θα τις κουβαλούσαν στην πλάτη όπως οι επαγγελματίες μιας και θα χρειαζόταν και αρκετά μεγαλύτερο φακό.

Οι επαγγελματικές τύπου RED κτλ είναι τουλάχιστον full frame

Να τις κουβαλήσεις στην πλάτη είναι λίγο δύσκολο μιας και είναι αρκετές δεκάδες κιλά. Μιλάμε για ζουμ φακούς που καλύπτουν εύρος τύπου 15-800/2.8*. Οπότε είναι 2 στοπ μεγαλύτεροι από τους μεγάλους τέλε φακούς, όντας ζουμ χωρίς τίποτα manual.

Στο 8Κ θα ανέβουν σε μέγεθος αισθητήρα στο 1.25 της ίντσας που απέχει περίπου 1 στοπ σε μέγεθος από τους Super 35 (που πλησιάζει έναν APSC σε επιφάνεια αισθητήρα).

*Πραγματικά  φυσικά μεγέθη του φακού αυτά, όχι ισοδύναμα.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βγήκε με τη βοήθεια ανακλινόμενης οθόνης (Nikon D5600) και χειροκίνητης εστίασης. Η επιλογή του βάθους πεδίου έγινε με Aperture priority (f8) γιατί η μηχανή έτεινε να το συμπιέσει περισσότερο και να αφήνει εκτός εστίασης ορισμένα από αυτά τα άνθη. Από την άλλη όμως, ήταν επιθυμητή η συμπίεση τόσο ώστε να μείνει εκτός εστίασης το background.

Ο συνδυασμός ταχείας επιλογής διαφράγματος, ανακλινόμενης οθόνης και εργονομικής χειροκίνητης εστίασης που προσφέρει η DSLR, κατέστησαν εντελώς άκοπη τη συγκεκριμένη λήψη και συνετέλεσαν ώστε να υπάρχει η καλύτερη δυνατή αντιστοιχία μεταξύ της επιθυμητής λήψης και του τελικού αποτελέσματος. Τόσο άκοπη, που τραβήχτηκαν πολλές παρόμοιες λήψεις εκείνη τη μέρα δοκιμάζοντας σε ελάχιστο χρόνο μια πληθώρα ρυθμίσεων.

Muscari neglectum.png

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια λήψη δε θα μπορούσε να γίνει με πολλά μοντέρνα κινητά λόγω βάθους πεδίου και μόνο. Από όσο ξέρω δεν έχει υλοποιηθεί κάποιου είδους αυτόματο focus stacking σε κινητό ακόμα για να αντιπαρέλθει την έλλειψη Aperture. 
Θα έπρεπε κανεις να απομακρυνθεί και μετά να κροπαρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nickolas είπε

Τέτοια λήψη δε θα μπορούσε να γίνει με πολλά μοντέρνα κινητά λόγω βάθους πεδίου και μόνο. Από όσο ξέρω δεν έχει υλοποιηθεί κάποιου είδους αυτόματο focus stacking σε κινητό ακόμα για να αντιπαρέλθει την έλλειψη Aperture. 
Θα έπρεπε κανεις να απομακρυνθεί και μετά να κροπαρει. 

Τέτοια ομορφιά στα στοιχεία εκτός εστίασης δεν πετυχαίνεις με απομάκρυνση και κροπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...