Προς το περιεχόμενο

Η Apple αφαιρεί τις αξιολογήσεις χρηστών από το ηλεκτρονικό της κατάστημα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην φωτο εχει δυο σχολια απο το 2015 και 2016 αντιστοιχα.

Δεν συμφωνω με το κλεισιμο των σχολιων - κριτικων απο επιβεβαιωμενους αγοραστες σε γενικες γραμμες σαν "αρχειο", αλλα αν η πλειοψηφια των σχολιων ειναι τοσο παλια, η αν πλεον π.χ. υπαρχουν tips που αναφερει ο αλλος ελλειψη το 2015 τι πρεπει να κανει η εταιρια η οποια δεν ειναι ο Αντζελο2 να σχολιαζει αμα βαριεται αλλα εχει ενα marketing team? Να απαντουν ενα ενα τα σχολια?  Αν π.χ. σε 10.000.000 πωλησεις εχει και 10.000 κακες κριτικες αγοραστων, ε, ντεφι να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 111
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην φωτό είναι πάνω πάνω το review του 2015 γιατί 11 χιλιάδες χρήστες το ψήφισαν ως χρήσιμο και το σορτάρισμα ήταν "most useful". Παρακάτω υπήρχαν πολλά του 2019 με βασικό παράπονο την προβληματική μπαταρία. Και οι περισσότεροι δεν έγραφαν ως kifinas αλλά με το όνομα τους. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, tz_aristotelis είπε

Το περιεργο δεν ειναι αυτο που κανει η apple αλλα το γεγονος οτι αυτοι που την υποστηριζουν εθελοτυφλουν. 

Η Apple βγάζει προϊόντα κύρους, όχι τεχνολογίας. Πράγματα που αγοράζεις όχι για να χαρείς ο ίδιος, αλλά για να μπεις στο μάτι των άλλων με τα λεφτά που ξέρουν ότι έδωσες. Σαν κάτι επώνυμα polo μπλουζάκια των 150€ π.χ., με υλικά και εργατικά που δεν ξεπερνούν τα 30€ στην καλύτερη(είχα διαβάσει μια σχετική ανάλυση κόστους).

Δεν νοιάζει τους αγοραστές αυτούς αν έχουν αδικαιολόγητες τιμές(ίσα ίσα ακόμα καλύτερα), δεν τους νοιάζει αν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν μόνο με τα δικά τους πανάκριβα αξεσουάρ(παρεμπόδιση ανταγωνισμού), αν αναλώσιμά τους όπως οι μπαταρίες δεν αντικαθίστανται επίτηδες, αν δεν έχουν αναβαθμισιμότητα κτλ. Το μόνο πράγμα που μπορεί να έχει αξία για τους αγοραστές τέτοιων προϊόντων είναι η ευκολία χρήσης λόγω των περιορισμένων γνώσεων.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Η Apple βγάζει προϊόντα κύρους, όχι τεχνολογίας. Πράγματα που αγοράζεις όχι για να χαρείς ο ίδιος, αλλά για να μπεις στο μάτι των άλλων με τα λεφτά που ξέρουν ότι έδωσες. Σαν κάτι επώνυμα polo μπλουζάκια των 150€ π.χ., με υλικά και εργατικά που δεν ξεπερνούν τα 30€ στην καλύτερη(είχα διαβάσει μια σχετική ανάλυση κόστους)...

καλά τα λες φίλε με τα μπλουζάκια αλλά με αυτά τα ακριβά μπλουζάκια αν τα πάρεις κάνεις τη δουλειά σου. Και με ρόλεξ ένα κάρο λεφτά δείνεις για να βλέπεις την ώρα.. πράγμα που το κάνει κάθε ρολόι.. Αλλά τουλάχιστον με το ρόλεξ βλέπεις την ώρα. (την κάνει την δουλειά του).

με τα pro laptop της apple δεν την κάνεις όμως όπως πρέπει δλδ (σου λείπουν θύρες, έχεις θέματα συνδεσιμότητας τα δικά τους τα ανταλλακτικά κολλάνε με τα δικά τους προιόντα κτλ κτλ).. Αυτό είναι το γ..μ..το.. Να σε ταλαιπωρεί και από πάνω εσένα που έδωσες ένα κάρο λεφτά :) δλδ το παραξήλωσαν το θέμα και κάθε φορά παει παραπέρα και αναρωτιέται ο άλλος που είναι το "όριο".. ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανε και τις έκλεισε.

Τι θα κάνουν οι επαγγελματίες youtubers αν παίρνουμε εικόνα ενος προϊόντος απο το site της εταιρείας; Κλέφτες θα γίνουνε;;;;

Πάλι ταϊζει κόσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pirmen56 είπε

Η Apple βγάζει προϊόντα κύρους, όχι τεχνολογίας. Πράγματα που αγοράζεις όχι για να χαρείς ο ίδιος, αλλά για να μπεις στο μάτι των άλλων με τα λεφτά που ξέρουν ότι έδωσες. Σαν κάτι επώνυμα polo μπλουζάκια των 150€ π.χ., με υλικά και εργατικά που δεν ξεπερνούν τα 30€ στην καλύτερη(είχα διαβάσει μια σχετική ανάλυση κόστους).

Δεν νοιάζει τους αγοραστές αυτούς αν έχουν αδικαιολόγητες τιμές(ίσα ίσα ακόμα καλύτερα), δεν τους νοιάζει αν είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν μόνο με τα δικά τους πανάκριβα αξεσουάρ(παρεμπόδιση ανταγωνισμού), αν αναλώσιμά τους όπως οι μπαταρίες δεν αντικαθίστανται επίτηδες, αν δεν έχουν αναβαθμισιμότητα κτλ. Το μόνο πράγμα που μπορεί να έχει αξία για τους αγοραστές τέτοιων προϊόντων είναι η ευκολία χρήσης λόγω των περιορισμένων γνώσεων.

 

Μη ξεχνάς και την αξία μεταπώλησης 😋. Χρόνια τζάμπα τεχνολογία μου δίνει ❤️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπορώ με τόσες αρνητικές κριτικές εδώ μέσα για την Apple!  Mα δεν καταλαβαίνετε το προφανές ?  Τα προΙόντα της Apple είναι τόσο τέλεια που δεν χρειάζονται αξιολογήσεις, και μάλιστα από ασχετους!  Γι αυτό το λόγο, η εταιρεία προχώρησε σε σύστημα προ-αξιολογήσεων των προΙόντων από τους ίδιους τους μηχανικούς που τα σχεδίασαν και οι οποίοι φυσικά ξέρουν καλύτερα από κάθε άλλον!  Μη κουράζεστε άδικα παιδιά, αυτά είναι αυταπόδεικτα γεγονότα.  Και όποιος δεν του αρέσει, να μη τα αγοράζει, να μη μας πρήζει, να πάει να αγοράσει κινητό στο Lidl.  Eμείς που ξέρουμε, γιατί έχουμε λεφτά και το φυσάμε, εμπιστευόμαστε την μαμά Apple καλύτερα και από την μαμά μας.  Και οι μαμάδες μας ως γνωστόν ξερουν κάνουν τα πάντα για το καλό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, babios said:

Λογικό... Για να παίρνει κάποιος Apple στερείται κριτικής ικανότητας... Άρα σωστό να αφαιρεσει την κριτική... Χαχαχα 

Να ένα πολύ καλό παράδειγμα που δικαιολογεί απόλυτα την κίνηση της Apple. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Να ένα πολύ καλό παράδειγμα που δικαιολογεί απόλυτα την κίνηση της Apple. :) 

Δεν έχω apple καρδιά μου για να σχολιάζω εκεί...  Κάτι έχεις μπερδέψει... Δεν το αφαίρεσε από μένα το δικαίωμα γιατί δεν το είχα ποτέ... Χαχαχα. Τους χρήστες της δεν εμπιστεύεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχει κάποιος λογαριασμό icloud και να κάνει την κριτική προϋποθέτει απαραίτητα αγορά συσκευής Apple? Νομίζω τώρα ποια μπορείς να έχεις icloud και χωρίς συσκευή της Apple . Πχ. με το Apple TV σε μια Samsung μπορείς να φτιάξεις icloud χωρίς να έχεις καθόλου Apple συσκευή.

Νομιζω ίσχυε και παλαιότερα αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος με το iTunes.Όποτε όσοι έκαναν κριτική δεν είναι απαραίτητα χρήστες κάποιας συσκευής Apple. Όλοι έχουν δικαίωμα να φτιάξουν icloud και χωρίς να πληρώσουν μια στην Apple.

Πολλοί φοβάμαι αυτοί που έγραψαν ότι δεν είχαν ποτέ το δικαίωμα να κάνουν κριτική στην Apple , μπορεί να μην γνωρίζουν τα δικαιώματα τους γενικότερα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, atheatos είπε

Το να έχει κάποιος λογαριασμό icloud και να κάνει την κριτική προϋποθέτει απαραίτητα αγορά συσκευής Apple? Νομίζω τώρα ποια μπορείς να έχεις icloud και χωρίς συσκευή της Apple . Πχ. με το Apple TV σε μια Samsung μπορείς να φτιάξεις icloud χωρίς να έχεις καθόλου Apple συσκευή.

Νομιζω ίσχυε και παλαιότερα αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος με το iTunes.Όποτε όσοι έκαναν κριτική δεν είναι απαραίτητα χρήστες κάποιας συσκευής Apple. Όλοι έχουν δικαίωμα να φτιάξουν icloud και χωρίς να πληρώσουν μια στην Apple.

Πολλοί φοβάμαι αυτοί που έγραψαν ότι δεν είχαν ποτέ το δικαίωμα να κάνουν κριτική στην Apple , μπορεί να μην γνωρίζουν τα δικαιώματα τους γενικότερα....

Δεν ξέρω. Δεν ασχολούμαι με Apple... Αν ισχύει αυτό που λες όμως θα μπορούσε να το κάνει όπως το λέω και να σχολιάζουν μόνο κάτοχοι των προϊόντων της... Πρώτη φορά σχολιάζω σε θέμα Apple. Δεν θα το έκανα αλλά μου φάνηκε τρελό να δέχονται αμασητα τα πάντα οι πελάτες της. Εγώ Samsung έπαιρνα συνήθως αλλά ότι βλακεια έκανε δεν την δικαιολογουσα... Τώρα έχω το P30 pro γιατί μου φάνηκε καλύτερο. Μετά μπορεί να πάρω κάτι άλλο... Καλό είναι να μην κολλάμε... Πάντα κρίνουμε... Αν κάποια στιγμή θεωρησω τα Apple καλύτερα θα πάω εκεί... Δύσκολο όμως με την νοοτροπία της εταιρείας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, babios είπε

Δεν ξέρω. Δεν ασχολούμαι με Apple... Αν ισχύει αυτό που λες όμως θα μπορούσε να το κάνει όπως το λέω και να σχολιάζουν μόνο κάτοχοι των προϊόντων της... Πρώτη φορά σχολιάζω σε θέμα Apple. Δεν θα το έκανα αλλά μου φάνηκε τρελό να δέχονται αμασητα τα πάντα οι πελάτες της. Εγώ Samsung έπαιρνα συνήθως αλλά ότι βλακεια έκανε δεν την δικαιολογουσα... Τώρα έχω το P30 pro γιατί μου φάνηκε καλύτερο. Μετά μπορεί να πάρω κάτι άλλο... Καλό είναι να μην κολλάμε... Πάντα κρίνουμε... Αν κάποια στιγμή θεωρησω τα Apple καλύτερα θα πάω εκεί... Δύσκολο όμως με την νοοτροπία της εταιρείας... 

Ίσως το κάνει στο μέλλον με κάποιο τεχνικό τρόπο και επαναφέρει το σύστημα αξιολόγησης. Το κατάλαβα ότι σχολίασες πρώτη φορά και η απάντηση μου αν και χρησιμοποίησε την δικιά σου γλώσσα δεν απευθυνόταν αποκλειστικά σε εσένα γιατί μπορούσα να σε κάνω quote.

Αφορά κυρίως τους υπόλοιπους που γράφουν συστηματικά σε θέματα της Apple  μόνο και μόνο για να αυτόεπιβαιβαιωσουν την ύπαρξη τους.

Πολλοι σωστά τα όσα μου απάντησες, σου εύχομαι να συνεχίσεις έτσι.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, atheatos είπε

Το να έχει κάποιος λογαριασμό icloud και να κάνει την κριτική προϋποθέτει απαραίτητα αγορά συσκευής Apple? Νομίζω τώρα ποια μπορείς να έχεις icloud και χωρίς συσκευή της Apple . Πχ. με το Apple TV σε μια Samsung μπορείς να φτιάξεις icloud χωρίς να έχεις καθόλου Apple συσκευή.

Νομιζω ίσχυε και παλαιότερα αυτό αλλά δεν είμαι σίγουρος με το iTunes.Όποτε όσοι έκαναν κριτική δεν είναι απαραίτητα χρήστες κάποιας συσκευής Apple. Όλοι έχουν δικαίωμα να φτιάξουν icloud και χωρίς να πληρώσουν μια στην Apple.

Πολλοί φοβάμαι αυτοί που έγραψαν ότι δεν είχαν ποτέ το δικαίωμα να κάνουν κριτική στην Apple , μπορεί να μην γνωρίζουν τα δικαιώματα τους γενικότερα....

iCloud μπορεί να φτιάξει ο οποιοσδήποτε όπως φτιάχνεις λογαριασμό outlook και Gmail. Αν στο store δεν είχαν δικαίωμα review μόνο οι πελάτες που αγόρασαν από το store, είναι λάθος της Apple. Δεν νομίζω να συνέβαινε κάτι τέτοιο αλλά δεν έχω εμπειρία λόγω χώρας.

Συζητάμε πάντα για τα online store που έχει η Apple σε διάφορες χώρες και από τα από ποια δεν είχαμε και δεν έχουμε δικαίωμα αγοράς από την Ελλάδα. Η όλη είδηση ακόμα και για αυτό το λόγο είναι αρνητική για τον έλληνα χρήστη αφού έτσι και αλλιώς δεν θα έμπαινε στο store για αγορά και τώρα χάνονται και οι κριτικές, μέρος των οποίων σίγουρα οδηγούσαν στην βελτίωση των προϊόντων για τους αγοραστές. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...