Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση Hisense 55" Smart LED Ultra HD HDR H55B7100 @public 299€[ΤΕΛΟΣ]


Οράτιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, anonik είπε

Η μπροστά  ακρη ειναι 11.2 cm από την άκρη της τηλεόρασης. Η πίσω άκρη από το ποδαράκι είναι πιο κοντά στο κέντρο της TV  (δεν ειναι συμμετρικό  το ποδαράκι) οπότε αν δεν εχεις θέμα με με την απόσταση από το μπροστινό μέρος, τότε δε θα έχεις συνολικά

 

Καλορίζικη. Πες μας εντυπώσεις από την Tv! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, lionheart75 είπε

Καλορίζικη. Πες μας εντυπώσεις από την Tv! :) 

Ευχαριστώ!

Ακόμα  ψιλοδοκιμάζω και παράλληλα  την χαζεύω. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από TV.
Για μένα είναι τεράστια αναβάθμιση μετά από 42αρα hitachi 11ετίας!!!


Κάποια πράγματα που  έχω δει αρχικά: 

1. Πολύ καλά χρώματα. Είδα 2-3 διαφορετικά βίντεο, ταινιες καθώς και φωτογραφίες που εχω βγάλει εγώ.  Έχει πολλά σεταρίσματα για να παίξεις, για εμενα που δεν ειμαι συνηθισμένος
 σε μοντέρνες TV μου θυμίζουν δυνατότητες ρυθμισης από μονιτορ. Ανάλογα με το περιεχόμενο νομίζω μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου.
Θεωρώ πως μετά από  αρκετές δοκιμές , θα έχω 2-3 modes που θα καλύπτουν 
 τις δικές μου προτιμήσεις (ταινίες και σειρές βασικά, σπορ πιο σπάνια,  παιχνίδια καθόλου).

2.  Γωνίες θεασης:  Μπροστα και στα 3 μέτρα που είμαι εγώ ειναι μια χαρά από ακρη σε άκρη.  Κοιτάζοντας απο μεγάλες γωνίες δε βλέπω αλλοιωση στο χρώμα
απλά δείχνει κάπως σα να έχει μπει φίλτρο μπροστά. Με την παλιά  Hitachi με IPS  panel  δεν είχα τέτοιο θέμα. Προσωπικά δε με ενοχλεί

3. Μαύρα αρκετά καλά. Δεν είναι OLED αλλά είμαι ικανοποιημένος από αυτό που βλέπω. Εχοντας πει αυτο να ξεκαθαρίσω κάτι: Με το που την άναψα  η αρχική οθόνη  σεταρίσματος
έχει ένα ανοιχτό γκρι χρώμα.  Σε εκείνη λοιπον τη φάση  μπορούσα να δω μια ανομοιομορφία στη φωτεινότητα του πανελ που είχε πολύ  συγκεκριμένο  pattern:
Όλα τα άκρα των πλευρών  ήταν  πιο φωτεινά  και σκουραιναν ομοιόμορφα  καθώς  τσεκαρα  προς το κέντρο. Κάτι σαν light  bleed αλλά όχι τόσο δραματικό.  Δε ξέρω αν εχει να κάνει με το direct led ή απλά ετσι ειναι τα VA. Βλέποντας video με  χρώμα αλλά και με σκοτεινές σκηνες δεν παρατηρώ αυτή  την ανομοιομορφία . Αν βάλω μια στατική γκρι  εικόνα μπορώ να το δω πάλι. Νομίζω όμως ότι καθώς περνουσαν οι ώρες και το  ξανατσέκαρα ήταν  λιγότερο έντονο (μπορεί και να έκαναν  πουλάκια τα μάτια μου απο την κούραση βέβαια😵). Θα το ξανατσεκάρω και τις επόμενες μέρες με τις δοκιμές  που θα κάνω

 4.   4k περιεχόμενο offline δεν εχω ακόμα,  το 4k  από  youtube ήταν άψογο, (καθώς δεν έχω συνηθίσει να βλέπω σε 4k ανάλυση μπορώ να  πω οτι με εντυπωσίασε )

5. Menu  βολικό , δε με δυσκόλεψε, απλά στο smart κομμάτι νομίζω πως ειναι κάπως αργή στις αντιδράσεις της  

6. Ποιότητα κατασκευής τιμιοτατη για τα χρήματα που ζητάει. Από αντοχή  θα δείξει με το χρόνο...

Αυτά

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, anonik είπε

Ευχαριστώ!

Ακόμα  ψιλοδοκιμάζω και παράλληλα  την χαζεύω. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από TV.
Για μένα είναι τεράστια αναβάθμιση μετά από 42αρα hitachi 11ετίας!!!


Κάποια πράγματα που  έχω δει αρχικά: 

1. Πολύ καλά χρώματα. Είδα 2-3 διαφορετικά βίντεο, ταινιες καθώς και φωτογραφίες που εχω βγάλει εγώ.  Έχει πολλά σεταρίσματα για να παίξεις, για εμενα που δεν ειμαι συνηθισμένος
 σε μοντέρνες TV μου θυμίζουν δυνατότητες ρυθμισης από μονιτορ. Ανάλογα με το περιεχόμενο νομίζω μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου.
Θεωρώ πως μετά από  αρκετές δοκιμές , θα έχω 2-3 modes που θα καλύπτουν 
 τις δικές μου προτιμήσεις (ταινίες και σειρές βασικά, σπορ πιο σπάνια,  παιχνίδια καθόλου).

2.  Γωνίες θεασης:  Μπροστα και στα 3 μέτρα που είμαι εγώ ειναι μια χαρά από ακρη σε άκρη.  Κοιτάζοντας απο μεγάλες γωνίες δε βλέπω αλλοιωση στο χρώμα
απλά δείχνει κάπως σα να έχει μπει φίλτρο μπροστά. Με την παλιά  Hitachi με IPS  panel  δεν είχα τέτοιο θέμα. Προσωπικά δε με ενοχλεί

3. Μαύρα αρκετά καλά. Δεν είναι OLED αλλά είμαι ικανοποιημένος από αυτό που βλέπω. Εχοντας πει αυτο να ξεκαθαρίσω κάτι: Με το που την άναψα  η αρχική οθόνη  σεταρίσματος
έχει ένα ανοιχτό γκρι χρώμα.  Σε εκείνη λοιπον τη φάση  μπορούσα να δω μια ανομοιομορφία στη φωτεινότητα του πανελ που είχε πολύ  συγκεκριμένο  pattern:
Όλα τα άκρα των πλευρών  ήταν  πιο φωτεινά  και σκουραιναν ομοιόμορφα  καθώς  τσεκαρα  προς το κέντρο. Κάτι σαν light  bleed αλλά όχι τόσο δραματικό.  Δε ξέρω αν εχει να κάνει με το direct led ή απλά ετσι ειναι τα VA. Βλέποντας video με  χρώμα αλλά και με σκοτεινές σκηνες δεν παρατηρώ αυτή  την ανομοιομορφία . Αν βάλω μια στατική γκρι  εικόνα μπορώ να το δω πάλι. Νομίζω όμως ότι καθώς περνουσαν οι ώρες και το  ξανατσέκαρα ήταν  λιγότερο έντονο (μπορεί και να έκαναν  πουλάκια τα μάτια μου απο την κούραση βέβαια😵). Θα το ξανατσεκάρω και τις επόμενες μέρες με τις δοκιμές  που θα κάνω

 4.   4k περιεχόμενο offline δεν εχω ακόμα,  το 4k  από  youtube ήταν άψογο, (καθώς δεν έχω συνηθίσει να βλέπω σε 4k ανάλυση μπορώ να  πω οτι με εντυπωσίασε )

5. Menu  βολικό , δε με δυσκόλεψε, απλά στο smart κομμάτι νομίζω πως ειναι κάπως αργή στις αντιδράσεις της  

6. Ποιότητα κατασκευής τιμιοτατη για τα χρήματα που ζητάει. Από αντοχή  θα δείξει με το χρόνο...

Αυτά

Αν σου φαινεται αργη η 7100 με τον 4πυρηνο, που να δεις την 6100 που πηρα...

πιο αργη και απο τον επιταφιο.Ασε που τη πληρωσα και 100 ευρω παραπανω απο σενα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, anonik είπε

Ευχαριστώ!

Ακόμα  ψιλοδοκιμάζω και παράλληλα  την χαζεύω. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από TV.
Για μένα είναι τεράστια αναβάθμιση μετά από 42αρα hitachi 11ετίας!!!


Κάποια πράγματα που  έχω δει αρχικά: 

1. Πολύ καλά χρώματα. Είδα 2-3 διαφορετικά βίντεο, ταινιες καθώς και φωτογραφίες που εχω βγάλει εγώ.  Έχει πολλά σεταρίσματα για να παίξεις, για εμενα που δεν ειμαι συνηθισμένος
 σε μοντέρνες TV μου θυμίζουν δυνατότητες ρυθμισης από μονιτορ. Ανάλογα με το περιεχόμενο νομίζω μπορείς να τη φέρεις στα μέτρα σου.
Θεωρώ πως μετά από  αρκετές δοκιμές , θα έχω 2-3 modes που θα καλύπτουν 
 τις δικές μου προτιμήσεις (ταινίες και σειρές βασικά, σπορ πιο σπάνια,  παιχνίδια καθόλου).

2.  Γωνίες θεασης:  Μπροστα και στα 3 μέτρα που είμαι εγώ ειναι μια χαρά από ακρη σε άκρη.  Κοιτάζοντας απο μεγάλες γωνίες δε βλέπω αλλοιωση στο χρώμα
απλά δείχνει κάπως σα να έχει μπει φίλτρο μπροστά. Με την παλιά  Hitachi με IPS  panel  δεν είχα τέτοιο θέμα. Προσωπικά δε με ενοχλεί

3. Μαύρα αρκετά καλά. Δεν είναι OLED αλλά είμαι ικανοποιημένος από αυτό που βλέπω. Εχοντας πει αυτο να ξεκαθαρίσω κάτι: Με το που την άναψα  η αρχική οθόνη  σεταρίσματος
έχει ένα ανοιχτό γκρι χρώμα.  Σε εκείνη λοιπον τη φάση  μπορούσα να δω μια ανομοιομορφία στη φωτεινότητα του πανελ που είχε πολύ  συγκεκριμένο  pattern:
Όλα τα άκρα των πλευρών  ήταν  πιο φωτεινά  και σκουραιναν ομοιόμορφα  καθώς  τσεκαρα  προς το κέντρο. Κάτι σαν light  bleed αλλά όχι τόσο δραματικό.  Δε ξέρω αν εχει να κάνει με το direct led ή απλά ετσι ειναι τα VA. Βλέποντας video με  χρώμα αλλά και με σκοτεινές σκηνες δεν παρατηρώ αυτή  την ανομοιομορφία . Αν βάλω μια στατική γκρι  εικόνα μπορώ να το δω πάλι. Νομίζω όμως ότι καθώς περνουσαν οι ώρες και το  ξανατσέκαρα ήταν  λιγότερο έντονο (μπορεί και να έκαναν  πουλάκια τα μάτια μου απο την κούραση βέβαια😵). Θα το ξανατσεκάρω και τις επόμενες μέρες με τις δοκιμές  που θα κάνω

 4.   4k περιεχόμενο offline δεν εχω ακόμα,  το 4k  από  youtube ήταν άψογο, (καθώς δεν έχω συνηθίσει να βλέπω σε 4k ανάλυση μπορώ να  πω οτι με εντυπωσίασε )

5. Menu  βολικό , δε με δυσκόλεψε, απλά στο smart κομμάτι νομίζω πως ειναι κάπως αργή στις αντιδράσεις της  

6. Ποιότητα κατασκευής τιμιοτατη για τα χρήματα που ζητάει. Από αντοχή  θα δείξει με το χρόνο...

Αυτά

Σε ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση και τον κόπο σου! Καλορίζικη και να την χαρείς! :) 

Eγώ θα την στήσω λογικά το Σάββατο. 

Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lionheart75 είπε

Μια χαρά είναι η samsung UE58RU7102 για το κόστος της (~500-550€ την βρήκες;), έχει και Bt που είναι σημαντικό. 

Στην Hisense εξαρχής με έχει χαλάσει που δεν έχει Bt καθώς δεν είχε και η Vestel JVC που είχα και σκόπευα η επόμενη μου να έχει.

Η τιμή ήταν όμως ανέλπιστα χαμηλή (284) και το προσπερνώ. Αν η TV με καλύψει από εικόνα και μενού θα έχω κάνει σούπερ αγορά.

Για Bt θα δοκιμάσω κάποια λύση με αντάπτορα και βλέπουμε τι θα βγεί. 

 Την βρήκα στα 450 ευρό πιστεύω οτι αξίζει va και rgb πάνελ έχει θα δουμε! 

10 ώρες πριν, kostiger είπε

Πολυ τιμια επιλογη ειναι, δεν βλεπω λογο να μην προχωρησεις αναλογα και με την τιμη φυσικα.

Η τιμή ειναι γύρω στα 450 ευρώ και έχει το smart remote το μικρό μου είπε ο πωλητής και όχι το κλασσικό της Samsung! 

Πιστεύω να έχει καθαρή εικόνα! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, η  tv ειναι για entry level μοντελο ειναι τουμπανη, σε panel και feautures. Lag στο μενου δεν υπαρχει, συνδεδεμενη με wifi με vdsl 50 παιζει 4κ νερακι χωρις κολληματα. Το μονο απαραδεκτο ειναι το  default calibration που εχει, με σωστες ρυθμισεις η εικονα απογειωνεται.

Η πιο τιμια αγορα που εχω κανει.

https://www.rtings.com/tv/reviews/hisense/h8f

Το αναλογο μοντελο στην αμερικη με διαφορα στο software(android) ειναι ενα κλικ πανω απο την samsung ru7100.

 

Γενικα,για μπατζετ κατω των 700 που εχει μια QLED  αν ξαναβγει παρτε την αφοβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, master1992g είπε

Λοιπον, η  tv ειναι για entry level μοντελο ειναι τουμπανη, σε panel και feautures. Lag στο μενου δεν υπαρχει, συνδεδεμενη με wifi με vdsl 50 παιζει 4κ νερακι χωρις κολληματα. Το μονο απαραδεκτο ειναι το  default calibration που εχει, με σωστες ρυθμισεις η εικονα απογειωνεται.

Η πιο τιμια αγορα που εχω κανει.

https://www.rtings.com/tv/reviews/hisense/h8f

Το αναλογο μοντελο στην αμερικη με διαφορα στο software(android) ειναι ενα κλικ πανω απο την samsung ru7100.

Γενικα,για μπατζετ κατω των 700 που εχει μια QLED  αν ξαναβγει παρτε την αφοβα.

ιδια πανελ εχει με την h8f?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα κ εγώ χθες σήμερα την συνδεσα, έχουμε κ λέμε 1)καλή απόκριση στην αλλαγή των καναλιών κ στο internet ακόμα κ με 12αρα σύνδεση κ ασύρματα δεν κάνει κολλήματα 2) έχει αρκετές ενοχλειτικα σαν δαχτυλιες κ χρειάζεται καθάρισμα 3) τα ποδαράκια στήριξης (βάσης οχι πόλη στερεά) 4) εικόνα δεν έχω κάνει ακόμα ρυθμίσεις  δείχνει αρκετά καλή για τα λεφτά της 

Επεξ/σία από PETRITIS13
Ήθελα να αφερεσω κάτι από την κριτική
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PETRITIS13 είπε

3) ήχος όχι πολύ δυνατός

Εμένα στο 1/5 περίπου της έντασης αρχίζει και με ενοχλεί. Μήπως έτσι όπως την έχεις τοποθετήσει εχεις φράξει τα ηχεία;

27 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Μετα απο αρκετες δοκιμες προτεινω αυτες τις ρυθμισεις

Με εξαίρεση το sharpness που το έχω πιο χαμηλά, και το aspect ratio που το έχω στο auto,  εχουμε τις ίδιες ρυθμισεις. Εγώ δεν έχω τελειώσει με τις δοκιμές μου και ίσως αλλάζω το profil λίγο ανάλογα με το τι θα βλέπω, αλλά ειναι καλό που ειμαστε στα ίδια περίπου. Εσύ εχεις την 6100 αν ειδα απο την απάντησή σου πιο πάνω αλλά θεωρώ οτι το πανελ ειναι το ίδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την πήρα και γω την τηλεόραση. Ούτε αργή είναι, ούτε θέμα με τον ήχο έχει ούτε τίποτα. DTS sound system έχει, πως να έχει θέμα με τον ήχο;; Το μονο θεμα που είχα εγώ ήταν να μην αναγνωρίζει υπότιτλους από 1 μόνο ταινία που τους είχε ενσωματωμένους. Αυτοί που είναι σε ξεχωριστό αρχείο παίζουν κανονικά. Αν έχω χρόνο θα ετοιμάσω ένα βιντεακι με το πως λειτουργεί. Νομίζω ότι αξίζει με τα 1000 η αγορά της. Έχει ποιοτική κατασκευή. Πολύ σταθερά πόδια μεταλλικής κατασκευής. Τηλεχειριστηριο βαρύ, στιβαρό και ποιοτικο. Βίντεο 4Κ πάρα πολύ καλά από YouTube. Σήμερα θα δοκιμάσω και ταινία 4Κ από αρχείο και από netflix. 

41 λεπτά πριν, Alxnks είπε

σε Digea πως ειναι παιδια; Στα HD καναλια φυσικα.

Δεν έχω καλή κεραία και δεν επιασα τα περισσότερα κανάλια. Όσα έπιασε έπαιζαν μια χαρα. Δεν με ενδιαφέρει η τηλεόραση οπότε μια δοκιμη έκανα και αποσυνδεσα την κεραία. 

 

Σε γενικές γραμμές δεν πρέπει να συγκρίνει κάνεις την τηλεόραση των 500 ευρώ αρχική με άλλες των 1000 και 2000 ευρώ. Σίγουρα όμως μπορεί να συγκριθει άνετα με αντίστοιχες "επώνυμες" σε εύρος τιμής 400 με 700

Επεξ/σία από tagima
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...