Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρας - Ιονιστής Kullhaus Qualis Ion 20l @Public-199€


ALEXADER_M

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρωτηστε και στο θεμα με τους αφυγραντηρες παιδια να σας βοηθησουν για οσους ψαχνονται μην παρετε κατι και δεν σας κανει.

Μετα απο ψαξιμο εγω πηρα τον Morris 20300i στα 200 ευρω μιας και ειναι απο τους πιο χαμηλους σε watt σε σχεση με αλλους.

Θα δειτε και αναλυτικο review απο το μελος liakjim που επισης τον εχει αγορασει.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ALEXADER_M είπε

τσέκαρα τον EVA II PRO αλλά με προβληματίζει που σχεδόν οι περισσότερες κριτικές αναφέρουν οτι συντονίζουν τα πλαστικά όταν είναι σε λειτουργία 

Το πρόβλημα είναι άλλο όχι τόσο ο συντονισμός στα πλαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Ρωτηστε και στο θεμα με τους αφυγραντηρες παιδια να σας βοηθησουν για οσους ψαχνονται μην παρετε κατι και δεν σας κανει.

Μετα απο ψαξιμο εγω πηρα τον Morris 20300i στα 200 ευρω μιας και ειναι απο τους πιο χαμηλους σε watt σε σχεση με αλλους.

Θα δειτε και αναλυτικο review απο το μελος liakjim που επισης τον εχει αγορασει.

Έχεις εύκαιρο το link για το review; Με ενδιαφέρει το μοντέλο αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει ρόδες ή όχι. (έχει σύφωνα με αυτό https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDP-16300i MDP-20300i MDP24300i IM combi.pdf)

Επεξ/σία από iPnos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικα, μπορει να βοηθησει κανεις αν αυτοι με ζεολιθο ειναι καλοι/πλεονεκτουν καπου;

Σκεφτομουν ενα morris που εχει ξεχωριστο κουμπι για ενεργοποιηση ιονιστη και uv.

Να υπαρχει και αλλο μοντελο/α που ο ιονιστης λειτουργει αυτονομα; 

Για καποιο λογο ο ιονιστης με φοβιζει.

Μόλις τώρα, satsok2 είπε

Συνοπτικα, μπορει να βοηθησει κανεις αν αυτοι με ζεολιθο ειναι καλοι/πλεονεκτουν καπου;

Σκεφτομουν ενα morris που εχει ξεχωριστο κουμπι για ενεργοποιηση ιονιστη και uv.

Να υπαρχει και αλλο μοντελο/α που ο ιονιστης λειτουργει αυτονομα; 

Για καποιο λογο ο ιονιστης με φοβιζει.

Βασικα προσφορα ψαχνω, εννοείται!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, iPnos είπε

Έχεις εύκαιρο το link για το review; Με ενδιαφέρει το μοντέλο αλλά δεν έχω καταλάβει αν έχει ρόδες ή όχι. (έχει σύφωνα με αυτό https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/MDP-16300i MDP-20300i MDP24300i IM combi.pdf)

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Συνοπτικα, μπορει να βοηθησει κανεις αν αυτοι με ζεολιθο ειναι καλοι/πλεονεκτουν καπου;

Σκεφτομουν ενα morris που εχει ξεχωριστο κουμπι για ενεργοποιηση ιονιστη και uv.

Να υπαρχει και αλλο μοντελο/α που ο ιονιστης λειτουργει αυτονομα; 

Για καποιο λογο ο ιονιστης με φοβιζει.

Βασικα προσφορα ψαχνω, εννοείται!

Εγώ θα απέφευγα ένα με ζεόλιθο. Για να τραβήξει υγρασία πρέπει να τον ζεστάνει. Αυτό σημαίνει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και ταυτόχρονα ζεστό αέρα.

Τον αφυγραντήρα μου τον θέλω να τον δουλεύω όταν δε έχω θέρμανση ή ψύξη στο σπίτι (καλοριφέρ ή AirCondition) επειδή τότε έχω υγρασία (π.χ. ζεστό φθινόπωρο που έχει βρέξει). Και να μου καίει 200-300W και όχι 700-800W.

Αν τον θέλεις μόνο για το χειμώνα για να σου βγάζει και ζέστη, ίσως βοηθάει στην οικονομία... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Selespeed είπε

Εγώ θα απέφευγα ένα με ζεόλιθο. Για να τραβήξει υγρασία πρέπει να τον ζεστάνει. Αυτό σημαίνει πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και ταυτόχρονα ζεστό αέρα.

Τον αφυγραντήρα μου τον θέλω να τον δουλεύω όταν δε έχω θέρμανση ή ψύξη στο σπίτι (καλοριφέρ ή AirCondition) επειδή τότε έχω υγρασία (π.χ. ζεστό φθινόπωρο που έχει βρέξει). Και να μου καίει 200-300W και όχι 700-800W.

Αν τον θέλεις μόνο για το χειμώνα για να σου βγάζει και ζέστη, ίσως βοηθάει στην οικονομία... 

.ξέχωρα από την κατανάλωση η οποία είναι ένα θέμα  οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο έχουν και μια μικρή απόδοση στην θέρμανση θετική διότι βγάζουν ζεστό αερα. .οι αφυγραντήρες που είναι με συμπιεστή αφαιρούν την υγρασία ψύχοντας τον αέρα με τις ανάλογες συνέπειες στην θέρμανση του χώρου .. πίστεψε με αν ο αφυγραντήρας με συμπιεστή έβγαζε τον αέρα σε θερμοκρασία δωματίου δεν θα ασχολούμασταν με ζεόλιθο κανείς ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xDante είπε

.ξέχωρα από την κατανάλωση η οποία είναι ένα θέμα  οι αφυγραντήρες με ζεόλιθο έχουν και μια μικρή απόδοση στην θέρμανση θετική διότι βγάζουν ζεστό αερα. .οι αφυγραντήρες που είναι με συμπιεστή αφαιρούν την υγρασία ψύχοντας τον αέρα με τις ανάλογες συνέπειες στην θέρμανση του χώρου .. πίστεψε με αν ο αφυγραντήρας με συμπιεστή έβγαζε τον αέρα σε θερμοκρασία δωματίου δεν θα ασχολούμασταν με ζεόλιθο κανείς ...

 Eίναι  λάθος αυτό , ότι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή ρίχνουν τη θερμοκρασία του αέρα. Η συμπίεση και αποσυμπίεση γίνεται στον ίδιο χώρο άρα στο τέλος οι απώλειες είναι προστιθέμενη ζέστη.
  Είναι σαν να λες ότι ένα ψυγείο με ανοιχτή την πόρτα , θα παγώσει ένα δωμάτιο ... 

 Στα aircondiotion η συμπίεση (για ψύξη) γίνεται έξω από το σπίτι και μόνο η αποσυμπίεση γίνεται μέσα....για αυτό και καταλήγουμε να έχουμε διαφορά θερμοκρασίας με έξω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, mepanousis είπε

 Eίναι  λάθος αυτό , ότι οι αφυγραντήρες με συμπιεστή ρίχνουν τη θερμοκρασία του αέρα. Η συμπίεση και αποσυμπίεση γίνεται στον ίδιο χώρο άρα στο τέλος οι απώλειες είναι προστιθέμενη ζέστη.
  Είναι σαν να λες ότι ένα ψυγείο με ανοιχτή την πόρτα , θα παγώσει ένα δωμάτιο ... 

 Στα aircondiotion η συμπίεση (για ψύξη) γίνεται έξω από το σπίτι και μόνο η αποσυμπίεση γίνεται μέσα....για αυτό και καταλήγουμε να έχουμε διαφορά θερμοκρασίας με έξω..

αυτό που λες δε σημαίνει ότι ο αέρας δεν είναι κρύος όμως. Το μηχάνημα ζεστένεται αλλά ο αέρας μπορεί να είναι κρύος. Και υποπτεύομαι (χωρίς να είμαι ψυκτικός) ότι ο αέρας περνάει από κρύες θερμοκρασίες για να κάνει υγροποιήσες και να αφαιρεθεί το νερό. Κάποιο άλλο σημείο της συσκευής προφανώς θερμαίνεται...

Επεξ/σία από Konstantin77
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

αυτό που λες δε σημαίνει ότι ο αέρας δεν είναι κρύος όμως. Το μηχάνημα ζεστένεται αλλά ο αέρας μπορεί να είναι κρύος. Και υποπτεύομαι (χωρίς να είμαι ψυκτικός) ότι ο αέρας περνάει από κρύες θερμοκρασίες για να κάνει υγροποιήσες και να αφαιρεθεί το νερό. Κάποιο άλλο σημείο της συσκευής προφανώς θερμαίνεται...

Δεν ισχύει! Ο αέρας περνάει πρώτα από το ψυχρό στοιχείο (εξατμιστής) όπου λόγω διαφοράς θερμοκρασίας (θερμότερος αέρας χώρου σκάει σε παγωμένο στοιχείο) γίνεται η υγροποίηση. Μετά όμως περνάει απο το 2ο στοιχείο που είναι το θερμό (συμπυκνωτής) και βγαίνει θερμότερος! Στα μοντέλα με τεχνολογία συμπιεστή και ΟΣΗ ΏΡΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ο συμπιεστής, ο αέρας βγαίνει ελαφρά θερμότερος από ότι εισέρχεται. Αν δουλεύει ο ανεμιστήρας μόνο, βγαίνει με ίδια θερμοκρασία, αλλά επειδή φυσιέται, τον αντιλαμβάνεσαι ως ψυχρότερο. ;) 

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ALEXADER_M είπε

τσέκαρα τον EVA II PRO αλλά με προβληματίζει που σχεδόν οι περισσότερες κριτικές αναφέρουν οτι συντονίζουν τα πλαστικά όταν είναι σε λειτουργία 

Δεν συντονίζουν γενικά τα πλαστικά στους inventor αλλά ο κάδος, πράγμα που "φτιάχνεται" πανεύκολα με 2 αυτοκόλλητα προστατευτικά σιλικόνης (αυτά τα μικρά στρογγυλά) δεξιά και αριστερά του κάδου (στο πίσω μέρος του) και τέλος... δυστυχώς είναι ένα "bug" που το έχουν οι EVA αλλά ευτυχώς κάτι που λύνεται εύκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, angelosxatz είπε

Αν και πηρα τον 20300i σκεφτομαι να τον δωσω σε γνωστο μου και να παρω αυτον.

Μονο και μονο γιατι ειναι μεγαλυτερος.

Προσωπικη μου αποψη παντως με τα οσα εχω ψαξει ειναι πολυ καλος με βαση τα χαρακτηριστικα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον πήρα και εγώ πριν ώρες αυτόν τον Morris από Κωτσόβολο (πολύ πριν κάνει price match το MM)

Δεν είναι δοκιμασμένο μοντέλο, μέχρι πριν 2-3 βδομάδες ήταν σε "αναμένεται" σε όλα τα καταστήματα, οπότε θα είμαστε τα πειραματόζωα :)

Επεξ/σία από Craven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...