Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρας - Ιονιστής Kullhaus Qualis Ion 20l @Public-199€


ALEXADER_M

Προτεινόμενες αναρτήσεις

49 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Πώς γίνεται ενώ στα χαρακτηριστικά του morris να αναφέρει 38dB θόρυβο να υπάρχουν αρνητικές αξιολογήσεις σχετικά με το θόρυβο ? Μήπως ο θόρυβος τελικά είναι μεγαλύτερος των 38dB ?

Βασικά μην περιμένεις από φόρουμ να βγάλεις άκρη σχετικά με τον θόρυβο. Δυο άτομα μπορεί να ακούν ακριβώς το ίδιο πράγμα και στον ένα να φαίνεται ψίθυρος ενώ στον άλλο τουρμπίνα. Πρόσθεσε και τα μαγειρεμένα νούμερα των εταιριών, και το συμπέρασμα είναι ότι αν δεν ακούσεις ο ίδιος δεν πρόκειται να καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εως τώρα πάντως εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος. Στο auto που τον έχω σταματάει όταν πιάνει το 55% και όταν ανέβει ξαναπαίρνει μπρος μόνος του, πλαστικό να τρίζει δεν έχω ακούσει ακόμα. Θόρυβος κανονικός - ούτε πολύ σιγά, ούτε πολύ δυνατά- Το μόνο κακό που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν δουλεύει ο ιονιστής αν δεν λειτουργεί ο ανεμιστήρας του αφυγραντήρα ( εμένα να σας πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει καθόλου ο ιονιστής). Επίσης άλλο καλό η εξωτερική σύνδεση με αποχέτευση, το χρησιμοποίησα στον έναν από τους 2 και έβγαζε πολύ πράμα και δεν είχα το άγχος του γεμάτου κάδου. 
Για ότι απορία έχετε ,  φωτογραφίες ή ότι άλλο θέλετε πείτε μου. 
 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον πήρα και εγώ.
Τον έβαλα σήμερα, ήδη κάτι ξεκίνησε να μαζεύει.
Περίμενα βασικά να βγάλει πολύ περισσότερα ποσοστά υγρασίας για το διαμέρισμα (ισόγειο). Το max όμως ήταν 57%
Δεν έχω άλλο υγρασιόμετρο για να το διασταυρώσω. Πάντως στο Auto σταματάει ο συμπιεστής μόνο, ο ανεμιστήρας μπαίνει στο χαμηλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Voliminal είπε

Τον πήρα και εγώ.
Τον έβαλα σήμερα, ήδη κάτι ξεκίνησε να μαζεύει.
Περίμενα βασικά να βγάλει πολύ περισσότερα ποσοστά υγρασίας για το διαμέρισμα (ισόγειο). Το max όμως ήταν 57%
Δεν έχω άλλο υγρασιόμετρο για να το διασταυρώσω. Πάντως στο Auto σταματάει ο συμπιεστής μόνο, ο ανεμιστήρας μπαίνει στο χαμηλό.

Σωστό αυτό με τον συμπιεστή. Πάντως αν είσαι σε αυτά τα ποσοστά τσάμπα αγόρασες αφυγραντήρα :P

Από θόρυβο και ποιότητα πως σου φαίνεται ?
Επίσης μία απάντηση από κάποιον που ξέρει. Λέει ότι είναι 265 watt, 265 εννοεί όταν δουλεύει full πχ ή ανεβαίνει και άλλο ?

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω πολυ ευχαριστημενος. Υπνοδωματιο με 80% και βαλε υγρασια σε 2 ωριτσες ειχε

παει 58%. Δειχνει μετρησεις πολυ κοντα και στον εξωτερικο μετρητη που εχω. Απο θορυβο στο sleep ειναι καμια σχεση με εναν Inventor που ειχα.

Απο κατασκευη εξαιρετικη. Απλα δειτε κατασκευη δοχειου νερου σε συγκριση με τα πλαστικα παγουρια που βαζει η Morris 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλτρα τι έχει;

Τα αλλάζεις; Τα πλένεις;

Αν και λιγότερο ποιοτικός, σκεφτόμουν ενα Morris που δίνει την επιλογή για UV ξεχωριστά από ιονιστή. (Σε κάποιο χαζοsite διάβαζα ότι τα φορτία μπορεί να είναι επιβλαβή;; ). Από την άλλη διάβαζα απογοητευμένους από σπασμένα εξαρτήματα (πχ χερούλι), μη ποιοτικά δοχεία, φιλτρο που θέλει αλλαγή/αγορά κάθε τόσο.

Για πειτε, αν γνωρίζει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι και αφαιρείται στην εγκοπή πάνω στη μέση, στο εγχειρίδιο προτείνεται καθαρμός κάθε δύο βδομάδες αν χρησιμοποιείται τακτικά

20181012164047_f7df9529.jpeg

Επεξ/σία από maarinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα πάει.

Τώρα για το φίλτρο μετά από 3 ημέρες μάζεψε αρκετή σκόνη το ξεσκόνησα με πινέλο βαψίματος πλύσιμο άμα μαυρίσει.

Το φίλτρο δεν είναι ενιαίο άλλα κάθε τρύπα και κομμάτι σαν τοόλι, θέλει προσοχή στο πλύσιμο όχι αρκετή δύναμη τριψίματος για να μην σχιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,μετα από 5 μέρες με τον Kullhaus τον 20lt μπορώ να πω ότι ο θόρυβος υπάρχει αλλά προέρχεται από τον αέρα ο οποίος ειναι δυνατός.Στην επιλογή του sleep αλλά και στην επιλογή στο ποσό θέλεις να πιάσει την υγρασία σταματαει.Η ερώτηση μου είναι στο auto όταν πιασει την επιθυμητή υγρασία σταματάει ή συνεχίζει;Γιατί ο δικός μου συνεχίζει αλλά μόνο με τον ανεμιστηρα είναι ο σωστός τρόπος λειτουργίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DimDi είπε

Καλησπέρα σας,μετα από 5 μέρες με τον Kullhaus τον 20lt μπορώ να πω ότι ο θόρυβος υπάρχει αλλά προέρχεται από τον αέρα ο οποίος ειναι δυνατός.Στην επιλογή του sleep αλλά και στην επιλογή στο ποσό θέλεις να πιάσει την υγρασία σταματαει.Η ερώτηση μου είναι στο auto όταν πιασει την επιθυμητή υγρασία σταματάει ή συνεχίζει;Γιατί ο δικός μου συνεχίζει αλλά μόνο με τον ανεμιστηρα είναι ο σωστός τρόπος λειτουργίας;

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο, στο Auto όταν η υγρασία είναι κάτω από 55% τότε ο συμπιεστής σταματάει και ο ανεμιστήρας είναι στην χαμηλή ταχύτητα. Οπότε ναι είναι φυσιολογικό γιατί χρειάζεται την ροή αέρα για να μπορεί να ξέρει πότε θα ανέβει η υγρασία για να πάρει πάλι μπροστά ο συμπιεστής. Το θέμα είναι να είναι στην χαμηλή ταχύτητα και όχι παραπάνω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2019 στις 7:09 ΜΜ, DimDi είπε

Καλησπέρα σας,μετα από 5 μέρες με τον Kullhaus τον 20lt μπορώ να πω ότι ο θόρυβος υπάρχει αλλά προέρχεται από τον αέρα ο οποίος ειναι δυνατός.Στην επιλογή του sleep αλλά και στην επιλογή στο ποσό θέλεις να πιάσει την υγρασία σταματαει.Η ερώτηση μου είναι στο auto όταν πιασει την επιθυμητή υγρασία σταματάει ή συνεχίζει;Γιατί ο δικός μου συνεχίζει αλλά μόνο με τον ανεμιστηρα είναι ο σωστός τρόπος λειτουργίας;

Στο auto ο ανεμιστήρας δε σταματαει ποτε. Αν πεσει κατω απο το 55% κοβει ο κομπρεσορας και η φτερωτη δουλευει στη χαμηλη σκαλα. Αν σταματησει να δουλευει η φτερωτη και δε γυρναει αερας, δε μπορει κανενας αφυγραντηρας να διαβασει υγρασια. Οταν πας manual σε ενα ποσοστο χ υγρασιας σβηνει και ο κομπρεσορας και η φτερωτη και μετα απο περιπου 20 λεπτα λειτουργει η φτερωτη ξανα για να τσεκαρει υγρασια στο χωρο. Εαν εχει ανεβει πανω απο την τιμη που εχεις ορισει τοτε ξεκινα η διαδικασια της αφυγρανσης. Αν οχι ξανασβηνει για αλλα 20 λεπτα και παει λέγοντας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...