Προς το περιεχόμενο

Αφυγραντήρας - Ιονιστής Kullhaus Qualis Ion 20l @Public-199€


ALEXADER_M

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, amdnikos είπε

Αν σταματησει να δουλευει η φτερωτη και δε γυρναει αερας, δε μπορει κανενας αφυγραντηρας να διαβασει υγρασια.

Γιατί όμως συμβαίνει αυτό; Πώς υπάρχουν τόσα υγρασιόμετρα χωρίς φτερωτή και πολλά μάλιστα με ακριβέστατες ενδείξεις και πολύ φτηνά; Εγώ πχ έχω ένα φτηνό υγρασιόμετρο ακριβώς πάνω στον αφυγραντήρα και οι ενδείξεις τους συμφωνούν σε μεγάλο βαθμό. Γιατί να μην έχει ενσωματωμένο ένα τέτοιο και ο αφυγραντήρας ώστε να μη χρειάζεται ανεμιστήρας για να διαβάσει την υγρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο μετρητής είναι μέσα στη συσκευή η οποία είναι full στην υγρασία. Ξεκινάει η φτερωτή, στεγνώνει ο μετρητής και μετά παίρνει τιμή. Εάν είναι πάνω από τα επιτρεπτά επίπεδα τότε ξεκινάει ο κομπρέσορας, αλλιώς κλείνουν όλα και ξανά μέτρηση σε 20-30 λεπτά. Για μένα αυτός είναι ο "σωστός" τρόπος λειτουργίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, FiKiFiKi είπε

Ο μετρητής είναι μέσα στη συσκευή η οποία είναι full στην υγρασία. Ξεκινάει η φτερωτή, στεγνώνει ο μετρητής και μετά παίρνει τιμή. Εάν είναι πάνω από τα επιτρεπτά επίπεδα τότε ξεκινάει ο κομπρέσορας, αλλιώς κλείνουν όλα και ξανά μέτρηση σε 20-30 λεπτά. Για μένα αυτός είναι ο "σωστός" τρόπος λειτουργίας. 

Αυτό ρωτάω, γιατί ο μετρητής να είναι μέσα στη συσκευή; Γιατί να μην είναι ΠΑΝΩ στη συσκευή όπως αυτός που έχω βάλει εγώ πάνω στη συσκευή και δείχνει πάνω-κάτω το ίδιο με τον μετρητή του αφυγραντήρα; Ακριβώς πάνω στα κουμπιά του αφυγραντήρα τον έχω, τόσο δύσκολο θα ήταν να μπει εκεί ο μετρητής ώστε να μην χρειάζεται να στεγνώσει πριν μετρήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παρέλαβα κι εγώ από το eshop. Αξιοπρεπέστατος φαίνεται στα 186 ευρώ του. Δοκιμαστικά τον έχω τώρα να δω πως θα τα πάει, έχει ρίξει ήδη την υγρασία αρκετά, αλλά για σίγουρα θα σας πω αύριο πρωί. Συγκριτικά με έναν μικρό United 12άρη που είχα πάρει πέρυσι από Κωτσόβολο σε τιμή χώμα σαφώς ανώτερος, και κάνει και αισθητά λιγότερο θόρυβο (στην 3η σκάλα ο Kullhaus έχει λιγότερο θόρυβο από τον United στην απλή λειτουργία, όχι την turbo). Κατανάλωση ρεύματος φαίνεται να είναι κάπου 20-25 watt παραπάνω, ως τώρα έχει peakάρει στα 252 watt (τώρα σταθερά έχει 238 watt κατανάλωση εδώ και πόση ώρα).

Βέβαια είναι λίγο overkill για το σπίτι που είμαι (60 τμ περίπου, αν και με έντονο πρόβλημα υγρασίας), αλλά θα τον κρατήσω μερικές μέρες να δω αν μπορεί να τραβήξει τα πάντα και μετά θα τον δώσω στους δικούς μου (άλλωστε για εκείνους τον πήρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2019 στις 12:31 ΜΜ, stefanidisg είπε

Πάντως εγώ που παρέλαβα και τον δουλεύω από χτες με 85 % υγρασία σταγόνα στο δοχείο δεν έχει βγάλει και η υγρασία παραμένει εκεί. Ενώ σαν μηχάνημα είναι πολύ καλό ίσως κάποια αστοχία σε εξάρτημα και περιμένω απάντηση από την εταιρεία.

Κατόπιν επικοινωνίας με το κατάστημα , επιστροφή του αφυγραντήρα είπαν θα το ελέγξουν και αν είναι θα μου στείλουν καινούριο. Πρέπει να παραλάβουν να το δουν και κατόπιν θα μου στείλουν καινούριο.

Αχαχαχα μια από τα ίδια και εμείς , επιστροφή στο e-shop και περιμένουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, amdnikos είπε

Στο auto ο ανεμιστήρας δε σταματαει ποτε. Αν πεσει κατω απο το 55% κοβει ο κομπρεσορας και η φτερωτη δουλευει στη χαμηλη σκαλα. Αν σταματησει να δουλευει η φτερωτη και δε γυρναει αερας, δε μπορει κανενας αφυγραντηρας να διαβασει υγρασια. Οταν πας manual σε ενα ποσοστο χ υγρασιας σβηνει και ο κομπρεσορας και η φτερωτη και μετα απο περιπου 20 λεπτα λειτουργει η φτερωτη ξανα για να τσεκαρει υγρασια στο χωρο. Εαν εχει ανεβει πανω απο την τιμη που εχεις ορισει τοτε ξεκινα η διαδικασια της αφυγρανσης. Αν οχι ξανασβηνει για αλλα 20 λεπτα και παει λέγοντας.

Άρα ίσως είναι προτιμότερο μια manual ρύθμιση στο 55% που είναι μια φυσιολογική τιμή και επίσης είναι και η προρύθμιση του auto, έτσι ώστε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας ανά 20 λεπτά και όχι συνέχεια, αυτό και για οικονομία και για θόρυβο. Στα παραπάνω έχουμε ξεχάσει και την λειτουργία του ιονιστή, για κάποιον που θέλει ακόμα και όταν έχει πιάσει την υγρασία να συνεχίζει να δουλεύει ο ιονιστής χρειάζεται ο ανεμιστήρας. 

Εγώ σήμερα παρέλαβα και άρχισα να τον δοκιμάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Αυτό ρωτάω, γιατί ο μετρητής να είναι μέσα στη συσκευή; Γιατί να μην είναι ΠΑΝΩ στη συσκευή όπως αυτός που έχω βάλει εγώ πάνω στη συσκευή και δείχνει πάνω-κάτω το ίδιο με τον μετρητή του αφυγραντήρα; Ακριβώς πάνω στα κουμπιά του αφυγραντήρα τον έχω, τόσο δύσκολο θα ήταν να μπει εκεί ο μετρητής ώστε να μην χρειάζεται να στεγνώσει πριν μετρήσει;

Νομίζω πως ένας Morris είχε τον μετρητή στο τηλεχειριστήριο αλλά δεν ξέρω ποιο μοντέλο. Υπάρχει τόπικ για αφυγραντήρες στο φόρουμ, εγώ αυτό συμβουλεύτηκα και έμαθα αρκετά.

Επεξ/σία από FiKiFiKi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, akisgd είπε
23 λεπτά πριν, akisgd είπε

Άρα ίσως είναι προτιμότερο μια manual ρύθμιση στο 55% που είναι μια φυσιολογική τιμή και επίσης είναι και η προρύθμιση του auto, έτσι ώστε να λειτουργεί ο ανεμιστήρας ανά 20 λεπτά και όχι συνέχεια, αυτό και για οικονομία και για θόρυβο.

 

Θα πρέπει να το δοκιμάσω αυτό! Δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά στην οικονομία γιατί σιγά τι μπορεί να καίει μια φτερω΄τη να γυρνάει :P Αλλά με ενδιαφέρει για τον θόρυβο καθώς δεν πολύ-χρησιμοποιώ ιονιστή, οπότε θα με βόλευε να σταματάει τελείως στην επιθυμητή υγρασία και μετά να κάνει check κάθε 20 min

52 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Κατανάλωση ρεύματος φαίνεται να είναι κάπου 20-25 watt παραπάνω, ως τώρα έχει peakάρει στα 252 watt (τώρα σταθερά έχει 238 watt κατανάλωση εδώ και πόση ώρα).

 

Πότε peakare? όταν είναι στο full o fan με συμπιεστή ανοιχτό ? Λέει ότι είναι 265 watt αλλά πότε καίει τόσο, αυτό δεν ξέρω.
 Αν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης μπορείς να μας πεις τι καίει ανα σκάλα αν σου είναι εύκολο ?
Επίσης επειδή εμπειρία με άλλον αφυγραντήρα δεν έχω, τον βλέπεις οικονομικό ?
Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Subzerog7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγόρασα και εγώ από eshop.  Να πω ότι δεν είχα ποτέ αφυγραντήρα και όλο σκεφτόμουν να πάρω. 

Μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα ρίχνει την υγρασία σε μεγάλο δωμάτιο. Από 70% την πήγε 55% σε λιγότερο από 2 ώρες. Όπου τον έβαλα έκανε το ίδιο πολύ γρήγορα. 

Από θόρυβο δεν έχω άποψη για τους άλλους που υπάρχουν. Τον θεωρώ φυσιολογικό. Επίσης δεν υπάρχει κανένα απολύτως τρίξιμο, χτύπημα ή άλλος θόρυβος πέραν του ανεμιστήρα και του συμπιεστή. Η κατασκευή δείχνει πολύ στιβαρή και ποιοτική. Αυτά σε 1η επαφή. Γενικά μια χαρά είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, πρώτο ποστ και από εμένα, χαιρόμαι γιατί βλέπω πολλά παιδιά από το θέμα με a/c. Έχω πάρει αυτόν εδώ το αφυγραντήρα από το καλοκαίρι στα 160 ευρώ. Γενικά δεν έχω ψάξει το θέμα αφυγραντήρα , Ο χώρος που τον λειτουργώ ειναι περίπου 70 τετραγωνικά. Γενικά αν εξαιρέσουμε τους αυτοματισμούς που δεν έχει δεν ξέρω που υστερεί σε σχέση με τα ακριβότερα μοντέλα . 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/afigranthres/158036-carrier-cdt165e3

Με μετρητή που τον έχω δει δουλεύει περίπου στα 240 Watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Subzerog7 είπε

Πότε peakare? όταν είναι στο full o fan με συμπιεστή ανοιχτό ? Λέει ότι είναι 265 watt αλλά πότε καίει τόσο, αυτό δεν ξέρω.
 Αν υπάρχει δυνατότητα μέτρησης μπορείς να μας πεις τι καίει ανα σκάλα αν σου είναι εύκολο ?
Επίσης επειδή εμπειρία με άλλον αφυγραντήρα δεν έχω, τον βλέπεις οικονομικό ?
Ευχαριστώ

Κάποια στιγμή στην αρχή έπιασε στιγμιαία τα 252 watt.

Τώρα έχει πέσει η υγρασία στο 60% (όριο έχω βάλει το 50% για αρχή) και είναι στα 241 watt, λίγο παραπάνω από πριν.

Πάντως τον μικρό τον 12άρη που είχα τον κακολογούσα χωρίς λόγο, είδα πριν στο ιστορικό του μετρητή ότι δεν έπαιζε στα 210-220 περίπου που τον θυμόμουν, αλλά στα 190, επομένως η διαφορά στην κατανάλωση είναι κάπου 50 watt. Βέβαια και η διαφορά στην ταχύτητα είναι μεγάλη, ήδη στον Kullhaus άδειασα σχεδόν το μισό δοχείο (που ήταν περίπου γεμάτο το δοχείο του μικρού) και θα πέσω για ύπνο τώρα να δω μέχρι το πρωί πόσο θα έχει μαζέψει (ο μικρός ήθελε ένα 8ωρο σχεδόν για να το γεμίσει).

Ίσως αύριο τους βάλω και να δουλεύουν ταυτόχρονα για κάποιο δίωρο πχ, να συγκρίνω και κατανάλωση αλλά και πόσο νερό μάζεψε ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρέλαβα και εγώ σήμερα. Τον έχω βάλει 2+ ώρες μπροστά στο auto, δουλεύει στο full από τότε και έχει μαζέψει 2-3 δάχτυλα νερό στο δοχείο. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι η ένδειξη υγρασίας του παίζει σαν τρελή. Όταν τον άνοιξα έλεγε 80 (ίσως λόγο αποθήκευσης), έπεσε γρήγορα στο 70 και τώρα παίζει από 63 μέχρι 70 το νούμερο, αλλά αλλάζει κάθε 5-10 δευτερόλεπτα και μπορεί να πάει από το 70 στο 65 και πίσω στο 69 μέσα σε 1 λεπτό.

Ένας εξωτερικός αισθητήρας που έχω στον ίδιο χώρο παίζει μεταξύ 61-63 όπως και πριν βάλω τον αφυγραντήρα.

Θα τον αφήσω όσο πάει να δούμε...

Edit: αυτά σε σπίτι 90 τμ με τους μισούς χώρους κλειστούς με πόρτες, σχετικά υψηλή υγρασία και όλα τα παράθυρα κλειστά. Επίσης σε διπλανό δωμάτιο δουλεύει aircondition (δεν "χτυπάει" το αφυγραντήρα) οπότε η δουλειά του θα έπρεπε να είναι πιο εύκολη.

Επεξ/σία από mxa055
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το δοχείο είναι μεγάλο, 3 δάχτυλα νερό δεν είναι λίγο.

Το πρωί αφού ξύπνησα εμένα έπιασε 55% υγρασία, οπότε σταμάτησε ο συμπιεστής. Τον έκλεισα και τον ξανάνοιξα (βασικά ήθελα να δω κάτι στον μετρητή κατανάλωσης) και μόλις άνοιξε ξεκίνησε με υγρασία στο 65%, αλλά μέσα σε 2 λεπτά είχε πάει στο 59 και λογικά θα συνέχιζε να πέφτει.

Σε 13 ώρες περίπου χρήσης είχε βγάλει πρακτικά 1 δοχείο νερό (στο περίπου με το μάτι, γιατί το μισό το άδειασα χτες βράδυ και μέχρι το πρωί είχε βγάλει άλλο μισό), και είχε κατανάλωση 3 κιλοβατώρες.

Έφυγα από το σπίτι για δουλειά και γύρω στις 6 που θα γυρίσω θα δω πως τα έχει πάει (αν και αφού έχει πιάσει την υγρασία, πιστεύω δεν θα δούλευε στο full). Δεν ξέρω μην αξίζει να τον βάλω σε continuous λειτουργία για μερικές μέρες χωρίς να σταματάει. Πάντως η ένδειξη στο υγρασιόμετρό του είναι κάπου 2% παραπάνω από τον μικρό united που έχω παραδίπλα (φαντάζομαι ο άλλος αφού δεν δουλεύει εδώ και αρκετό καιρό θα έχει στεγνώσει τελείως μέσα).

EDIT: Όσο για εξωτερικό αισθητήρα, έχω ένα DHT11 σε ένα raspberry να μετράει, και ενώ θερμοκρασία είναι spot on (το συγκρίνω με κλασσικό αναλογικό θερμόμετρο), στην υγρασία εκείνο είναι αισθητά πιο κάτω (10-12% χαμηλότερα επομένως δεν το εμπιστεύομαι).

Επεξ/σία από BrocasHelm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...