Προς το περιεχόμενο

Η Intel απολογείται για την έλλειψη επεξεργαστών, που παραμένει σημαντικό πρόβλημα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρκετοί δυστυχώς, δεν έχουν ιδέα. Πετάνε κάτι ατάκες για τους AMD τύπου "ναι αλλά είναι αξιόπιστοι ; όλοι μιλάνε για i7.... πω τώρα βγήκε και i9"

Είμαστε αρκετά πίσω δυστυχώς.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αρκετοί δυστυχώς, δεν έχουν ιδέα. Πετάνε κάτι ατάκες για τους AMD τύπου "ναι αλλά είναι αξιόπιστοι ; όλοι μιλάνε για i7.... πω τώρα βγήκε και i9"

Είμαστε αρκετά πίσω δυστυχώς.

+1 πλεον ryzen είναι κορυφή..... δυστιχος το αντίθετο παιζει με της vga της...... ελπίζω όχι για πολύ (ειδικά οτι αφορά θερμοκρασίες και drivers)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Black Demis είπε

+1 πλεον ryzen είναι κορυφή..... δυστιχος το αντίθετο παιζει με της vga της...... ελπίζω όχι για πολύ (ειδικά οτι αφορά θερμοκρασίες και drivers)

Είναι καλή προσπάθεια η 5700 ΧΤ και δεν το λέω γιατί την έχω αλλά γιατί σε σχέση με την Vega είναι όντως ανταγωνιστική στην τιμή της, αν και κακά τα ψέματα έχει θέματα με τους driver.

Πιστεύω όμως πως με τον καιρό θα βελτιωθεί, η AMD έχει πάρει φόρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Phoenix4 είπε

Είναι καλή προσπάθεια η 5700 ΧΤ και δεν το λέω γιατί την έχω αλλά γιατί σε σχέση με την Vega είναι όντως ανταγωνιστική στην τιμή της, αν και κακά τα ψέματα έχει θέματα με τους driver.

Πιστεύω όμως πως με τον καιρό θα βελτιωθεί, η AMD έχει πάρει φόρα.

προφανώς και είναι καλή προσπάθεια κάνεις δεν λέει όχι απλά περιμένω μέρα όταν βγαλει κάτι αντιστιχο με τον ανταγωνισμό η καλύτερο... εκανα την προσπάθεια μου να βάλω μια 5700xt msi gaming x σε ενα micro tower αντί για την 2070 super msi gaming x (περιπου 90 ευρω ποιο φτινα την πηρα απο την 2070 510 η 5700 600 2070.............. έβραζε ο τόπος κατά τα άλλα παιζει να ήταν και καλύτερη σε κάποια παιχνιδια (σε κάποια οχι) σε εφαρμογές που κανουν χρήση gpu με καμία δεν παιζει  πάντως....
για αυτό και είπα θερμοκρασίες και drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Black Demis είπε

προφανώς και είναι καλή προσπάθεια κάνεις δεν λέει όχι απλά περιμένω μέρα όταν βγαλει κάτι αντιστιχο με τον ανταγωνισμό η καλύτερο... εκανα την προσπάθεια μου να βάλω μια 5700xt msi gaming x σε ενα micro tower αντί για την 2070 super msi gaming x (περιπου 90 ευρω ποιο φτινα την πηρα απο την 2070 510 η 5700 600 2070.............. έβραζε ο τόπος κατά τα άλλα παιζει να ήταν και καλύτερη σε κάποια παιχνιδια (σε κάποια οχι) σε εφαρμογές που κανουν χρήση gpu με καμία δεν παιζει  πάντως....
για αυτό και είπα θερμοκρασίες και drivers

Πολύ περίεργο γιατί η Gaming X είναι από τις καλύτερες υλοποιήσεις της 5700XT, εγώ πάντως με την Nitro + είμαι κομπλέ 60% usage και είμαι στα ~50C

Ούτε που την ακούω όταν παίζω, μήπως απλά ο πύργος έχει κακό airflow γενικά και δεν φταίει η GPU ; Πόσους βαθμούς έπιανε ;

 

jEyVw7e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Πολύ περίεργο γιατί η Gaming X είναι από τις καλύτερες υλοποιήσεις της 5700XT, εγώ πάντως με την Nitro + είμαι κομπλέ 60% usage και είμαι στα ~50C

Ούτε που την ακούω όταν παίζω, μήπως απλά ο πύργος έχει κακό airflow γενικά και δεν φταίει η GPU ; Πόσους βαθμούς έπιανε ;

jEyVw7e.png

όντος καλή είναι είχα δοκιμάσει και παλιά την ¨φυσουνα" είχα shutdowns απο υπερθέρμανση....

 

μόλις πάντως άνοιξα το καπάκι πλάγια ήταν ολα οκ.... για μεγάλα κουτιά είναι τελεία... για κάποιον που δεν θέλει τέρας  κουτί μονόδρομος κάποια καλή gaming x  με nvidia... και ελπίζω οχι για πολύ καιρό.......

το κακό είναι οτι ακόμη και τώρα που δεν είναι το ίδιο καλές η κάρτες τιμές πλησιάζουν πολύ.....  όταν θα είναι εξίσου καλές τιμές πως θα είναι? οεο...........

στα χαρτιά η 5700 xt είναι ίδια με την 2060 super (και ελάχιστα καλύτερη η super)
η τιμή (στο ίδιο μαγαζί) για gaming x έκδοση (να μην πάμε στα σαπακια) ειναι 495 ευρω η 1060 s και 505 η 5700 xt δλδ σχεδόν ίδιες 10 ευρω ποιο κατω η 1060s

δεν πρέπει να μας δώσει κάποια κίνητρα πχ η amd ν πάρουμε την κάρτα της?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix4 είπε

Αρκετοί δυστυχώς, δεν έχουν ιδέα. Πετάνε κάτι ατάκες για τους AMD τύπου "ναι αλλά είναι αξιόπιστοι ; όλοι μιλάνε για i7.... πω τώρα βγήκε και i9"

Είμαστε αρκετά πίσω δυστυχώς.

Αρκετοί ευτυχώς να λες.

Καθόλου δε μας συμφέρει να στραφούν όλοι σε amd...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Η Intel ζήτησε –ξανά- συγνώμη για την έλλειψη επεξεργαστών της από την αγορά,

ναι, καλά σε πιστέψαμε


ένα πρόβλημα που κατέληξε να είναι χρόνιο και λέγεται AMD


για την μια φορά και έναν καιρό μεγάλη κατασκευάστρια ημιαγωγών. ...

σαν επικήδειος μοιάζει.

 

edit: δεν σας προλαβαίνω, πότε γέμισαν 2 σελίδες?

Επεξ/σία από eyw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Αρκετοί ευτυχώς να λες.

Καθόλου δε μας συμφέρει να στραφούν όλοι σε amd...

Καλά αυτό δεν θα γίνει ποτέ οπότε δεν χρειάζεται να ευχόμαστε πως δεν πρέπει να γίνει, η AMD μπορεί να έκανε το comeback τώρα αλλά για αρχή μόνο στον τομέα DIY που είναι μικρός, σε εμάς που φτιάχνουμε PC κομμάτι κομμάτι, έχει δρόμο ακόμα.

Πρέπει να κερδίσει τους OEMs να παίρνει ο άσχετος έτοιμο PC από τον Κωτσόβολο και να έχει Ryzen 3600 όχι σαπάκι i3.

 

Επεξ/σία από Phoenix4
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις είναι τεχνητή η έλλειψη. Δεν υπάρχουν πολλοί διαθέσιμοι στην αγορά, άρα οι Intel cpus θα είναι πλέον συλλεκτικά κομμάτια. 

Άρα θα ανεβάσει πάλι την τιμή τους σε τρελά επίπεδα για να αγοράζουν οι συλλέκτες. 🤣🤣🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...