Προς το περιεχόμενο

Η Intel απολογείται για την έλλειψη επεξεργαστών, που παραμένει σημαντικό πρόβλημα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Black Demis είπε

όντος καλή είναι είχα δοκιμάσει και παλιά την ¨φυσουνα" είχα shutdowns απο υπερθέρμανση....

μόλις πάντως άνοιξα το καπάκι πλάγια ήταν ολα οκ.... για μεγάλα κουτιά είναι τελεία... για κάποιον που δεν θέλει τέρας  κουτί μονόδρομος κάποια καλή gaming x  με nvidia... και ελπίζω οχι για πολύ καιρό.......

το κακό είναι οτι ακόμη και τώρα που δεν είναι το ίδιο καλές η κάρτες τιμές πλησιάζουν πολύ.....  όταν θα είναι εξίσου καλές τιμές πως θα είναι? οεο...........

στα χαρτιά η 5700 xt είναι ίδια με την 2060 super (και ελάχιστα καλύτερη η super)
η τιμή (στο ίδιο μαγαζί) για gaming x έκδοση (να μην πάμε στα σαπακια) ειναι 495 ευρω η 1060 s και 505 η 5700 xt δλδ σχεδόν ίδιες 10 ευρω ποιο κατω η 1060s

δεν πρέπει να μας δώσει κάποια κίνητρα πχ η amd ν πάρουμε την κάρτα της?

Η Reference ήταν άθλια, γενικά άμα είναι blower design it sucks απλά και όχι μόνο πρακτικά αλλά και μεταφορικά

Καλά ένα midi tower έχω τίποτα τρελό, τι θερμοκρασίες έπιανες εν ώρα gaming και τι RPM έπιαναν οι έλικες ; Είναι και καθαρά θέμα airflow, τώρα άμα έχεις +450 ευρώ GPU και δεν την βάλεις σε ένα σωστό πυργάκι με κανά έλικα που θα σου κοστίσει 20/40 ευρώ ε ντάξει αμαρτία. Είναι και κάποιοι πύργοι που όσους έλικες και να βάλεις απλά δεν έχουν τρύπες για airflow ή είναι πολύ μικρές π.χ. Phanteks P400.

Πιο πολύ με προβληματίζουν οι driver αλλά μες τον Δεκέμβρη θα βγει ο καθιερωμένος optimized που βγάζουν μία φορά τον χρόνο οπότε ελπίζω.

 

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Intel ήθελες και τα έπαθες !!!! 

Εδώ κάθεσαι και πουλάς τον i9 9900 στα ~450€ ενώ η AMD πουλάει τον Ryzen 7 3800X που έχει ίδιες επιδόσεις στα ~350€.

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά βολεύεται η Intel με την έλλειψη. Κρατάει τις τιμές στην στρατόσφαιρα για όλους τους επεξεργαστές.

8 λεπτά πριν, KilliK είπε

μπορει καποιος να εξηγησει ποιο εινια το προβλημα της Ιντελ και πως δημιουργηθηκε; 

Θεωρητικά, το πρόβλημα είναι η αδυναμία της εδώ και μια διετία να βγάλει επεξεργαστές στα 10nm.

Πρακτικά δεν έχει κανένα πρόβλημα. Οι πωλήσεις παραμένουν πολύ υψηλές όπως και η ζήτηση. Πρόβλημα θα παρουσιαστεί μόνο όταν τα datacenters αρχίζουν να υιοθετούν τους Epyc μαζικά, καθώς οι μεγάλοι τζίροι γίνονται από επιχειρήσεις κι όχι από καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KilliK είπε

μπορει καποιος να εξηγησει ποιο εινια το προβλημα της Ιντελ και πως δημιουργηθηκε; 

H Intel χρόνια είχε το μονοπώλιο και ανακύκλωνε ουσιαστικά τα προϊόντα της μην έχοντας ανταγωνισμό παρά μόνο τον εαυτό της(βλέπε 14++++++++++++++++).
 Επαναπαύτηκε στις δάφνες της και δεν εξέλισσε καινούργιες τεχνολογίες καθώς θεωρούσε αδύνατο κάποια εταιρεία να παρουσιάσει κάτι στα επόμενα χρόνια και παρεμεινε έτσι να αρμέγει τους πελάτες της.

Οταν η AMD παρουσίασε τους Ryzen ουσιαστικά δεν είχε αντίστοιχα προϊόντα σε εξέλιξη(τόσους πυρήνες κτλ) και ξαφνικά έπρεπε να απαντήσει αλλά δεν είχε προϊόντα. Αυτό είναι το τώρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι γιατί μου φαίνεται η είδηση σαν τρολιά είδους damage control?

Θέλουμε να δείξουμε ότι παρά την άνοδο της AMD ο κόσμος πάλι Intel αγοράζει και δεν μπορούμε να καλύψουμε την αγορά από την ζήτηση. 

Όπως προείπαν και άλλοι, τόσα εργοστάσια υπάρχουν να στείλει αλλού ένα κομμάτι της παραγωγής, γιατί δεν το κάνει? 

Μάρκετινγκ Intelligent τακτικές? Wtf? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουφες... με τοσα εργοστασια. Προστατευει την ζητηση/τιμη .  Δεν πουλαει κορυφαιους και δεν περισσευουν σαπακια να τους κανει Ι3 και Ψeleron

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Η Reference ήταν άθλια, γενικά άμα είναι blower design it sucks απλά και όχι μόνο πρακτικά αλλά και μεταφορικά

Καλά ένα midi tower έχω τίποτα τρελό, τι θερμοκρασίες έπιανες εν ώρα gaming και τι RPM έπιαναν οι έλικες ; Είναι και καθαρά θέμα airflow, τώρα άμα έχεις +450 ευρώ GPU και δεν την βάλεις σε ένα σωστό πυργάκι με κανά έλικα που θα σου κοστίσει 20/40 ευρώ ε ντάξει αμαρτία. Είναι και κάποιοι πύργοι που όσους έλικες και να βάλεις απλά δεν έχουν τρύπες για airflow ή είναι πολύ μικρές π.χ. Phanteks P400.

Πιο πολύ με προβληματίζουν οι driver αλλά μες τον Δεκέμβρη θα βγει ο καθιερωμένος optimized που βγάζουν μία φορά τον χρόνο οπότε ελπίζω.

η φυσούνα έφτανε 100 με κάτι τρελές στροφές ακουγόταν σαν να φουσκώνει η turbina...... και έκλεινε η msi 5700xt βαρούσε κατι 80 85 σαν αποτέλεσμα όλο το υπόλοιπο σύστημα να ανεβάζει θερμοκρασία (ryzen 2700x με υδροψιξη) η 2070 s το πολύ 60 και αυτό μόνο όταν εκανα χρήση του premiere της περισσότερες φορές δεν ξεκινούσαν καν τα fan (σε κάτι ελαφιρα games)

μου ειπαν για undervoltage κλπ αλλά δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που τα προγράμματα μου δεν παίζουν σωστά... αν έπαιζαν θα της έριχνα της τάσεις λίγο για να υποστηρίξω την amd , ακομη και της adobe στιγμές στιγμές ειχαν θέματα (drivers hang κλπ) βρήκα κάποια σταθερότητα με κάποια πειραγμένα drivers αλλα οκ δεν θα κάτσουμε να κοψοραυουμε οταν δίνουμε τόσα

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι oi amdakides σε ενα τοπικ.....βρειτε το κολπο να ανεβασετε κανα φπς γιατι ακομα την 9η γενια δεν την εχετε περασει αλλα ξεχασα ειστε ολοι με σερβερ ανεβασμενους κ κανετε αλλα πραγματα παρα να παιζετε games ξεχασα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, lawlezz είπε

ολοι oi amdakides σε ενα τοπικ.....βρειτε το κολπο να ανεβασετε κανα φπς γιατι ακομα την 9η γενια δεν την εχετε περασει αλλα ξεχασα ειστε ολοι με σερβερ ανεβασμενους κ κανετε αλλα πραγματα παρα να παιζετε games ξεχασα

αλλος εδω παιζει να πήρες οτι σύστημα πήρες για να μπαίνεις στα topics να ρίχνεις χολή 🤣

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, lawlezz είπε

χολη?τα φπς που εχω εγω δεν θα τα εχεις εσυ ποτε σου

 

36 λεπτά πριν, lawlezz είπε

ολοι oi amdakides σε ενα τοπικ.....βρειτε το κολπο να ανεβασετε κανα φπς γιατι ακομα την 9η γενια δεν την εχετε περασει αλλα ξεχασα ειστε ολοι με σερβερ ανεβασμενους κ κανετε αλλα πραγματα παρα να παιζετε games ξεχασα

Αρκετά salty χωρίς λόγο, τεχνικά αναλφάβητος και πολύ πιθανών με μέτριο PC, που και των 2Κ ευρώ να έχεις δεν λέει τίποτα 😛

 

1 ώρα πριν, Black Demis είπε

η φυσούνα έφτανε 100 με κάτι τρελές στροφές ακουγόταν σαν να φουσκώνει η turbina...... και έκλεινε η msi 5700xt βαρούσε κατι 80 85 σαν αποτέλεσμα όλο το υπόλοιπο σύστημα να ανεβάζει θερμοκρασία (ryzen 2700x με υδροψιξη) η 2070 s το πολύ 60 και αυτό μόνο όταν εκανα χρήση του premiere της περισσότερες φορές δεν ξεκινούσαν καν τα fan (σε κάτι ελαφιρα games)

μου ειπαν για undervoltage κλπ αλλά δεν υπάρχει λόγος από την στιγμή που τα προγράμματα μου δεν παίζουν σωστά... αν έπαιζαν θα της έριχνα της τάσεις λίγο για να υποστηρίξω την amd , ακομη και της adobe στιγμές στιγμές ειχαν θέματα (drivers hang κλπ) βρήκα κάποια σταθερότητα με κάποια πειραγμένα drivers αλλα οκ δεν θα κάτσουμε να κοψοραυουμε οταν δίνουμε τόσα

Μακρία από blower γενικά, ο μόνος λόγος για να πάρει blower κάποιος είναι γιατί είναι αρκετά πιο φθηνή από τις AIB και μετά της βάζεις μία υδρόψυξη, μόνο αυτό. Επίσης η Reference έχει πολύ καλό PCB

Και πάλι περίεργο που είχαν +20C διαφορά, όπου και να ψάξω βλέπω με το ζόρι ~5C διαφορά π.χ.

 

Που ταιριάζουν τα αποτελέσματα και με τα δικά μου temps που πιάνω 60s C σε midi, τι να πω unlucky πραγματικά.

Επεξ/σία από Phoenix4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Αρκετά salty χωρίς λόγο, τεχνικά αναλφάβητος και πολύ πιθανών με μέτριο PC, που και των 2Κ ευρώ να έχεις δεν λέει τίποτα 😛

Μακρία από blower γενικά, ο μόνος λόγος για να πάρει blower κάποιος είναι γιατί είναι αρκετά πιο φθηνή από τις AIB και μετά της βάζεις μία υδρόψυξη, μόνο αυτό. Επίσης η Reference έχει πολύ καλό PCB

Και πάλι περίεργο που είχαν +20C διαφορά, όπου και να ψάξω βλέπω με το ζόρι ~5C διαφορά π.χ.

Που ταιριάζουν τα αποτελέσματα και με τα δικά μου temps που πιάνω 60s C σε midi, τι να πω unlucky πραγματικά.

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΤΑ ΣΠΕΚ Μ ΣΕ DIRECTX μαλλον το κακο pc το εχεις εσυ κ ηρθες εδω να βρεις την υγεια σου

Επεξ/σία από lawlezz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να συμπεράνουμε , ότι θεωρεί πως οι επεξεργαστές της είναι παμφθηνοι και για αυτό το λόγο τους αγοράζουν όλοι και έτσι υπάρχει η έλλειψη στις αγορές ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...