Προς το περιεχόμενο

Θύμα hacking η OnePlus για δεύτερη φορά


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vargas είπε

Δύο  παραβιάσεις σε δύο χρόνια . Νομίζω την πήρες την απάντηση ..

Ναι, και την προηγούμενη φορά ήταν όταν είχα αγοράσει το 5Τ. Απλά, εγώ το είχα αγοράσει μέσω paypal και δεν είχε επηρεαστεί ο λογαριασμός μου. Κρίμα,  και ήθελα να πάρω το 7 προ τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ζω για οταν θα βγει το νεο της κιλλερ 8 να διαβαζω τα θριαμβευτικά σχόλια στυλ σας ρίχνουμε στα αυτιά samsungακηδες με τα μισα λεφτα και είμαστε και πιο σμουθ απο σας!! 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, svartevarg είπε


Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν συνεργάστηκε με retailers και στην Ευρώπη και σε όλον τον κόσμο. Είναι σίγουρο ότι ο hacker στόχευε σε δεδομένα πιστωτικών καρτών για να κάνει «αφαίμαξη».

 

Τα στοιχεία των καρτών δεν αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων της εταιρείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, dali13gr είπε

Τα στοιχεία των καρτών δεν αποθηκεύονται στη βάση δεδομένων της εταιρείας.

Εδώ κανεις λάθος.

Είχα πάρει πριν 2 χρονια λίγο πριν τις γιορτές των χριστουγέννων το 5T.
Έκανα την βλακεία και αγόρασα από το site τους με πιστωτική και όχι Paypal.
Αποτέλεσμα ήταν να είμαι θύμα του πρώτου hack τους.
Κάποιος τύπος είχε κλέψει τα στοιχεια της  κάρτας μου από το site τους και αγόραζε αβέρτα πράγματα. Ταλαιπωρήθηκα με την τράπεζα Πειραιώς για κοντά 3 μήνες ώστε να πάρω όλα τα λεφτά μου πίσω. Είχα μείνει εξαιτίας του hack τους μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων με 200 ευρώ και ο τύπος μου είχε φάει μισθό και δώρο χαλαρά.
Την βρήκα την άκρη τελικά και φυσικά φταίω και εγώ που δεν χρησιμοποίησα Paypal αλλα ρε Oneplus , δεύτερη  φορα ρε γαμώτο ? Σοβαρά τώρα ?

  • Like 4
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gripakotrelos είπε

Στο ελληνικο ινσομνια μονο το μηλο εχει προβλημα.οχι ρε γαμωτο ξενερωσα.

Υπάρχει και ξένο insomnia; Και μπαίνει έτσι ο κάθε άσχετος και λέει το μακρύ του και το κοντό τού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omega είπε

Εδώ κανεις λάθος.

Είχα πάρει πριν 2 χρονια λίγο πριν τις γιορτές των χριστουγέννων το 5T.
Έκανα την βλακεία και αγόρασα από το site τους με πιστωτική και όχι Paypal.
Αποτέλεσμα ήταν να είμαι θύμα του πρώτου hack τους.
Κάποιος τύπος είχε κλέψει τα στοιχεια της  κάρτας μου από το site τους και αγόραζε αβέρτα πράγματα. Ταλαιπωρήθηκα με την τράπεζα Πειραιώς για κοντά 3 μήνες ώστε να πάρω όλα τα λεφτά μου πίσω. Είχα μείνει εξαιτίας του hack τους μέσα στις γιορτές των Χριστουγέννων με 200 ευρώ και ο τύπος μου είχε φάει μισθό και δώρο χαλαρά.
Την βρήκα την άκρη τελικά και φυσικά φταίω και εγώ που δεν χρησιμοποίησα Paypal αλλα ρε Oneplus , δεύτερη  φορα ρε γαμώτο ? Σοβαρά τώρα ?

λυπάμαι για οσα πέρασες και μετα απο ολα αυτα θελω να δω ποιος θα σηκώσει παλι το λάβαρο του τιμίου κινέζικου flagship killer... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, pacahontas III milagros είπε

λυπάμαι για οσα πέρασες και μετα απο ολα αυτα θελω να δω ποιος θα σηκώσει παλι το λάβαρο του τιμίου κινέζικου flagship killer... 

Τα κινητά τους μια χαρά overpriced συσκευές είναι. Η εταιρεία φαίνεται ότι είναι μπακάλικο που σε 2 χρονια, ακόμα δεν έχει φτιάξει το security protocol/team της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αηδια και εμετος τα οπαδικα σχολια επιπεδου ελληνικου ποδοσφαιρου. 

Ενηλικες ανθρωποι ειστε και κανετε σαν παιδακια. samsungακηδες και μηλα και κινεζοι. κραξιμο για ασχετα πραγματα με το αρθρο. τι να πω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pacahontas III milagros είπε

λυπάμαι για οσα πέρασες και μετα απο ολα αυτα θελω να δω ποιος θα σηκώσει παλι το λάβαρο του τιμίου κινέζικου flagship killer... 

Ένα σχόλιο σοβαρό που να μην είναι flame ανοησία δε θα γράψεις;

Διαβάζω το thread και είναι λες και σου έκλεψε λ7 η 1+ και έχεις άχτι ξέρω'γω. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω αναρωτιέμαι αν αυτοί που κράζουν πιο έντονα όλων έχουν πάρει ποτέ συσκευή της oneplus. Αν δηλαδή όντως πληγήθηκαν από το σκηνικό ή απλά ήρθαν για το χαβαλέ και το flame.

Κατα τα άλλα δεν είναι η πρώτη φόρα που κάποια εταιρεία (είτε μέσω συσκευής είτε μέσω site) αφήνει ακάλυπτα τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν το λέω για να υπερασπιστώ την 1+ που ειναι χοντρό. Απλά μου κάνει εντύπωση το να πέφτουμε κιολας από τα συννεφα  λες και δεν εχουμε ακούσει ποτε πχ για φωτογραφίες cloud που διέρρευσαν, σέλφι κάμερες ή μικρόφωνα που ενεργοποιήθηκαν από το πουθενά κλπ.

Αν ηταν απεχθές και χοντρό όπου η oneplus πρεπει να δώσει εξηγήσεις; Σίγουρα ναι. Αν είναι κάτι πρωτοφανές; Σίγουρα οχι...

Επεξ/σία από Antretng
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stafaf είπε

Ένα σχόλιο σοβαρό που να μην είναι flame ανοησία δε θα γράψεις;

Διαβάζω το thread και είναι λες και σου έκλεψε λ7 η 1+ και έχεις άχτι ξέρω'γω. 

 κάποιοι πρέπει να καταλάβετε πια οτι δε μιλαμε για το αν υστερει στις νυχτερινες λείψεις κάτι για να το αντιμετωπίσουμε χαλαρουιτα.. αλλα για το οτι κινδυνεύεις να σου κάνουν τα λεφτά σου φύλλο και φτερό και δεν ειναι η πρώτη φορα που γίνεται αυτο απο την εν λογω πολυ "τιμια"  εταιρεία με τα κιλλερ κινητά και μάλλον δε πρόκειται για σύμπτωση οτι συμβαίνει μόνο "σπίτι " της το συγκεκριμένο πάρτι... 

Επεξ/σία από pacahontas III milagros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pacahontas III milagros είπε

 κάποιοι πρέπει να καταλάβετε πια οτι δε μιλαμε για το αν υστερει στις νυχτερινες λείψεις κάτι για να το αντιμετωπίσουμε χαλαρουιτα.. 

Ναι δώσε μας τα φώτα σου γράφοντας συνεχώς τρολομηνύματα μιας και από μόνοι μας δεν ξέρουμε να αξιολογήσουμε την είδηση.

Εσένα περιμέναμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pacahontas III milagros είπε

 κάποιοι πρέπει να καταλάβετε πια οτι δε μιλαμε για το αν υστερει στις νυχτερινες λείψεις κάτι για να το αντιμετωπίσουμε χαλαρουιτα.. αλλα για το οτι κινδυνεύεις να σου κάνουν τα λεφτά σου φύλλο και φτερό και δεν ειναι η πρώτη φορα που γίνεται αυτο απο την εν λογω πολυ "τιμια"  εταιρεία με τα κιλλερ κινητά και μάλλον δε πρόκειται για σύμπτωση οτι συμβαίνει μόνο "σπίτι " της το συγκεκριμένο πάρτι... 

Τα κινητά της εταιρείας δεν έχουν καμία σχέση με την ασφάλεια της εταιρείας και του online store τους. Πρώτον δεν είναι flagship killer. Αυτό ίσχυε μέχρι το μοντέλο 3/3T πίσω στο 2016. Ούτε η ίδια δεν χρησιμοποιεί τον όρο αυτό πια.

Δεύτερον, ακόμα και 750 ευρώ που κοστίζουν οι pro εκδόσεις, άνετα θεωρουνται και σήμερα ως vfm για αυτά που προσφέρουν, έναντι ενός ανταγωνισμού που ξεπερνάει τα 1000 ευρώ. Άλλωστε υπάρχει και το φθηνότερο μοντέλο στα 6 εκατοσταρικα.

Τρίτον, είναι η μοναδική εταιρεία μετά την Google και ίσως τα Essential phones, που σου δίνει υποστήριξη σε software και τρεις εκδόσεις Android, όταν οι υπόλοιποι κάνουν τον ύπνο του δικαίου. 

Δεν λέω πως είναι το απόλυτο smsrtphone και ότι δεν έχει τρωτά σημεία. Αλλά δοκιμάστε έστω ένα smartphone της πριν γράψετε άσχετα πράγματα με το θέμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, baiosss είπε

Τα κινητά της εταιρείας δεν έχουν καμία σχέση με την ασφάλεια της εταιρείας και του online store τους. Πρώτον δεν είναι flagship killer. Αυτό ίσχυε μέχρι το μοντέλο 3/3T πίσω στο 2016. Ούτε η ίδια δεν χρησιμοποιεί τον όρο αυτό πια.

Δεύτερον, ακόμα και 750 ευρώ που κοστίζουν οι pro εκδόσεις, άνετα θεωρουνται και σήμερα ως vfm για αυτά που προσφέρουν, έναντι ενός ανταγωνισμού που ξεπερνάει τα 1000 ευρώ. Άλλωστε υπάρχει και το φθηνότερο μοντέλο στα 6 εκατοσταρικα.

Τρίτον, είναι η μοναδική εταιρεία μετά την Google και ίσως τα Essential phones, που σου δίνει υποστήριξη σε software και τρεις εκδόσεις Android, όταν οι υπόλοιποι κάνουν τον ύπνο του δικαίου. 

Δεν λέω πως είναι το απόλυτο smsrtphone και ότι δεν έχει τρωτά σημεία. Αλλά δοκιμάστε έστω ένα smartphone της πριν γράψετε άσχετα πράγματα με το θέμα.

Αν δεν κάνω λάθος δύο εκδόσεις Android δίνει, τρία χρόνια δίνει security patches...Αν δίνει τρεις εκδόσεις Android μπορείς να βάλεις link που να το αναφέρει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...