Προς το περιεχόμενο

[UPS] APC 1300VA BR1300MI 219.00 € @Plaisio.gr


Jason15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Τι ακριβως ειναι το sinewave?

Στα γρήγορα, το εναλλασσόμενο ρεύμα έχει τη μορφή ημιτόνου. Τα ups με έξοδο true sinewave (καθαρό ημίτονο) προσεγγίζουν κατά πολύ το ρεύμα της ΔΕΗ οπότε και τις προδιαγραφές των συσκεών για αυτό είναι και ακριβότερα. Αν δεν κάνω λάθος συσκευές με παλμοτροφοδοτικά δεν έχουν θέμα με τροποποιημένο ημίτονο αλλά για τηλεοράσεις και ενισχυτές ήχου κλπ. οποσδήποτε καθαρού ημιτόνου. Εννοείται προτιμάμε true sinewave ups.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Jason15 είπε

Στα γρήγορα, το εναλλασσόμενο ρεύμα έχει τη μορφή ημιτόνου. Τα ups με έξοδο true sinewave (καθαρό ημίτονο) προσεγγίζουν κατά πολύ το ρεύμα της ΔΕΗ οπότε και τις προδιαγραφές των συσκεών για αυτό είναι και ακριβότερα. Αν δεν κάνω λάθος συσκευές με παλμοτροφοδοτικά δεν έχουν θέμα με τροποποιημένο ημίτονο αλλά για τηλεοράσεις και ενισχυτές ήχου κλπ. οποσδήποτε καθαρού ημιτόνου. Εννοείται προτιμάμε true sinewave ups.

ΚΑΙ ολοι οι υπολογιστες Ios ;) 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Physics_Rulez said:

Αν είχε και σούκο

δεν υπαρχει λογος να εχει schuko.Ολα σε ενα δυο πολυπριζα αλλιως αν θες βαλε iec βυσματα εσυ σε καθε schuko ή παρε ετοιμα καλωδια.

3 hours ago, HERTHAN said:

Οντως θα βοηθουσε πολυ.

δες απο πανω απαντηση

3 hours ago, VasKag said:

Αν ειχε σουκο μπορει να μην εβγαινε σε αυτη τη τιμη ;)

και σε schuko αντε να εκανε λιγο παραπανω.συνηθως ομως εχουν Iec βυσματα.

 

3 hours ago, stelios18120 said:

O λόγος που δεν έριξα παραγγελία. 

λαθος λογος.δεν σε νοιαζει αν θα τα ριξεις ολα σε ενα πολυπριζο σε μια υποδοχή η σε ολες.σε νοιαζει ποσο μπορει να αντεξει το Ups σαν συνολο δηλαδη το συγκεκριμενο 780 watt.αλλωστε αν θες τα μοιραζεις πανω στο Ups.ειτε σε πολυπριζα iec ειτε σε καλωδια iec

2 hours ago, HERTHAN said:

Mετα δεν αξιζει να παρει καποιος ενα ups με λιγοτερες θεσεις απο την στιγμη που θα βαλει πολυπριζο?

oxi.Λαθος λογικη.σε νοιαζει ποσα watt βγαζει στο συνολο.

2 hours ago, HERTHAN said:

Ναι ρε apc ειναι εγγυηση.

Οποτε θα περιμενω να βγει και κανενα με λιγοτερες θυρες και να ειναι σουκο.

δες απο παω απαμτηση

2 hours ago, Jason15 said:

Στα γρήγορα, το εναλλασσόμενο ρεύμα έχει τη μορφή ημιτόνου. Τα ups με έξοδο true sinewave (καθαρό ημίτονο) προσεγγίζουν κατά πολύ το ρεύμα της ΔΕΗ οπότε και τις προδιαγραφές των συσκεών για αυτό είναι και ακριβότερα. Αν δεν κάνω λάθος συσκευές με παλμοτροφοδοτικά δεν έχουν θέμα με τροποποιημένο ημίτονο αλλά για τηλεοράσεις και ενισχυτές ήχου κλπ. οποσδήποτε καθαρού ημιτόνου. Εννοείται προτιμάμε true sinewave ups.

τα Pc θελουν sinewave αλλα παιζουν και χωρις να ειναι sinewave .σε σπανιες περιπτωσεις ακους ενα μικρο σφυριγμα απο το τροφοδοτικο.το εχω πετυχει μονο μια φορα.αλλα ναι θεωρητικα τα active pfc θελουν sinewave και οχι stepped sinewave Κτλ

1 hour ago, georgeps21 said:

ΚΑΙ ολοι οι υπολογιστες Ios ;) 😕

απο πανω απαντηση

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnx TS

Χαλβάδιαζα καιρό το pro900 (χωρίς να ξέρω τι διαφορές έχει από το απλό back-ups. Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει...) αλλά με match price, έριξα μια παραγγελία στο pro1300 :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, thunderstorm said:

Thnx TS

Χαλβάδιαζα καιρό το pro900 (χωρίς να ξέρω τι διαφορές έχει από το απλό back-ups. Αν ξέρει κάποιος, ας μου πει...) αλλά με match price, έριξα μια παραγγελία στο pro1300 :-D 

πλεον τα περισσοτερα εχουν avr οποτε υπαρχει η μικρη κατηγορια back up (συνδεονται με pc συνηθως) Και δεν εχουν οθονη καν Ουτε external battery pack, μετα αυτα με τις lcd οθονες που τα συνδεεις επισης και με τo Pc πχ τα Pro Μοντελα που δεχονται και external battery pack, μετα τα smart sc που ειναι κατηγορια smart αλλα δεν ειναι sinewave .Μετα τα κανονικα smart που ειναι Sinewave.Μετα υπαρχουν τα smart xl  που εχουν εξτρα υποδοχη απο πισω για να βαλεις extra battery pack και μετα τα Online.

αναλυτικα χαρακτηριστικα βλεπεις και στο Site τις apc.

οι κατηγοριες αλλαζουν κατα καιρους

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κάποιος. Έχω το μοντέλο 900 της APC, πως μπορώ να εξακριβώσω αν θέλει αλλαγή η μπαταρία του ή αν με άφησε χρόνους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, mindscape2 said:

Παιδιά, μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κάποιος. Έχω το μοντέλο 900 της APC, πως μπορώ να εξακριβώσω αν θέλει αλλαγή η μπαταρία του ή αν με άφησε χρόνους;

α.πριν χαλασει η μπαταρια βγαζει Replace battery.β.αν εχουν περασει 3-4 χρονια λογικο να θελει αλλαγη.επισης βλεπεις αν η μπαταρια εχει χασει τιποτα υγρα και μετρας και ταση να δεις αν βγαζει καθολου.υπαρχουν και εργαλεια που μετρανε την μπαταρια αλλιως αλλα παμε σε αλλη κατηγορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, poulinos είπε

α.πριν χαλασει η μπαταρια βγαζει Replace battery.β.αν εχουν περασει 3-4 χρονια λογικο να θελει αλλαγη.επισης βλεπεις αν η μπαταρια εχει χασει τιποτα υγρα και μετρας και ταση να δεις αν βγαζει καθολου.υπαρχουν και εργαλεια που μετρανε την μπαταρια αλλιως αλλα παμε σε αλλη κατηγορια.

ποιο UPS θα προτεινες για εναν υπολογιστη με τροφοδοτικο 850W + ενα Drobo με σταθεροποιητη τασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

α.πριν χαλασει η μπαταρια βγαζει Replace battery.β.αν εχουν περασει 3-4 χρονια λογικο να θελει αλλαγη.επισης βλεπεις αν η μπαταρια εχει χασει τιποτα υγρα και μετρας και ταση να δεις αν βγαζει καθολου.υπαρχουν και εργαλεια που μετρανε την μπαταρια αλλιως αλλα παμε σε αλλη κατηγορια.

Τι κοστος περιπου εχει ν'αλλαξεις μπαταρια μηπως γνωριζεις poulinos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/11/2019 at 12:48, mikes prime said:

ποιο UPS θα προτεινες για εναν υπολογιστη με τροφοδοτικο 850W + ενα Drobo με σταθεροποιητη τασης?

το βασικο δεν ειναι τι τροφοδοτικο εχεις αλλα ποσα τρως απο αυτα .και 850 να εχεις αν τρως 400 .......

και μετα ειναι τι κατηγορια θες να πας.οπως εγραψα πιο πανω εχει την απλη κατηγορια backups ,εχει αυτα με την Lcd και καποια μοντελα pro και μετα παει η κατηγορια smart.το πρωτο ειναι να δεις ποσα Watt θες και μετα να δεις ποσα λεφτα θες να δωσεις για να πας στην αντιστοιχη κατηγορια. προσοχη.αλλο τα va αλλο τα watt.ενα 1500va ειναι 1000watt>για να δεις ποσο καιει το pc σου υπαρχουν online calculators που υπολογιζουν.αυτο στην συγκεκριμενη προσφορα ειναι η ενδιαμεση κατηγορια και η τιμη του ειναι πολυ καλη.και βγαζει 780  watt 

On 26/11/2019 at 13:39, HERTHAN said:

Τι κοστος περιπου εχει ν'αλλαξεις μπαταρια μηπως γνωριζεις poulinos?

πρεπει να δεις τι μπαταριες παιρνει.αν τις παρεις απο την apc ειναι ακριβες.η αλλη λυση πας και τις αγοραζεις απο τον δησιο. www.batteries.gr .θα βρεις και πιο φτηνες αλλα ο δησιος φερνει Csb που τα apc φοραγαν csb που θεωρουνται πολυ καλες. απλα πρεπει με βαση το Ups να δεις τι μπαταρια παιρνει ή το ανοιγεις την βγαζεις και παιρνεις μια ιδια.αν παιρνει παραπανω απο μια και εχει γεφυρες κτλ τις αφαιρεις απο το παλιο battery pack και το βαζεις στο καινουριο.κοινως αλλαζεις μονο τις μπαταριες και κρατας ολα τα αλλα. αν παρεις battery pack apc εχει τα παντα αλλα το κοστος πολυ μεγαλυτερο.

On 24/11/2019 at 21:58, Jason15 said:

Φυσικά αν υπάρχει κάποιο με την ίδια αξιοπιστία, ισχύ και λειτουργίες σε αυτήν την τιμή. Έτσι και αλλιώς αν κουμπωθεί τροφοδοτικό υπολογιστή δεν νομίζω πως η ισχύς που "περισσεύει"  είναι για πολλά πολλά. Κουμπώνεις τροφοδοτικό και οθόνη πανω στο ups και τα υπόλοιπα στο πολύμπριζο.

βγαζει 780 Watt το συγκεκριμενο,ειναι δυσκολο να εχεις Pc πανω απο 500.οποτε φτανει και για οθονη και για περιφερειακα. και υπαρχουν αλλοι με Pc με ακομα μικροτερη καταναλωση. router ,εκτυπωτες inkjet κτλ ειναι αστειες καταναλωσεις.

On 24/11/2019 at 22:16, HERTHAN said:

Τι ακριβως ειναι το sinewave?

https://blog.tripplite.com/pure-sine-wave-vs-modified-sine-wave-explained/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, guzel είπε

Οσο καλο κι αν ειναι θα πηγαινα σε APC οπως εχω κανει και σε ολα τα πολυπριζα που εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οσο καλο κι αν ειναι θα πηγαινα σε APC οπως εχω κανει και σε ολα τα πολυπριζα που εχω.

Έχω APC στο γραφείο. Νομίζω η legrand είναι μεγάλη εταιρεία. Υποθέτω θα είναι αντάξια στα UPS της APC.

Με το APC στις διακοπές ρεύματος στιγμιαία ανοιγοκλείνει η οθονη. Τα ms που μεσολαβούν για να γυρίσει από ρεύμα στην μπαταρία δεν φθείρουν τις συσκευές που είναι συνδεμένες επάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...