Προς το περιεχόμενο

Box: Νέα υπηρεσία online παραγγελίας φαγητού από την Cosmote


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Καλό αλλά γιατί box.gr; Τι σχέση έχει το φαγητό;

Έχεις παραγγείλει ποτέ κινεζικό? Στο φερνουν σε χάρτινο κουτακι. Προφανώς σε αυτό αναφέρεται.

Επεξ/σία από Lumini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αναρωιιέστε γιατί είναι τόσο ακριβό το σουβλάκι, η τυρόπιτα, ο καφές κλπ. σκεφθείτε ότι ενσωματώνουν delivery. Το λογικό θα ήταν το delivery να επιβαρύνει την τιμή όπως γίνεται στην Αμερική. Όχι ο καθένας να έχει απαίτηση να του φέρουν ένα καφέ (παραγγελία των δύο ευρώ) στο σπίτι ή στο γραφείο. Αν λοιπόν είχαμε δύο τιμές μία παραλαβή από σημείο πώλησης και μία delivery οι τιμές θα εκλογικεύονταν  και ο καθένας θα πλήρωνε αυτό που πρέπει. Προσωπικά προτιμώ να παραλαμβάνω από το σουβλατζήδικο, το τυροπιτάδικο, το καφετζήδικο και να βλέπω τι παίρνω, να αποκτώ μια βασική ίδέα πως δουλεύουν εκεί. Τελικά θεωρώ δίκαιο να πληρώνω όσο μου αναλογεί και όχι την άδικη επιβάρυνση του delivery είτε το χρησιμοποιήσεις είτε όχι. 

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kalmik είπε

Αν αναρωιιέστε γιατί είναι τόσο ακριβό το σουβλάκι, η τυρόπιτα, ο καφές κλπ. σκεφθείτε ότι ενσωματώνουν delivery. Το λογικό θα ήταν το delivery να επιβαρύνει την τιμή όπως γίνεται στην Αμερική. Όχι ο καθένας να έχει απαίτηση να του φέρουν ένα καφέ (παραγγελία των δύο ευρώ) στο σπίτι ή στο γραφείο. Αν λοιπόν είχαμε δύο τιμές μία παραλαβή από σημείο πώλησης και μία delivery οι τιμές θα εκλογικεύονταν  και ο καθένας θα πλήρωνε αυτό που πρέπει. Προσωπικά προτιμώ να παραλαμβάνω από το σουβλατζήδικο, το τυροπιτάδικο, το καφετζήδικο και να βλέπω τι παίρνω, να αποκτώ μια βασική ίδέα πως δουλεύουν εκεί. Τελικά θεωρώ δίκαιο να πληρώνω όσο μου αναλογεί και όχι την άδικη επιβάρυνση του delivery είτε το χρησιμοποιήσεις είτε όχι. 

Η νέα μόδα στην Αμερική είναι οι κουζίνες που εξυπηρετούν τα online delivery να είναι ανεξάρτητες από τα εστιατόρια. 

Δηλαδή νοικιάζουν χώρους μόνο με κουζίνες και εκεί παρασκευάζουν τις παραγγελίες του online delivery. 

Το online delivery έχει άνοδο σε παγκόσμια κλίμακα, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο!

Εαν είναι να το αγοράσεις από το κατάστημα αυτοπροσώπως τότε μιλάμε για έξοδο, φωνάζεις και την παρέα σου και τελείωσε η υπόθεση.

 

Επεξ/σία από Kostasallinone
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραξενο και πολυ ενδιαφερον συναμα. Απορω πως δεν το σκεφτηκαν τοσο καιρο.Μπραβο τους. (Παρα το γεγονος οτι δεν ζω πλεον Ελλαδα)

Σημαδια των καιρων ή αλλιως ακομη ενας τροπος για κονομα.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

μονο εμένα μου φαινονται ολα αυτα πιο δυσκολα απο το κλασσικο τηλεφωνάκι? 9 στα 10 εχουν αναγνωριση και δεν λες καν διευθυνση, λες μια παραγγελια στα μπαμ χωρις να γράφεις σχολια και να ψαχνεις κουτακια σαν το "εξτρα σως" ξερω γω.  

Ναι και μετά σου έρχεται άλλη παραγγελία από αυτή που παρήγγειλες κι εύχεσαι να'χες τσεκάρει αυτό το "έξτρα σως", αντί να το'χες πει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι να χαλάσω βενζίνη και να ψάχνω παρκάρισμα για να πάρω δύο πιτόγυρα, άστο. Η λογική είναι ότι αράζεις σπίτι και θέλεις να φας απ' έξω χωρίς να χρειαστεί να βγεις. Αν είναι να βγω τρώω και έξω..

1 λεπτό πριν, Vassilis_24 είπε

Ναι και μετά σου έρχεται άλλη παραγγελία από αυτή που παρήγγειλες κι εύχεσαι να'χες τσεκάρει αυτό το "έξτρα σως", αντί να το'χες πει...

Αυτό μπορεί να το ξεχάσεις και αν πας στο μαγαζί αυτοπροσώπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, kalmik είπε

Αν αναρωιιέστε γιατί είναι τόσο ακριβό το σουβλάκι, η τυρόπιτα, ο καφές κλπ. σκεφθείτε ότι ενσωματώνουν delivery. Το λογικό θα ήταν το delivery να επιβαρύνει την τιμή όπως γίνεται στην Αμερική. Όχι ο καθένας να έχει απαίτηση να του φέρουν ένα καφέ (παραγγελία των δύο ευρώ) στο σπίτι ή στο γραφείο. Αν λοιπόν είχαμε δύο τιμές μία παραλαβή από σημείο πώλησης και μία delivery οι τιμές θα εκλογικεύονταν  και ο καθένας θα πλήρωνε αυτό που πρέπει. Προσωπικά προτιμώ να παραλαμβάνω από το σουβλατζήδικο, το τυροπιτάδικο, το καφετζήδικο και να βλέπω τι παίρνω, να αποκτώ μια βασική ίδέα πως δουλεύουν εκεί. Τελικά θεωρώ δίκαιο να πληρώνω όσο μου αναλογεί και όχι την άδικη επιβάρυνση του delivery είτε το χρησιμοποιήσεις είτε όχι. 

Τα ίδια λέω χρόνια για το online στα single player παιχνίδια.

Προφανώς και δεν τους συμφέρει κάτι τέτοιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, smpt είπε

τελικά μόνο το φαγητό πουλάει στην Ελλάδα. Και ο καφές.

2 ώρες πριν, ELTASSOS είπε

Φοβερη ιδεα και πρωτοτυπη. 


Σκεφτείτε ότι χάρη σε αυτήν την ιδέα έχει δουλειά και ένα μεγάλο και ετερογενές σύνολο επαγγελματιών στον τομέα της υγείας (sic!) (καρδιολόγοι, διαιτολόγοι, φυσιοθεραπευτές κλπ).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Vassilis_24 είπε

Ναι και μετά σου έρχεται άλλη παραγγελία από αυτή που παρήγγειλες κι εύχεσαι να'χες τσεκάρει αυτό το "έξτρα σως", αντί να το'χες πει...

αυτος που μιλάς πατάει κουμπακια σε ενα pc δεν γραψει σε μπλοκάκι. 99% ο ψηστης το ξεχασε οποτε δεν αλλαζει κατι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, basilis_k6 είπε

αυτος που μιλάς πατάει κουμπακια σε ενα pc δεν γραψει σε μπλοκάκι. 99% ο ψηστης το ξεχασε οποτε δεν αλλαζει κατι. 

Δε μου έχει τύχει ποτέ να μου φέρουν λάθος παραγγελία από online.

Αντιθέτως όταν έπαιρνα τηλέφωνο, ήταν 50-50 το να μη λείπει κάτι...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Lumini είπε

Έχεις παραγγείλει ποτέ κινεζικό? Στο φερνουν σε χάρτινο κουτακι. Προφανώς σε αυτό αναφέρεται.

Εβαλα Ζεφυρι δοκιμαστικα για γυφτικο κινεζικο με ενα αστερι  :P Μονο για αττικη και αυτο και ακομα δε καταλαβα τι special πουλανε. Βασικα καταλαβα οτι δε χρειαζομαι και αλλη εφαρμογη για delivery .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ηταν και τιποτα start up ωστε μολις αποκτησει λιγο κοινο να αγοραστει απο κανενα e-food οπως εγινε με τον Deliveras και αλλα και τα τσεπωσαν οι υπεύθυνοι να πεις στο καλο, αλλα εδω μπαινουν μεγαλα ονοματα.

Παντως δεν χρησιμοποιω κανενα app κανει καλο στο μαγαζι διαφημιση αλλα τους παιρνει μηνιατικο και 10% απο καθε παραγγελια. καλυτερα τους παιρνω τηλεφωνο και μου τα φερνουν. Εξαλλου στην περιοχη μου ξερω τι παιζει απο σουβλακι, πιτσα κτλπ δεν περιμενω το skroutz να μου τους βγαζει πρωτους-δευτερους και τεταρτους στην λιστα ( που και εκει πληρωνεις φυσικα για να εισαι στα πρωτα)

Επεξ/σία από aris1986
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...