Προς το περιεχόμενο

Box: Νέα υπηρεσία online παραγγελίας φαγητού από την Cosmote


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Και μόνο που το efood δεν έχει προσθέσει τόσα χρόνια αριθμό ορόφου στην παραγγελία είναι τεράστιο μειονέκτημα.

 

Εδώ και πολλά χρόνια έχει αριθμό ορόφου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατέβασα την εφαρμογή.

Με ρώτησε τι είδους φαγητό μου αρέσει.

Τα επέλεξα όλα.

....

On Topic: Πολύ ωραίο με ενδιαφέροντα συγκριτικά πλεονεκτήματα σε σχέση με το efood. Γνωρίζουμε τι ποσοστό κρατάει από τα καταστήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

μονο εμένα μου φαινονται ολα αυτα πιο δυσκολα απο το κλασσικο τηλεφωνάκι? 9 στα 10 εχουν αναγνωριση και δεν λες καν διευθυνση, λες μια παραγγελια στα μπαμ χωρις να γράφεις σχολια και να ψαχνεις κουτακια σαν το "εξτρα σως" ξερω γω.  

Πλέον δεν μπορώ να παραγγείλω με το παραδοσιακό τρόπο. Αν έχει efood ok, αλλίως παίρνω απο μαγαζί που έχει. Μαλακία το ξέρω αλλά έτσι έχω συνηθίσει

Επεξ/σία από hdonoblepsias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερη εφαρμογη.. της δινω ενα χρονο μεχρι το λουκετο. Χρησιμοποιω τα apps μονο για να δω κανενα καινουριο μαγαζι στη γειτονια. Παω απο κοντα κοβω κινηση με μια παραγγελια και αν μεινω ικανοποιημενος μπαινει στη λιστα. Σχολια δεν διαβαζω. Τα πρωτα 100 ειναι απο γνωστους και ολα ειναι θετικα. Μονο ενα app ηταν  πραγματικα καινοτομο, το forky, αλλα εξαγοραστηκε σταματησε να λειτουργει και δεν ξερω τι απεγινε!

υγ: δειτε βιντεακια στο αμερικα που πιτσιρικαδες φτιαχνουν fake εστιατορια συμπληρωνοντας απλα τη φορμα της εκαστοτε πλατφορμας, πουλανε συσκευασμενα φαγητα απο super market ζεσταμενα στα μικροκυματα. Παιρνουν θετικες κριτικες κλπ κλπ. Δεν ξερω αν μπορει να γινει και στην Ελλαδα κατι παρομοιο αλλα το απροσωπο κρυβει κινδυνους.. τσεκαρετε τα μαγαζια που αγοραζετε, ολα στη γειτονια σας ειναι.

 

  • Like 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bjj-p είπε

 Μονο ενα app ηταν  πραγματικα καινοτομο, το forky, αλλα εξαγοραστηκε σταματησε να λειτουργει και δεν ξερω τι απεγινε!

 

 

Το forky λειτουργεί κανονικά. Δεν εχω παραγγείλει ποτέ αλλά λαμβανω κάθε μέρα το menu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

μονο εμένα μου φαινονται ολα αυτα πιο δυσκολα απο το κλασσικο τηλεφωνάκι? 9 στα 10 εχουν αναγνωριση και δεν λες καν διευθυνση, λες μια παραγγελια στα μπαμ χωρις να γράφεις σχολια και να ψαχνεις κουτακια σαν το "εξτρα σως" ξερω γω.  

Ε ναι, τι πιο δυσκολο απο το να κανεις τικ 2-3 κουτακια απο το κινητο σου. 😶

Πιο ευκολο να μιλας με τον μαγαζατορα την ωρα αιχμης και να φωναζεις την παραγγελια σου.

Μερικοι εχετε μεινει στον μεσαιωνα

11 ώρες πριν, bjj-p είπε

υγ: δειτε βιντεακια στο αμερικα που πιτσιρικαδες φτιαχνουν fake εστιατορια συμπληρωνοντας απλα τη φορμα της εκαστοτε πλατφορμας, πουλανε συσκευασμενα φαγητα απο super market ζεσταμενα στα μικροκυματα. Παιρνουν θετικες κριτικες κλπ κλπ. Δεν ξερω αν μπορει να γινει και στην Ελλαδα κατι παρομοιο αλλα το απροσωπο κρυβει κινδυνους.. τσεκαρετε τα μαγαζια που αγοραζετε, ολα στη γειτονια σας ειναι.

Η φοβερη νοοτροπια του "ειδα κατι στο ιντερνετ και θα γινει και στη γειτονια μου, φοβαμαι να βγω απο το σπιτι μου"

Θα διαβασες κανα αρθρο σε κανα κοσμοπολιταν για "2 νεαρους απο το Γουινσκονσιν" που το εκαναν (προφανως ανεπιτυχως αφου εγιναν international news) και ξαφνικα δεν πρεπει εμεις να παραγγειλουμε online και πρεπει να γινουμε detective για να φαμε ενα διπιτο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, Kostasallinone είπε

Είναι σαν να λες ότι τελειώνει η εξέλιξη της τεχνολογίας. Άτοπο!

Ήδη εγκατέλειψα το efood. Και μόνο που το efood δεν έχει προσθέσει τόσα χρόνια αριθμό ορόφου στην παραγγελία είναι τεράστιο μειονέκτημα.

 

Στο τελικο σημειο που εχει να γραψεις σχολειο εχει κανονικα να βαλεις οροφο μαλλον κατι δεν προσεχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Έχουν καταλάβει οι πάροχοι ότι το περιθώριο κέρδους από την πώληση τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών είναι πολύ μικρό και έχουν βαλθεί να δημιουργήσουν άλλες «μοδάτες» υπηρεσίες, μπας και επιβιώσουν και δεν χρειάζεται να συρρικνωθούν στο 10-20% του μεγέθους τους.

Η εταιρεία σύντομα θα ανοιχτεί και σε άλλους τομείς. Προσεχώς στις οθόνες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vaskor είπε

Η εταιρεία σύντομα θα ανοιχτεί και σε άλλους τομείς. Προσεχώς στις οθόνες σας.

Αυτό είναι γνωστό εδώ και 2 χρόνια, για κάποιον που απλά παρακολουθεί τα νέα της αγοράς.

Ειδικά μετά την τροποποίηση του καταστατικού και την έγκριση του ΔΣ, για επέκταση και σε άλλες δραστηριότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Καλό αλλά γιατί box.gr; Τι σχέση έχει το φαγητό;

Τους εμεινε κανενα domain απο προσφορες set top box και ειπαν να το αξιοποιησουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikchris είπε

Ε ναι, τι πιο δυσκολο απο το να κανεις τικ 2-3 κουτακια απο το κινητο σου. 😶

Πιο ευκολο να μιλας με τον μαγαζατορα την ωρα αιχμης και να φωναζεις την παραγγελια σου.

Μερικοι εχετε μεινει στον μεσαιωνα

Η φοβερη νοοτροπια του "ειδα κατι στο ιντερνετ και θα γινει και στη γειτονια μου, φοβαμαι να βγω απο το σπιτι μου"

Θα διαβασες κανα αρθρο σε κανα κοσμοπολιταν για "2 νεαρους απο το Γουινσκονσιν" που το εκαναν (προφανως ανεπιτυχως αφου εγιναν international news) και ξαφνικα δεν πρεπει εμεις να παραγγειλουμε online και πρεπει να γινουμε detective για να φαμε ενα διπιτο. 

Φαε αγορινα μου αφοβα εσυ και η τυχη σου σου δουλευει...

ολοι νομιζεις ειναι με το γαντακι στα χερια οταν πιανουν τα τροφιμα, επειδη εχουν γυαλιστερη μοστρα στη σελιδα τους που κανεις τα κλικ κλικ.

Ασε στο αμερικα το κανανε για χαβαλε αλλα υποψιασμενος δεν ειναι κακο να εισαι, ειδικα στη χωρα της λαγομιας.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 5:14 ΜΜ, nikosgalis είπε

Είμαι πραγματικά πολύ περίεργος για το μέλλον των υπηρεσιών αυτών, που λανσάρει συνέχεια η Cosmote.
Την εποχή 2001-2007, ήμουν στις ομάδες που υλοποιούσαν τις λεγόμενες Value Added Services. Επειδή δεν υπήρχε τρόπος, οι χρήστες της κινητής τηλεφωνίας, να λάβουν υπηρεσίες όπως οι ειδήσεις, ο καιρός, το χρηματιστήριο, κλπ,  ερχόταν ο operator και υλοποιούσε τις υπηρεσίες  SMS (έπειτα και wap και html), "αγοράζοντας" το περιεχόμενο από την πηγή (ειδησεογραφικά portals, ομάδες, κλπ).

Με την έλευση του 3G και των καλών συσκευών, ο τελικός καταναλωτής δεν χρειαζόταν πλέον τον operator. Δεν χρειαζόταν να μπει στο Vodafone live, στο imode. Άνοιγε το κινητό και έμπαινε κατευθείαν στο in.gr , στο sport24 και στα υπόλοιπα portals, αφαιρώντας πολλά έσοδα από τους operators (και καταργούσε ταυτόχρονα ένα τεράστιο department στις εταιρίες αυτές).

Από τότε, οι operators προσπαθούν να βγάλουν ακόμη άλλες υπηρεσίες, πέρα από τη φωνή και τα δεδομένα, (που είναι στην ουσία το μοναδικό τους "προϊόν"). Αλλά σε όλα νομιζω ότι απέτυχαν. Κανείς δεν θα πάρει vodafone/cosmote cloud drive όταν υπάρχει το dropbox, το google drive και τα άλλα. Θα είναι πάντα ένα βήμα μπροστά από τον operator.

Γι' αυτό δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα πετύχουν και αυτές οι προσπάθειες όπως το cosmote insurance, το box και όλες οι παρόμοιες υπηρεσίες. Κάποια στιγμή θα κουραστούν να προσπαθούν να ανταγωνίζονται τους πρωτοπόρους, και θα ξεφουσκώσουν.

Ήμουν και εγώ στον χώρο που περιγράφεις, αν και φάγανε γερή σφαλιάρα με το double opt-in το Σεπτέμβριο του 2009. Ήμουν σε μία που το όνομά της ξεκινούσε από Α και τελείωνε σε Ε, αν σου λέει κάτι! :)

Στις 25/11/2019 στις 5:32 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Είναι σαν να λες ότι τελειώνει η εξέλιξη της τεχνολογίας. Άτοπο!

Ήδη εγκατέλειψα το efood. Και μόνο που το efood δεν έχει προσθέσει τόσα χρόνια αριθμό ορόφου στην παραγγελία είναι τεράστιο μειονέκτημα.

 

image.png.7688f9ecf77b088609afd2a7b9534da7.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Forky εξακολουθεί να έχει και κάποια από τα καλύτερα φαγητά και μια από τις καλύτερες εφαρμογές. Μπορείς να κάνεις παραγγελία και να σου έρθει την ώρα που θέλεις, η μπορείς να παραγγείλεις ακόμα και από την προηγούμενη μέρα.

Το box έχει τη συνηθισμένη σαβούρα καταστημάτων. Το μόνο διαφορετικό από τους υπόλοιπους είναι το wolt που κάνει το delivery του φαγητού από καταστήματα και σε χρεώνει γι αυτό. Ανάμεσα στα καταστήματα υπάρχουν πολλά γνωστά και καλά, αλλά φυσικά με τιμές πολυυύ μακριά από το συνηθισμένο συνοικιακό μαγαζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...