Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad C340-14API 14΄΄ IPS Touch R5-3500U/8GB/256GB @Kotsovolos 549€ ή με 512gb 499€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

spacer.png

Το εν λόγω λαπτοπ στον Κωτσόβολο στα 549€ με δωρεάν μεταφορικά και άτοκες με κάρτα.

EDIT: Μετά από σχόλιου αναγνώστη να πούμε και στον τίτλο ότι ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ τρέχει από το ίδιο κατάστημα αλλά και άλλα καταστήματα (price match?) ίδιο laptop με μεγαλύτερο δίσκο 512gb και χαμηλότερη ακόμα τιμή 499€ και επίσης 50.000 πόντους (για όσο θα ισχύει ίσως δεν κρατήσει το ίδιο πολύ ) . Το δίνει στην ίδια τιμή (price match?) το mediamarkt και το lenovo exclusive (στο οποίο αναφέρεται ότι δίνεται και πενάκι) χωρίς συνεργασία με alpha bonus και δωράκια πόντους..

Η τιμή του παίζει στα 630€ τον τελευταίο καιρό ενώ σήμερα ξεκινάει στα 609€ συν μεταφορικά (ίσως όμως κάποια δίνουν και την "πένα πίεσης" ενώ για το configuration του κωτσόβολου δεν ξέρω καθώς δεν αναφέρεται). Αυτό που κάνει πιο ενδιαφέρουσα την "προσφορά" (και την κάνει προσφορά) είναι οι 50.000 πόντοι αν χρησιμοποιείται κάρτα bonus Alpha bank που μπορεί να εξαργυρωθούν σε διάφορα (αποδίδονται αργότερα από την αγορά σε 20-30 μέρες μου είπαν).

To laptop είναι αρκετά ενδιαφέρον με καλο Ryzen 5 3500u επεξεργαστή (σκορ 7900 στο cpubenchmark) και οθόνη full hd 14'' IPS που είναι και αφής (και γυρνάει και τούμπα αλλά 54% of the sRGB). Δεν είναι αλουμίνιο (πλαστικό σασί) ούτε σουπερ ελαφρύ (1.65kg) σε σχέση με την κατηγορία του αλλά είναι αρκετά κοντά σε αυτά (1,4kg είναι συνήθως) ενώ σε μέγεθος είναι ένα τυπικό elegant 14''. Υπάρχει ένα slot μνήμης (δεν είναι κολλημένη όπως σε κάποια) ενώ αλλάζει και ο ssd (m2) και wifi card για όποιον ενδιαφέρεται. Γενικά για την κατηγορία του αρκετά αναβαθμίσιμο (ram, ssd). Διαθέτει 2 (typeA)+1 (typeC) usb και κανονική hdmi και full size sd reader και ένα 3,5mm. To πληκτρολόγιο νομίζω φωτίζεται. Η κάρτα γραφικών Vega 8 δεν είναι αυτόνομη με δικιά της μνήμη (δεν είναι "gaming" ) ούτε καθόλου σπουδαία αλλά για "δουλειά" είναι μια χαρά το λαπτοπ. 

Αν κάποιος ψάχνει για τέτοιο λαπτοπ είναι δίκαιη προσφορά ειδικά με κάρτες Alpha Bonus.

Ένα review.

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αφού υπάρχει αυτό 

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/204230-lenovo-ideapad-c340-14api-r5-3500u/8gb/512gb

το ίδιο δηλαδή αλλά με 512ssd και φτηνότερο. Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος.. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, p_under είπε

Αφού υπάρχει αυτό 

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/204230-lenovo-ideapad-c340-14api-r5-3500u/8gb/512gb

το ίδιο δηλαδή αλλά με 512ssd και φτηνότερο. Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος.. 

έλα ντε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν κάποιος εχει και alpha bonus βγαίνει περιπου 400.  Με αυτες τις συνθήκες ειναι η καλυτερη προσφορα σε laptop μεχρι τωρα. 

Επεξ/σία από lalaszx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σήμερα πήγα και αγόρασα την έκδοση με τα 256GB στα 550 ευρω οπως λεει το ποστ και χτυπαω το κεφαλι μου εδω και 20 λεπτά.

Μπορω να το πακεταρω παλι και να το γυρισω αυριο για επιστροφη χρημάτων και να παραγγείλω το 500GB μοντέλο στα 499?

υγ. για οποιον ενδιαφέρεται, το λαπτοπάκι είναι πολύ δυνατό. Προτείνεται μια αναβαθμιση της ram γιατι απο τα 8 τα 2 τα καταλαμβάνει η κάρτα γραφικών. Το πληκτρολόγιο δεν είναι φωτιζόμενο για να διορθώσω τον OP. 

Αναφορά σε κείμενο
1 ώρα πριν, p_under είπε

Αφού υπάρχει αυτό 

https://basket.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/204230-lenovo-ideapad-c340-14api-r5-3500u/8gb/512gb

το ίδιο δηλαδή αλλά με 512ssd και φτηνότερο. Εκτός και αν κάνω τόσο λάθος.. 

 

 

Επεξ/σία από Fabbyyy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Fabbyyy είπε

σήμερα πήγα και αγόρασα την έκδοση με τα 256GB στα 550 ευρω οπως λεει το ποστ και χτυπαω το κεφαλι μου εδω και 20 λεπτά.

Μπορω να το πακεταρω παλι και να το γυρισω αυριο για επιστροφη χρημάτων και να παραγγείλω το 500GB μοντέλο στα 499?

υγ. για οποιον ενδιαφέρεται, το λαπτοπάκι είναι πολύ δυνατό. Προτείνεται μια αναβαθμιση της ram γιατι απο τα 8 τα 2 τα καταλαμβάνει η κάρτα γραφικών. Το πληκτρολόγιο δεν είναι φωτιζόμενο για να διορθώσω τον OP. 

Αν το άνοιξες χωρίς να σκίσεις/κόψεις/χαλάσεις τις ταινίες ασφαλείας, ίσως να μπορείς και να μην το καταλάβουν.

Γενικώς κανόνας είναι ότι την Black Friday Week δεν ανοίγουμε τίποτα από αυτά που αγοράσαμε μέχρι να περάσουν οι μέρες των εκπτώσεων. Εκτός αν το θέλουμε πάρα πολύ αυτό και είμαστε σίγουροι για την αγορά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικά για όποιον αγοράσει η μνήμη πάει μέχρι 20gb. Μην κολλάτε σε αυτά που παρουσιάζουν, νομίζω στο εν λόγω λένε μέχρι 8gb. Ούτε κάν, το έχω με 20 και απλά πετάει, βέβαια με τον 3200u... φαντάσου με τον 3500u...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Ενημερωτικά για όποιον αγοράσει η μνήμη πάει μέχρι 20gb. Μην κολλάτε σε αυτά που παρουσιάζουν, νομίζω στο εν λόγω λένε μέχρι 8gb. Ούτε κάν, το έχω με 20 και απλά πετάει, βέβαια με τον 3200u... φαντάσου με τον 3500u...

4GB Soldered + 1 Stick των 16GB;

Επεξ/σία από Aurumnus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για 15αρι ips στα 400 μέχρι στιγμής εδώ είστε :

Αλλά ελπίζω να βγει κάτι καλύτερο 

Αν ήταν 350 θα το χτύπαγα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Fabbyyy είπε

σήμερα πήγα και αγόρασα την έκδοση με τα 256GB στα 550 ευρω οπως λεει το ποστ και χτυπαω το κεφαλι μου εδω και 20 λεπτά.

Μπορω να το πακεταρω παλι και να το γυρισω αυριο για επιστροφη χρημάτων και να παραγγείλω το 500GB μοντέλο στα 499?

υγ. για οποιον ενδιαφέρεται, το λαπτοπάκι είναι πολύ δυνατό. Προτείνεται μια αναβαθμιση της ram γιατι απο τα 8 τα 2 τα καταλαμβάνει η κάρτα γραφικών. Το πληκτρολόγιο δεν είναι φωτιζόμενο για να διορθώσω τον OP. 

Και εγώ έτσι την "έπαθα" αλλά δεν το είχα ανοίξει καθόλου (σφραγισμένος γύρισε) και δέχτηκαν την επιστροφή στο κατάστημα χωρίς προβλήματα. Έγινε αντιλογισμός και παράγγειλα το μοντέλο με 512gb (τον οποίο παρήγγηλαν από το κατάστημα να πάει εκεί και τον αναμένω). Και εγώ τρελάθηκα όταν το είδα σε νοιώθω πως ένοιωσες. Πάντως αφού τον άνοιξες μίλα μαζί τους και πες τους στα ίσια το θέμα (ότι είναι περίπου απαράδεκτο αυτό που έγινε να υπάρχει καλύτερο μοντέλο φτηνότερα). Θέλω να πω ίσως βρεις κάποια λύση, αν όχι επιστροφή μοντέλου κάποια επιπλέον έκπτωση σου δώσουν (έστω την διαφορά) ή κάτι τέτοιο που μπορείς να το συμφωνήσεις μαζί τους. 

Δεν είναι ότι και με το μοντέλο 256gb δεν έχεις όφελος ότι δλδ δεν το πήρες σε "καλή τιμή" (Αφού αποδεδειγμένα έχει περίπου 630-640€ στο skroutz τους προηγούμενους δύο μήνες) αλλά είναι το "γαμ..τ.." ότι μπορούσες να έχεις το μεγαλύτερο που είναι και φτηνότερο. Η διαφορά τους σε τιμή τα δύο μοντέλα είναι 20€ ο δίσκος (o 512 έχει 20€ παραπάνω σε γενικές γραμμες σε κόστος) αλλά είναι και τα επιπλέον 50€ η χαμηλότερη τιμή που λες "γιατί"..  

Υ.Γ. Για το πόση RAM τρώει η κάρτα γραφικών φαντάζομαι μπορείς να το ορίσεις (πχ στο bios? ή σε κάποια άλλη ρύθμιση, θα το ψάξω όταν τον λάβω) πχ να την πας 512mb ή και λιγότερο (για office και 128mb πολλά είναι) αν είναι βέβαια για office χρήση. Δεν το ξέρω το θέμα αλλά το θυμάμαι από παλαιότερα pc που είχα με shared memory VGAs. Πάντως θυμάμαι και εγώ σε review στο youtube ότι επεκτείνεται η ram (ένα slot που αλλάζει ενώ τα 4 πρέπει να είναι κολλημένα) οπότε μπορεί να πάει και 20 (4+16gb ram στο slot). 

Υ.Γ2 Πενάκι είχε μέσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, keysmith είπε

Και εγώ έτσι την "έπαθα" αλλά δεν το είχα ανοίξει καθόλου (σφραγισμένος γύρισε) και δέχτηκαν την επιστροφή στο κατάστημα χωρίς προβλήματα. Έγινε αντιλογισμός και παράγγειλα το μοντέλο με 512gb (τον οποίο παρήγγηλαν από το κατάστημα να πάει εκεί και τον αναμένω). Και εγώ τρελάθηκα όταν το είδα σε νοιώθω πως ένοιωσες. Πάντως αφού τον άνοιξες μίλα μαζί τους και πες τους στα ίσια το θέμα (ότι είναι περίπου απαράδεκτο αυτό που έγινε να υπάρχει καλύτερο μοντέλο φτηνότερα). Θέλω να πω ίσως βρεις κάποια λύση, αν όχι επιστροφή μοντέλου κάποια επιπλέον έκπτωση σου δώσουν (έστω την διαφορά) ή κάτι τέτοιο που μπορείς να το συμφωνήσεις μαζί τους. 

Δεν είναι ότι και με το μοντέλο 256gb δεν έχεις όφελος ότι δλδ δεν το πήρες σε "καλή τιμή" (Αφού αποδεδειγμένα έχει περίπου 630-640€ στο skroutz τους προηγούμενους δύο μήνες) αλλά είναι το "γαμ..τ.." ότι μπορούσες να έχεις το μεγαλύτερο που είναι και φτηνότερο. Η διαφορά τους σε τιμή τα δύο μοντέλα είναι 20€ ο δίσκος (o 512 έχει 20€ παραπάνω σε γενικές γραμμες σε κόστος) αλλά είναι και τα επιπλέον 50€ η χαμηλότερη τιμή που λες "γιατί"..  

Υ.Γ. Για το πόση RAM τρώει η κάρτα γραφικών φαντάζομαι μπορείς να το ορίσεις (πχ στο bios? ή σε κάποια άλλη ρύθμιση, θα το ψάξω όταν τον λάβω) πχ να την πας 512mb ή και λιγότερο (για office και 128mb πολλά είναι) αν είναι βέβαια για office χρήση. Δεν το ξέρω το θέμα αλλά το θυμάμαι από παλαιότερα pc που είχα με shared memory VGAs. Πάντως θυμάμαι και εγώ σε review στο youtube ότι επεκτείνεται η ram (ένα slot που αλλάζει ενώ τα 4 πρέπει να είναι κολλημένα) οπότε μπορεί να πάει και 20 (4+16gb ram στο slot). 

Υ.Γ2 Πενάκι είχε μέσα;

Τελικά θα το κρατήσω μιας και το άνοιξα και έκανα και φουλ εγκατάσταση όλα τα προγράμματα μου. 

Είμαι ευχαριστημένος με την αγορά που έκανα και τα χρήματα που έδωσα, αλλά τα περιέγραψες πολύ accurate τα συναισθήματα που είχα χτες. 

 

Το πενάκι συμπεριλαμβάνεται. 

Επεξ/σία από Fabbyyy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/11/2019 στις 10:31 ΜΜ, lalaszx είπε

αν κάποιος εχει και alpha bonus βγαίνει περιπου 400.  Με αυτες τις συνθήκες ειναι η καλυτερη προσφορα σε laptop μεχρι τωρα. 

Τελείωσε η προσφορά με τους alpha bonus πόντους.... Δυστυχώς! 🤔☹️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...