Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad C340-14API 14΄΄ IPS Touch R5-3500U/8GB/256GB @Kotsovolos 549€ ή με 512gb 499€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, LefMykonos είπε

Όλα καλά τελικά...

Μου το αντικατέστησαν χωρίς δεύτερη συζήτηση.

Μπορώ να πω ότι η εξυπηρέτηση ήταν τουλάχιστον υποδειγματική.

Η ταινία ασφαλείας δεν ήταν παραβιασμένη, για τους φίλους που ρώτησαν.

Εννοείται ότι το δεύτερο μηχάνημα που μου έδωσαν το έκανα unboxing εντός του καταστήματος ώστε να αποφύγω ενδεχόμενη περαιτέρω ταλαιπωρία.

By the way, στο δεύτερο μηχάνημα εννοείται δεν έλειπαν βίδες αλλά και σε αυτό δεν υπήρχαν τα προστατευτικά αυτοκόλλητα στους βραχίονες της οθόνης.

Προφανώς στις τελευταίες παρτίδες δεν υπάρχουν αυτά τα αυτοκόλλητα.

Εγώ περιμένω ένα αντίστοιχο για τον πατέρα μου αύριο από plaisio. Με ανησυχεί αυτό που λες ότι δεν ήταν παραβιασμενη η ταινία και ότι γενικότερα είχε σημάδια χρήσης. Αυτό χτυπάει καμπανάκι ότι περνούν οι ίδιοι τις ταινίες και δεν είναι οι εργοστασιακές. Σε κάθε περίπτωση βίντεο και αν εντοπίσω κάτι άμεσα τηλέφωνο και επιστροφή. Να Σάι καλα για το feedback.

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Kenshin_Himura είπε

Εγώ περιμένω ένα αντίστοιχο για τον πατέρα μου αύριο από plaisio. Με ανησυχεί αυτό που λες ότι δεν ήταν παραβιασμενη η ταινία και ότι γενικότερα είχε σημάδια χρήσης. Αυτό χτυπάει αυτό καμπανάκι ότι περνούν οι ίδιοι τις ταινίες και δεν είναι οι εργοστασιακές. Σε κάθε περίπτωση βίντεο και αν εντοπίσω κάτι άμεσα τηλέφωνο και επιστροφή. Να Σάι καλα για το feedback.

Γενικά δεν είναι τίποτα να αγοραστούν τέτοιες ταινίες αλλά ειναι παράνομο να τις τοποθετήσουν.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο από μεγάλες αλυσίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Billator είπε

Γενικά δεν είναι τίποτα να αγοραστούν τέτοιες ταινίες αλλά ειναι παράνομο να τις τοποθετήσουν.
Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάτι τέτοιο από μεγάλες αλυσίδες. 

Θα το δούμε αύριο. Εγώ προσωπικά σε συσκευή οικιακής χρήσης - εάν επιτρέπεται μπορώ να πω και το κατάστημα - αξίας 220 ευρώ, μου ήρθε με εμφανή σημάδια χρήσης, το κουτί κιτρινιασμενο, μέσα τα φελιζολ σπασμένα, έλειπαν εξαρτήματα, τα ποδαράκια από το μηχάνημα είχαν βρωμιά πάνω τους. Γενικότερα δεν ήθελε και πολύ για να το καταλάβεις. Ευτυχώς είχα τραβήξει βίντεο. Άμεσα τηλέφωνο τους επισήμανα ότι το έχω βιντεοσκοπησει και άρχισαν τα συγγνώμη θα σας στείλουμε άλλο και τα λοιπά. Αυτό βέβαια που τους απάντησα ήταν ότι πέρα από την ταλαιπωρία, αυτό που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το αντικείμενο ολοκαίνουργιο. Έτσι και έγινε, έλαβα κουτί που μόλις είχε έρθει από Γαλλία, φαινόταν ότι ήταν εργοστασιακό. Όλα θέλουν προσοχή και προτιστως να γνωρίζουμε ότι έχουμε δικαιώματα, ακόμα και αν κάτι δε μας αρέσει έχουμε την ευχέρεια να το επιστρέψουμε πίσω και να πάρουμε τα χρήματα μας και αν σας κάνουν τους ζορικους αμέσως του παραπέμπεται στο συνήγορο του καταναλωτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kenshin_Himura είπε

Θα το δούμε αύριο. Εγώ προσωπικά σε συσκευή οικιακής χρήσης - εάν επιτρέπεται μπορώ να πω και το κατάστημα - αξίας 220 ευρώ, μου ήρθε με εμφανή σημάδια χρήσης, το κουτί κιτρινιασμενο, μέσα τα φελιζολ σπασμένα, έλειπαν εξαρτήματα, τα ποδαράκια από το μηχάνημα είχαν βρωμιά πάνω τους. Γενικότερα δεν ήθελε και πολύ για να το καταλάβεις. Ευτυχώς είχα τραβήξει βίντεο. Άμεσα τηλέφωνο τους επισήμανα ότι το έχω βιντεοσκοπησει και άρχισαν τα συγγνώμη θα σας στείλουμε άλλο και τα λοιπά. Αυτό βέβαια που τους απάντησα ήταν ότι πέρα από την ταλαιπωρία, αυτό που με ενδιέφερε ήταν να πάρω το αντικείμενο ολοκαίνουργιο. Έτσι και έγινε, έλαβα κουτί που μόλις είχε έρθει από Γαλλία, φαινόταν ότι ήταν εργοστασιακό. Όλα θέλουν προσοχή και προτιστως να γνωρίζουμε ότι έχουμε δικαιώματα, ακόμα και αν κάτι δε μας αρέσει έχουμε την ευχέρεια να το επιστρέψουμε πίσω και να πάρουμε τα χρήματα μας και αν σας κάνουν τους ζορικους αμέσως του παραπέμπεται στο συνήγορο του καταναλωτή.

Αυτό μπορεί να συμβεί και έγινε και σε εμένα όταν αγόρασα laptop 1250 ευρώ  (μου έκαναν έκπτωση 300 ευρώ μόνο και μόνο γιατί δεν είχε τις ζελατίνες στα περιφεριακά και την ταινία ασφαλείας). Το κράτησα γιατί μετά από το πρώτο boot φάνηκε ότι το laptop δεν άνοιξε ποτέ μιας και η εργοστασιακή εγγύηση ξεκίνησε με το που άνοιξα το Laptop. Επίσης μετά από παράπονο στην Dell μου έκαναν και δωρεάν επέκταση εγγύησης. 

Το κατάστημα απάντησε ότι και καλά ένας υπάλληλος ήθελε να το δείξει σε πελάτη γιατί δεν το είχαν σε εκθεσιακό κομμάτι.  Αν ισχύει αυτό δεν το γνωρίζω. Σε τέτοιες περιπτώσεις βρίσκεις άμεσα λύση.

Ποτέ όμως δεν θα βάλει δικιά του ταινία το κατάστημα για να φαίνεται καινούριο "εργοαστασιακό". Είναι τελείως διαφορετικό το ένα συμβάν με το άλλο. Το ένα θεωρείτε εξαπάτηση το δεύτερο θεωρείτε λάθος (επιτηδευμένο ή μη δεν έχει διαφορά) από το κατάστημα και λαμβάνεις κατευθείαν αντικατάσταση ή εκπτωτικό (αν θες να το κρατήσεις και είναι σωστό και το κατάστημα). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, Billator είπε

Αυτό μπορεί να συμβεί και έγινε και σε εμένα όταν αγόρασα laptop 1250 ευρώ  (μου έκαναν έκπτωση 300 ευρώ μόνο και μόνο γιατί δεν είχε τις ζελατίνες στα περιφεριακά και την ταινία ασφαλείας). Το κράτησα γιατί μετά από το πρώτο boot φάνηκε ότι το laptop δεν άνοιξε ποτέ μιας και η εργοστασιακή εγγύηση ξεκίνησε με το που άνοιξα το Laptop. Επίσης μετά από παράπονο στην Dell μου έκαναν και δωρεάν επέκταση εγγύησης. 

Το κατάστημα απάντησε ότι και καλά ένας υπάλληλος ήθελε να το δείξει σε πελάτη γιατί δεν το είχαν σε εκθεσιακό κομμάτι.  Αν ισχύει αυτό δεν το γνωρίζω. Σε τέτοιες περιπτώσεις βρίσκεις άμεσα λύση.

Ποτέ όμως δεν θα βάλει δικιά του ταινία το κατάστημα για να φαίνεται καινούριο "εργοαστασιακό". Είναι τελείως διαφορετικό το ένα συμβάν με το άλλο. Το ένα θεωρείτε εξαπάτηση το δεύτερο θεωρείτε λάθος (επιτηδευμένο ή μη δεν έχει διαφορά) από το κατάστημα και λαμβάνεις κατευθείαν αντικατάσταση ή εκπτωτικό (αν θες να το κρατήσεις και είναι σωστό και το κατάστημα). 

Το ποτέ δεν το ξέρεις ούτε εσύ ούτε εγω, εκτός και αν έχεις live feedback από όλα τα μαγαζιά όταν πακετάρουν τα αντικείμενα. Όλα στην πράξη θα φανούν. Γενικότερα υπάρχει και άλλος τρόπος να δούμε εάν έχει δουλέψει το μηχάνημα; Μέσω bios κτλ.

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kenshin_Himura είπε

Το ποτέ δεν το ξέρεις ούτε εσύ ούτε εγω, εκτός και αν έχεις live feedback από όλα τα μαγαζιά όταν πακετάρουν τα αντικείμενα. Όλα στην πράξη θα φανούν. Γενικότερα υπάρχει και άλλος τρόπος να δούμε εάν έχει δουλέψει το μηχάνημα; Μέσω bios κτλ.

Ότι πιστεύεις, θεώρησε ως δεδομένο ότι σε εξαπατούν αν σε βοηθάει αυτό σε κάτι.  Υπάρχει ειδοποιός διαφορά σε αυτό που λέω, αλλά ίσως δεν το αντιλαμβάνεσαι.

Περίμενε και κρίνε μόνος σου το τι θα κάνεις. Επειδή δούλεψα όταν ήμουν φοιτητής σε μεγάλη αλυσίδα πριν χρόνια, σου λέω δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση να μπει "ψεύτικο" official sticker για να στο σφραγίσουν. Καλή τύχη με την παραλαβή σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και δεν προλαβα την προσφορά του συγκεκριμένου αγόρασα το acer aspire 3 απο τον kotsovolo, μετα απο πρόταση του Ζαχαριά στα 450. 

Το έχω 3 μέρες αλλα καταλαβαίνω οτι μου ειναι μεγάλο για την δουλειά που το θέλω (15,6), οπότε ψάχνω να το ανταλλάξω με ενα c340 + την διαφορά απο μέρους  μου.

Αν ενδιαφέρετε καποιος να μου στείλει μήνυμα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ μόλις το άνοιξα και έχω επισημάνω τα εξής.

  • Προσοχή (για όποιον θέλει local account) στην αρχή μη δηλώσετε ότι θέλετε σύνδεση με wifi γιατί η έκδοση των windows που έρχεται θα σας "αναγκάσει" να δηλώσετε microsoft account που κάποιοι δεν θέλουν. Αν κάνεις σύνδεση με wifi περίπου σε κλειδώνει σε μία οθόνη να δώσεις account microsoft με το ζόρι (ή να φτιάξεις νέο). Ευτυχώς υπάρχει παράκαμψη. Κλείνεις wifi router και ζητάς να φτιάξεις νεο account και εκεί πατάς skip και σε πάει σε τοπικό account. Αν θέλετε να χρησιμοποιείτε σύνεφα κτλ από day one αλα android.. εντάξει αγνοήστε. 
  • Το ανεμιστηράκι μου (το δεξί προς το έντερ από τα δύο) έχει πρόβλημα. Κάπου ακουμπάει και γρατσουνάει ή γενικά έχει θέμα. Δεν υπάρχει τίποτα πιο απαίσιο από τα πρώτα λεπτά χρήσης του νέου σου λαπτοπ να ακούς γρου γρου από το ανεμιστηράκι. :mad: Όταν το πιέζω ελαφρά στην βάση του σταματάει αλλά ξανα-αρχίζει μετά από λίγο. Μάλλον το πάω για επιστροφή (ή επισκευή). Βασικά σκέφτηκα μία να το ανοίξω εγώ και να το τοποθετήσω (ή κάτι τέτοιο) καλύτερα (να δω τι γίνεται με το βεντιλατέρ) αλλά δεν ξέρω αν παραβιάζω καμιά εγγύηση και δεν θέλω να μπλέξω. Ποιοτικός έλεγχος lenovo μηδέν!!! 

να δω τι άλλο κουσούρι θα βγάλει.. Συγχύστηκα. 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι.

Διάβασα κάπου ότι το μηχάνημα παίρνει επέκταση μνήμης και πως έχει ένα slot ελεύθερο.

Λάθος!

Αφού παρέλαβα το νέο μηχάνημα, αγόρασα μια μνήμη 4GB ώστε να την προσθέσω και να φτάσω στα 8GB.

Άνοιξα λοιπόν τον υπολογιστή όπου σημειώνω ότι μου πήρε αρκετή ώρα μιας και δεν ήθελα να κάνω κανένα σημάδι η να σπάσω κάτι. Χρησιμοποίησα πλαστικοποιημένη κάρτα (όχι πιστωτική, πιο λεπτή κάρτα) και το άνοιξα. 

Το πίσω κάλυμμα έχει 10 βίδες torx T5.

Στη συνέχεια αφαίρεσα το μεταλλικό προστατευτικό καπάκι της μνήμης και έμεινα με τα έξτρα 4GB RAM στο χέρι γιατί υπάρχει μόνον ένα slot!

Σημειώνω ότι η μνήμη του έχει είναι Samsung στα 2666 MHz.

Οπότε, αν κάποιος θέλει να κάνει αναβάθμιση μνήμης, ας τα έχει αυτά υπόψιν για να μην αγοράσει λάθος μνήμη.

 

IMG_20191203_222647-1024x768.jpg

IMG_20191203_225727-1024x768.jpg

IMG_20191203_225609-768x1024.jpg

IMG_20191203_223445-1024x768.jpg

IMG_20191203_223440-1024x768.jpg

 

 

5 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Εγώ περιμένω ένα αντίστοιχο για τον πατέρα μου αύριο από plaisio. Με ανησυχεί αυτό που λες ότι δεν ήταν παραβιασμενη η ταινία και ότι γενικότερα είχε σημάδια χρήσης. Αυτό χτυπάει καμπανάκι ότι περνούν οι ίδιοι τις ταινίες και δεν είναι οι εργοστασιακές. Σε κάθε περίπτωση βίντεο και αν εντοπίσω κάτι άμεσα τηλέφωνο και επιστροφή. Να Σάι καλα για το feedback.

Να κάνεις unboxing εντός του καταστήματος.

Είναι τελικά η καλύτερη κίνηση...

Επεξ/σία από LefMykonos
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Νομιζω δεν καταλαβες καλα τι ισχυει με τις μνημες. Εχει μια κολλημενη των 4gb και μονο ενα slot, προφανως με 4 gb. Αρα παει μεχρι 20gb συνολο.

Αγόρασα το ideapad c340 14api.

Έχει 4GB RAM.

Το άνοιξα. 

Έχει μόνον ένα slot και αυτό όχι ελεύθερο! Σε αυτό είναι τοποθετημένη μια RAM 4 GB.

Σε ποιο ακριβώς μοντέλο αναφέρεσαι εσύ;

IMG_20191203_225727-1024x768.jpg

11 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Νομιζω δεν καταλαβες καλα τι ισχυει με τις μνημες. Εχει μια κολλημενη των 4gb και μονο ενα slot, προφανως με 4 gb. Αρα παει μεχρι 20gb συνολο.

 

Επεξ/σία από LefMykonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LefMykonos είπε

Αγόρασα το ideapad c340 14api.

Έχει 4GB RAM.

Το άνοιξα. 

Έχει μόνον ένα slot και αυτό όχι ελεύθερο! Σε αυτό είναι τοποθετημένη μια RAM 4 GB.

Σε ποιο ακριβώς μοντέλο αναφέρεσαι εσύ;

IMG_20191203_225727-1024x768.jpg

Αγόρασα το ideapad c340 14api.

Έχει 4GB RAM.

Το άνοιξα. 

Έχει μόνον ένα slot και αυτό όχι ελεύθερο! Σε αυτό είναι τοποθετημένη μια RAM 4 GB.

Σε ποιο ακριβώς μοντέλο αναφέρεσαι εσύ;

Αναφερομουν στο μοντελο με τα 8gb του κωτσοβολου, αλλα θεωρητικα ειναι το ιδιο με το δικο σου. Αρα σορρυ εκανα λαθος, αν και το ειχα διαβασει καθαρα στο web, θα εκαναν λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2019 στις 5:39 ΜΜ, LaMereda είπε

Όντως έγινε στο 5λεπτο, μόνο που έπρεπε να δημιουργήσω ένα account του outlook(γιατί δεν είχε η φίλη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

Αναφερομουν στο μοντελο με τα 8gb του κωτσοβολου, αλλα θεωρητικα ειναι το ιδιο με το δικο σου. Αρα σορρυ εκανα λαθος, αν και το ειχα διαβασει καθαρα στο web, θα εκαναν λαθος

Δηλαδή στο δικό σου είχε ελεύθερο ένα slot; 

Εν τω μεταξύ, παίζει να έχει ελεύθερο slot και το δικό μου στην επάνω πλευρά της μητρικής.

Μπαίνω στις πληροφορίες της συσκευής και βλέπω: "υποδοχές που χρησιμοποιούνται: 1 από 2"

Βλέπω να το κάνω βίδες το μηχάνημα...

IMG_20191204_002257-1024x768.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, LefMykonos είπε

Επανέρχομαι.

Διάβασα κάπου ότι το μηχάνημα παίρνει επέκταση μνήμης και πως έχει ένα slot ελεύθερο.

Λάθος!

Αφού παρέλαβα το νέο μηχάνημα, αγόρασα μια μνήμη 4GB ώστε να την προσθέσω και να φτάσω στα 8GB.

Άνοιξα λοιπόν τον υπολογιστή όπου σημειώνω ότι μου πήρε αρκετή ώρα μιας και δεν ήθελα να κάνω κανένα σημάδι η να σπάσω κάτι. Χρησιμοποίησα πλαστικοποιημένη κάρτα (όχι πιστωτική, πιο λεπτή κάρτα) και το άνοιξα. 

Το πίσω κάλυμμα έχει 10 βίδες torx T5.

Στη συνέχεια αφαίρεσα το μεταλλικό προστατευτικό καπάκι της μνήμης και έμεινα με τα έξτρα 4GB RAM στο χέρι γιατί υπάρχει μόνον ένα slot!

Σημειώνω ότι η μνήμη του έχει είναι Samsung στα 2666 MHz.

Οπότε, αν κάποιος θέλει να κάνει αναβάθμιση μνήμης, ας τα έχει αυτά υπόψιν για να μην αγοράσει λάθος μνήμη.

IMG_20191203_222647-1024x768.jpg

IMG_20191203_225727-1024x768.jpg

IMG_20191203_225609-768x1024.jpg

IMG_20191203_223445-1024x768.jpg

IMG_20191203_223440-1024x768.jpg

Να κάνεις unboxing εντός του καταστήματος.

Είναι τελικά η καλύτερη κίνηση...

Αδερφέ soldered ξες τι σημαίνει; Γιατί μπερδεύουμε τον κόσμο εδώ πέρα. Το λάπτοπ σου έχει 8gb ram... Έλεος πια... Προσέξτε λίγο πριν γράψετε.

Edit: Αρχίζω να ανησυχώ λίγο... Μπαίνω στο επίσημο site και βλέπω σε άλλα μηχανήματα για Ελλάδα να αναφέρεται soldered και σε άλλα όχι... Που μας αφήνει με δύο τινά, είτε ορισμένα μοντέλα είναι single channel είτε αυτό που λέει ο συμφορουμιτης... Οψομεθα αύριο που θα παραλάβουμε, εάν είναι single πάει για επιστροφή.

 

http://psref.lenovo.com/Product/IdeaPad/ideapad_C340_14API?MT=81n6

Edit: Δώσε λίγο το product number.

Edit: Επικοινώνησα με πλαίσιο και πληροφορήθηκα ότι δεν έχει δυνατότητες dual channel. Επομένως κατά 99% το φάγαμε... Δίνω 1% στην άδεια θύρα που αναφέρεται στο hardware specs, αλλά και πάλι θεωρώ ότι απλά δεν έχουν μπει στο κόπο να αφαιρέσουν το χαρακτηριστικό αυτό από το διαγνωστικό και απλά διαβάζει σε όλα τα λάπτοπ της σειράς ότι έχουν δύο θύρες. Να σημειώσω ότι όλα τα λάπτοπ s340 api και c340 api για να έχουν dual channel πρέπει να συνοδεύονται από 4αρα soldered, σε διαφορετική περίπτωση έχετε αγοράσει single όπως ο συμφορουμιτης και παραλίγο και εγώ... Κρίμα πάντως γιατί το μηχάνημα έχει αρκετά καλά χαρακτηριστικά για τιμή Ελλάδας, αλλά προσωπικά η απουσία dual αποτελεί deal breaker.

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...