Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad C340-14API 14΄΄ IPS Touch R5-3500U/8GB/256GB @Kotsovolos 549€ ή με 512gb 499€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Konstantin77 είπε

όσοι εχουν 8gb, μπορουν να μας που τη διαμορφωση;

4 + 4 είναι αδερφέ. Αυτό τουλάχιστον είναι το επίσημο για όσα έρχονται αποκλειστικά για Ελλάδα και έχουν τ αντίστοιχα product number. Εάν είναι παραεισαγωγη ίσως να έχει μια οκταρα πάνω, αλλά και πάλι από όσο έχω κοιτάξει στο site δεν έπεσε κάτι τέτοιο στην αντίληψη μου. Δηλαδή για να έχει πάνω μονή οκταρα σημαίνει ότι την έχουν βάλει τα καταστήματα και όχι η lenovo, κάτι δύσκολο να συμβεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φίλος @LefMykonos αγόρασε όπως είπε την έκδοση του λαπτοπ με 4gb RAM και 128SSD. Το συγκεκριμένο μοντέλο αυτό, όπως ανακάλυψε ο ίδιος, ΔΕΝ έχει τα 4gb SOLDERED RAM που έχουμε εμείς όσοι αγοράσαμε το μοντελο με τα 8gb RAM από κωτσόβολο και τα άλλα καταστήματα. 

 

Όσοι λοιπόν αγόρασαν έκδοση με 8GB, έχουν κανονικότατα 4 GB soldered και ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένα στικ ραμ 4GB το οποίο αφαιρείται και μπορεί να αντικατασταθεί με π.χ. ένα στικ των 16 γιγα για να φτάσει το λάπτοπ τα (16+4 soldered) 20 GB RAM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fabbyyy είπε

O φίλος @LefMykonos αγόρασε όπως είπε την έκδοση του λαπτοπ με 4gb RAM και 128SSD. Το συγκεκριμένο μοντέλο αυτό, όπως ανακάλυψε ο ίδιος, ΔΕΝ έχει τα 4gb SOLDERED RAM που έχουμε εμείς όσοι αγοράσαμε το μοντελο με τα 8gb RAM από κωτσόβολο και τα άλλα καταστήματα. 

Όσοι λοιπόν αγόρασαν έκδοση με 8GB, έχουν κανονικότατα 4 GB soldered και ΕΠΙΠΛΕΟΝ ένα στικ ραμ 4GB το οποίο αφαιρείται και μπορεί να αντικατασταθεί με π.χ. ένα στικ των 16 γιγα για να φτάσει το λάπτοπ τα (16+4 soldered) 20 GB RAM.

Ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση:

Μπορείς να το ανοίξεις χωρίς να χάσεις την εγγύηση; Ή μετά  άμα γίνει κάτι μετά από καιρό (άσχετο με το άνοιγμα) και το πας σέρβις θα σου λένε κάποιος το άνοιξε κτλ κτλ πάει η εγγύηση;

Υπάρχει ταινία ασφαλείας; Ξέρει κανείς του όρους της εγγύησης ή έχει εμπειρία με την Lenovo στο θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Kenshin_Himura είπε

Θα το ανοίξεις και από μπροστά ή πάει για επιστροφή;

Δεν έχει νόημα να το ανοίξω από μπροστά.

Θα το κρατήσω. Είναι τίμιο μηχάνημα. Σήμερα αγόρασα μια μνήμη crucial 8GB στα 2666 και σε λίγο θα την εγκαταστήσω.

Βάζοντας το serai number στο site της Lenovo, βλέπω διαφορά για τα οποία θα επανέλθω με φωτογραφίες... 

 

Επεξ/σία από LefMykonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, LefMykonos είπε

Δεν έχει νόημα να το ανοίξω από μπροστά.

Θα το κρατήσω. Είναι τίμιο μηχάνημα. Σήμερα αγόρασα μια μνήμη crucial 8GB στα 2666 και σε λίγο θα την εγκαταστήσω.

Το θέμα είναι ότι βάζοντας το serai number στο site της Lenovo, βλέπω διαφορά τρέλα για τα ολίγα θα επανέλθω με φωτογραφίες. 

Για παράδειγμα, γράφει ότι η μνήμη και ο ssd έχουν τοποθετηθεί από τον ... πελάτη!

Εννοείται όχι από εμένα. 

Υποθέσεις δεν μπορώ να κάνω.  Θα ψάξω και θα ενημερώσω...

Αδερφέ το έχω και περιμένει στην κούριερ. Αν δεν ακούσω καλά λόγια για την απόδοση του θα το στείλω πίσω. Μου πρότεινε ένας συμφορουμιτης 14αρι από Γερμανία που έχει ότι και αυτό χωρίς αφή με τον 3500u και δύο διαθέσιμα slot για μνημη... 450 με τα μεταφορικά 380 εάν έχεις αφαίρεση ΦΠΑ.

 

Ξανά διαθέσιμο το 3500u

 

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lenovo-ideapad-c340-14api-amd-ryzen-5-3500u-8gb-512gb-ssd-radeon-vega-8-full-hd-ips-touch-1228763.html?rbtc=skz|pf|[1228763]||p|skz_product_feed|&sku=1228763&_§ja=tsid:48889&lkws_10719=5dd830f2-11ee-3230-e241-da0f2e15ded8#

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μνήμη που τοποθέτησα και δίπλα ακριβώς τα σημεία όπου έχουν soldered RAM τα μοντέλα που έχουν από το εργοστάσιο 8 GB RAM...

IMG_20191204_221113-1024x768.jpg

IMG_20191204_221104-1024x768.jpg

Επεξ/σία από LefMykonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, keysmith είπε

Κλαίω!

Μόλις εξαντλήθηκε!

Ελάτε, πείτε την αλήθεια! Κάποιος από εμάς το τσίμπησε!

😂😂😂😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LefMykonos είπε

Η μνήμη που τοποθέτησα και δίπλα ακριβώς τα σημεία όπου έχουν soldered RAM τα μοντέλα που έχουν από το εργοστάσιο 8 GB RAM...

IMG_20191204_221113-1024x768.jpg

IMG_20191204_221104-1024x768.jpg

Ρε μήπως μπορούμε να τοποθετήσουμε εμείς μνήμη εκεί; Αφού το υποστηρίζει το σοκετ, όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Ρε μήπως μπορούμε να τοποθετήσουμε εμείς μνήμη εκεί; Αφού το υποστηρίζει το σοκετ, όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει.

Προσωπικά το αγόρασα κυρίως για χρήση γραφείου γιατί το 17 ιντσών μεταλλικό dell 7737 με έχει κουράσει και είναι ασήκωτο! 

Με την μνήμη στα 8 GB που πλέον τώρα έχω, είμαι παραπάνω από οκ. 

Άποψη μου πως δεν αγοράζεις 14 ιντσών λάπτοπ για να παίζεις παιχνίδια και για να δουλέψεις προγράμματα CAD.

Όσο για τον δίσκο που είναι στα 128 GB και αυτά αρκετά τα θεωρώ. 

Βάλτε του και μία micro SD card 128 GB αν δεν σας φτάνουν τα 128 GB η αλλάξτε τον δίσκο με έναν μεγαλύτερο και θα είστε οκ. 

Το ότι η μνήμη θα είναι single και όχι dual channel, προσωπικά δεν με επηρεάζει στο παραμικρό.

Αφήστε που δεν μου κάθεται και πολύ καλά το να έχω soldered RAM.

Σε περίπτωση που χαλάσει, παίρνεις αγκαλιά το μηχάνημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, LefMykonos είπε

Προσωπικά το αγόρασα κυρίως για χρήση γραφείου γιατί το 17 ιντσών μεταλλικό dell 7737 με έχει κουράσει και είναι ασήκωτο! 

Με την μνήμη στα 8 GB που πλέον τώρα έχω, είμαι παραπάνω από οκ. 

Άποψη μου πως δεν αγοράζεις 14 ιντσών λάπτοπ για να παίζεις παιχνίδια και για να δουλέψεις προγράμματα CAD.

Όσο για τον δίσκο που είναι στα 128 GB και αυτά αρκετά τα θεωρώ. 

Βάλτε του και μία micro SD card 128 GB αν δεν σας φτάνουν τα 128 GB η αλλάξτε τον δίσκο με έναν μεγαλύτερο και θα είστε οκ. 

Το ότι η μνήμη θα είναι single και όχι dual channel, προσωπικά δεν με επηρεάζει στο παραμικρό.

Αφήστε που δεν μου κάθεται και πολύ καλά το να έχω soldered RAM.

Σε περίπτωση που χαλάσει, παίρνεις αγκαλιά το μηχάνημα...

Καλά αγκαλιά δεν το παίρνεις γιατί έχεις το κενό slot. Σε κάθε περίπτωση εγώ έριξα παραγγελία το 3500 και επιστρέφω το 3200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Καλά αγκαλιά δεν το παίρνεις γιατί έχεις το κενό slot. Σε κάθε περίπτωση εγώ έριξα παραγγελία το 3500 και επιστρέφω το 3200.

Αχά!

Εσύ είσαι αυτός που εξαφάνισε το προφανώς μόνο ένα κομμάτι που έβγαλε το media markt!

Πληροφοριακά, αν έχεις ανοίξει την συσκευασία, πιθανότατα να μην δεχθούν την επιστροφή.

Αν πάλι η νέα σου παραγγελία είναι στο ίδιο κατάστημα που πήρες και το πρώτο μηχάνημα, η διαδικασία θα είναι σίγουρα πιο εύκολη...

 

56 λεπτά πριν, Kenshin_Himura είπε

Καλά αγκαλιά δεν το παίρνεις γιατί έχεις το κενό slot. Σε κάθε περίπτωση εγώ έριξα παραγγελία το 3500 και επιστρέφω το 3200.

Επίσης, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα σε περίπτωση που τα παίξει η ενσωματωμένη RAM.

Θα έχεις μια ωραία μπλε οθόνη και το κενό slot δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα. 

Θεωρώ βέβαια στατιστικά ελάχιστες τις πιθανότητες να συμβεί αυτό αλλά για την ιστορία το αναφέρω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...