Προς το περιεχόμενο

[Laptop] Lenovo Ideapad C340-14API 14΄΄ IPS Touch R5-3500U/8GB/256GB @Kotsovolos 549€ ή με 512gb 499€


keysmith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, paniti είπε

Παιδιά κοίταξα το Lenovo Vantage και η εγγύηση έχει αρχίσει από 1 μήνα ΠΡΙΝ το αγοράσω!!!

Επίσης κάτι παίζει με την κεραία του WiFi. Όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ πιάνει φουλ ταχύτητα και όταν πάω στο δίπλα δωμάτιο πέφτει δραματικά η ταχύτητα (πολύ περισσότερο από το αναμενόμενο). Να φανταστείτε έχω το κινητό τηλέφωνο ακουμπισμένο στο τραπέζι δίπλα από το Lenovo και το κινητό πιάνει πολλαπλάσιες ταχύτητες!

Επίσης με το που το ξεκίνησα (για 2η φορά, μετά από 4 μέρες) η μπαταρία ήταν στο

95% - 7 ώρες απομένουν και μετά έπεσε

94% - 4,5 ώρες απομένουν

και τώρα είναι στο 85% - 3 ώρες απομένουν.

Όλα αυτά μέσα σε 15-20' χρήσης σχεδόν idle με εξαίρεση 2-3 fast.com / speedtest.net και το Lenovo Vantage.

Η εγγύηση του δικού μου έχει ενεργοποιηθεί 2+ εβδομάδες πριν την Black Friday.

Το δικό μου σε κούτα με αυτοκόλλητο της Lenovo ήρθε αλλά...

δεν ενεργοποίησα αυτό το βαντάζ αλλά ούτε και στα εκθεσιακά θα το έκαναν. Σιγά μην ο υπάλληλος έκανε την διαδικασία και γιατί να το κάνει δλδ αμά είναι μετά να το πουλήσει. Προφανώς ή έστω ίσως (αφού δεν το έχω δει για το δικό μου) υπάρχει προενεργοποίηση για όλα αφού από την εταιρία πριν τα κυκλοφορήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, keysmith είπε

δεν ενεργοποίησα αυτό το βαντάζ αλλά ούτε και στα εκθεσιακά θα το έκαναν. Σιγά μην ο υπάλληλος έκανε την διαδικασία και γιατί να το κάνει δλδ αμά είναι μετά να το πουλήσει. Προφανώς ή έστω ίσως (αφού δεν το έχω δει για το δικό μου) υπάρχει προενεργοποίηση για όλα αφού από την εταιρία πριν τα κυκλοφορήσει. 

Άλλη εξήγηση θα ήταν να το είχε αγοράσει κάποιος άλλος πελάτης, να το ενεργοποίησε και να το επέστρεψε. 
 

και δεν βγάζει πολύ νόημα να αρχίσει να μετράει η εγγύηση πριν φτάσει το προϊόν στα χέρια του τελικού καταναλωτή. 

Επεξ/σία από paniti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, paniti είπε

Άλλη εξήγηση θα ήταν να το είχε αγοράσει κάποιος άλλος πελάτης, να το ενεργοποίησε και να το επέστρεψε. 
 

και δεν βγάζει πολύ νόημα να αρχίσει να μετράει η εγγύηση πριν φτάσει το προϊόν στα χέρια του τελικού καταναλωτή. 

το κουτί είχε το στρογγυλό αυτοκόλλητο με την επιγραφή Lenovo αρραγές; Εμένα ναι.. Και γενικά η εικόνα του ήταν του ολοκαίνουριου (κανένα αποτύπωμα σε οθόνη, σασί κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι περισσότεροι κατασκευαστές λάπτοπ προσφέρουν 2 εγγυήσεις. Η μία είναι η εργοστασιακή (αυτή που βλέπετε online μέσω σειριακού αριθμού), η οποία ξεκινάει από την ημερομηνία που το λάπτοπ φύγει από το εργοστάσιο / προμηθευτή. Δεν μπορεί να ξέρει ο κατασκευαστής πότε αγοράστηκε το κάθε λάπτοπ γιατί δεν δηλώνονται κάπου αυτά τα στοιχεία. Επίσης υπάρχει και η εγγύηση βάσει ημερομηνία αγοράς (απόδειξη).

Αν θες να ανανεώσεις την εγγύηση online ώστε να ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς τότε καλείς την Lenovo και το ζητάς, θα σου πουν να στείλεις μια φωτογραφία της απόδειξης αγοράς σε e-mail τους. Φυσικά αυτό το βήμα δεν είναι απαραίτητο.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με αυτόν τον τρόπο έχεις εγγύηση ακόμα και αν δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς (λόγω της εργοστασιακής εγγύησης).

Επεξ/σία από LaMereda
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαλάρωσε @paniti κι απόλαυσε το μηχάνημα, όλα είναι καλά και το wifi έχει αυξομειώσεις παντού σε όλα τα modules, κανε αν θες και μια επέκταση εγγύησης και ξελίγωσε το να το χαρείς 

άσχετο, ξέρει κανείς αν υπάρχει προστατευτικο όλου του πλαισίου για αυτο το μοντέλο;  ή αν ταιριάζει κάποιου άλλου; μόνο προστατευτικα πληκτρολογιου εχω βρει απο ali ψιλο ακριβά

Επεξ/σία από satelitas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, keysmith είπε

εγώ σε λίγο.. 2 ρυθμίσεις θέλει από το bios 

1. απενεργοποίηση secure boot

2. legacy os boot

Πως πας (αρχικά) στο bios? Μέσα από τις ρυθμίσεις των 10αριών (recovery μπλα μπλα google it). Μετά αν κάνεις το 1 μπορείς και μπαίνεις στο bios με del ή F2 δεν θυμαμαι (fn+f2 αν δεν αλλάξετε να λειτουργούν τα F από το bios).

Υ.Γ. τα μηχανάκια δεν είναι εκθεσιακά διότι ΠΟΤΕ δεν κυκλοφόρησε στις αλυσίδες αυτό το μοντέλο με τα 512gb παρά από την BF και μετά. δειτε και το ιστορικό στο sktoutz. Αν είχαν κάποιο σε βιτρίνα ήταν με τα 256gb που υπάρχει από παλιά. Το δικό μου με σφραγισμένο κουτί ήρθε.

Είχε όμως 2 προβλήματα και κανονικά ήταν για DOΑ. (Ανεμηστιράκι δεξιό να κάνει γκρργκρρρ διαρκή θόρυβο και ηχείο δεξιό με ελαφρύ τρίξιμο). Δυστυχώς δεν είχαν α΄λλο κομμάτι να μου δώσουν στον κωτσόβολο και αν το πήγαινα doa θα έπαιρνα απλά πίσω τα χρήματά μου (και θα έχανα την προσφορά) ή θα περίμενα να σταλεί για επισκευή μετά το ΔΟΑ το οποίο θα πει θα το έπαιρνα μετά τις γιορτές.. Η αντιπροσωπία με διαβεβαίωσε (γραπτώς) πως αν το ανοίξω πχ για να αλλάξω μνήμη η εγγύηση δεν χάνεται. Έτσι το άνοιξα να δω τι γίνεται και εντόπισα το πρόβλημα.

Το ανεμηστιράκι το επισκεύασα μόνος μου ανοίγοντας το λαπτοπ και αποσυρναμολογόντας το (ο έλικας/φτερωτή έβρισκε στο πάνω μέρος του αεραγωγού του. Αιτία ότι λόγω κακής συναρμολόγησης ενα καλώδιο που έδεινε ρεύμα σε αυτό αντί να είναι στο πλάι βρέθηκε από πάνω και το πίεζε και το "στράβωσε". Τελικά φτιάχτηκε με μικρή παρέμβαση/πατέντα από μένα ). Το δε΄υτερο θέμα μου το ηχείο λίγο με ενοχλεί (είμαι λίγο ψείρας) δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω και αν θα το αναγνώριζε η αντιπροσωπία ως βλάβη ή θα με έβγαζε τρελό. Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ και δεν είμαι σίγουρος τι μπορώ να του κάνω (πχ να το στερεώσω καλύτερα μη και δε συντονίζεται). 

Για μπαταρία δεν μου φαίνεται πολύ σούπερ αλλά γνωρίζω από τεστ για αυτό και άλλα λαπτοπ ότι απέχουν από το θεωρητικό κατά πολύ.

Εντάξει εγώ έπαιξα μετά από καμιά 20αρια - ίσως και παραπάνω installs - debian testing cinnamon σε native uefi.

1 ώρα πριν, paniti είπε

Παιδιά κοίταξα το Lenovo Vantage και η εγγύηση έχει αρχίσει από 1 μήνα ΠΡΙΝ το αγοράσω!!!

Επίσης κάτι παίζει με την κεραία του WiFi. Όταν είμαι στο ίδιο δωμάτιο με το ρούτερ πιάνει φουλ ταχύτητα και όταν πάω στο δίπλα δωμάτιο πέφτει δραματικά η ταχύτητα (πολύ περισσότερο από το αναμενόμενο). Να φανταστείτε έχω το κινητό τηλέφωνο ακουμπισμένο στο τραπέζι δίπλα από το Lenovo και το κινητό πιάνει πολλαπλάσιες ταχύτητες!

Επίσης με το που το ξεκίνησα (για 2η φορά, μετά από 4 μέρες) η μπαταρία ήταν στο

95% - 7 ώρες απομένουν και μετά έπεσε

94% - 4,5 ώρες απομένουν

και τώρα είναι στο 85% - 3 ώρες απομένουν.

Όλα αυτά μέσα σε 15-20' χρήσης σχεδόν idle με εξαίρεση 2-3 fast.com / speedtest.net και το Lenovo Vantage.

Η εγγύηση του δικού μου έχει ενεργοποιηθεί 2+ εβδομάδες πριν την Black Friday.

Το δικό μου σε κούτα με αυτοκόλλητο της Lenovo ήρθε αλλά...

Αυτό που βλέπεις για την εγγύηση είναι εργοστασιακό. Αυτό που μετράει είναι η απόδειξη αγοράς.

1 ώρα πριν, LaMereda είπε

Οι περισσότεροι κατασκευαστές λάπτοπ προσφέρουν 2 εγγυήσεις. Η μία είναι η εργοστασιακή (αυτή που βλέπετε online μέσω σειριακού αριθμού), η οποία ξεκινάει από την ημερομηνία που το λάπτοπ φύγει από το εργοστάσιο / προμηθευτή. Δεν μπορεί να ξέρει ο κατασκευαστής πότε αγοράστηκε το κάθε λάπτοπ γιατί δεν δηλώνονται κάπου αυτά τα στοιχεία. Επίσης υπάρχει και η εγγύηση βάσει ημερομηνία αγοράς (απόδειξη).

Αν θες να ανανεώσεις την εγγύηση online ώστε να ξεκινάει από την ημερομηνία αγοράς τότε καλείς την Lenovo και το ζητάς, θα σου πουν να στείλεις μια φωτογραφία της απόδειξης αγοράς σε e-mail τους. Φυσικά αυτό το βήμα δεν είναι απαραίτητο.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι με αυτόν τον τρόπο έχεις εγγύηση ακόμα και αν δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς (λόγω της εργοστασιακής εγγύησης).

Καλά η απόδειξη τουλάχιστον στις μεγάλες αλυσίδες υπάρχει σε ηλεκτρονικό αρχείο.

Επεξ/σία από Kenshin_Himura
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...