Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή με κάρτες


MakisCE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα έβγαλα χρεωστική Πειραιώς (μιας και δεν είχα) με σκοπό να πάρω δυο p30 pro (6/128). Τα βρήκα και τα δυο σε καταστήματα wind,τα έκοψα τιμολόγιο και μου πιστώθηκαν και τα yellows (20%). Με λίγα λόγια από 950 το είχαν σε έκπτωση στα 599. Πλήρωσα την καθαρή τους αξία 483,06€ για κάθε ένα (δηλαδή 966,12 και για τα 2) και μου πιστώθηκαν 96,6 ευρώ για κάθε κινητό (ή 193 και για τα 2). 

Το κάθε ένα κινητό μου βγήκε 386,46 (772,92 τα 2). 48.300 yellows/κινητό ή 96.600 και για τα 2.

Μακράν ο καλύτερος συνδυασμός wind/Πειραιώς!! Άκου'κει 386,5 το p30 pro.... 😋

Το πρόβλημα ήταν πως αγχώθηκα να τα βρω γιατί δεν υπήρχαν διαθεσιμότητες.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως οι 50 ποντοι/1 ευρω ισχυουν μονο για πιστωτικες, οποτε αν η αγορα αφορα με χρεωστικη, δεν εχει σημασια αν την πληρωσεις επι τοπου ή στο καταστημα πχ στο Σαββατο (με παραγγελια με πληρωμη καταστημα) @Sadako

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, paniti είπε

Φίλε μου μπορείς να δωσεις πηγή για αυτό; Με ενδιαφέρει πολύ γιατί έχω πόντους σε πιστωτική alpha bonus (όχι Aegean) και υπολόγιζα να βγάλω από το 2020 πιστωτική Aegean και να τους μεταφέρω εκεί να τους κάνω μίλια...

Ε ναι. Πετάτε εκεί μια πληροφορία πολύ σοβαρή και μάλιστα παραμονή κρίσιμης ημέρας για κάποιους που θέλουν να πάρουν τους πόντους και δεν γράφετε έστω που το διαβάσατε. Μα είναι δυνατόν?

Εγώ πάντως που μπήκα στο site της alpha δεν βρήκα να λεει κάτι σχετικό για ημερομηνία λήξης δικαιώματος αγορά εισιτηρίων με εξαργύρωση alpha bonus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη μου κεντρισε και εμενα το ενδιαφερον αυτη η πληροφορια, δυστυχως ειχε δικιο ο συμφορουμιτης....

https://www.alpha.gr/el/idiotes/bonus/megaloi-sunergates/aegean

image.png.910154d41822b4bf8368dfa05b4bbf11.png

Η Aegean εχει η ιδια προσβαση στις καρτες Aegean bonus visa, επομενως λογικα δε θα ειναι καθολου δυσκολο να βλεπουν (ή να "βλεπει το συστημα") ποιοι ποντοι συλλεχθηκαν απο την ιδια την καρτα και ποιοι "μεταφερθηκαν" απο αλλες καρτες.... οι τελευταιοι (ποντοι) δεν θα ειναι μετατρεψιμοι σε μιλια παρα μονο εξαργυρωσιμοι σε αεροπορικα με βαση τον τροπο εξαργυρωσης ποντων (που με απειροελαχιστες εξαιρεσεις ειναι αρκετα πιο ασυμφορος απο οτι αν γινονταν μιλια, ειδικα μετα απο κατι "αυξησεις" πριν κανα χρονο).

Το θεμα ειναι πιστευω τουλαχιστον οι Χ50 να πιστωνονται επι τοπου με την αγορα (και να εμφανιστουν δηλαδη εντος ολιγων ημερων  -- edit: εως 13/12 λεει βλεπω -- /edit), αλλά οι extra ποντοι απο αγορα Lenovo και προφανως ολες οι μελλοντικες αντιστοιχες προωθητικες θα πρεπει να αγοραζονται με aegean bonus visa για να ειναι μετατρεψιμοι.

Επισης για οποιον ασχολειται να ενημερωσω οτι η aegean πριν 3-4 μερες αυξησε το ποσό μιλιων που απαιτει για ορισμενες εξαργυρωσεις σε εταιριες star alliance μεχρι και σχεδον 60% (και αλλαξε ελαφρως και τον γεωγραφικο καταμερισμο ορισμενων χωρών). Γενικα "ζορίζει" το πραγμα λιγο, από την αλλη προσωπικα το βλεπω και λιγο θετικα το τελευταιο νεο, αφου οσο περισσοτερο 'νομισμα' (λεγε με 'μίλι') παράγεται, τόσο πεφτει η αξία του. Απλά ως κλασικη aegean το περνάει στο ντουκου (καλά που βρεθηκε η alpha να ενημερωσει) λες και εχει στοχο να πιασει στον υπνο τους... πελατες της (ιδια ιστορια = καμια ενημερωση και για την υποτιμηση των μιλιων αυτες τις μερες, όπως και για άλλη αυξηση στο προσφατο παρελθον).

Επεξ/σία από giorginho
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους όρους της προσφοράς του κωτσόβολου (https://basket.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=16422) αναφέρει ότι οι πόντοι x50 αφορούν ΜΟΝΟτο ποσό που θα χρεωθείτην Παρασκευή στην κάρτα. Αυτό σημαίνει ότι αν πάρεις κάτι με δόσεις τότε μόνο για το ποσό της δόσης θα μετρήσει το x50; Κανονικά όλο το ποσό χρεώνεται την ίδια ημέρα και η τράπεζα το λαμβάνει με δόσεις όμως μου κάνει εντύπωση η ειδική αναφορά, μήπως κάτι κρύβεται από πίσω;

Νομίζω ότι γενικά στην bonus όταν αγοράζεις με δόσεις οι πόντοι μπαίνουν ανα μήνα.

alpha_kotsovolos_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sveltos είπε

Ε ναι. Πετάτε εκεί μια πληροφορία πολύ σοβαρή και μάλιστα παραμονή κρίσιμης ημέρας για κάποιους που θέλουν να πάρουν τους πόντους και δεν γράφετε έστω που το διαβάσατε. Μα είναι δυνατόν?

Εγώ πάντως που μπήκα στο site της alpha δεν βρήκα να λεει κάτι σχετικό για ημερομηνία λήξης δικαιώματος αγορά εισιτηρίων με εξαργύρωση alpha bonus.

Θα έπρεπε να καταλάβεις ότι δεν υπήρχε δόλος στην καθυστέρηση μου και να φανείς πιο .....σβέλτος κ να το ψάξεις  κ λίγο μόνο σου όπως ο φίλος παρακάτω.

ζητω συγνώμη από το φίλο που μου ζήτησε τη διευκρίνιση και δεν μπόρεσα να απαντήσω νωρίτερα. Μου διαφεύγει το nickname αυτή τη στιγμή.

κ ‘γώ τυχαία το έμαθα πριν λίγες μέρες στο τηλέφωνο με την alpha.

ευτυχώς ήταν τσακάλι η κοπέλα κ μου το είπε.

κατω από το χαλί κρύβονται τέτοιες πληροφορίες από την άλφα.

ηταν όμως ζήτημα χρόνου να γίνει καθώς ξέρω άτομο που με χρήση της αμερικαν εξπρές έβγαζε 2.000.000 πόντους μίλια το χρόνο.

εμμεσα ακυρωνόταν η ανάγκη για συνδρομή στην Aegean bonus.

στο θέμα μας όντως το χ50 θα μπει έγκαιρα για την αλλαγή σε μίλια.τα 50.000 για τα Λένοβο (το έξτρα )θα σας μείνει αμανάτι για χρήση στον Κωτσόβολο κτλ

Ασθενικές οι προσφορές φέτος με εξαίρεση τη wind αλλά πρέπει να βάλεις μέσο βουλευτή για να βρεις προϊόν!😂

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mwv είπε

ηταν όμως ζήτημα χρόνου να γίνει καθώς ξέρω άτομο που με χρήση της αμερικαν εξπρές έβγαζε 2.000.000 πόντους μίλια το χρόνο.

εμμεσα ακυρωνόταν η ανάγκη για συνδρομή στην Aegean bonus.

Για πες λιγο, μια που το κατεχεις... Ειχα μια amex alpha πριν καμια 5-6 χρονια και μου την εκοψαν, γιατι λεει "η alpha bank δεν θα εχει καμία συνεργασια με την amex πλεον".

Εχω εδω και 2-3 χρονια τουλαχιστον την υποψια απο αυτα που διαβαζα εδω κι εκει οτι (ξανα?)κυκλοφορουν amex alpha. Λογικα (λεω εγω τωρα) αν αυτες συμμετεχουν στο bonus μαζευουν κανονικα ποντους (που πλεον δε θα γινονται μεσω μεταφορας σε aegean bonus visa μιλια - το ειπαμε τωρα αυτο - ). Το θεμα ειναι οι "bonus ποντοι" αυτοι ειναι "ιδιοι" (ή έστω μπορουν να μετρησουν ως τετοιοι / μετατραπούν) με τους "ποντους amex" (της 'μαμας amex') οι οποιοι μπορουν να μετατραπουν σε μιλια σε καμια 20αρια αεροπορικες (στα "δικα τους" μιλια, οχι μεσω/σε aegean miles&bonus), συνηθως σε αναλογια 4 προς 5? Ή ειναι τελειως ξεχωριστο προγραμμα αυτο της "μαμας amex" (υποθετω οτι σε αυτο αναφερθηκες) και συλλεγονται διαφορετικα (και οχι μεσω τετοιας 'μαζικης συλλογης' απο πχ Κωτσοβολο) και αρα πολυ πιο δυσκολα?

(σορι απο μερικους, ειναι μισο-ον-μισο-οφτοπικ αλλά επειδη ειναι μια απο τις δυνατοτητες των "επιστροφη με καρτες" που μεγιστοποιει την αποδοση το θεωρω σημαντικο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έχω πάντως προ διμήνου πήρα note 10+ με 12 άτοκες και πήρα 80000 πόντους που είχε προσφορά μετά από 1 μήνα όλους μαζί.

Επίσης φίλος φίλου πήρε χθες το βράδυ με την προσφορά x50 πόντοι με δόσεις και του είπαν θα τους πάρει όλους μαζί τους πόντους αλλά αυτό δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω.

Δεν ξέρω αν θα βγει άκρη με κάποιο τηλέφωνο στα κεντρικά... Θα προσπαθήσω να μαθω γιατί θέλω να εκμεταλλευτώ την προσφορά σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, giorginho said:

Για πες λιγο, μια που το κατεχεις... Ειχα μια amex alpha πριν καμια 5-6 χρονια και μου την εκοψαν, γιατι λεει "η alpha bank δεν θα εχει καμία συνεργασια με την amex πλεον".

Εχω εδω και 2-3 χρονια τουλαχιστον την υποψια απο αυτα που διαβαζα εδω κι εκει οτι (ξανα?)κυκλοφορουν amex alpha. Λογικα (λεω εγω τωρα) αν αυτες συμμετεχουν στο bonus μαζευουν κανονικα ποντους (που πλεον δε θα γινονται μεσω μεταφορας σε aegean bonus visa μιλια - το ειπαμε τωρα αυτο - ). Το θεμα ειναι οι "bonus ποντοι" αυτοι ειναι "ιδιοι" (ή έστω μπορουν να μετρησουν ως τετοιοι / μετατραπούν) με τους "ποντους amex" (της 'μαμας amex') οι οποιοι μπορουν να μετατραπουν σε μιλια σε καμια 20αρια αεροπορικες (στα "δικα τους" μιλια, οχι μεσω/σε aegean miles&bonus), συνηθως σε αναλογια 4 προς 5? Ή ειναι τελειως ξεχωριστο προγραμμα αυτο της "μαμας amex" (υποθετω οτι σε αυτο αναφερθηκες) και συλλεγονται διαφορετικα (και οχι μεσω τετοιας 'μαζικης συλλογης' απο πχ Κωτσοβολο) και αρα πολυ πιο δυσκολα?

(σορι απο μερικους, ειναι μισο-ον-μισο-οφτοπικ αλλά επειδη ειναι μια απο τις δυνατοτητες των "επιστροφη με καρτες" που μεγιστοποιει την αποδοση το θεωρω σημαντικο)

Για να το κλείσουμε ..η Alpha δεν έχει καμία κάρτα Amex και τις έχει αντικαταστήσει όλες μέσα στο έτος που διανύουμε (https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/nea-karton/metaptosi-karton-amex). ΓΙα την ακριβεια η AMEX σταμάτησε στην ΕΕ όπως λεει το παραπάνω Link.

Το σχετικό πάντως είναι ότι η Alpha δίνει καλή έκπτωση μόνο στους κατόχους πιστωτικής. Οι υπόλοιποι που πληρώνουμε και 15 ευρω για να μαζευουμε πόντους με τη χρεωστική και δε παίρνουμε τίποτα καλό θα ήταν να κόψουμε την κάρτα συλλογής πόντων.

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω 2 προϊόντα συνολικής αξίας 299€, θα έχω επιστροφή 15%; Καταλαβαίνω σωστά από το παρακάτω;

Όροι και προϋποθέσεις προσφοράς
Η ενέργεια 15% €πιστροφή ισχύει αποκλειστικά για αγορές συνολικής αξίας από 299€ και πάνω ανά συναλλαγή που θα πραγματοποιηθούν κατά το χρονικό διάστημα από 24.11.2019 έως και 30.11.2019 ή έως εξαντλήσεως των αποθεμάτων, στο δίκτυο καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ με χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών Eurobank που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή της Eurobank.

https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/prosfores-gia-esas/prosfora-germanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Aurumnus είπε

Αν πάρω 2 προϊόντα συνολικής αξίας 299€, θα έχω επιστροφή 15%; Καταλαβαίνω σωστά από το παρακάτω;

Όροι και προϋποθέσεις προσφοράς
Η ενέργεια 15% €πιστροφή ισχύει αποκλειστικά για αγορές συνολικής αξίας από 299€ και πάνω ανά συναλλαγή που θα πραγματοποιηθούν κατά το χρονικό διάστημα από 24.11.2019 έως και 30.11.2019 ή έως εξαντλήσεως των αποθεμάτων, στο δίκτυο καταστημάτων ΓΕΡΜΑΝΟΣ με χρήση πιστωτικών και χρεωστικών καρτών Eurobank που συμμετέχουν στο πρόγραμμα επιβράβευσης €πιστροφή της Eurobank.

https://www.eurobank.gr/el/epistrofi/prosfores-gia-esas/prosfora-germanos

Ναι, σωστά κατάλαβες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jeronymo είπε

Στους όρους της προσφοράς του κωτσόβολου (https://basket.kotsovolos.gr/site/promocontent.jsp?cmsid=16422) αναφέρει ότι οι πόντοι x50 αφορούν ΜΟΝΟτο ποσό που θα χρεωθείτην Παρασκευή στην κάρτα. Αυτό σημαίνει ότι αν πάρεις κάτι με δόσεις τότε μόνο για το ποσό της δόσης θα μετρήσει το x50; Κανονικά όλο το ποσό χρεώνεται την ίδια ημέρα και η τράπεζα το λαμβάνει με δόσεις όμως μου κάνει εντύπωση η ειδική αναφορά, μήπως κάτι κρύβεται από πίσω;

Νομίζω ότι γενικά στην bonus όταν αγοράζεις με δόσεις οι πόντοι μπαίνουν ανα μήνα.

alpha_kotsovolos_2.png

Το ίδιο είναι.. πηρα τηλ την alpha.. δεν παιζουν ρολο οι δόσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Σήμερα έβγαλα χρεωστική Πειραιώς (μιας και δεν είχα) με σκοπό να πάρω δυο p30 pro (6/128). Τα βρήκα και τα δυο σε καταστήματα wind,τα έκοψα τιμολόγιο και μου πιστώθηκαν και τα yellows (20%). Με λίγα λόγια από 950 το είχαν σε έκπτωση στα 599. Πλήρωσα την καθαρή τους αξία 483,06€ για κάθε ένα (δηλαδή 966,12 και για τα 2) και μου πιστώθηκαν 96,6 ευρώ για κάθε κινητό (ή 193 και για τα 2). 

Το κάθε ένα κινητό μου βγήκε 386,46 (772,92 τα 2). 48.300 yellows/κινητό ή 96.600 και για τα 2.

Μακράν ο καλύτερος συνδυασμός wind/Πειραιώς!! Άκου'κει 386,5 το p30 pro.... 😋

Το πρόβλημα ήταν πως αγχώθηκα να τα βρω γιατί δεν υπήρχαν διαθεσιμότητες.

Καλημέρα, διαβάζοντας τα ευχάριστα νέα σου, πήγα το πρωί σε κατάστημα της WIND και το παλικάρι μου είπε για την προσφορά με το -20% και για επιπλέον έκπτωση από την έκδοση τιμολογίου σε εταιρία είτε δική μου είτε φίλου μου. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τιμολόγιο γιατί εγώ δεν είμαι έμπορος. Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, αυτό όμως με τον φίλο πως γίνεται και τι χαρτιά χρειάζονται, απαιτείται η φυσική παρουσία του ή μπορεί να τα στείλει με email ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kikirikos είπε

Καλημέρα, διαβάζοντας τα ευχάριστα νέα σου, πήγα το πρωί σε κατάστημα της WIND και το παλικάρι μου είπε για την προσφορά με το -20% και για επιπλέον έκπτωση από την έκδοση τιμολογίου σε εταιρία είτε δική μου είτε φίλου μου. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τιμολόγιο γιατί εγώ δεν είμαι έμπορος. Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, αυτό όμως με τον φίλο πως γίνεται και τι χαρτιά χρειάζονται, απαιτείται η φυσική παρουσία του ή μπορεί να τα στείλει με email ?

Ούτε εγώ έχω δική μου επιχείρηση. Σε γνωστού μου τα έκοψα. Στην Wind δεν χρειάζεται η παρουσία του νόμιμου ιδιοκτήτη,όμως στα public για παράδειγμα μου είπαν πως χρειαζόταν.

Το μόνο χαρτί που θες είναι μια φωτοτυπία που μάλλον λέγεται "στοιχεία επιχείρησης".  Από αυτή την φωτοτυπία συμπληρώνει το τιμολόγιο που κόβει. Μετά την αγορά βγάζεις φωτοτυπία τα χαρτιά που σου δίνει (για να έχεις την εγγύησή σου) και τα γνήσια τα δίνεις στην επιχείρηση γιατί θα τα χρειαστεί. Κι εγώ πρώτη φορά το έκανα (και είχα από πριν το κάνω τον φόβο του αγνώστου),αλλά είναι ΥΠΕΡ απλό. Στην χειρότερη έχεις σε επικοινωνία ή στάντ μπάι (τηλεφωνική) τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης την ώρα που είσαι στο ταμείο. 4-5 λεπτά θέλει να στο κόψει.

Ότι άλλο θες ρώτα. Επίσης μπορείς να πληρώσεις με δική σου χρεωστική (δεν χρειάζεται να είναι της επιχείρησης).

τα απαραίτητα είναι 2:

-να έχεις κάρτα Πειραιώς που να σου επιστρέφει yellows

-να βρεις άτομο με επιχείρηση που να θέλει να βάλει την αγορά σου στα έξοδά του. 1 κινητό ανά επιχείρηση νομίζω δικαιολογείται,τουλάχιστον έτσι έπρεπε στην περίπτωσή μου. (το άτομο που έκανα δουλειά εγώ είχε και ατομική επιχείρηση και ΚΙΝΣΕΠΤ (κάπως έτσι λέγεται) γι'αυτό μπόρεσα να πάρω δυο).

Ότι άλλο θες ρώτα. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...