Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή με κάρτες


MakisCE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Ούτε εγώ έχω δική μου επιχείρηση. Σε γνωστού μου τα έκοψα. Στην Wind δεν χρειάζεται η παρουσία του νόμιμου ιδιοκτήτη,όμως στα public για παράδειγμα μου είπαν πως χρειαζόταν.

Το μόνο χαρτί που θες είναι μια φωτοτυπία που μάλλον λέγεται "στοιχεία επιχείρησης".  Από αυτή την φωτοτυπία συμπληρώνει το τιμολόγιο που κόβει. Μετά την αγορά βγάζεις φωτοτυπία τα χαρτιά που σου δίνει (για να έχεις την εγγύησή σου) και τα γνήσια τα δίνεις στην επιχείρηση γιατί θα τα χρειαστεί. Κι εγώ πρώτη φορά το έκανα (και είχα από πριν το κάνω τον φόβο του αγνώστου),αλλά είναι ΥΠΕΡ απλό. Στην χειρότερη έχεις σε επικοινωνία ή στάντ μπάι (τηλεφωνική) τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης την ώρα που είσαι στο ταμείο. 4-5 λεπτά θέλει να στο κόψει.

Ότι άλλο θες ρώτα. Επίσης μπορείς να πληρώσεις με δική σου χρεωστική (δεν χρειάζεται να είναι της επιχείρησης).

τα απαραίτητα είναι 2:

-να έχεις κάρτα eurobank που να σου επιστρέφει yellows

-να βρεις άτομο με επιχείρηση που να θέλει να βάλει την αγορά σου στα έξοδά του. 1 κινητό ανά επιχείρηση νομίζω δικαιολογείται,τουλάχιστον έτσι έπρεπε στην περίπτωσή μου. (το άτομο που έκανα δουλειά εγώ είχε και ατομική επιχείρηση και ΚΙΝΣΕΠΤ (κάπως έτσι λέγεται)).

Ότι άλλο θες ρώτα. 

Και επίσης αρκεί να μη γίνει έλεγχος και απορρίψουν τα τιμολόγια που κόπηκαν στο όνομα της επιχείρησης και τα οποία πληρώθηκαν με κάρτα τρίτου προσώπου. :P

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MakisCE είπε

* κάρτα Πειραιώς

ουπς!!

4 λεπτά πριν, afragorn είπε

Και επίσης αρκεί να μη γίνει έλεγχος και απορρίψουν τα τιμολόγια που κόπηκαν στο όνομα της επιχείρησης και τα οποία πληρώθηκαν με κάρτα τρίτου προσώπου. :P

τρου! αλλά ... γίνεται και ήταν άνετος ο ιδιοκτήτης σχετικά με αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kikirikos είπε

Καλημέρα, διαβάζοντας τα ευχάριστα νέα σου, πήγα το πρωί σε κατάστημα της WIND και το παλικάρι μου είπε για την προσφορά με το -20% και για επιπλέον έκπτωση από την έκδοση τιμολογίου σε εταιρία είτε δική μου είτε φίλου μου. Δεν ρώτησα λεπτομέρειες για το τιμολόγιο γιατί εγώ δεν είμαι έμπορος. Τώρα όμως που το ξανασκέφτομαι, αυτό όμως με τον φίλο πως γίνεται και τι χαρτιά χρειάζονται, απαιτείται η φυσική παρουσία του ή μπορεί να τα στείλει με email ?

 

30 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Ούτε εγώ έχω δική μου επιχείρηση. Σε γνωστού μου τα έκοψα. Στην Wind δεν χρειάζεται η παρουσία του νόμιμου ιδιοκτήτη,όμως στα public για παράδειγμα μου είπαν πως χρειαζόταν.

Το μόνο χαρτί που θες είναι μια φωτοτυπία που μάλλον λέγεται "στοιχεία επιχείρησης".  Από αυτή την φωτοτυπία συμπληρώνει το τιμολόγιο που κόβει. Μετά την αγορά βγάζεις φωτοτυπία τα χαρτιά που σου δίνει (για να έχεις την εγγύησή σου) και τα γνήσια τα δίνεις στην επιχείρηση γιατί θα τα χρειαστεί. Κι εγώ πρώτη φορά το έκανα (και είχα από πριν το κάνω τον φόβο του αγνώστου),αλλά είναι ΥΠΕΡ απλό. Στην χειρότερη έχεις σε επικοινωνία ή στάντ μπάι (τηλεφωνική) τον ιδιοκτήτη της επιχείρησης την ώρα που είσαι στο ταμείο. 4-5 λεπτά θέλει να στο κόψει.

Ότι άλλο θες ρώτα. Επίσης μπορείς να πληρώσεις με δική σου χρεωστική (δεν χρειάζεται να είναι της επιχείρησης).

τα απαραίτητα είναι 2:

-να έχεις κάρτα Πειραιώς που να σου επιστρέφει yellows

-να βρεις άτομο με επιχείρηση που να θέλει να βάλει την αγορά σου στα έξοδά του. 1 κινητό ανά επιχείρηση νομίζω δικαιολογείται,τουλάχιστον έτσι έπρεπε στην περίπτωσή μου. (το άτομο που έκανα δουλειά εγώ είχε και ατομική επιχείρηση και ΚΙΝΣΕΠΤ (κάπως έτσι λέγεται) γι'αυτό μπόρεσα να πάρω δυο).

Ότι άλλο θες ρώτα. 

Αν η αξία του τιμολογίου είναι >500€ δεν πληρωθεί από εταιρικό λογαριασμό ή εταιρική κάρτα αυτός που έχει την επιχείρηση θα κληθεί στο μέλλον να πληρώσει το ΦΠΑ που γλυτώσατε...να έχετε στα υπόψιν.

ΠΟΛ.1150/2017

Spoiler

Σε κάθε περίπτωση ακόμα και για συναλλαγές κάτω των πεντακοσίων ευρώ (500,00€) συνιστάται η εξόφληση των συναλλαγών μέσω τραπεζικών ιδρυμάτων ή μέσω ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής στα οποία θα μπορεί να ταυτοποιηθεί ότι το πρόσωπο που εξοφλεί τη συναλλαγή είναι ο υποκείμενος στο φόρο αγοραστής προς τον οποίο έχει εκδοθεί το φορολογικό στοιχείο.

 

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, afragorn είπε

Εντάξει, αφού το ήξερε ο ιδιοκτήτης, όλα οκ. Αλλά εγώ σε ότι έχω πάρει με τιμολόγιο τρίτου, χρησιμοποιώ μετρητά για παν ενδεχόμενο.

Κι εγώ θα το έκανα,αλλά γέμισα yellows και με την εξαργύρωση τους έχεις άλλα προνόμια. Πχ σου λέει να βάλεις βενζίνη με yellows που αντιστοιχούν σε 25 ευρώ,αλλά θα σου βάλει 30. Και έχει πολλά τέτοια παρόμοια σε πολλές επιχειρήσεις.

3 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν η αξία του τιμολογίου είναι >500€ αυτός που έχει την επιχείρηση θα κληθεί στο μέλλον να πληρώσει το ΦΠΑ που γλυτώσατε...να έχετε στα υπόψιν.

Ήταν κάτω από 500€. Έκοψα από ένα τιμολόγιο σε κάθε επιχείρησή του. 599/1,24= 483,06€

5 λεπτά πριν, shamrock1404 είπε

Σε online αγορά με κάρτα Πειραιώς από wind, ισχύει η επιστροφη 20%yellows? 

Νομίζω μόνο σε φυσικά καταστήματα.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

 

Ήταν κάτω από 500€. Έκοψα από ένα τιμολόγιο σε κάθε επιχείρησή του. 599/1,24= 483,06€

Έγινε διόρθωση στο παραπάνω...τελικά βάση ΠΟΛ απαιτείται πληρωμή από εταιρική κάρτα/λογαριασμό από το πρώτο ευρώ για να είσαι καλυμμένος.
Δεν ισχύει το όριο των 500€ που υπάρχει για τα απλά τιμολόγια (και λανθασμένα θυμόμουν).

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

 

Είναι σίγουρο ότι διασταυρώνεται το τιμολόγιο και η εταιρική ηλεκτρονική πληρωμή ? Απαγορεύεται να πληρώσει άλλος με την κάρτα του π.χ να του το κάνει δώρο ? Συνοπτικά ο έλεγχος γίνεται ηλεκτρονικά ή αν σου κάτσει ?

Επεξ/σία από kikirikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, kikirikos είπε

Είναι σίγουρο ότι διασταυρώνεται το τιμολόγιο και η εταιρική ηλεκτρονική πληρωμή ? Απαγορεύεται να πληρώσει άλλος με την κάρτα του π.χ να του το κάνει δώρο ? Συνοπτικά ο έλεγχος γίνεται ηλεκτρονικά ή αν σου κάτσει ?

Το αν και πότε διασταυρώνεται δεν το γνωρίζω. Πάντως είναι προαπαιτούμενο.
Αν θες να το κάνεις δώρο δεν το κόβεις τιμολόγιο ή αν το κόψεις πρέπει να φαίνεται οτι πληρώθηκε τραπεζικά από την επιχείρηση...διαφορετικά δεν θεωρείται λειτουργικό έξοδο της επιχείρησης και θα πρέπει να καταβληθεί το αντίστοιχο ΦΠΑ από το λήπτη στην εφορία εφόσον δεν το κατέβαλε στην αγορά.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σχετική/άσχετη ερώτηση για κάρτα

Βλέπω ο Κωτσοβολος έχει αυτό το έντοκο "Πλάνο δόσεων", αυτό γίνεται και με χρεωστική κάρτα;;

Γιατί προσπαθώ με μια Alpha Bank Bonus Mastercard και στο τσεκαουτ στο "Συμπλήρωσε τα στοιχεία της πιστωτικής ή της χρεωστικής κάρτας σου" δεν την δέχεται, λεει "Λάθος στοιχεία κάρτας"

Ευχαριστώ

 

 

1212.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Oscar_Mike είπε

Καλησπέρα σχετική/άσχετη ερώτηση για κάρτα

Βλέπω ο Κωτσοβολος έχει αυτό το έντοκο "Πλάνο δόσεων", αυτό γίνεται και με χρεωστική κάρτα;;

Γιατί προσπαθώ με μια Alpha Bank Bonus Mastercard και στο τσεκαουτ στο "Συμπλήρωσε τα στοιχεία της πιστωτικής ή της χρεωστικής κάρτας σου" δεν την δέχεται, λεει "Λάθος στοιχεία κάρτας"

Ευχαριστώ

1212.jpg

Και εγω ηθελα να αγορασω με δοσεις με χρεωστικη καρτα και δεν γινεται. Μονο με πιστωτικες, δυστυχως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Oscar_Mike είπε

και το "πλάνο δόσεων" που λένε, για τι τρόπο πληρωμής ειναι; 🤔

Ειναι ενα ειδος δανειου. Πρεπει να πας στο καταστημα και εκει θα σε ενημερωσουν. Εξαρταται αν εισαι πελατης τους, αν πληρωνες κανονικα τις δοσεις, μαλλον ζητανε και εκαθαριστικο κλπ.

Επεξ/σία από Apos74
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...