Προς το περιεχόμενο

Αγορά από Κίνα(Gearbest/Banggood)


timopie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ,

Λόγω των ημερών σκέφτομαι να προβώ σε αγορά κινητού από τα καταστήματα του τίτλου. Ξέρετε τι παίζει με το τελωνείο? Γιατί τελευταία ακούω ότι και από τα δύο καταστήματα υπάρχουν θέματα με το τελωνείο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/11/2019 στις 11:35 ΠΜ, Havik είπε

Με Priority Direct Mail μάλλον όχι, με σκέτο Air Parcel Register μάλλον ναι.

Νομίζω οτι και με το Priority Direct Mail του banggood πάλι τελωνείο πληρώνεις.Αν ήταν δεν θα είχε επιλογή EU Priority Direct Mail που είναι αρκετά πιο ακριβή.Μπορεί να κάνω και λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από Gearbest αγόρασα πρόσφατα προβολέα στα 124€ και μου ήρθε χωρίς τελωνείο με την αντίστοιχη επιλογή στην αποστολή, με DHL έλεγε στο tracking

Μοναδική επιλογή Shipping: Priority Line

Επεξ/σία από HamerZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελωνείο πληρώνεις σε όλες τις αγορές πάνω από 22 ευρώ. Το τελωνείο σε ότι κρίνει ζητάει απόδειξη αγοράς ,  PayPal,, η κάρτα και χρεώνει το φόρο. 

Στην τιμή που υπόκειται σε φόρο συμπεριλαμβανονται και τα έξοδα αποστολής, αν υπάρχουν. 

Αν δεν πληρώσεις είναι θέμα τρόπου αποστολής η θέμα τύχης. 

Σε μεγάλα δέματα, συνήθως δεν γλυτώνεις. 

Από Bangood μπορείς  κάνεις προαιρετικά με κάποιο κόστος ασφάλιση  για τελωνείο και σου επιστρέφουν κάποιο ποσό από αυτό,  όμως όχι όλο όπως λένε. Το διευκρινιζουν βέβαια στα "ψιλά"  γράμματα. 

Σε αποστολές με DHL,acs, κτλ νομίζω  (διορθώστε με αν κάνω λάθος)  ότι δεν γλυτώνεις  γιατί εκτελωνιζουν αυτές και επιπλέον υπάρχει πρόσθετη χρέωση χειρισμού του δεματος στην Ελλάδα που δεν είναι αμελητέα! 

Επεξ/σία από skfn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...