Προς το περιεχόμενο

Κτεο και γυρισμένα χιλιόμετρα.


Droper88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήπως η φωτογραφία είναι από κάποιο άλλο ίδιο μοντέλο;

Τα fiat κυκλοφορούν πολύ...

 

Υ.Γ. Δύο έχω να πω, 100χιλ χλμ σε δύο χρόνια μόνο ταξιτζής τα κάνει (κι ένα φίλος μου που κάνει σχεδόν 200χλμ την ημέρα)... Και 40χιλχλμ ούτε ο πιο χαζός μαντράς δεν γυρνάει, το μπροστινό 1 θα το έκανε 0....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Αν άλλαξες εγκέφαλο ή κοντέρ ή κάτι τέτοιο, ενδεχομένως να έγραφε λάθος χιλιόμετρα. Με το κράτος γιατι να εχεις πρόβλημα? Δεν προκειται να ασχοληθούν γιατι το αυτοκινητο σου ειχε κάποτε "γυρισμένα χιλιόμετρα"

Μόνη επίπτωση που μπορεί να έχει ειναι να στραβώσει μελλοντικός αγοραστής που ουτως ή αλλως δεν θα αλλάξει και πολλά πράγματα γιατι το αυτοκίνητο ήδη έχει πολλά χμ και κανείς δεν θα κοιτάξεις τέτοιες λεπτομέρειες 

Δεν έχει αλλαχτεί ποτέ εγκέφαλος ή κοντέρ. Μήπως έχει να κάνει και με τη μπαταρία; Η αλλιώς μπορεί να το πήραξαν στο συνεργείο και να μην το κατάλαβα.

1 λεπτό πριν, filarhos είπε

Μήπως η φωτογραφία είναι από κάποιο άλλο ίδιο μοντέλο;

Τα fiat κυκλοφορούν πολύ...

 

Υ.Γ. Δύο έχω να πω, 100χιλ χλμ σε δύο χρόνια μόνο ταξιτζής τα κάνει (κι ένα φίλος μου που κάνει σχεδόν 200χλμ την ημέρα)... Και 40χιλχλμ ούτε ο πιο χαζός μαντράς δεν γυρνάει, το μπροστινό 1 θα το έκανε 0....

Του το επισήμανα και αυτό να κοιτάξουν αν είχαν εκείνη τη μέρα ίδιο αμάξι και μετά από ψάξιμο δεν βρήκαν ολόιδιο. Εεκίνη τη χρονιά το αμάξι έκανε γύρω στα 55 με 60 χιλιόμετρα τη μέρα πλην Κυριακής οπότε και ανέβαιναν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, meletis94 είπε

Τελικά πήγα από εκεί και είδα τη φωτογραφία. Έδειχνε όντως έτσι

Ίσως την ίδια στιγμή έκαναν έλεγχο σε ίδιο ακριβώς μοντέλο fiat και μπέρδεψαν τις φωτό. Προφανώς η φωτό έδειχνε απλά ένα καντράν από punto πχ, δεν μπορεί να αποδειχθεί από ποιο ακριβώς punto ήταν.

6 λεπτά πριν, meletis94 είπε

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην μπλέξω με το κράτος και έχω νομικές κυρώσεις από εκεί και πέρα δεν με ενδιαφέρει κάτι άλλο.

Δεν πρόκειται να μπλέξεις με το κράτος και να έχεις νομικές κυρώσεις, τουλάχιστον όχι με βάση το τι ισχύει σήμερα. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι σε περίπτωση πώλησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ίσως την ίδια στιγμή έκαναν έλεγχο σε ίδιο ακριβώς μοντέλο fiat και μπέρδεψαν τις φωτό. Προφανώς η φωτό έδειχνε απλά ένα καντράν από punto πχ, δεν μπορεί να αποδειχθεί από ποιο ακριβώς punto ήταν.

Δεν πρόκειται να μπλέξεις με το κράτος και να έχεις νομικές κυρώσεις, τουλάχιστον όχι με βάση το τι ισχύει σήμερα. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να έχεις είναι σε περίπτωση πώλησης.

είναι stilo, είχαν ένα punto αλλά το ταμπλό του ήταν άσπρο και όχι μαύρο όπως το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, meletis94 είπε

είναι stilo, είχαν ένα punto αλλά το ταμπλό του ήταν άσπρο και όχι μαύρο όπως το δικό μου.

Ίσως να μπέρδεψαν τη δική σου φωτό με τη φωτό κάποιου άλλου από το αρχείο τους.

Πάντως το να έδειχνε το οδόμετρο σου λάθος νούμερο την στιγμή του ελέγχου και μετά να επανήλθε χωρίς να το πάρεις χαμπάρι όχι μόνο είναι τραβηγμένο, μάλλον αδύνατο θα έλεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Ίσως να μπέρδεψαν τη δική σου φωτό με τη φωτό κάποιου άλλου από το αρχείο τους.

Πάντως το να έδειχνε το οδόμετρο σου λάθος νούμερο την στιγμή του ελέγχου και μετά να επανήλθε χωρίς να το πάρεις χαμπάρι όχι μόνο είναι τραβηγμένο, μάλλον αδύνατο θα έλεγα.

Μπορώ να το κυνηγήσω με κάποιον τρόπο από μεριά μου; Τους ζήτησα αντίγραφο φωτογραφίας αλλά δεν μου έδιναν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, meletis94 είπε

Μπορώ να το κυνηγήσω με κάποιον τρόπο από μεριά μου; Τους ζήτησα αντίγραφο φωτογραφίας αλλά δεν μου έδιναν. 

Και αντίγραφο φωτογραφίας να πάρεις, πως θα σε βοηθήσει? Έστω ότι σου δώσουν αυτή:

Fiat Stilo '04 ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ

μπορείς να αποδείξεις ότι είναι ή δεν είναι από το δικό σου αυτοκίνητο?

Εγώ πάντως το μόνο που μπορώ να καταλάβω από την συγκεκριμένη είναι το ότι πρόκειται για απλή έκδοση (όχι dynamic) μια και τις πληροφορίες από το ραδιόφωνο τις βγάζει στο καντράν, τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Και αντίγραφο φωτογραφίας να πάρεις, πως θα σε βοηθήσει? Έστω ότι σου δώσουν αυτή:

Fiat Stilo '04 ΒΙΒΛΙΟ ΣΕΡΒΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ

μπορείς να αποδείξεις ότι είναι ή δεν είναι από το δικό σου αυτοκίνητο?

Εγώ πάντως το μόνο που μπορώ να καταλάβω από την συγκεκριμένη είναι το ότι πρόκειται για απλή έκδοση (όχι dynamic) μια και τις πληροφορίες από το ραδιόφωνο τις βγάζει στο καντράν, τίποτα άλλο.

Η φωτογραφία που μου έδειξαν είχε και την ίδια ημερομηνία που πέρασε το ΚΤΕΟ εκτός να την άλλαξαν αυτοί αν και δεν παρατήρησα κάποια επεξεργασία ή αλλοίωση της φωτο. Κάποιος με κοροϊδευει μου φαίνεται. Ίσως κάποια στιγμή να κάνω ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να τους ρωτήσω αν γίνεται να ελέγξουν τον εγκέφαλο για αλλαγή χαρτογράφησης και να μου χορηγήσουν μία βεβαίωση αν γίνονται όλα αυτά που λέω φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, meletis94 είπε

Η φωτογραφία που μου έδειξαν είχε και την ίδια ημερομηνία που πέρασε το ΚΤΕΟ εκτός να την άλλαξαν αυτοί αν και δεν παρατήρησα κάποια επεξεργασία ή αλλοίωση της φωτο. Κάποιος με κοροϊδευει μου φαίνεται. Ίσως κάποια στιγμή να κάνω ένα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία να τους ρωτήσω αν γίνεται να ελέγξουν τον εγκέφαλο για αλλαγή χαρτογράφησης και να μου χορηγήσουν μία βεβαίωση αν γίνονται όλα αυτά που λέω φυσικά.

Το ότι είχε ίδια ημερομηνία σημαίνει ότι βγήκε την ημέρα που πέρασες κτεο, όχι απαραίτητα πως είναι το δικό σου. Μόνο και μόνο το ότι έκατσαν και έψαξαν τα υπόλοιπα φιατ που πέρασαν την ίδια μέρα, είναι σαν να παραδέχονται πως δεν αποκλείουν την περίπτωση λάθους :)

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να αξίζει να το κυνηγήσεις για τόσο φτηνό αυτοκίνητο, ειδικά αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ότι είχε ίδια ημερομηνία σημαίνει ότι βγήκε την ημέρα που πέρασες κτεο, όχι απαραίτητα πως είναι το δικό σου. Μόνο και μόνο το ότι έκατσαν και έψαξαν τα υπόλοιπα φιατ που πέρασαν την ίδια μέρα, είναι σαν να παραδέχονται πως δεν αποκλείουν την περίπτωση λάθους :)

Κατά τα άλλα δεν νομίζω να αξίζει να το κυνηγήσεις για τόσο φτηνό αυτοκίνητο, ειδικά αν δεν έχεις σκοπό να το πουλήσεις άμεσα.

Δεν σκοπεύω να το πουλήσω, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μην πληρώσω κάποιο μεγάλο πρόστιμο. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, eMike είπε

Το trip δε γράφει μέχρι 1000 και μηδενίζει? Ή κάνω λάθος? 

Ανάλογα το αυτοκίνητο, στο stilo πάντως σίγουρα ΔΕΝ μηδενίζει στα 1.000.

Είχα stilo στο παρελθόν, και στον έναν από τους δύο μερικούς χιλιομετρητές είχε γράψει κάπου 3-4.000km.

Βέβαια αν η φωτογραφία αφορούσε μερικό χιλιομετρητή θα φαινόταν, θα είχε την ένδειξη "Trip A" ή "Trip B".

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ήταν κανονικά η φωτογραφία με τα χιλιόμετρα και ημερομηνία ίδια με αυτήν που πέρασε σε εκείνο το ΚΤΕΟ. Αναθεμα τη στιγμή που άλλαξα ΚΤΕΟ. Κρίμα γιατί το αμάξι το προσέχω πολύ και ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω καμία βελτίωσηούτε πείραξα ποτέ τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου. Τώρα κατά κάποιον τρόπο τα 4 τελευταία χρόνια δείχνει κανονικά.

 

Πάντως από εδώ και πέρα πριν πηγαίνων στο ΚΤΕΟ θα τραβάω κι εγώ μία φωτο για να είμαι σίγουρος. Δεν έχω ασχοληθεί με το trip  αλλά απ 'όσο ξέρω δεν μηδενίζει μόνο του αν δεν το μηδενίσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, meletis94 είπε

Ναι, ήταν κανονικά η φωτογραφία με τα χιλιόμετρα και ημερομηνία ίδια με αυτήν που πέρασε σε εκείνο το ΚΤΕΟ. Αναθεμα τη στιγμή που άλλαξα ΚΤΕΟ. Κρίμα γιατί το αμάξι το προσέχω πολύ και ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω καμία βελτίωσηούτε πείραξα ποτέ τη χαρτογράφηση του εγκεφάλου. Τώρα κατά κάποιον τρόπο τα 4 τελευταία χρόνια δείχνει κανονικά.

 

Πάντως από εδώ και πέρα πριν πηγαίνων στο ΚΤΕΟ θα τραβάω κι εγώ μία φωτο για να είμαι σίγουρος. Δεν έχω ασχοληθεί με το trip  αλλά απ 'όσο ξέρω δεν μηδενίζει μόνο του αν δεν το μηδενίσεις εσύ.

Απλά θα ελέγχεις ότι έχει τα σωστά χλμ όταν παίρνεις το δελτίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθε και μένα η ώρα μου λοιπόν να πάω να περάσω κτεοοοο. Τελευταία φορά ήταν το 19 πριν περαστεί ο νόμος και δεν είχα το  ιστορικό που βγαίνει πλέον σημερα. Σήμερα λοιπόν που πήγα μου λέει το παιδί από το ΚΤΕΟ όλα καλά με το αμάξι σου αλλά έχεις γυρισμένα χιλιόμετρα. Τι εννοείς του λέω. ( Αγορά αμαξιού το 2013 μοντέλο 2007) Να μην τα φουσκώνω το 2011 που τό αμάξι είχε περάσει ΚΤΕΟ από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη ( από μάντρα το πήρα ) είχε γράψει 136 χιλιάδες και το αμάξι αγοράστηκε με υποτιθέμενα 64 χιλιάδες 2 χρόνια μετά από αυτή την μέτρηση . Εν ολίγης ένα μέσο όρο 100 χιλιάδες χιλιόμετρα γυρισμένο κοντέρ γιατί σας βάζω αλλά 20-30 χιλιάδες σε αυτά τα 2 χρόνια από το 11 ως το 13 που δεν υπάρχει μετρηση  . Και όλα αυτά τα ανακάλυψα σήμερα 8 χρόνια μετά την αγορα.Το αστείο είναι ότι το αμάξι πριν αγοραστεί το είχα πάει στο γνωστό μου μηχανικό σε επίσημη αντιπροσωπεία και μου είχαν πει όλα καλά το είχα φισωσει και τα σχετικά. Σήμερα που τον πήρα τηλέφωνο μετά από τόσα χρόνια και του το είπα μου είπε ότι δεν έχει η εταιρία ηλεκτρονική online καταγραφή και τα χιλιόμετρα τότε μετριοντουσαν από τον εγκέφαλο που ως επί τον πληστον είχε πειραχτει για να μην φανούν τα πραγματικά χιλιόμετρα . Πραγματικά θέλω να πάω σε αυτόν τον μαντρά τώρα και να μπω με το αμάξι μέσα στην βιτρίνα. Αλλά το πιο βασικό που θέλω να ρωτήσω είναι αν έχει ασχοληθεί ποτέ κάποιος να τους κυνηγήσει νομικά και αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς ή θα μπεις μέσα οικονομικά με τους δικηγόρους και δεν θα κάνεις δουλειά .😑

Επεξ/σία από giorgakis92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...