Προς το περιεχόμενο

Κτεο και γυρισμένα χιλιόμετρα.


Droper88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/11/2019 στις 12:28 ΜΜ, kage είπε

Εμενα με εμπλεξαν τα ιδια τα γιδια του κτεο...εγραψαν λαθος κμ μια προηγ.φορα... τραβανε φωτο τα km ή μονο τα καταγραφουν με το pda?

Ομοιοπαθής! Το αυτοκίνητο είναι αγορασμένο καινούργιο από εμένα και είμαι ο μοναδικός οδηγός του. Οι διαδρομές που κάνω είναι πάνω κάτω σταθερές, οπότε τα χιλιόμετρα που γράφει είναι σταθερά ανά έτος (13-15000/έτος). Στον τελευταίο έλεγχο ΚΤΕΟ με ενημέρωσαν ότι έχω γυρισμένα χιλιόμετρα (ΚΤΕΟ περνάω πάντα στο ίδιο από τότε που το αγόρασα). Το πρόβλημα είναι ότι εδώ και κάποια χρόνια δεν ανάβουν ολόκληρα τα ψηφία του χιλιομετρητή, ανάβουν με ελαφρύ χτύπημα στο καντράν κάτι το οποίο ο τεχνικός που έκανε τον έλεγχο δεν έκανε. Επίσης σε ηλεκτρολόγο που είχα πάει για να το φτιάξω, μου είπε ότι δεν φτιάχνεται.
Οι τελευταίες μετρήσεις που μου έγραψαν:

18/12/2013 169676 (+169676, 13052/έτος)

18/12/2015 273896 (+104220, 52110/έτος)

16/12/2017 287108 (+13212, 6606/έτος)

16/12/2019 288858 (+1750, 875/έτος)
Ο τεχνικός μου είπε ότι έβαλε πιο λίγα χιλιόμετρα για να συμβαδίσουν κάποια στιγμή τα στοιχεία του με του μετρητή μου, κάτι που πρέπει να το κάνουν από τον έλεγχο του 2017 χωρίς να με ενημερώσουν. Μόλις βγήκα από τον έλεγχο τράβηξα φωτογραφία το μετρητή και έγραφε 244656.
Δεν με νοιάζει καθόλου τί γράφουν μιας και δεν σκέφτομαι να το πουλήσω (Almera 1.5 του 2000 είναι), απλά αναφέρω την περίπτωσή μου για να έχετε τον νου σας στα στοιχεία που σας καταχωρούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά από όσα διάβασα, αν έχω καταλάβει καλά, σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο (από έμπορο ή ιδιώτη) μπορώ να του ζητήσω να περάσουμε μαζί το ΙΧ από ΚΤΕΟ, προκειμένου να ελεγχθούν/καταγραφούν τα πραγματικά χιλιόμετρα του. Έτσι σε περίπτωση πλαστών χλμ θα μπορέσω να μην προβώ στην αγορά  εφόσον αυτό έχει προσυμφωνηθεί με τον πωλητή ή εναλλακτικά να επαναδιαπραγματευθώ την τιμή, αν εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το ΙΧ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nikoumound είπε

Μετά από όσα διάβασα, αν έχω καταλάβει καλά, σε περίπτωση που θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένο (από έμπορο ή ιδιώτη) μπορώ να του ζητήσω να περάσουμε μαζί το ΙΧ από ΚΤΕΟ, προκειμένου να ελεγχθούν/καταγραφούν τα πραγματικά χιλιόμετρα του. Έτσι σε περίπτωση πλαστών χλμ θα μπορέσω να μην προβώ στην αγορά  εφόσον αυτό έχει προσυμφωνηθεί με τον πωλητή ή εναλλακτικά να επαναδιαπραγματευθώ την τιμή, αν εξακολουθεί να με ενδιαφέρει το ΙΧ .

αυτο ειναι το πιο τιμιο. πληρωνεις εσυ τον ελεγχο σε κτεο ανεξαρτητως αποτελεσματος. μετα αναλογως του ελεγχου η αγοραζεις το οχημα η υπαναχωρεις. το να αγορασεις οχημα που εχεις βρει αβλεψια για λιγοτερα χρηματα κρυβει εκπληξεις...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Είναι απίστευτα όσα γίνονται και όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, αλλά ακόμα πιο απίστευτο είναι το γεγονός ότι παρότι μπορεί να λυθεί εύκολα το θέμα από το κράτος, δεν γίνεται τίποτα.

Θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή/γνώμη σας γιατί πρόκειται να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αμάξι του 2017.

Ο 1ος ιδιοκτήτης το αγόρασε από την αντιπροσωπεία το 2017 και το πούλησε φέτος το καλοκαίρι στον 2ο, περίπου με 30000+ χλμ. Τώρα πλέον έχει 55000 χλμ, ενώ έχει περάσει και το 1ο του ΚΤΕΟ το καλοκαίρι. Έχει βιβλίο σέρβις στην αντιπροσωπεία και έγινε έλεγχος σε μηχανικό, όλα φυσιολογικά.

Έχει νόημα να το περάσω κι εγώ ΚΤΕΟ, τη στιγμή που έχει περάσει μόνο ένα μέχρι τώρα, άρα δεν υπάρχει ιστορικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Andrelen said:

Είναι απίστευτα όσα γίνονται και όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, αλλά ακόμα πιο απίστευτο είναι το γεγονός ότι παρότι μπορεί να λυθεί εύκολα το θέμα από το κράτος, δεν γίνεται τίποτα.

Θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή/γνώμη σας γιατί πρόκειται να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αμάξι του 2017.

Ο 1ος ιδιοκτήτης το αγόρασε από την αντιπροσωπεία το 2017 και το πούλησε φέτος το καλοκαίρι στον 2ο, περίπου με 30000+ χλμ. Τώρα πλέον έχει 55000 χλμ, ενώ έχει περάσει και το 1ο του ΚΤΕΟ το καλοκαίρι. Έχει βιβλίο σέρβις στην αντιπροσωπεία και έγινε έλεγχος σε μηχανικό, όλα φυσιολογικά.

Έχει νόημα να το περάσω κι εγώ ΚΤΕΟ, τη στιγμή που έχει περάσει μόνο ένα μέχρι τώρα, άρα δεν υπάρχει ιστορικό;

Το πρώτο κτεο είναι στα 4 χρόνια. 

Ουσία έχει να το περάσεις, μόνο αν γύρισε τα χιλιόμετρα στο διάστημα που πέρασε το 1ο ΚΤΕΟ, μέχρι σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, sphinxgr said:

Το πρώτο κτεο είναι στα 4 χρόνια. 

Ουσία έχει να το περάσεις, μόνο αν γύρισε τα χιλιόμετρα στο διάστημα που πέρασε το 1ο ΚΤΕΟ, μέχρι σήμερα. 

Ακόμα κι αν τα γύρισε σε αυτό το διάστημα, πώς θα φανεί στο ΚΤΕΟ; Υποθέτω πως αν γύριζε τα χλμ, δεν θα τα έκανε λιγότερα και από το προηγούμενο ΚΤΕΟ, αλλά κάπου εκεί κοντά και σαφώς περισσότερα.

(Επίσης, δεν ανέφερα πως στο βιβλίο σέρβις υπάρχει σέρβις αρχές Δεκέμβρη με 52800 χλμ., άρα αν γύρισε χλμ θα το έκανε πιο πριν)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Andrelen said:

Έχει νόημα να το περάσω κι εγώ ΚΤΕΟ, τη στιγμή που έχει περάσει μόνο ένα μέχρι τώρα, άρα δεν υπάρχει ιστορικό

Όχι δεν έχει νόημα, όσον αφορά τα διανυθέντα χιλιόμετρα δεν θα σου δείξει κάτι που δεν το γνωρίζεις ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Andrelen είπε

Είναι απίστευτα όσα γίνονται και όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, αλλά ακόμα πιο απίστευτο είναι το γεγονός ότι παρότι μπορεί να λυθεί εύκολα το θέμα από το κράτος, δεν γίνεται τίποτα.

Θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή/γνώμη σας γιατί πρόκειται να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αμάξι του 2017.

Ο 1ος ιδιοκτήτης το αγόρασε από την αντιπροσωπεία το 2017 και το πούλησε φέτος το καλοκαίρι στον 2ο, περίπου με 30000+ χλμ. Τώρα πλέον έχει 55000 χλμ, ενώ έχει περάσει και το 1ο του ΚΤΕΟ το καλοκαίρι. Έχει βιβλίο σέρβις στην αντιπροσωπεία και έγινε έλεγχος σε μηχανικό, όλα φυσιολογικά.

Έχει νόημα να το περάσω κι εγώ ΚΤΕΟ, τη στιγμή που έχει περάσει μόνο ένα μέχρι τώρα, άρα δεν υπάρχει ιστορικό;

Το αγόρασε ο 2ος το καλοκαιρι του 2021,εκανε 25.000χλμ σε 6 μήνες, και το βγάζει προς πώληση. 

Το Κτεο, δεν έχει νόημα.Αν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό σου, δεν υπάρχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2022 στις 10:52 ΜΜ, Andrelen είπε

Είναι απίστευτα όσα γίνονται και όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα, αλλά ακόμα πιο απίστευτο είναι το γεγονός ότι παρότι μπορεί να λυθεί εύκολα το θέμα από το κράτος, δεν γίνεται τίποτα.

Θα ήθελα κι εγώ τη συμβουλή/γνώμη σας γιατί πρόκειται να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο αμάξι του 2017.

Ο 1ος ιδιοκτήτης το αγόρασε από την αντιπροσωπεία το 2017 και το πούλησε φέτος το καλοκαίρι στον 2ο, περίπου με 30000+ χλμ. Τώρα πλέον έχει 55000 χλμ, ενώ έχει περάσει και το 1ο του ΚΤΕΟ το καλοκαίρι. Έχει βιβλίο σέρβις στην αντιπροσωπεία και έγινε έλεγχος σε μηχανικό, όλα φυσιολογικά.

Έχει νόημα να το περάσω κι εγώ ΚΤΕΟ, τη στιγμή που έχει περάσει μόνο ένα μέχρι τώρα, άρα δεν υπάρχει ιστορικό;

μέσα σε μισό χρόνο έκανε 25000km, δηλαδή περίπου 150km κάθε ημέρα... ταξί είναι ή επαγγελματικό; δεν το λες και φυσιολογική χρήση για ΙΧ.

Σέρβις, λάστιχα, κλπ λογικά θα πρέπει να έχουν γίνει μέσα σ'αυτό το 6μηνο διάστημα. αν όχι, αρχίζει και βρωμάει πολυ.. 

επίσης τι αμάξι είναι; Αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να το έχει πουλήσει με 30000km στα 4 χρονια.

δεν έχει νόημα να το περάσεις από ΚΤΕΟ. 


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι να δω αυριο ενα αμαξι που εχει ερθει απο εξω μαντρας, θα πρεπει να δωσω προλαταβολη να εκτελωνιστει κλπ.

Γραφει οτι εχει βιβλιο service που λογικα αν εχει ειναι απο τον κατοχο στο εξωτερικο.

Εγω πως μπορω να δω αν εχει γυρισμενα χιλιομετρα μπορω να το δω στο κτεο;

Αυτο αφου εκτελωνιστει δεν πρεπει να περασει κτεο θα πρεπει να το περασω εγω η ο μαντρας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Ειναι να δω αυριο ενα αμαξι που εχει ερθει απο εξω μαντρας, θα πρεπει να δωσω προλαταβολη να εκτελωνιστει κλπ.

Γραφει οτι εχει βιβλιο service που λογικα αν εχει ειναι απο τον κατοχο στο εξωτερικο.

Εγω πως μπορω να δω αν εχει γυρισμενα χιλιομετρα μπορω να το δω στο κτεο;

Αυτο αφου εκτελωνιστει δεν πρεπει να περασει κτεο θα πρεπει να το περασω εγω η ο μαντρας;

Πρεπει να εχει χαρτί απο το έξω κτέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Πρεπει να εχει χαρτί απο το έξω κτέο.

Εδω δεν πρεπει να περασει ξανα δηλαδη να μου το δωσει με Ελληνικο κτεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LLLEFTERIS είπε

Εδω δεν πρεπει να περασει ξανα δηλαδη να μου το δωσει με Ελληνικο κτεο;

Φυσικά και πρέπει να περάσει.

Για να δεις τα χλμ  το έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

καλησπερα μια ερωτηση εχω να κανω

πηρα ενα αυτοκινητο προσφατα απο εμπορο και κατα την αγορα του το περασε κτεο .γινεται να εχει γυρισμενα τα χιλιομετρα του και να λαδωσε το κτεο ωστε να μην φανει οτι εχει γυρισμενα χιλιομετρα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nikolas210701 είπε

καλησπερα μια ερωτηση εχω να κανω

πηρα ενα αυτοκινητο προσφατα απο εμπορο και κατα την αγορα του το περασε κτεο .γινεται να εχει γυρισμενα τα χιλιομετρα του και να λαδωσε το κτεο ωστε να μην φανει οτι εχει γυρισμενα χιλιομετρα?

 

Εδω παραδιπλα ο αλλος λαδωσε για να περασει με προβλημα, στα λιγα χλμ θα τα σπασουν? 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...