Προς το περιεχόμενο

Redmi Note 8 Pro Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίχνοντας κανείς μια ματιά στις κυκλοφορίες της φετινής χρονιάς δε γίνεται να μη σταθεί στην Xiaomi. Η κινεζική εταιρεία είναι μία από τις πλέον δραστήριες στην αγορά των smartphones, έχοντας λανσάρει διψήφιο αριθμό συσκευών τους τελευταίους δέκα –και κάτι ψιλά- μήνες, αρκετές εκ των οποίων είναι στο πλαίσιο του brand Redmi. Στο διάβασμα μάλιστα του τίτλου της παρουσίασης, ίσως ορισμένοι να… μπερδεύτηκαν. Οι λέξεις “Redmi” και “Note” άλλωστε δεν εμφανίζονται μαζί για πρώτη φορά φέτος.

Με τα Redmi Note 7 και Note 7 Pro να έχουν κυκλοφορήσει στις αρχές του έτους λοιπόν, το ερώτημα που τίθεται είναι κατά πόσο το Redmi Note 8 Pro δικαιολογεί την απόφαση της Xiaomi να το ρίξει στη μάχη της αγοράς μέσα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ο σχεδιασμός του είναι ελκυστικός, η κατασκευή του στιβαρή, ενώ χαρακτηριστικά όπως η τετραπλή κάμερα των 64 MP και η μεγάλη οθόνη των 6,53 ιντσών δεν περνούν απαρατήρητα.

Την ίδια στιγμή η κατηγορία με συσκευές λίγο κάτω από τα 300€ είναι μία από τις πλέον ανταγωνιστικές στα smartphones, οπότε κάθε “φρεσκάρισμα” σε λειτουργίες και τεχνικά χαρακτηριστικά είναι καλοδεχούμενο. Το Redmi Note 8 Pro άλλωστε κυκλοφορεί σε δύο εκδόσεις που διαφοροποιούνται μόνο στην χωρητικότητα: αυτή με τα 64 GB διατίθεται έναντι 289€ ενώ εκείνη  με τα 128 GB βρίσκεται ελάχιστα πιο πάνω από το προαναφερθέν “όριο”, στα 319€.

To Redmi Note 8 Pro δεν ξεφεύγει ιδιαίτερα από το design των μοντέλων της προηγούμενης γενιάς. Με τα Redmi Note 7 και Note 7 Pro άλλωστε, η Xiaomi έκανε εξαιρετική δουλειά από πλευράς αισθητικής, οπότε ουσιαστικός λόγος για να τροποποιήσει την πρότασή της δεν υπήρχε.

Διαβάστε την αναλυτική παρουσίαση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reviewer με μπερδεύεις λίγο. Στο γραπτό κείμενο λες :
 

Αναφορά σε κείμενο

Αν μιλούσαμε ωστόσο για μία καλής ποιότητας LCD και με δεδομένο τον πλουραλισμό δυνατοτήτων του Note 8 Pro, θα μπορούσαμε να συμβιβαστούμε. Δυστυχώς όμως η απόδοση των χρωμάτων δεν είναι ιδανική

 ενώ στο βίντεο στο 1:48 μιλάς για μια οθόνη "με διαφορά η καλύτερη στη σειρά Redmi με όμορφα χρώματα και υψηλή φωτεινότητα".

Τελικά yay or nay στην οθόνη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιο τηλέφωνο σε τέτοια τιμή δεν υπάρχει. Μόνος του αντίπαλος το ομοσταυλο Μi 9 lite. Αν δεν σας ενοχλεί το μεγάλο μέγεθος και το βάρος (υπάρχει διαφορά πχ από s9 plus), αγοράστε με κλειστά μάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το redmi note 8 pro δεν είναι το μόνο redmi με nfc. Υπάρχει και το redmi note 8T.

8 λεπτά πριν, Abudi είπε

Reviewer με μπερδεύεις λίγο. Στο γραπτό κείμενο λες :
 

 ενώ στο βίντεο στο 1:48 μιλάς για μια οθόνη "με διαφορά η καλύτερη στη σειρά Redmi με όμορφα χρώματα και υψηλή φωτεινότητα".

Τελικά yay or nay στην οθόνη;

 

Τα redmi πάντα είχαν αξιοπρεπείς οθόνες αλλά μέχρι εκεί. Πλούσια χρώματα με wide gamut, μεγάλη φωτεινότητα και γωνίες θέασης μόνο στα mi... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας OIS πολυς κοπος θα ηταν να βαζανε ρε γμτ ;; θα το επαιρνα αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκω καλο μεταχειρισμενο S9+ που ειναι πολυ ανωτερο στη φωτογραφια και στο video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimtsef είπε

ενας OIS πολυς κοπος θα ηταν να βαζανε ρε γμτ ;; θα το επαιρνα αλλα σε αυτα τα λεφτα βρισκω καλο μεταχειρισμενο S9+ που ειναι πολυ ανωτερο στη φωτογραφια και στο video

Προφανώς δεν γίνεται για λόγο κόστους, αλλά γιατί μετά θα αποτελεί εσωτερικό ανταγωνισμό για αλλά μοντέλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπροστινή κάμερα στα xiaomi είναι και αυτή δια τέσσερα, όπως η κυρία;

Πίστευα ότι είναι καλύτερο το redmi note 8/8t λόγω υποδοχής δύο σιμ και μνήμης ταυτόχρονα, snap gcam αλλά το note 8 pro έχει και το ευρωπαϊκό gps Galileo. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, redhotstef είπε

Η μπροστινή κάμερα στα xiaomi είναι και αυτή δια τέσσερα, όπως η κυρία;

Πίστευα ότι είναι καλύτερο το redmi note 8/8t λόγω υποδοχής δύο σιμ και μνήμης ταυτόχρονα, snap gcam αλλά το note 8 pro έχει και το ευρωπαϊκό gps Galileo. 

Snap gcam πήρε και το pro. Η μπροστά κάμερα δεν έχει pixel binning

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ έχει κάποιες βελτιώσεις όμως δεν νομίζω πως είναι κάτι πολύ ουσιαστικό η τιμή του βέβαια είναι αυτή που το κάνει VFM,το βασικό που δεν μου άρεσε απο οσα είχα δει απο το προηγούμενο μοντέλο ήταν κύριως η Οθόνη που δεν είχε σωστά χρώματα και δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και αναφέρω πως σε ορισμένουν πόναγαν και τα μάτια τους αν ασχολιόσουν πολύ ώρα,αυτό το παρατήρησαν 2 φίλοι μου αφού το πήραν και εγω είδα αυτό με τα χρώματα αμέσως όταν το δοκίμασα.Λέω για το προηγούμενο γιατί για αυτό είχα προσωπική άποψη. Σε αυτό είδα πως βάλανε επιτέλους Gorilla glass γιατί και αυτό έλειπε απο το προηγούμενο.

Οχι ιδιαίτερα καλός νομίζω πως ήταν και ο αισθητήρας των 48mp,που απο μόνο του το νούμερο με είχε εντυπωσιάσει όμως δεν απεικόνιζε με τίποτα δεν την ποιότητα φωτό που έβγαζες, που ήταν απλά καλή.

Είχα εντυπωσιαστεί απο τα specs όμως έβλεπα καλύτερες φωτό σε κινητά με τα μισά Mp (δεν μιλάω καν συγκεκριμένα για κάτι Samsung galaxy που εκεί ξεφεύγουμε)επίσης η σταθεροποίηση σε εικόνα δεν ήταν καλή ούτε και η φωτό σε λίγο φώς.

Δεν ξέρω αν το νέο μοντελο τα έχει βελτιώσει αρκετά αυτά ώστε να αξίζει η αγορά η αντικατάσταση και απο το άρθρο παίρνω κάποιες πληροφορίες όμως τελικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το αγόρασε ο πατέρας μου και το έπιασα στα χέρια μου αρκετή ώρα τις τελευταίες μέρες, έχω 2 σχόλια να κάνω.

1ον το slow motion στο βίντεο 720p/960fps είναι κακό. Σκουραίνει τα χρώματα και θολώνει την οθόνη/λήψη ενώ σε όλες τις άλλες ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

2ον είναι αρκετά αισθητό το βάρος της συσκευής. Εάν δεν είχατε ξανά μεγάλο σε ιντσες κινητό θα σας φανεί πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Σχόλιο για τον συντάκτη του άρθρου. Η συσκευή πλέον κοστίζει 200€ περίπου για τα 64GB και 220€ περίπου για τα 128GB. Σχεδόν 100€ κάτω από όσα αναφέρει στο άρθρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dotas_86 είπε

Επειδή το αγόρασε ο πατέρας μου και το έπιασα στα χέρια μου αρκετή ώρα τις τελευταίες μέρες, έχω 2 σχόλια να κάνω.

1ον το slow motion στο βίντεο 720p/960fps είναι κακό. Σκουραίνει τα χρώματα και θολώνει την οθόνη/λήψη ενώ σε όλες τις άλλες ρυθμίσεις δεν υπάρχει αυτό το θέμα.

2ον είναι αρκετά αισθητό το βάρος της συσκευής. Εάν δεν είχατε ξανά μεγάλο σε ιντσες κινητό θα σας φανεί πολύ μεγάλη διαφορά.

Σχόλιο για τον συντάκτη του άρθρου. Η συσκευή πλέον κοστίζει 200€ περίπου για τα 64GB και 220€ περίπου για τα 128GB. Σχεδόν 100€ κάτω από όσα αναφέρει στο άρθρο.

  • 180€ από Κίνα Banggood/GearBest.
  • 200€ από Skroutz/Bestprice.
  • 300€ Info Quest που διαφημίζουν στο παρόν "review".
  • Σε λίγο θα πεταχτεί και το "προσωπικό" της τελευταίας να πει τη λέξη "after sales" να γελάσουμε λίγο.
Επεξ/σία από Manos-Sx
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

227€ το αγόρασα από σκρουτζομαγαζο (6/128gb) , πριν 3-4 μέρες, σαν το φθηνότερο άμεσα διαθέσιμο για παραλαβή από κατάστημα και όχι παραγγελία, ενώ πριν 1,5 εβδομάδα το έβλεπα στα 222€ ενώ η Αγία τριάδα (media, κωτσο, παμπλικ) το είχε μέχρι εχθές που είδα 319€.

 

Αναβάθμιση από redmi 4x και από το λίγο που το έχω δουλέψει με popcorn time, kodi, cod mobile (αυτόματα ρυθμισμένο σε medium γραφικα) κλπ, είμαι ικανοποιημένος. Πάντα υπό τη σύγκριση του τι είχα πριν και πόσα έδωσα για να έχω αυτό πλέον.

Έκανε σωστά τη "μεταφορά" μέσω συγχρονισμού από το προφίλ της xiaomi και σε συνδυασμό με προφίλ Google, σε μερικές ώρες από το άνοιγμα είχα το κινητό έτοιμο, με όσες εφαρμογές είχα στο 4x, με τις επαφές, με αναβάθμιση σε 11miui, με τα θέματα που είχα κατεβάσει και πριν διαθέσιμα στην λίστα τους για χρήση χωρίς να τα ψαχνω, σαν να έδωσα αναβολικά στο 4x.

Απίστευτος χώρος αποθήκευσης πλέον, με το μόνο" ελάττωμα" την διαφορετική σειρά απεικόνισης των φακέλων φωτογραφιών από το "Google φωτογραφίες" 

 

 

Παίζω άνετα, γράφω άνετα, διαβάζω άνετα. Για τα λεφτά του και στην κατηγορία του ό,τι πρέπει !!

Για σύγκριση με άλλα κινητά της κατηγορίας δεν φέρω γνώμη, μόνο για αυτό που είχα και -> αυτό που πήγα.

Ελπίζω να με καλύψει χωρίς ελαττώματα, όπως και το 4x.

Επεξ/σία από SoullessRider
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...