Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επενδύει περισσότερα στην τεχνολογία τηλεοράσεων QD-OLED


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ZahosDoganos είπε

Για δουλειά στο pc υπάρχει όμως εναλλακτική προς το παρών εκτός από IPS? Το burn in φαντάζομαι το έχεις σίγουρο σε oled monitor αφού όλα είναι στατικά σχεδόν 

Οχι μονο ips για την ωρα.

2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

65 c9 1800 euros με άτοκες δόσεις... HDMI 2.1 4k @ 120hz , freesync + gsync compatible. Τι άλλο θέλετε; Αν δεν είχα oled ήδη θα την χτύπαγα...

Οτι καλυτερο ... Θα ηθελα να δω ομως αν δουλευει σωστα το g sync με τ μάτια μου. Και.οχι απο λογια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, HardwareZone είπε

Έχουν και οι OLED τα μειονεκτήματά τους.
Υπερτερούν αναμφισβήτητα στο black level, αλλά στο peak brightness ( για HDR10 υλικό ) και στα highlights υστερούν κόντρα στις ακριβές IPS/VA.

Calibration-wise, χρωματικά είναι πολύ κοντά, με μικρό edge θα έλεγα στις IPS ( ψειρίζουμε την μύγα όμως γιατί μιλάμε για διαφορές σε dE2000 κάτω από 0.5 μονάδες.

Στο grayscale tracking οι OLED υπερτερούν στα IRE 0 εώς IRE 50, ενώ υστερούν στα IRE 60 - 100.

Προσωπικά αν και δεν είμαι τηλεορασάκιας, αν ήθελα σώνει και καλά TV για την διασκέδασή μου, θα ήλπιζα σε νεότερη γενιά OLED που να έχουν βελτιωθεί και στα highlights και στο CME ( άντε να φτιάξει ποτέ το software της η LG ).

Για το peak brightness τα είπαμε παραπάνω, σταματήστε να το αναφέρετε ώς μειονέκτημα.

4 ώρες πριν, oldnew είπε

Μεταξύ oled / lcd δε νομίζω οτι τίθεται θέμα ποια είναι ποιο ποιοτικη. 

Η συντριπτική πλειοψηφία που ΔΕΝ παίρνει oled, το κάνει ητε λογω μεγάλου κόστους ητε λογω φοβου burn in. 

Για το burn in πιστεύω είναι 100% σούπερ λάθος της lg. Αν όντως ισχύει οτι συμβαίνει σπάνια, τοτε lg δίνεις 5 χρόνια εγγύηση οτι δε θα παθει burn in, και 2πλασιαζεις τις πωλήσεις σου σε μια νύχτα. 

Αν οντως είναι σπάνιο τοτε πχ να συμβεί σε 2 στις 100, αλλάζεις και 2 οθόνες που δε σου κοστίζουν σχεδον τίποτα, και τελειώνει το πανηγύρι. Από τι στιγμή που δεν κάνεις αυτό το αυτονόητο για να κόψεις το φοβο και να εκτοξεύσεις πωλήσεις και κέρδη, 2 πράγματα συμβαίνουν :

- Ητε δεν είναι σπάνιο φαινόμενο και δε σε συμφέρει να το κάνεις γιατί θα μπεις μέσα 

- Ητε είσαι για τα πανηγύρια στο μάρκετινγκ που μου φαίνεται δύσκολο αρα τεινω στο πρώτο. 

Πάντως η qled 90 σειρά που βλέπω στον κωτσοβολο, δεν μπορώ να καταλάβω καν ότι δεν είναι oled, ενώ εχει πολυ καλύτερη φωτεινότητα. Βέβαια δεν την εχω δει στο απόλυτο σκοτάδι, αν κάποιος την εχει ας γράψει. Βέβαια είναι ακριβότερη και απο oled.. Βασικά ο μόνος λόγος να την πάρεις είναι αν φοβάσαι το burn in. 

Ο λόγος που δεν βλέπεις διαφορές μεταξύ qled και oled στον Κωτσοβολο είναι ο απίστευτα υψηλός λευκός φωτισμός του καταστήματος, κλείσε τα φώτα, βάλε κάτι καλό να παίζει με σκοτεινές σκηνές και βουαλά, εμφανίζονται ως δια μαγείας..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά τι τσακώνεστε?

Έχεις ένα σκουπίδι για το ποδόσφαιρο και τις τούρκικες σειρές edge led 55άρα 400 ευρώ και ένα διαμάντι OLED (c9 κατά προτίμηση μιας και έχει πέσει και η τιμή του) για να βλέπεις τις ταινίες σου και είσαι άρχοντας.

Αν και μετά από 7 χρόνια περίπου και 120κ ώρες θέασης μικτού περιεχομένου ακόμη και η πλάσμα μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα (τρέχει σε τακτά διαστήματα την λευκή μπάρα  για καμιά ώρα στο κλείσιμο περίπου ανά μια εβδομάδα).

Παίδες... το μαύρο η αντίθεση και το χρωματικό εύρος καθώς και η κίνηση είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για ποιοτική θέαση. Όλα τα άλλα είναι όπως ένας φίλος είπε ποιο πάνω... σκουπίδια...

 

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Βασικά τι τσακώνεστε?

Έχεις ένα σκουπίδι για το ποδόσφαιρο και τις τούρκικες σειρές edge led 55άρα 400 ευρώ και ένα διαμάντι OLED (c9 κατά προτίμηση μιας και έχει πέσει και η τιμή του) για να βλέπεις τις ταινίες σου και είσαι άρχοντας.

Αν και μετά από 7 χρόνια περίπου και 120κ ώρες θέασης μικτού περιεχομένου ακόμη και η πλάσμα μου δεν είχε ποτέ πρόβλημα (τρέχει σε τακτά διαστήματα την λευκή μπάρα  για καμιά ώρα στο κλείσιμο περίπου ανά μια εβδομάδα).

Παίδες... το μαύρο η αντίθεση και το χρωματικό εύρος καθώς και η κίνηση είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ για ποιοτική θέαση. Όλα τα άλλα είναι όπως ένας φίλος είπε ποιο πάνω... σκουπίδια...

 

τα χεις μπερδεψει λιγο στις συγκρισεις σου .μην εισαι τοσο απολυτος. δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vagk73 είπε

τα χεις μπερδεψει λιγο στις συγκρισεις σου .μην εισαι τοσο απολυτος. δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο.

Δεν έχω μπερδέψει τίποτε. Αγοράζεις και τις 2 αν είσαι τόσο σκληροπυρηνικός και τελειώνεις με αυτό το θέμα. Ακριβώς γιατί δεν είναι όλα άσπρο μαύρο το λέω. 

Θέλεις ταινίες? Παίρνεις OLED. Θέλεις .... παίρνεις .... (όπου .... όλα τα υπόλοιπα)

Επεξ/σία από tsarouc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

Οχι μονο ips για την ωρα.

Οτι καλυτερο ... Θα ηθελα να δω ομως αν δουλευει σωστα το g sync με τ μάτια μου. Και.οχι απο λογια.

Από τι έχω δει, και όχι μόνο σε αυτή, αλλά γενικά οι περισσότερες με freesync (monitors) δεν έχουν πρόβλημα με το gsync. Άσε που η c9 παιρνει gsync compatible certificate από την Nvidia, που σημαίνει ότι πληρεί πιο αυστηρές προδιαγραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ φαίνετε η ανακοινωση ειναι για μετοχους για να ανεβασουν μετοχη τους... σιγα μην ξοδεψει τόσα δις...

Η samsung εβγαλε απο ολες τις σειρες το dts(δεν πληρωνει δικαιωματα )και μια υπηρεσια με ονομα extra .ταυτοχρονα ειναι η μοναδικη ακομη κ απο vestel κτλ. που ξαφνικα απεκτησαν προβλημα συμβατοτητας με νετφλιξ..

Παρολ αυτα εχουν καλυτερη εικονα απο τους υπολοιπους...

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Από τι έχω δει, και όχι μόνο σε αυτή, αλλά γενικά οι περισσότερες με freesync (monitors) δεν έχουν πρόβλημα με το gsync. Άσε που η c9 παιρνει gsync compatible certificate από την Nvidia, που σημαίνει ότι πληρεί πιο αυστηρές προδιαγραφές.

Οντος το hdmi gsync ειναι κατι νεο παντός και δεν ξερω και το rate του... Δλδ θα ειναι 4Κ απο 1 εως 120 fps πχ... Η θα ειναι απλα ενα μικρο ευρος του στυλ 45-60 fps.? Επισης οι καρτες γραφικών οι σημερινές ? Πως θα το κανουν αυτο μέσο hdmi ? Εχω την εντύπωση οτι δεν υπαρχει ακομα gpu μεσο hdmi να εχει αυτο το version ...( δεν ειμαι σιγουρος)

Προσωπικά λογο του οτι εχω c8 . και ήθελα και μια οθονη με g sync για το βασικο pc μου ηταν μονόδρομος μια ultrawide ips.

Τωρα ομως βλεπω οτι και το κόστος ειναι κοντα 1.000 ειχε η aw3418dw με λιγα ακομα θα επερνα σημερα μια c9. Το προβλημα ομως ειναι το κλασικό 16:9 που προσωπικα δεν το αντεχω ποιά. Αν βγαλουν Οθονη η TV ultrawide 21:9 τοτε ναι θα την αγοραζα χτες. Μεχρι τοτε δεν βλεπω κατι που προσωπικα θα με εντυπωσίαζε.

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Να πας να πάρεις μια σειρά μια q9 samsung ή μια oled και να βλέπεις digea, ιεροσυλία μεγίστου είδους..

Καταλαβαίνω τι λες. Ομως λογο του οτι εχω διπλα διπλα μια παλια C8 και μια q6 θα πω οτι βλεπω διαφορα στα παντα και στα Digea... Για την ακρίβεια τωρα βλεπω στο rise tv brake dance χαλια αναλυση και στις 2 διπλα διπλα και οι 2 calibrated , η q6 ειναι ξεβαμενη μ3 χρωματα oversaturated και η oled ειναι smooth σαν ενας παλιός πινακας ζωγραφικής πολύ natural.

3 ώρες πριν, music_lover είπε

Για το peak brightness τα είπαμε παραπάνω, σταματήστε να το αναφέρετε ώς μειονέκτημα.

Ο λόγος που δεν βλέπεις διαφορές μεταξύ qled και oled στον Κωτσοβολο είναι ο απίστευτα υψηλός λευκός φωτισμός του καταστήματος, κλείσε τα φώτα, βάλε κάτι καλό να παίζει με σκοτεινές σκηνές και βουαλά, εμφανίζονται ως δια μαγείας..

Αυτο με το Peak brightenes. Ασχετα με το τι πανελ ειναι oled ips va ειναι οτι ποιο άχρηστο υπάρχει... Δεν εχει καμια ουσία σε σπίτι με νορμαλ φωτισμό. Παρα μονο σε μαγαζια και σπιτια που εχουν παντου παραθυρα και απλετο φως. 

Σε πραγματικες αυνθηκες σπιτιου βραδυ θες 100-150 nits και σε φως μερας θελεις το πολυ 300-400 αυτα ειναι στάνταρ χρονια τώρα και ετσι ειναι το σωστό.

Και οπως ειπα δεν εχει να κανει με το Oled vs Qled. Ακομα και oled να εχεις και να βλέπεις Βραδυ σπιτι με Oled Light 100 και gamma 1.9 ειναι το ιδιο άχρηστο και ανούσιο.

5 ώρες πριν, vagk1973 είπε

Αυτο δεν ειναι επιχειρημα οτι επεσε στα 1600 ευρω ουτε και αποδεικνυει κατι .ακομα και 1 ευρω αν κανει θα το ζυγισει καλα καποιος πριν προχωρησει στην αγορα της .και επειδη προσωπικα ειχα αγορασει oled ακριβως πριν ενα χρονο 65αρα και διαπιστωνοντας προβλημα , την επεστρεψα και πηρα με πολυ περισσοτερα 75αρα και την ευχαριστιεμαι μια χαρα . Και τα μαυρα της και την εικονα της και τα χρωματα της  με πεντακαθαρο panel  και μηδενικο DSE σε αθλητικο περιεχομενο ουτε γκρι γραμμες και θολουρα . Χωρις να κοιταω μετα απο ενα 2ωρο ποδοσφαιρικου αγωνα να δω αν αφησε σταμπα η τεραστια στατικη μπαρα του σκορ ή να κοιταω το ρολοι στο 4ωρο να την κλεισω .ειπαμε εξαιρετικο μαυρο απολαυση στις ταινιες αλλα δεν φτανει μονο αυτο . Προσωπικα ειδα το the long night το 3ο επεισοδιο του 6ου κυκλου GoT στην 75αρα μου που εξ ολοκληρου εχει γυριστει με σκοτεινες σκηνες και μια χαρα εβλεπα λεπτομερειες χρωματα κλπ ,επεισοδιο που αν τσεκαρετε σε φορουμ εξωτερικου διαμαρτυρονται ενα σωρο κοσμος ειδικα οσοι εχουν oled για συντριβη μαυρου και προβλημα στην απεικονιση λεπτομερειων . Ειπαμε εξαιρετικες οι ΟLED  για συγκεκριμενη χρηση κυριως σε ταινιες κλπ αλλα αυτος ο μηδενισμος του στυλ σκουπιδια οι Led  ειναι ακραιος .Να σημειωσω επισης οτι δεν εχω  samsung .ακομα και το rtings στις βαθμολογιες του, δινει κατα μ ο απο 0.5 εως 1 το πολυ διαφορα στις OLED εναντι των LCD σε θεαση κινηματογραφικου περιεχομενου .Ποση διαφορα οπτικα ειναι αυτο το πραγμα ? Και κατι ακομα .Υποτιθεται οι OLED ειναι ακριβες σε παραγωγη τα πανελ τους κλπ .και βλεπουμε οι τιμες τους στις 55 κ 65 χαμηλοτερες σε τιμες απ τα μεσαια μοντελα led των εταιριων .και ποιος μου λεει εμενα οτι λογω της ευπαθειας των pixel τις κανουν φθηνοτερες για προσελκυση καταναλωτων ξεροντας οτι σε μια 5ετια ισως αυτος θα αναγκαστει να ξαναπαρει παλι τηλεοραση σε περιπτωση burn in ? Και γιατι υπαρχει τετοια αποκλιση τιμων μεταξυ 65 και 77 ? Στα 1800 με 2000 η 65 στα 6000 η 77αρα ? 3 φορες πανω για 10 ιντσες διαφορα αναλογικα ? Συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα μου .

Στο επεισόδιο του Long Night το εxουμε συζητησει οντος στα ξενα φορουμ.

Τα VA panel ειναι λογικο να έχουν λεπτομέρεια σε σκιά και η Oled οχι ειναι ακριβος πανω στο οριο του απολυτου μαύρου , επισης τα προφιλ των Oled ειναι κατα 90% gamma bt1886 η 2.4. Που αυτο chrasari σκιές οντος ομως εχει το σχεδον απολυτο μαυρο αν εβαζαν λοιπον gamma 1.9 σε oled θα ειχαν πολλες λεπτομέρειες στο Long Night.

Με την Q6 JU7000 βλεπω σκιες και λεπτομερεια ναι οντος ομως εχω και εκει που δεν πρεπει αντι για μαυρο , γκρι επίσης οταν υπαρχει dimming εχω bloom και οταν το κλείνω υπαρχει στην σκηνη που κρατανε τα σπαθια που παιρνουν φωτια ενα φωτεινό περίγραμμα.

Το συγκεκριμενο επεισόδιο ειναι φτιαγμενο για OLED 1.9 gamma αν θες λεπτομέριες και colour οχι Warm2 κατι ψυχρό. Και αν θες να χασεις λεπτομέρεια και να κερδίσεις σε αντιθεση φλόγες και σκοτάδι τοτε πας σε 2.2 gamma Warm1 . Για αυτο δεν έβλεπαν τιποτα οσοι ειχαν OLED 1886 και 2.4 warm 2 shadow low που ειναι τα calibratedb profil δεν βλεπεις.

Αν βγει το.επισοδειο αυτο σε HDR αν κρινω απο το πρωτο κυκλο θα φτιαχτούν ολα αυτα.

Επισης πρεπει να αποφασίσουν τι θα κανουν διότι οι παλιες σειρες ταινιες οπως Friends ειναι για 1.9 και μισες καινουργιες ειναι 2.2 και bt1886 Και οταν τους ρωταμε μας λενε οτι η Calman θελει 2.2 η Technicolor 1886 γενικα ενα μπέρδεμα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν φταιει το πανελ....

Ειναι οπως και η αιώνια διαμάχη Warm vs Cold οι μισοι θελουν το απολυτο λευκο με Cold που ξεγελαει τα ματια μας οτι βλεπουμε λευκό, και οι αλλοι μισοι θέλουν Warm που εχεις σωστό δέρμα αλλά (λαθος) λευκό.

Επεξ/σία από Agony
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, bromiaris είπε

Έλα ντε...;;;

Πρεπει να ειστε μικρος σε ηλικια, διοτι παλαιοτερα για να παρεις ένα Philips CRT 32αρι πολύ καλο ηθελες τα 3πλα λεφτα.

Τωρα μια OLED 55αρα με κορυφή εχει την ιδια τιμη με ένα apple iPhone η 2080ΤΙ , η ένα ηλεκτρικο ποδηλατο  ,νομιζω αυτό τα λεει όλα ποσο φτηνες είναι ποια οι TV , εχουμε φτασει σε επιπεδο με 300-400 ευρο να παιρνεις  55αρα low end TV 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ λέει ότι έκαναν breakthrough...και ότι οι Micro led θα ξεπεραστούν πριν κάν κυκλοφορήσουνε.

 

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/11/2019 στις 1:16 ΜΜ, tilaverboy είπε

Η πας σε OLED που είναι οι καλύτερες αλλά εμφανίζουν burn in φαινόμενα ή πας σε Qled που έχουν πιο φτωχή ανάλυση από τις OLED αλλά δεν έχουν burn in φαινόμενα. Μετρημένα κουκιά είναι. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.

Νομίζω πολύ καλή λύση είναι οι nanocell της lg .ότι πιο κοντινό σε oled χωρίς πρόβλημα burn in

Στις 30/11/2019 στις 1:16 ΜΜ, tilaverboy είπε

Η πας σε OLED που είναι οι καλύτερες αλλά εμφανίζουν burn in φαινόμενα ή πας σε Qled που έχουν πιο φτωχή ανάλυση από τις OLED αλλά δεν έχουν burn in φαινόμενα. Μετρημένα κουκιά είναι. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα σε αυτή τη ζωή.

Νομίζω πολύ καλή λύση είναι οι nanocell της lg .ότι πιο κοντινό σε oled χωρίς πρόβλημα  burn in

Νομίζω η sm9010 nanocell είναι κάτι πολύ κοντινό στις oled (lg) χωρίς το Ρίσκο burn in. Τι λέτε;θα ήθελα γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...