Προς το περιεχόμενο

Η Samsung επενδύει περισσότερα στην τεχνολογία τηλεοράσεων QD-OLED


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/11/2019 στις 1:26 ΜΜ, Agony είπε

Εχω προσωπικα αρκετες OLED ,VA, IPS , Όμως και αρκετες που εχω ρυθμισει από κοντα.

 

Δλδ αυτο που παει ο αλλος και λεει "Να δουμε ταινια" και ανοιγει ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ειλικρινα δεν το εχω καταλαβει χαχα. Προσωπικα οταν ειναι να παρακολουθησω κατι (οχι σε OLED πανελ προς το παρον) κλεινω τα παντα και εχω χοντρες κουρτινες στα παραθυρα επιτηδες! Ηθελα να ηξερα δεν τους ενοχλει; 

Φιλε μου οταν μπορεσεις η απαντα μου εδω η σε μηνυμα. Περιπου ποσο κοστιζει το calibration ; Εχεις να προτεινεις καποιο συναδελφο σου που εξυπηρετει Καλαματα; Θα μετακομισω σε λιγους μηνες και απο τα πρωτα πραγματα που θα κανω ειναι να παρω ενα καλο πανελ της ταξης των 1500-2000 € και θα ηθελα να ξερω περιπου τι παιζει,

Επειδη διαβαζω αρκετα απο αρκετους και ετυχε να ψιλοδιαβασω τις προαλλες γτ θελω να κανω μια αγορα και το ελεγχω εξονυχιστικα πριν παρω κατι θα ηθελα να συμπληρωσω τα εξης στην παρεα (οχι οτι ειμαι κανας ειδικος απλα ψιλοενημερος). Μην συγκρινετε OLED πανελ με οτιδηποτε αλλο. Εχει διαφορα στην ποιοτητα. Τελεία. Η βιτρινα του καταστηματος εχει απο πανω εντονο λευκο φωτισμο οσο ενας μικρος ηλιος και δεν μπορεις να συγκρινεις κατι. Επισης ειναι και ολα τα πανελ στο φουλ φωτεινοτητα κτλ. Ακομα και ετσι μερικα καλα πανελ OLED παλι φαινονται ποιοτικοτερα, φανταστειτε στο σπιτι σας. Μην φοβαστε τοσο για το burn in. Ηταν οντως προβλημα στις πρωτες γενιες και μαλιστα αρκετα σημαντικο, στην συνεχεια πεσαν ολοι πανω και το περιορισαν τοσο οσο εχει σχεδον εξαφανιστει πλεον. Κοιταξτε οποιοδηποτε burn in test θελετε υπαρχουν απειρα στο youtube για οποιοδηποτε πανελ το οποιο εχει κατασκευαστει τα τελευταια 2 χρονια. Εχουν δοκιμασει ακραια πραγματα σε φουλ φωτεινοτητες με στανταρ μπαρες κτλ. και δεν μπορεσαν να εντοπισουν προβλημα. Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι ειναι 100% τα τελευταια μοντελα απλα ειναι πλεον τρομερα δυσκολο (και ατυχο αν θελετε) να σου συμβει. Η διαφορα της φωτεινοτητας για το HDR ΔΕΝ εχει καμμια σχεση, των  OLED ειναι μικροτερο οντως και δεν χρειαζεται να ειναι μεγαλυτερο, περισσοτερα Nits δεν σημαινουν ποιοτικοτερο HDR. Κοιταξτε και το link που παρεθεσε ενας φιλος πιο πανω για του λογου το αληθες. Το μονο θεμα που εχω εντοπισει γενικοτερα ειναι οτι ο χωρος σας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι σχετικα σκοτεινος για να το ευχαριστηθειτε και οτι στην θεωρια οι OLED εχουν συγκριτικα αρκετα μικροτερο χρονο ζωης καθως τα εικονοστοιχεια "σβηνουν" σιγα σιγα με την χρηση και πεφτει η φωτεινοτητα σ.σ. μικροτερο εννοουμε χρηση για κανα 5αρι χρονια με νορμαλ/εντονη χρηση. 

Οσον αφορα το αρθρο μακαρι να βγει μια τεχνολογια που να συνδυαζει ολα τα πλεονεκτηματα και των 2 τεχνολογιων για ολα τα βαλαντια, για την ωρα ειναι ακομα στα πειραματα αρα θα αργησουμε παρα πολυ να τα δουμε στην αγορα και ακομα πιο πολυ σε νορμαλ τιμη, αρα οποιος ενδιαφερεται γνωμη μου ειναι να παρει μια καλη OLED που να υποστηριζει ολα τα προτυπα και HDMI 2.1 , τυπου C9 να εχει το κεφαλι του ησυχο για μια 5ετια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...